Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Imagine SSD cu Win 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare,
Vreau să fac un upgrade de SSD (disc C - conține doar Windows 10 și programele) cu un SSD mai mare.
Întrebarea este dacă pot să fac o imagine a discului C pe un SSD nou, astfel încât să boot-eze ulterior de pe SSD-ul nou, fără să fie nevoie să reinstalez Win și programele.
Dacă da, care este procedura? (nu mă pricep deloc).

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Daca ai cum sa conectezi la PC/laptop si SSD-ul nou, poti folosi cu succes Macrium Reflect E gratis.
Sau folosesti softul oferit gratuit de producatorul noului SSD.
Marea majoritate a producatorilor ofera acest soft.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Folosind Clonezilla sau orice Linux de pe CD/DVD/USB folosind comanda dd

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Iti recomand sa pui un Windows curat pe el si dupa aceea conectezi hdd-ul si cand mai ai timp bootezi pe ssd si instalezi ce-ti trebuie pe moment. Toti avem un milion de aplicatii pe care nu le folosim niciodata in acelasi timp. Clonarea e doar pentru sisteme critice care nu trebuie sa stea oprite prea mult timp. Faptul ca iti ruleaza greu are si alte cauze care nu sunt neaparat numai din hdd.

Edited by Leo2006, 26 March 2023 - 11:42.


#5
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postviceroy56, on 26 martie 2023 - 11:18, said:

Daca ai cum sa conectezi la PC/laptop si SSD-ul nou, poti folosi cu succes Macrium Reflect E gratis.
Sau folosesti softul oferit gratuit de producatorul noului SSD.

Evident, pot conecta și SSD-ul nou. Cel vechi e un Samsung EVO, să cumpăr tot Samsung?

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008

View PostLeo2006, on 26 martie 2023 - 11:36, said:

Iti recomand sa pui un Windows curat pe el si dupa aceea conectezi hdd-ul si cand mai ai timp bootezi pe ssd si instalezi ce-ti trebuie pe moment. Toti avem un milion de aplicatii pe care nu le folosim niciodata in acelasi timp. Clonarea e doar pentru sisteme critice care nu trebuie sa stea oprite prea mult timp.
Clonarea e foartea simpla si te scuteste de foarte mult timp pierdut. Pana acum am clonat 4 harduri, peste 3tb de date, inclusiv unul care avea multe erori si totul a functionat perfect dupa. In 4-6 minute faci setarile necesare si apoi lasi programul sa copieze. Mai simplu de atat nu se putea. Daca e sa pui de la zero, trebuie sa faci un stick bootabil, sa instalezi sistemul, sa incepi sa copiezi din fisierele de pe vechiul hard, sa instalezi programele necesare....o lista mare de sarcini. Timp pierdut aiurea.

@miki74, recomand si eu clonarea cu Macrium. Ai mai jos un clip care te poate ajuta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CHCENfs87F4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar urmeaza pasii cu atentie si vei rezolva rapid.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Daca deja esti in tabara Samsung atunci nu mai poti iesi. Evita QLC de pana la 1TB sau plusezi la 2TB pe QLC. Cele QLC sunt mai putin rezistente la scriere si o capacitate mai mare de spatiu liber ajuta.
Daca actualul so nu are nici o problema atunci e buna si clonarea.

Edited by Leo2006, 26 March 2023 - 11:56.


#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmiki74, on 26 martie 2023 - 11:36, said:

Evident, pot conecta și SSD-ul nou. Cel vechi e un Samsung EVO, să cumpăr tot Samsung?

De SSD-urile noi Samsung sunt destul de dezamagit.Cele vechi erau foarte bune.Cele noi au probleme si cu fiabilitatea si din ce am observat eu si cu viteza.Am instalat windows-uri pe multe tipuri de SSD si impresia mea e ca cele WD Blue au fost cele mai rapide si au si garantie extinsa de 5 ani.Asa cum spun si colegii fa o instalare curata de la zero ca sa nu te trezesti cu erori cauzate de drivere nepotrivite dar si alte chestii.Nu folosi windows-uri de pe torenti +rufus,sunt multe versiuni ce vin "insotite" de chestii neplacute ce nu stii ca le ai.Cel mai bun e memorystick+MediaCreationTool.

Edited by PiticVerde, 26 March 2023 - 12:05.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Cam toti fabricantii au bagat acum QLC pe SSD-uri - de-asta sunt probleme cu fiabilitatea comparativ cu MLC sau TLC. Numai zic de SLC.
Celulele la cele noi permit cam 1500-3000 de scrieri maxim comparativ cu 5000-10000 la cel vechi.

Asta e - comprois ptr reducerea costurilor.

Samsng a avut in ultimii 2 ani ceva probleme cu firmware-ul la cateva modele - de principiu s-au remediat prin update-uri deja, la toate modelele.

Initiator - daca iei Samsung au ei pe site soft ptr clonare.

Pe de alta parte dc nu ai multe programe pe cel vechi, recomand o instalare pe curat - probabil va dura mai putin :D

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Io incerc sa ma adaptez la "vremurili" pe care le traim!
Nimic nu mai este cum a fost o data!
Tot ce se construieste azi este pentru CONSUM!
Daca nu ai cumparat deja SSD-ul, pune in balanta si achizitia a 2 bucati SSD-uri de buget, din cele cu multe revizii pozitive.
De ce zic 2: unul il clonezi si il folosesti as usual, celalalt il faci back-up saptamanal sau lunar, in functie de cat de mult se modifica datele de pe C:.
Asa ai si siguranta ca nu pierzi mare lucru daca pica SSD-ul cu SO si per total pretul platit este cam acelasi.
Clar nu se mai fabrica SSD-uri ca "pe vremuri"!
Io am inca in functiune SSD-uri de 120 GB, 180 GB, 240 GB INTEL, niste antichitati.
Nu "zburda" ca astea de acum, dar sunt 100% sigur pe ele.
Am si niste SAM-uri mai vechi, la fel fara probleme.
Acum am bagat la uzura intensiva 2 SAM-uri care raportau "viata" la 80% si de circa un an, nu s-au mai "uzat". Chiar daca se recomanda sa nu fie folosit SSD-ul la descarcari intensive.
Ba chiar am bagat un SSD SATA de 480 GB Kingston intr-un rack extern de pe care urmaresc filme direct la TV.
Scriu si sterg intr-o veselie, n-are nici pe dracu'!
Asta e parerea mea.
La nivel de simple user nu merita AZI sa arunci bani pe fereastra.
Dap, teoria spune:...
Dar practica?

#11
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, ambele variante sunt foarte bune, trebuie să decid.
- instalarea de la zero pare cea mai „curată” variantă (deși am mai multe programe cu licență, nu știu cum o să rezolv)
- o clonare e mai simplă și rapidă dar fără avantajele unei instalări pe curat
Când am pus în funcțiune calculatorul (abia apăruse W10 sau era varianta beta), mi-am făcut un SSD identic cu sistemul de operare, pe care nu l-am folosit până astăzi (trebuie să-l găsesc întâi). Mai am varianta să-l utilizez pe ăsta cu un singur soft (Ansys) doar când am nevoie. De fapt doar pentru programul ăsta mă interesa un SSD mai mare,

View Postviceroy56, on 26 martie 2023 - 13:08, said:

Daca nu ai cumparat deja SSD-ul, pune in balanta si achizitia a 2 bucati SSD-uri de buget, din cele cu multe revizii pozitive.
De ce zic 2: unul il clonezi si il folosesti as usual, celalalt il faci back-up saptamanal sau lunar, in functie de cat de mult se modifica datele de pe C:.
Nu salvez date pe SSD, e doar pentru OS.
Pentru date am RAID 1 (mirror) pe două HDD SAS identice, eu zic că fiabilitatea și redundanța e din altă ligă în configurația asta, față de orice SSD.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Clonarea nu e mai rapida decat daca ai extrem de multe programe pe SSD si ar dura mult sa le reinstalezi.
Doar un windows = office + 2-3 programe  - e mai rentabila o reinstalare pe curat cu ultima versiune de SO. Probabil in 30 de minute ar fi gata, pe cand clonarea poate dura si o ora.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmiki74, on 26 martie 2023 - 17:49, said:

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, ambele variante sunt foarte bune, trebuie să decid.
- instalarea de la zero pare cea mai „curată” variantă (deși am mai multe programe cu licență, nu știu cum o să rezolv

Poate te ajuta programul acesta pentru recuperare licente. http://Program pentr... Ăźn calculator

Nu stiu cum este la tine dar eu licentele le am pe mail,dar si intr-un fisier de tip Notepad ce l-am arhivat criptat cu parola si asa nu pierd nimic.

#14
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011
@PiticVerde, ce link ai postat acolo ca nu reusesc sa il deschid.
Se mai poate incerca si cu urmatoarele programe pentru recuperarea licentelor: 10 Tools to Recover Product Key License [Best in 2023]

Edited by NAlexQ, 27 March 2023 - 11:35.


#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015
Program recuperare licente.  https://www.programe...ate-calculator/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate