Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cetatenie Romana copil nascut in Europa de vest

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

 KiloW, on 27 martie 2023 - 18:27, said:

Ideea e ca nu te costa nimic
hmm

 KiloW, on 27 martie 2023 - 18:27, said:

De exemplu pentru Tanzania singura tara din Europa care n-are nevoie de viza e România Posted Image
beton motivul!

 bolo, on 27 martie 2023 - 18:36, said:

Eu inca nu am aplicat pentru cetatenia romana a copilului,poate ma convinge cineva.
stai linistit, n-ai pierdut nimic

#38
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 pasilla, on 27 martie 2023 - 18:40, said:

Articolul 26
Retragerea cetățeniei române nu produce efecte asupra cetățeniei soțului sau copiilor persoanei căreia i s-a retras cetățenia.


Okay, multam, nu am fost 100%

 tytysor, on 27 martie 2023 - 20:30, said:

iti place tie sa scrii la misto, cind nu stii nimic despre subiect!
Ce te bagi daca habar nu ai?
Copii mei nascuti in Germania au primit automat cetatenia romana, fara sa misc un deget.
Au primit imediat de la consulatul general si si certificatele de nastere, mai tarziu si pasapoartele romanesti.
Asa ca toti avem dubla cetatenie si pasapoarte romanesti si germane

#39
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Si cum au aflat aia de copiii tai?

Si cum le-au facut poze? Au venit la tine acasa cu aparatul foto si cititorul de amprente? Adica vreau sa inteleg expresia "fara sa misc un deget".

#40
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021

 vrajitoruldinoz, on 27 martie 2023 - 19:40, said:

In

te poti astepta la orice, inclusiv de exemplu la taxare pe venitul din alte tari.

In situația asta poți sa faci efortul sa renunti la ea,ca să dormi liniștit.

Mie statul belgian îmi taxează proprietățile imobiliare din România, deci nici alții nu-s rupți din soare de cinstiți si integri. Noi sa fim sănătoși și cu putere de muncă, să ne plătim taxele :D

 abac, on 27 martie 2023 - 22:10, said:

Si cum au aflat aia de copiii tai?



Pe vremuri în Belgia te duceai la consulat cu buletinul și o hârtie de la primăria din comuna unde s-a născut cetățeanul și primeai certificat de naștere si cnp.
Acum nu mai știu cum e, nu m-ar surprinde sa se poată face electronic totul.

#41
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 abac, on 27 martie 2023 - 22:10, said:

Si cum au aflat aia de copiii tai?

Si cum le-au facut poze? Au venit la tine acasa cu aparatul foto si cititorul de amprente? Adica vreau sa inteleg expresia "fara sa misc un deget".

Nu trebuie sa misti nici un deget pentru cetatenie romana, daca macar unul dintre parinti are cetatenia romana. Nu ai inteles nu-i asa?
In primul rand cand te duci la consulat pentru certificatele de nastere trebuie sa prezinti un Abstammungsurkunde a copilului nascut in Germania
Apoi, prezinti pasaportul cu care faci dovada ca detii cetatenie romana.
Pentru certificatul de nastere romanesc nu trebuie poze, sau tu ai poze pe certificat?
Mai tarziu pe baza certificatelor de nastere s-au eliberat si pasapoartele.

Quote

Cetatenia româna se dobândeste la nastere, de catre copilul care are cel putin unul dintre parinti de cetatenie româna.
Actele necesare pentru înregistrarea nasterii la consulat sunt:
- Geburtsanzeige (actul medical constatator al nasterii), emis de clinica unde a avut loc nasterea si care este transmis de aici la Standesamt; este necesara o copie. NOTA: fara acest document NU este posibila înregistrarea nasterii !
- Geburtsurkunde – actul de nastere german, întocmit de Standesamt;
- Pasapoartele parintilor;
- Certificatul de casatorie (daca este cazul);
- Taxa consulara de 35 EUR.

Edited by WestPoint, 27 March 2023 - 23:43.


#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Aaaa, deci ai miscat sanatos din picioare, maini, degete, limba, si toate celelalte parti ale corpului.

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Primul post e atit de prostesc ca nici nu se intelege daca e parte din UE sau nu. Pentru ca e o diferenta la formalitati.

#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Prostia atrage prosti.

Edited by abac, 28 March 2023 - 01:02.


#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Poate, diferenta e ca prostii astia poate aveau o informatie pentru tine, pe cind tu nici o intrebare nu stii sa pui. In loc sa scrii jumatate de pagina de aiiureli puteai sa scrii 2 fraze de date concrete si precise.

#46
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Apanajul unei fiinte inteligente este perceptia si intelegerea abstractului. Un animal, maimuta de exemplu, nu poate rationa pe baza situatiilor abstracte.

#47
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Ar trebui sa aplice pentru ca pasaportul romanesc e pe locul 8 in topul minune si nu stii cum ajunge pe 1 in cativa ani. Ce mi-e pe 7 ce mi-e pe 8, lupta e stransa.

"Scorul de mobilitate al României este 168, cu access fără viză pentru 112 destinații. Pașaportul românesc se află pe locul 8 în acest top." (https://www.euronews...e-in-2023-pe-ce)

#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Nu stiu ce a fumat aia, dar Romania e pe 17 nu pe 8 in Henley Passport Index.


Am pus la plesneala Italia pentru comparatie, ca cica pasaportul italienesc e cel mai smecher pasaport european.

Attached File  henley.PNG   105.75K   13 downloads

Edited by abac, 28 March 2023 - 08:47.


#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 27 martie 2023 - 20:49, said:

Impoziteaza numai de la 100k$ in sus, nu cred ca e un venit asa frecvent in Romania Posted Image

:lol:
Raspund si eu ca tine, maine s-ar putea sa fie $1,000 nu o suta

Sa nu vorbesc ca nu as avea nici un avantaj ca cetatean american.

#50
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 abac, on 28 martie 2023 - 08:21, said:

Apanajul unei fiinte inteligente este perceptia si intelegerea abstractului. Un animal, maimuta de exemplu, nu poate rationa pe baza situatiilor abstracte.
Na, toți cei care ați răspuns în topic, v-ați primit mulțamu'!:)

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 abac, on 28 martie 2023 - 08:41, said:

Am pus la plesneala Italia pentru comparatie, ca cica pasaportul italienesc e cel mai smecher pasaport european.

henley.PNG

Germania si Spania, cu 191 tari care nu cer viza.

https://www.henleygl...t-index/ranking


Strict legat la subiect, copilul e automat cetatean roman, fara sa aiba insa dovada acestei cetatenii pana nu va cere/ detine acte doveditoare (in speta un pasaport romanesc).

#52
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
Pt Soulstream: In Olanda (pardon, Tarile de Jos), dc dobandesti cetatenia olandeza prin casatorie cu cetatean olandez, ai dreptul sa ti-o pastrezi si pe a ta de la nastere. Adica poti fi si cetatean roman si olandez.
Iar copiii, nascuti cu un parinte olandez si altul cu alta cetatenie, pot lua ambele cetatenii, in sensul ca legea nu-i obliga sa ramana doar cetateni olandezi.

Pt toti:
Ce inseamna cetatenia romana, am vazut de curand. Toti din zone de razboi cu cetatenii fancy si cetatenia romana s-au jeluit imediat sa-i scoata statul roman din zona de conflict. Si i-a si scos.
Si de peste tot, statul roman si-a scos cetatenii: si din Japonia, la Fokushima, si din Siria si-a scos toti minorii, chiar si pe cei neinsotiti (alte state vest europene cu renume nici n-au incercat, e proces mare la CEDO), si de peste tot... Exemplele pot continua.

Cetatenia romana e una dintre cetateniile foarte greu de obtinut de catre straini, avem un stat care chiar se preocupa de cetatenii lui din afara in situatii de criza, cand au cea mai mare nevoie. Nu vad nicun motiv pentru care, daca aveti un copil nascut cat inca mai aveti cetatenia romana, sa nu-l declarati la consulatul din tara in care va aflati ori de care apartine tara in care va aflati.

Dar decizia apartine fiecaruia.

Edited by funny, 24 November 2023 - 20:38.


#53
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
E cetățean chiar și dacă nu-l declari la consulat, dacă are parinti români.

#54
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018

View Postfunny, on 24 noiembrie 2023 - 20:36, said:

Pt toti:
Ce inseamna cetatenia romana, am vazut de curand. Toti din zone de razboi cu cetatenii fancy si cetatenia romana s-au jeluit imediat sa-i scoata statul roman din zona de conflict. Si i-a si scos.

Romanii au fost ultimii cetateni UE care au fost extrasi din Gaza. Intai au fost bineinteles americanii, urmati indeaproape de britanici, italieni, germani, belgieni, etc, etc, etc, romani.

Edited by abac, 24 November 2023 - 21:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate