Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare solutie spalare motor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
Am incercat sa spal azi un motor de tractor Pasquali, insa depunerile de ulei si mizerie sunt foarte vechi si pietrificate. Tractorul este unul destul de rudimentar fara calculatoare, astfel ca nu am ce sa stric daca scot bateria si protejez alternatorul. Are racirea cu radiator de ulei, nu are antigel. Nu a mai fost spalat de vreo 6 ani motorul. Am incercat si cu Motor Cleaner de la ProX, insa mare lucru nu a facut, dupa care am dat cu Karcher Ultra Foam Cleaner, insa nu face nici macar cat cea de la ProX. Daca ati mai spalat motoare si cunoasteti o solutie buna care sa nu coste o avere scrieti mai jos. Ma gandesc sa dau cu spray de frana.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca cu MA-FRA SUPERMAFRASOL.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 Valy_User, on 25 martie 2023 - 17:08, said:

i cunoasteti o solutie buna care sa nu coste o avere scrieti mai jos.

Spala cu motorina.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In batrani era o vorba desteapta ''nu te apuca sa speli/cureti/repari ceva daca functioneaza bine''Posted Image ! Mare vorba !
SUPER MAFRASOL e super tare dar eu nu recomand deloc unora care nu au experienta . Depinde de gradul de diluare , e extrem de toxic si pentru om si pentru natura , necesita masca + manusi serioase + nu trebuie sa curga pe pamant .
Motorina e relativ ok si ieftina , dar nu va curata totul si trebuie sters foarte bine...sa nu o dai in vreun incendiu , stiu ca o sa zica multi ca nu...dar riscul exista .
Cel mai bun e spray-ul de frane , iei 2-3 bucati si mergi pe bucati apropiate cu o perie de plastic si carpe . Se face pe motorul rece si asta poate lua foc dar avantajul e ca se evapora destul de rapid .
Succes !

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021

 Alltrack, on 25 martie 2023 - 19:15, said:

''nu te apuca sa speli/cureti/repari ceva daca functioneaza bine''
Din pacate cam pierde ulei destul de mult pe undeva. Trebuie completat mereu.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Valy_User, on 25 martie 2023 - 19:21, said:

Din pacate cam pierde ulei destul de mult pe undeva. Trebuie completat mereu.
Tot din pacate ai mai mari probleme decat spalatul motorului.
Stiu ca face parte din identificarea problemei. Cu un motor curat , poti vedea scurgerile aparente.

Edited by keta, 25 March 2023 - 19:34.


#7
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Pai verifici zonele pe unde ar putea pierde ulei, nu trebuie sa speli tot motorul. Cateva zone ar fi: garnitura baii de ulei, garnitura de la capacul culbutorilor, zona filtrului de ulei, joja, zona capacului distributiei. Am scris la modul general, nu cunosc arhitectura motorului folosit pe acest tractor.
Ca idee, tractoarele romanesti U650, nu stiau ce-i aia spalare motor ( poate doar la o revizie generala in atelier ), si inca mai functioneaza si astazi unele dintre ele.
O solutie buna, este clasicul decarbusolv, insa trebuie folosit cu precautie, este extrem de inflamabil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate