Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Apart-hotelurile, spaima rentierilor?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Poll: Apart-hotelurile, spaima rentierilor? (27 member(s) have cast votes)

Vor monopoliza piata de inchirieri rezidentiale fondurile de investitie?

  1. Nu, se vor concentra pe o mica parte, fara a afecta micii investitori (11 votes [39.29%])

    Percentage of vote: 39.29%

  2. Da, vor face lobby pentru eliminarea concurentei, pe modelul supermarketurilor (6 votes [21.43%])

    Percentage of vote: 21.43%

  3. Fondurile de investitii vor coexista cu micii rentieri (11 votes [39.29%])

    Percentage of vote: 39.29%

Vote Guests cannot vote

#19
FilmGol

FilmGol

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 20.03.2023
Kaii troleaza. E aproape imposibil pentru o firma cu modelul de business din afara sa faca concurenta PF-urilor pe segmentul "Giulesti/Sarbi, 720 de euro, saltea tiplata". Daca ar avea 100 de apartamente in portofoliu si un singur nene intr-un birou, ar avea costuri fixe luna de luna de ~4000 de euro. Adica 40 de euro din start in plus la pretul de inchiriere. Avantajele alea (lucrat cu firme, negociat la volume mari, deductibilitate) de fapt se vad cel mai bine la dezvoltat de ansambluri noi. De asta toate firmele din afara care au venit in imobiliare la noi au dezvoltat pentru vanzare, nu au inchiriat.

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017

View Postarfidx2, on 26 martie 2023 - 22:24, said:

Mda..totuși, în Germania piața chiriilor pe termen lung și f lung e deținută în mare parte de două-trei firme grăsane.


Si in Austria e aproape la fel.  De aia au iesit si oamenii in strada la un moment dat. Pentru ca traiul a devenit exrem de scump (in marile orase) si sunt doar cativa jucatori importanti care efectiv dicteaza preturile.

#21
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postmirel3003, on 27 martie 2023 - 08:54, said:

E defapt invers... persoanele fizice fac concurenta neloiala firmelor... tu ca persoana fizica poti inchiria fara contract, nu platesti impozite, nu platesti TVA, nu platesti taxe pe salarii, CAS, pensii si asa mai departe...
Tocmai de-aia zic ca slabe șanse sa prindă la noi conceptul ăsta. Unde mai pui că la noi o bună parte din chiriași locuiesc cu colegi de cameră.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Piata romaneasca e foarte sensibila la pret.

Vedeti cat costa o camera/luna (garsoniera) si comparati cu inchirierea clasica, apoi discutam.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totul e in nume, apart-hotel: camera de hotel in care ai totusi amenjarile unui apartament, ceea ce in esenta inseamna ca poti gati, economisind astfel banii pe care atlfel i-ai cheltui pe mancare. Iar in cazul apartamentelor mai mari, ca poti intra cu familia si copiii, sau poti imparti apartamentul cu alti prieteni. Nu este decat o alternativa low cost la hoteluri, AirBnb-ul fiind alternativa si mai low cost a apart-hotelurilor.

Noi discutam despre concurenta pe care ar face-o o garsoniera care ar costa 2000 de euro pe luna unor garsoniere din blocurile vecine care se inchiriaza cu 400 de euro luna. Singurul mod in care poti lua ipoteza asta in serios este sa fii intr-o stare accentuata de deprivare de somn, ceea ce pare foarte plauzibil daca te uiti la orele la care isi scrie Kaii compunerile.

Edited by MembruAnonim, 27 March 2023 - 11:14.


#24
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postkaii, on 26 martie 2023 - 21:25, said:

In ultimul timp, se pare ca si in piata din Romania a crescut apetitul dezvoltatorilor pentru construirea de locuinte destinate inchirierii.


Probabil acelasi apetit pe care l a avut si murad la navodari dupa ce a venit criza trecuta … construise blovuri/apartamente pt vanzare dar nu mai cumpara nimeni asa ca le a bagat la regim hotelier (ca o ironie … tot el e cu gura mare acu ca s a  construit prea mult si investitoru cu 2 ap pe credit ii face concurenta)

Pe scurt, daca nu se mai vinde merge si o inchiere ca doar n o sa stea cu ele goale.




#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlaffin, on 27 martie 2023 - 02:51, said:

O persoana fizica pentru o zugraveala apeleaza la un nea Stelica platit la negru cu o zecime fata de o firma. deci pica si asta.
iar pentru recuperat daunele n-ai nevoie mereu de avocati, ci de o ceafa mai lata. tu pe ce lume traiesti?
Niet! mie nea'Stelica mi-a cerut mai mult ca firma! care si ea a cerut prea mult pentru gustul meu, asa ca am zugravit singur si cred ca voi invata sa pun si gresie/fdaianta.

#26
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
In Romania aparthotelurile sunt destinate turismului (pe litoral si la munte) deci nu vad cum sa faca concurenta celor care inchiriaza full-time locuinte. Sau discutam de Germania ca sa uitam cum e la noi?

#27
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postslx29, on 27 martie 2023 - 12:14, said:

Probabil acelasi apetit pe care l a avut si murad la navodari dupa ce a venit criza trecuta … construise blovuri/apartamente pt vanzare dar nu mai cumpara nimeni asa ca le a bagat la regim hotelier (ca o ironie … tot el e cu gura mare acu ca s a  construit prea mult si investitoru cu 2 ap pe credit ii face concurenta)

Pe scurt, daca nu se mai vinde merge si o inchiere ca doar n o sa stea cu ele goale.
Si ce, în București nu o sa fie la fel? Cerința aia imensă eu aș modera-o la mare. C++

#28
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
Sa vezi acuma si cu scaderea sumei decontate de stat pt ucrainieni

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postthe_blue_raven, on 27 martie 2023 - 07:57, said:

Viotl, imi spui si mie te rog ce firme recomanzi ?
Iti spun, da.
Dar ma tem ca nu te ajuta. Banuiesc ca sunt departe de tine.
Nu am detaliile cu mine, ca is la "capsuni", dar daca tii mortis o sa intreb nevasta.

Oricum, de râs. De râs cu dintii strânsi... Aveam un pachet de lucrari pe langa casa. Fosa de 25m3, alee de 50x3m cu borduri, platforma de 150mp, sapa beton prispa de 40mp, 3 scari exterioare de 8 treptex1.5m... un podet, parapeti la un sant. Oferte de Dorei de la 5k la 30k. Fara gluma.

Si Petre. Are 50 de ani, 1.90, vreo 140kg, un pic de burtica... si mâna cat piciorul meu. Il mai chem la un sant, o groapa, mutat saci de ciment... de astea. Dupa o zi intreaga de lopata grea imi cere 100-150 de lei. Si are job, deci nu sta de banii mei. Ma crezi ca mi-e rusine? Cand altii cer minim 250 si muncesc jumatate, cu tigari, mancare si bere... si talente. Si a doua zi nu mai vin.

Da, exista firme bune si mai ieftine, dar gasesti evident greu, si trebuie sa astepti.

#30
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 03.12.2021
Eu intreb pt niste lucrari mici la apt in Bucuresti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate