Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Pensiile speciale ale europarlamentarilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 12.07.2008
In contextul :
  1. grevelor din Franta legate de majorarea varstei de pensionare la 64 de ani ( cu stagiu de cotizare complet de 43 de ani )

https://economie.hot...za-inceteze.htm

2. eliminarea pensiilor speciale din Romania conform PNRR

Am dorit sa va care este regimul pensiilor pentru europarlamentari si acestia beneficiaza de pensii speciale in cuantum generos iar varsta de pensionare este de 63 de ani.

Mai exact pentru fiecare an de mandat vor primi 3.5% din salariul de europarlamentar, maxim 70% ( deci obtin cei 70%  dupa 20 de ani de vechime in parlamentul european ). Varsta de pensionare este de 63 de ani .

De remarcat ca nu avem excesele din Romania (  avem o categorie unde raportarea se face la ultimul salariu ).

https://www.europarl...ile-si-pensiile

Deputații în Parlamentul European au dreptul la pensie? Care este cuantumul acesteia?

Deputații au dreptul la pensie pentru limită de vârstă începând cu vârsta de 63 de ani. Pensia reprezintă 3,5 % din salariul pentru fiecare an complet de exercitare a mandatului, fără a depăși însă 70 % în total. Aceste pensii sunt plătite din bugetul Uniunii Europene.

Începând cu luna iulie 2009, în cazul noilor deputați, s-a renunțat la aplicarea regimului complementar de pensii, introdus pentru deputați în 1989, acesta fiind în curs de eliminare.”

Sistemul cu 3.5% anual este cel actual, in curs de eliminare fiind sistemul precedent.


Din punctul meu de vedere europarlamentarii ar trebui sa fie un exemplu si atunci sa ai beneficii maxime la pensie ( 70% din salariu ) dupa doar 20 de ani de mandat nu consider ca este cel mai bun exemplu ( beneficii care intra in plata la atingerea varstei de 63 de ani ) .

Principial sunt de acord cu pensiile speciale dar cuantumul trebuie sa fie decent ( in cazul europarlamentarilor mari sunt doar tentatiile, exercitarea functiei nu presupune un nivel ridicat de risc )




#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Cel mai elocvent exemplu care ar trebui sa ni-l oferi ar fi calcului pensiei de europarlamentar aferenta "valorii" noastre nationale, Veiorica lu Dancila :D

#3
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 12.07.2008

 argonaut, on 25 martie 2023 - 19:22, said:

Cel mai elocvent exemplu care ar trebui sa ni-l oferi ar fi calcului pensiei de europarlamentar aferenta "valorii" noastre nationale, Veiorica lu Dancila :D

Din ce am calculat Viorica va primi din decembrie 2026 o pensie de europarlamentar de aprox 3090 euro/ luna ( al doilea mandat nu a fost complet )

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,178
  • Înscris: 08.12.2006
Din ce înțeleg 70% din "salariu" după 5 (cinci) mandate. Nu mi se pare deloc excesiv

 marius21, on 25 martie 2023 - 19:40, said:


aprox 3090 euro/ luna
Un judecător de tribunal sau un șef de post au pensie mai mare :)

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,189
  • Înscris: 24.11.2002
@marius21 te intereseaza o candidatura? Vrei sa aflii beneficiile pe termen lung de acum? Pentru cele pe termen scurt poti vorbi cu nea Severin
@antinari Speram ca nu si in viitor, dar doar cu speranta asta ...

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
La europarlamentari , din punctul meu de vedere ar trebui stipulat ca pensia maxima sa fie de 10.000 lei !
Cat ar merita in realitate...pe rezultate nu spun ca nu vreau sa ma cert cu nimeni !!!

Am corectat offtopicul !!!

Edited by Alltrack, 25 March 2023 - 20:26.


#7
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,818
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru a discuta despre pensiile speciale românești, aveți un topic dedicat:

https://forum.softpe...siile-speciale/

Aici postați doar despre pensiile europarlamentarilor - dacă vă interesează subiectul.

Dacă nu, nu.

Dar nu poluați cu offtopic!

#8
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.01.2014
Pensiile europarlamentarilor sunt necontributive, deși Comisia Europeană cere ca pensiile să se calculeze  pe baza principiului contributivității.

#9
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 12.07.2008

 antinari, on 25 martie 2023 - 19:43, said:

Din ce înțeleg 70% din "salariu" după 5 (cinci) mandate. Nu mi se pare deloc excesiv


Un judecător de tribunal sau un șef de post au pensie mai mare :)

4 mandate, nu 5.

Probpema este durata vechimii in functie pentru pragul maxim ( cel de 70% ), respectiv 20 de ani.  Pragul de 70% ar fi ok, dar durata de doar 20 de ani pentru atingerea acestui prag ar putea fi modificata ( in spiritul majorarii duratei pentru atingerea pragului maxim )

Mai mult , pensia speciala de europarlamentar se adauga pensiei normale nationale. Vezi cazul lui Mircea Diaconescu ( singurul motiv pentru care am dat acest exemplu este in acest caz am gasit paragraful referitor la cumularea pensiei de europarlamentar cu cea nationala )

https://romania.euro...o/30129488.html



#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004

 Krystina, on 25 martie 2023 - 20:40, said:

Pensiile europarlamentarilor sunt necontributive, deși Comisia Europeană cere ca pensiile să se calculeze  pe baza principiului contributivității.
Teoretic sunt contributive, in sensul ca li se opreste ceva din indemnizatie. Dar nici-un european nu primeste pentru 5 ani pensie incepand cu varsta de 63 ani in cuantum de cateva mii de euro/luna.
Vad ca Becali va primi 2.500 euro pentru un mandat neterminat...
https://www.antena3....tar-607836.html

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 antinari, on 25 martie 2023 - 19:43, said:

Un judecător de tribunal sau un șef de post au pensie mai mare Posted Image
De multe ori seful de post este doar agent de politie (echivalentul subofiterului din structurile militare). Pensie > 3.090 euro? Mai taie-i din coada...

#12
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.01.2014

 claudiu1, on 26 martie 2023 - 01:12, said:

Teoretic sunt contributive, in sensul ca li se opreste ceva din indemnizatie.

Informația că pensiile europarlamentarilor sunt necontributive am preluat-o dintr-un articol.

,,În replică, Dacian Cioloș a spus că îi adresează din nou cererea  lui Tudose de a se alătura demersului său de a reforma pensiile necontributive ale europarlamentarilor.”

https://www.g4media....d.html#comments

#13
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 12.07.2008

 claudiu1, on 26 martie 2023 - 01:12, said:


Teoretic sunt contributive, in sensul ca li se opreste ceva din indemnizatie. Dar nici-un european nu primeste pentru 5 ani pensie incepand cu varsta de 63 ani in cuantum de cateva mii de euro/luna.
Vad ca Becali va primi 2.500 euro pentru un mandat neterminat...
https://www.antena3....tar-607836.html

Pensiile speciale ale europarlamentarilor sunt necontributive.si se platesc din bugetul UE ( nu exista o casa de pensii a UE . Se iau banii din buget si atat )

Pensie speciala mai inseamna si un mod de calcul diferit fata de un cetatean obisnuit. Se bifeaza si aceest criteriu iar dupa 20 de vechime primesti 70% din salariu la implinirea varstei de 63 de ani ( aprox 6900 euro lunar ) , pensie care se adauga celei nationale.

Cum am spus, eu nu sunt principial impotriva notiunii de pensie speciala (cum ai putea sa aplici principiul contributivitatii ? ) dar treuie sa existe limite de cuantum ( si aici exista, este ok ) dar si de vechime pentru accesarea valorii maxime a pensiei ( aici consider ca ar trebui modificate procentele. Sunt valori prea mari ).

#14
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 15.03.2013

 marius21, on 26 martie 2023 - 09:33, said:

Pensiile speciale ale europarlamentarilor sunt necontributive.si se platesc din bugetul UE ( nu exista o casa de pensii a UE . Se iau banii din buget si atat )
Bugetul UE de unde ia banii? :)

#15
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,880
  • Înscris: 31.08.2006

 calincosma, on 26 martie 2023 - 09:38, said:

Bugetul UE de unde ia banii? Posted Image

                                           Din buzunarele tuturor, dar mie imi place cum se lasa prostiti unii de niste hahalere de politicieni. De ce trebuie sa primeasca indivizii astia pensii speciale ? Ca ce chestie ? E misto cum privesc unii cu relaxare cum isi bat astia joc de noi. Zeci de mii de euroi daca si-ar fixa astia pensii speciale ca asa vor muschii lor, pe unii nu i-ar deranja. Ar fi de acord ca indivizii astia sa primeasca pensii speciale. Frumos, n-am ce zice...Democratie cat cuprinde.

#16
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 12.07.2008

 calincosma, on 26 martie 2023 - 09:38, said:


Bugetul UE de unde ia banii? :)

 calincosma, on 26 martie 2023 - 09:38, said:


Bugetul UE de unde ia banii? :)

Principiul contributivitatii  inseamna ca salariul sa aiba si o componenta de taxare pentru pensia ulterioara/ asigurari sociale  ( de ex in Romania acei 25% CAS ) si pensiile sa se plateasca cel putin partial acei bani ( ai pilonul pilonul 1 cu regimul pay as you go si pilonil 2 unde  banii sa fie transferati individualizat catre un fond de pensii privat. Am spus partial deoarece poate exista situatia in care pilonul 1 prezinta deficit  ) .

Nu se intampla acest lucru si pensiile sunt achitate direct din bugetul UE.





#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004

 Krystina, on 26 martie 2023 - 07:58, said:

Informația că pensiile europarlamentarilor sunt necontributive am preluat-o dintr-un articol.  
Pe site la ei scrie altfel - Toți deputații europeni plătesc un impozit comunitar și contribuții la fondul de asigurări sociale.
Un europarlamentar fara functie de conducere la un brut de €9.808,67 primeste netul de €7.646,00.

https://www.europarl...ile-si-pensiile

 marius21, on 26 martie 2023 - 10:02, said:

Principiul contributivitatii  inseamna ca salariul sa aiba si o componenta de taxare pentru pensia ulterioara/ asigurari sociale  ...
Nu se intampla acest lucru si pensiile sunt achitate direct din bugetul UE.
Europarlamentarilor li se opreste CAS in anii de mandat. De aia am si scris ca este ceva teoretic, nu acopera nicicum pensia ulterioara

Edited by claudiu1, 26 March 2023 - 14:44.


#18
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 12.07.2008

 claudiu1, on 26 martie 2023 - 14:39, said:

Europarlamentarilor li se opreste CAS in anii de mandat. De aia am si scris ca este ceva teoretic, nu acopera nicicum pensia ulterioara

Ai dreptate .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate