Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Rezervare zbor cu pașaport expirat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020
Salut, frați și surori călători/călătoare

Niște prieteni doresc să plece în concediu cu avionul în Belgia în luna august. Zilele acestea au vrut să rezerve biletele de avion, numai că întâmpină o problemă: unul din copii are pașaport care va expira pe 19 mai (deci înaintea zborului) și prin urmare nu pot face rezervarea. Programarea pentru noul pașaport este pe 5 aprilie și nu vor să piardă prețurile de acum, așa că s-au gândit la un "artificiu", în sensul ca în formularul online de rezervare de pe vola.ro să introducă o dată a expirării după data zborului. Ce părere aveți, este fezabilă varianta? Vor întâmpina probleme la check-in/îmbarcare?

#2
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.12.2015
Amicii tai nu gasesc aceleasi preturi direct la linia aeriana cu care vor zbura?
Eu niciodata nu am pus nr pasaport cand am facut rezervarea ci doar inainte de check-in.


#3
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 17.03.2005
Cumpara biletele direct de la compania aeriana, eviti taxe de rezervare in plus pentru fiecare bilet dus/intors.

Cartea de identitate sau pasaportul iti trebuie doar cand faci checkin si nu la rezervare. Poti face checkin cu o luna inainte de zbor daca ai priority sau cu 24/48 ore inainte de zbor daca nu ai priority.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Mai cere Taromul nr de pasaport cand cumperi biletele dar daca expira pana la zbor aia e. Oricum, la toate companiile, in momentul cand faci check-in-ul poti sa actualizezi datele referitoare la document.

Solutie rapida pt prietenii tai daca sunt cetateni romani si zboara in Belgia (UE) iar copilul are peste 14 ani: sa schimbe tipul documentului din pasaport in CI si sa introduca seria si numarul CI-ului. Si, bineinteles, sa cumpere direct de la linia aeriana, nu intermediari. Mai ales daca copilul are sub 14 ani probabil asta e solutia cea mai buna.

Edited by mdt, 26 March 2023 - 20:16.


#5
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Check-in - de regula , se face automat de catre platforma ( vola.ro ) , ce date introduci , alea vor fi folosite .
La imbarcare - NU am vazut pe nimeni sa stea si sa verifice toate cifrele din pasaport ( serie ) . La data de expirare - da , se pot uita .

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Cu pasaportul expirat nu treci de controlul de pasapoarte din aeroport pt ca se scaneaza. La imbarcare de multe ori se uita sa corespunda fata omului cu poza din pasaport si numele din pasaport cu cel de pe tichetul de imbarcare. Nu totdeauna, dar uneori da.

#7
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
La check-in online - sigur nu vei avea probleme
La CONTROL PASAPOARTE - nici o sansa sa treci cu pasap expirat , banuiesc ca pana la plecare se obtine un pasap nou
La poarta de imbarcare - nu verifica nimeni toate detaliile de la check-in , la fel - banuiesc ca pana la plecare se obtine un pasap nou

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
pana acum, cele mai ieftine bilete le gasesti direct la agentia cu care zbori.
Acolo NU ti se cer datele celor care zboara, in momentul cumpararii.

Datele de pasaport/CI se cer la checkin.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Nu vor fi probleme la Check în sau imbarcare dacă la cumpărarea biletului ai trecut o alta data de expirare.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
In afara de US, nu trebuie sa dai datele din document inainte de check in...

Also, de ce folositi vola cand puteti folosi direct compania aeriana? vola suprataxeaza...

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Scopul solicitarii acelor informatii este exact asta: sa te oblige sa iti verifici data de expirare a documentului sa nu te trezesti ca realizezi asta abia la aeroport.

Baga orice numere iti trazneste prin cap, nu verifica nimeni, nu interezeaza pe nimeni ce informatii bagi la documente. Daca esti constient ca documentul de calatorie iti expira, atunci acea solicitare si-a atins scopul.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
@VOC spune-le prietenilor sa nu ia de la Vola biletele ci direct de pe site ul companiei cu care vor zbura si nu mai au grija expirarii pasaportului.
Doar Vola cere toate datele la rezervare, Wizz de exemplu nu cere decat la checkin.

#13
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

 mdt, on 26 martie 2023 - 20:19, said:

Cu pasaportul expirat nu treci de controlul de pasapoarte din aeroport pt ca se scaneaza. La imbarcare de multe ori se uita sa corespunda fata omului cu poza din pasaport si numele din pasaport cu cel de pe tichetul de imbarcare. Nu totdeauna, dar uneori da.

Până la zbor se va scoate pașaport nou. Am spus: pe 5 aprilie au programare pentru noul pașaport.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Da. Eu raspundeam la mesajul asta:

“La imbarcare - NU am vazut pe nimeni sa stea si sa verifice toate cifrele din pasaport ( serie ) . La data de expirare - da , se pot uita .”

Raspunsul meu era ca nu se verifica data de expirare a pasaportului la imbarcare pt ca nu e nevoie, s-a facut asta deja la control pasapoarte.

In situatia de fata recomandarea e aceeasi: sa ia biletul de pe site-ul companiei cu care zboara, nu de la intermediari. In afara de Tarom nu am vazut alta companiei sa ceara datele documentului la cumpararea biletului dar si la Tarom poti pune niste date fake urmand sa le pui pe cele corecte cand faci check-in-ul.

#15
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

 mdt, on 27 martie 2023 - 06:19, said:

In afara de Tarom nu am vazut alta companiei sa ceara datele documentului la cumpararea biletului

Cere HiSky, exact cei cu care vor să zboare la dus Posted Image
Oricum, mulțumesc (în numele prietenilor mei) pentru toate răspuns
urile. Călătorii plăcute și fără evenimente nedorite!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate