Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

E firul rupt?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sa bagat ieri fibra. Firul de fibra intra in un ont sau ce e. De la el pleaca un cablu utp sau cupru nu ma pricep. Cablul intra in un router tp link. De la router avem cablu la pc si wi fi. Ieri am bagat si un cablu utp la un tv cu android. La router e utp la pc la tv si cablul utp de la ont. Ieri ca sa bag si cablul utp la tv am dat gaura in usa si am bagat apasat si cablul utp de la ont la router ca era pus naspa. O fi cablul rupt dupa ce am apasat pe el ca la router de ieri si azi led-ul din mijloc e galben si pc-ul nu e conectat la net zice ca e o problema la router spre internet. O fi cablul sau o fi vreo setare ? La conexiuni zice ca ethernetul nu are internet. La conexiuni sunt 2 una ethernet si una broadband care zice disconnected. Cum imi dau seama ca e cablul sau vreo setare ca mufa ethernet de la router e in regula?

Edited by karax, 25 March 2023 - 13:28.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Am citit de 10 ori dar n-am inteles mai nimic.
Decat ca ai dat o gaura si ai bagat cablu.
Posibil sa fi stricat sertizarea la o mufa...

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Routerul are 3 locuri in care sunt bagate utp de la ont , de la router la pc si un utp la un tv cu android. Ieri am dat gaura ca sa bag utp-ul de la ont la router ca sa arate aspectuos. Ce am tot apasat pe fir ca nu se baga bine ca arata led-de la mijloc la router galben si nu merge net-ul

La conexiuni arata o conexiune broadband pppoe care e disconnected , o conexiune ethernet care ii zice no internet acces si o conexiune wi fi dar nu o folosesc are routerul wi fi nu am nevoie de wi fi-ul pc-ului

Edited by Ravy, 25 March 2023 - 14:05.


#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Încearcă un alt cablu, ce merge sigur, de la router la pc/tv (cum ți-e mai ușor). Dacă merge înseamnă că ceva i-ai făcut acelui cablu la acele mișcări în front și va trebui să le înlocuiești (mai cu grijă). Sau în loc de înlocuire le poți tăia și lega manual înapoi eliminând zona ruptă de tine - dar asta nu-i ușor.

Ce-ți arată calculatorul când încerci să accesezi routerul? Ce router ai? Face el pppoe (ca setări wan)? Dacă face el pppoe atunci acel broadband pppoe de pe calc este degeaba acum (dar poți da click pe el să vezi ce se întâmplă)

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mufa e in regula poate pe fir sa se fi indoit

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.05.2008
21,803 de postari pe softpedia. Oare toate sunt ca cele de mai sus? woaw :|

Cum ti s-a raspuns si mai sus, probabil cand ai tras de cablu ai stricat o mufa. Poti incerca sa apesi/tragi usor de cablu unde intra in mufa si vezi daca se misca firele

#7
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Bai, ne ai zapacit de tot.
O mufa de la router tre sa fie de alta culoare, aia e intrarea de la ONT.
Celelalte sunt iesiri catre pc, tv etc.
Ia pune o poza aicea, tu nu stii ca 80 % din info le primesti pe cale vizuala ?
Cel mai probabil ai bulit mufa cand ai apasat pe cablul de la ont la router. Ai cleste de sertizare ?

View Postkarax, on 25 martie 2023 - 14:06, said:

Mufa e in regula poate pe fir sa se fi indoit

Sigur ca mufa e in regula, ca n ai dat cu ciocanul in ea, conexiunile nu mai sunt in regula :D

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cu cablu de la pc la router nu merge ca nu e asa mare are 1 metru, cu cablu de la router la tv ar merge dar nu ma bag eu ca ont-ul e pus ca dracu nu stiu unde dupa tv-ul cu android care e prins pe perete si nu e nici tata acasa sa ne bagam amadoi, eu ametesc usor cand sunt pe scaun v-am mai zis eu ca am niste mici efecte adverse de la tratament. O sa pun poze cu conexiunile sa vedem

Poza router

Poza clara

Attached Files



#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Karax, ca să te putem ajuta trebuie să faci un efort și să te concentrezi un pic... Poze cu o chestie albă nu prea ajută
1. Ai net pe TV?
2. Cablul către TV trece prin aceeași gaură din perete?
3. Ce marcă și model scrie pe spatele routerului?
4. De când ți-ai pus fibră ți-a mers vreodată (măcar 1 minut) internetul pe calculator? Dar pe TV?
Dacă nu știi răspunsul la o întrebare scrie că nu știi - nu omite răspunsul .

Edited by Ravy, 25 March 2023 - 14:28.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Net pe tv aveam de la wi fi-ul routerului dar am bagat ieri cablu utp ca mergea greu de la wi fi. Nu am apucat sa vad cum merge net-ul la tv cu cablu pentru ca am bagat si cablul utp de la router la tv si cel de la ont la router prin gaura data ieri si am apasat de firul de la ont la router ca nu intra bine. Pe cutie la router zice tp link 300 mbps tl-wr82on. Net-ul a mers pe telefon pe wi fi de la router dupa ce au bagat fibra si am bagat ieri cablu utp de la router la tv si am apasat pe ala de la ont la router. La tv cu cablu utp nu am apucat sa vad merge sau nu ca dupa datul gaurii nu mergea net-ul

Pe pc a mers net-ul cu fibra

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Acum pe telefon îți merge internetul dacă ești conectat la acel router tplink (și nu pe date mobile)?

Edited by Ravy, 25 March 2023 - 14:44.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
O clipa sa bag mufele la router la loc

#13
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Ai dracu zgarciti, n au mai facut si ei mufa de intrare colorata altfel...
Acolo unde e dat cu pixul si scrie WAN bagi cablul care vine de la ONT  !!!  
Ce se duce spre tv si pc, celelalte 2 cabluri, nu conteaza care cum.

Tragi routerul din priza, il lasi 10 secunde, bagi la loc si astepti sa vezi daca se fac ledurile verzi.

Sa nu te manance in cur sa dai reset la router !  Daca ai facut deja prostia, macar spune, sa nu mai batem campii pe aici.

Edited by yekun, 25 March 2023 - 14:50.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu merge fara date mobile

Yekun imediat

Pe router sunt toate verzi

#15
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pai ai internet inseamna, conectasei mufele UTP brambura...

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
scuze pur si simplu nu am habar de retelistica de fapt cam cu orice domeniu tehnic nu le am

#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Și acum merge internetul pe calculator până la urmă?

Edited by Ravy, 25 March 2023 - 15:05.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Merge

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate