Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

E umanitatea pregatita sistematic spre a executa o ultima comanda?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Dar ce crezi tu n-ar putea fi indus? Nu exista posibilitatea ca cineva sa se joace cu mintea ta?

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postutilizatorok, on 27 martie 2023 - 04:46, said:

Un videoclip in care e prezentata exact tema topicului:
E un clip aberant...

View Postutilizatorok, on 27 martie 2023 - 10:20, said:

Deci, f. probabil, manipularea este facuta de semenii nostri
De fapt manipularea e in imaginatia ta. Dupa care cauti lucruri sa te auto-validezi.

Edited by andreic, 27 March 2023 - 11:46.


#39
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View PostFane, on 27 martie 2023 - 10:37, said:

Dar ce crezi tu n-ar putea fi indus? Nu exista posibilitatea ca cineva sa se joace cu mintea ta?
Limitele tehnicilor, ce dupa mii de ani, au ajuns a fi numite psihologice, nu le stiu multi si cu atat mai putin neinitiatii dar, in psihologie se zice asta (printre altele):
<<Toate acestea nu trebuie să ne conducă însă la pierderea din vedere a unor efecte negative ale practicării hipnozei. Ea nu suspendă total conştiinţa, dar o repliază spre ea insăşi, o închide în ea însăşi. De asemenea, hipnoza influenţează conştiinţa morală. Subiectului hipnotizat, aflându-se fără apărare, i se pot sugera orice idei, chiar contrare modelului său etic obişnuit. In hipnoză se pot distruge scările de valori ale omului, fapt ce alterează profund personalitatea. Hipnoza favorizează o regresiune a Eului, ea apărând ca o mişcare regresivă analoagă depersonalizării (prin supunerea faţă de hipnotizator, abandon de sine, capitulare), în ultimă instanţă, ca reducere la neant a voinţei subiectului. Pe bună dreptate Baruk se întreabă dacă avem dreptul de a anihila personalitatea subiectului. Tocmai de aceea concluzia lui este că legitimitatea hipnozei rămâne încă în discuţie" (Baruk,1988, p. 87). S-ar putea ca Baruk să aibă dreptate, dar aprecierile lui sunt valabile numai pentru cazurile de folosire nejudicioasă a hipnozei, ca de altfel a oricărei tehnici psihologice. Altfel n-am înţelege de ce în studiul hipnozei s-a investit atâta imaginaţie şi efort şi nici de ce au fost puse la punct o multitudine de tehnici terapeutice. Schiţăm câteva dintre ele, cu titlu de exemplu: a)terapia prin sugestie directă (vizează esenţialmente trezirea simptomelor); b)terapia prin hipnoză asociat ă învăţării(bazată pe condiţionarea comportamentală sugerată de behaviorişti); c)metoda cathartică (presupune ...d)...>>

View Postandreic, on 27 martie 2023 - 11:46, said:

E un clip aberant...
Si totusi milioane de oameni sustin asta, iar evidenta efectelor similare ale tehnicilor psihologice prezentata nu poate fi negata decat printr-un reductionism extrem; posibil absurd:
- animale de poveste care s-au dovedit adevarate
- teorii științifice eronate pe care oamenii le-au crezut adevărate
- mituri comune și concepții greșite despre psihologie

Quote

De fapt manipularea e in imaginatia ta. Dupa care cauti lucruri sa te auto-validezi.
Ca fiecare.
Acuma, eu clocesc bine mersi in creierul meu, tu intr-al tau. Niciodata structura neurosinaptica si electrochimia din creierul meu nu are cum sa fie aceeasi cu cea din al tau. Prin urmare dialogam, dar fiecare dinspre monologul electrochimic propriu.

Tu, doar arunci cu pietre in balta mea? Care e modalitatea prin care se certifica valabilitatea unei informatii, a cunoasterii, fie ea creatie proprie sau comunicata?

#40
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar dacă susțin milioane, noi suntem miliarde, deci e mai puțin de 0,1% din populația lumii.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postutilizatorok, on 28 martie 2023 - 04:50, said:

Si totusi milioane de oameni sustin asta
De cand are importanta numarul ? Posted Image

View Postutilizatorok, on 28 martie 2023 - 04:50, said:

Ca fiecare.
Acuma, eu clocesc bine mersi in creierul meu, tu intr-al tau
Da, ale celor care pretind marea si sarea Posted Image Nu clocesti... doar incerci sa-ti impui viziunea imaginativa desi nu ai suport stiintific.

Edited by andreic, 28 March 2023 - 15:53.


#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Faci o greseala de incepator: te crezi suficient de destept ca sa nu poti fi pacalit…

#43
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postandreic, on 28 martie 2023 - 07:17, said:

De cand are importanta numarul ?

doar incerci sa-ti impui viziunea imaginativa desi nu ai suport stiintific.
Numarul? Daca iti spune cineva ca ti-a cazut in meteorit pe casa, nu conteaza? Dar daca iti spun doi? Dar daca iti spun 10, nu te iei de ganduri?
Suport stiintific? Dar de cand stiinta e neaparat reperul cel mai competent dupa care trebuie sa se ghideaze umanitatea? Da-mi te rog un argument stiintific!

View PostFane, on 28 martie 2023 - 09:19, said:

Faci o greseala de incepator: te crezi suficient de destept ca sa nu poti fi pacalit…
Dialoghezi cu mine ca sa incerci sa ma pacalesti?

Dar referitor la ceea ce ti-am scris, aceasta e abordarea neincepatorului, zeflemeaua? Sau, nu servesti, sunt nedigerabile?

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postutilizatorok, on 28 martie 2023 - 10:44, said:

Numarul? Daca iti spune cineva ca ti-a cazut in meteorit pe casa, nu conteaza? Dar daca iti spun doi? Dar daca iti spun 10, nu te iei de ganduri?
Suport stiintific?
Da, suport stiintific. In rest ce faci cu numarul este eroarea logica argumentum ad numerum (nu e de bine).

#45
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Deci, tu consideri ca nu se poate pune baza pe nici o informatie pe care ti-o da vecinul tau, familia, rudele, prietenii, cunoscutii, daca nu au o baza stiintifica?
Am dubii mari, dar mari de tot. Fiecare, mai mereu vorbeste cu oamenii si ia de bun ceea ce spun ei, iar asta numai intrucat are incredere in ei.

Stiinta e doar perspectiva abstracta, pragmatica a unei grupari si a acolitilor, nu este cea mai apropiata cunoastere vizavi de ceea ce este realitatea.
Ti-am cerut un exemplu, dar nu ai nici unul care sa sustina de ce ar fi stiinta suportul necesar si asta intrucat in stiinta ti se dovedeste pe de o parte prin argumente specific decupate, dar pe alta te inseala/te fura/te manipuleaza, te ajuta sa mori prost (nu tu, cel in cauza in general, arhetipul).

Argumentele prezentata in topic, ce potenteaza intrebarea pusa.
1 - Am aratat, cu extrase din ceea ce se cunoaste in psihologie si poate fi deocamdata dat publicitatii, ce anume (manipularea posibila) se poate realiza prin tehnicile din domeniu. Asta ca sa nu se spuna ceva de genul:

Quote

Experientele personale sunt subiective. Nu asa se demonstreaza stiintific ceva.
2 - Am aratat realitatea din teren privitor la milioanele de oameni care sustin existenta unui contact propriu cu extraterestrii. Tot in videoclip apare legatura pe care anumiti oameni care au cercetat fenomenul, chiar si psihologi, o fac intre cei ce sustin fenomenul extraterestrilor si tehnicile psihologice prin care se pot obtine acelesi rezultate.
3 - Am introdus in dialog chiar si o forma de implicare in realitatea umana de toate felurile a unei organizatii mondiale a carei existenta nu o poate nega nimeni si care iata, prin puterea ei influnteza politica globala, destinul a multe milioane de oamenii, al natiunilor si chiar al umanitatii. Asta ca sa nu mai discutam si despre serviciile secrete care, de ce oare or fi secrete.
4 - Din existenta numai a acestor 3 factori si a tendintelor mondiale actuale, poate fi justificata o intrebarea asa cum este intrebarea tema a topicului.

#46
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postutilizatorok, on 28 martie 2023 - 18:42, said:

Deci, tu consideri ca nu se poate pune baza pe nici o informatie pe care ti-o da vecinul tau, familia, rudele, prietenii, cunoscutii, daca nu au o baza stiintifica?


Informația în sine trebuie interpretata într-un context mult mai larg. Rudele, prietenii și în general bula ta nu-s neapărat un eșantion reprezentativ în toate situațiile. Reprezinta o eroare de esantionaj.
Poate te înconjori de oameni care cred aceleași bazaconii ca tine. Pe internet asta-i o certitudine, nu o presupunere.
Sau poate familia și prietenii tai beau  apa din aceeași pânză freatica în care trăiesc mormoloci halucinogeni.

Quote

Am aratat realitatea din teren privitor la milioanele de oameni care sustin existenta unui contact propriu cu extraterestrii. Tot in videoclip


Realitatea din teren din videoclip?
Uite aici un adevărul curat despre extratereștri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TCTOyQkkAC0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KiloW, 28 March 2023 - 21:14.


#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Fix la South Park ma gandeam si eu cand il citeam.

Totusi, am inteles ca sunt oameni si extraterestri rai, organizatii oculte care ne vor raul, dar ce urmaresc ei, pt ce fac tot ce fac, care-i motivatia lor tot n-am inteles.

Edited by Fane, 28 March 2023 - 21:47.


#48
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021

View PostFane, on 28 martie 2023 - 21:46, said:

Fix la South Park ma gandeam si eu cand il citeam.

Totusi, am inteles ca sunt oameni si extraterestri rai, organizatii oculte care ne vor raul, dar ce urmaresc ei, pt ce fac tot ce fac, care-i motivatia lor tot n-am inteles.

Avem de-a face doar cu forțe demonice, rele... nu extraterestre!

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
esti manipulat. nu stii!

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postutilizatorok, on 28 martie 2023 - 18:42, said:

daca nu au o baza stiintifica?
Daca pretinde ceva extraordinar evident sunt necesare dovezile extraordinare... si fundamentare stiintifica. Nu ma ajuta cu nimic daca cineva imi spune ca a vazut porcii zburand... si ca nea Gigel confirma si el.
Oamenii au tendinta sa minta si la banalitati chiar in familie, nu mai zic pe chestiuni delicate Posted Image Exact pe manipularea increderii lucreaza si escrocii... increderea e ceva firav si trebuie mentinut.

View Postheartu, on 28 martie 2023 - 22:21, said:

Avem de-a face doar cu forțe demonice, rele... nu extraterestre!
Si demonii fac parte din imaginar.

Edited by andreic, 28 March 2023 - 23:35.


#51
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View PostKiloW, on 28 martie 2023 - 21:12, said:

Informația în sine trebuie interpretata într-un context mult mai larg. Rudele, prietenii și în general bula ta nu-s neapărat un eșantion reprezentativ în toate situațiile. Reprezinta o eroare de esantionaj.
Poate te înconjori de oameni care cred aceleași bazaconii ca tine. Pe internet asta-i o certitudine, nu o presupunere.

Realitatea din teren din videoclip?
Nu ai prins nunata a doua aspecte,
- in tema topicului nu este inclusa o axioma a existentei extraterestrilor, este inclusa posibilitatea manipularii subiectilor respectivi in a crede asta, prin tehnici ce actualmente au ajuns a fi denumite si tehnici psihologice.
- in dialogul cu colegul, nu se avea in vedere altceva decat evidentierea unui tip cotidian de relationare sociala bazat pe increderea acordata cunoscutilor in diferite problematici mai importante sau mai banale adica,

realitatea din teren in acest spirit.

View Postandreic, on 28 martie 2023 - 23:34, said:

Daca pretinde ceva extraordinar evident sunt necesare dovezile extraordinare... si fundamentare stiintifica. Nu ma ajuta cu nimic daca cineva imi spune ca a vazut porcii zburand... si ca nea Gigel confirma si el.
Oamenii au tendinta sa minta si la banalitati chiar in familie, nu mai zic pe chestiuni delicate  Exact pe manipularea increderii lucreaza si escrocii... increderea e ceva firav si trebuie mentinut.

View PostFane, on 28 martie 2023 - 21:46, said:

Fix la South Park ma gandeam si eu cand il citeam.
Totusi, am inteles ca sunt oameni si extraterestri rai, organizatii oculte care ne vor raul, dar ce urmaresc ei, pt ce fac tot ce fac, care-i motivatia lor tot n-am inteles.
Pana sa se ajunga la dovezi extraordinare, desi nu e inclus asa ceva in tema topicului, vine valul ti-a luat maul, a se vedea linkul din raspunsul catre coleg; prin tema se propune intru dezbatare posibilitatea, nu neinfirmabilitatea, altfel era topic deschis pe una dintre consideratele arii de forta ale acestui forum.
Tema propusa deci, este,
Prin utilizarea unor tehnici existente de mii de ani si care actualmente au ajuns a fi considerate tehnici psihologice, sunt manipulati oamenii sa creada in existenta unor extraterestrii veniti sa ne conduca catre o inaltare spirituala, catre performante si realizarti exceptionale, in spatele acestei maipulari aflandu-se una sau mai multe organizatii internationale extrem de puternice, cam asa cum ar fi de exemplu masoneria, scopul fiind dominatia mondiala?

Edited by utilizatorok, 29 March 2023 - 05:19.


#52
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
dominatia mondiala e scop in sine?

#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
banuiala mea e ca se folosesc de inteligenta artificiala ca sa faca toate astea... dar astea sunt niste chestii care o sa fie desecretizate peste niste zeci de ani sau poate niciodata...

#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postutilizatorok, on 29 martie 2023 - 05:18, said:


Nu ai prins nunata a doua aspecte,
- in tema topicului nu este inclusa o axioma a existentei extraterestrilor, este inclusa posibilitatea manipularii subiectilor respectivi in a crede asta, prin tehnici ce actualmente au ajuns a fi denumite si tehnici psihologice.


Pai comentariul meu e unul general. Și manipularea psihologica e în categoria mormolocilor halucinogeni din apa. Aka un factor oarecare care afectează o anumita comunitate/bula (geografica, ideologica etc).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate