Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Investițiile imobiliare, succesul pentru o retragere lipsită de griji financiare?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

Poll: Investițiile imobiliare, succesul pentru o retragere lipsită de griji financiare? (60 member(s) have cast votes)

Care este numărul minim de imobile, considerat suficient pentru a susține un stil de viață exclusivist?

  1. Mai puțin de 3 (5 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

  2. Între 3 și 5 (6 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  3. Între 5 și 10 (9 votes [15.00%])

    Percentage of vote: 15.00%

  4. Peste 10 (40 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#1
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 17.12.2017
In urma cu cateva zile, urmarind discutiile constructive din domeniul imobiliar, s-a atins subiectul din urmatoarul articol:

Noul business "predictibil" și "sigur" practicat de români, https://observatorne...ani-516589.html

Protagonistul interviului a intrat în domeniul imobiliarelor în 2009 și, de atunci, ”cumpără și închiriază proprietăți pe bandă rulantă”.
”A ajuns la un portofoliu vast de locuințe care se achită, deja, una pe alta.

Ulterior mi-am setat obiective mai îndrăznețe cum a fost cel de 7 locuințe în 7 ani, obiective nebunești pentru un tânăr cu salariul de nici 4000 RON dar pe care am reușit să le ating și chiar depășesc.

Mă voi opri, probabil, din cumpărat atunci când o să mă retrag undeva pe o plajă, pe o insulă sau cel puțin când o să simt că am acumulat suficient.”


Am considerat ca acest subiect merita abordat pe larg alaturi de confratii imobiliari, mai ales ca este vorba despre o investitie foarte accesibila, care se poate administra in timpul liber.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Posibil ca tipul sa aiba mai mult noroc sau alt stil de afaceri.

Personal, 14 ani pentru amortizarea unui apartament (doar din chirie) mi se par vise.
Poate in bucuresti e mai diferit.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 kaii, on 24 martie 2023 - 13:44, said:

imobiliarelor în 2009 şi, de atunci, ”cumpără şi închiriază proprietăţi pe bandă rulantă”.


Eu am intrat in domeniu de la gradinita. Am vandut inclusiv gradinita apoi casele de pe strada si m-am extins in tot cartierul. Acum urmeaza sa iau un conac pe Valea Loirei

Acum serios vorbind, tu crezi toate tampeniile scrise de astia pe net ??  Am citit si eu ieri articolul si i-am dat delete instant. Numai minciuni si tampenii.

#4
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008
2-3 si bune, achitate integral, e mai mult decat suficient

Lipsit de griji financiare, in Romania, doar cu cloace, nu o sa fii niciodata la modul la care viseaza unii. Cel mult o sa fie ceva temporar, pana la urmatoarea lege cretina sau eveniment.

Edited by greywolfact, 24 March 2023 - 13:57.


#5
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
Ce coincidenta (de comentariu si de comentator zic):

https://imgur.com/a/aorqS2v


https://zoso.ro/piat...jutorul-presei/

#6
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 kaii, on 24 martie 2023 - 13:44, said:

Mă voi opri, probabil, din cumpărat atunci când o să mă retrag undeva pe o plajă, pe o insulă sau cel puţin când o să simt că am acumulat suficient.”

Si de pe plaja o sa il sune unul din cei 10 chiriasi ca a ramas blocat in dormitor si sa vina sa sparga usa de la intrare.

Edited by greywolfact, 24 March 2023 - 14:01.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

 kaii, on 24 martie 2023 - 13:44, said:

… mai ales ca este vorba despre o investitie foarte accesibila…
wait, what?    :huh:

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Cand te retragi pe plaja ca castigi atatia bani, ai bani sa angajezi un administrator care sa umble dupa chirie sau sa se ocupe de probleme.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Mi-am propus să iau trei garsoniere prin credit, în decursul a zece ani de zile. Am zis că dacă iau câte una la trei ani asta înseamnă doar să strâng avansul pentru acea proprietate

Sa povesteasca intai cum a strans banii de avans si cine i-a tot dat credite pentru urmatoarele garsoniere. Nu zice nicaieri ca si-a achitat creditul la 3 ani  ca sa il inceapa pe urmatorul fara sa ii afecteze gradul de indatorare.

#10
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 17.12.2017

 AlexEn, on 24 martie 2023 - 14:04, said:

Mi-am propus să iau trei garsoniere prin credit, în decursul a zece ani de zile. Am zis că dacă iau câte una la trei ani asta înseamnă doar să strâng avansul pentru acea proprietate

Sa povesteasca intai cum a strans banii de avans si cine i-a tot dat credite pentru urmatoarele garsoniere. Nu zice nicaieri ca si-a achitat creditul la 3 ani  ca sa il inceapa pe urmatorul fara sa ii afecteze gradul de indatorare.

Spune asa, ca a imprumutat de la prieteni banii de avans https://www.youtube....ure=share&t=268

Apoi rata s-a platit din chirie, si cu diferenta de 50 de euro a putut sa achizitioneze urmatorul imobil, si asa mai departe ca un perpetuum-mobile sau perpetuum-imobile in cazul de fata.

Iar pe insula pustie, ca sa nu te plictisesti poti lucra la diverse investitii, precum:

”Investitorul – invitat la ZF Deschiderea de Astăzi din 23 martie – deţine diverse businessuri în domenii precum consultanţa şi educaţia financiară, real estate, managementul proprietăţilor şi saloane de masaj.”
https://www.zf.ro/zf...stitor-21720913

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Potoliti-va. Este o aberatie de articol. Nici nu merita vreun comentariu pertinent.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Reportaje de mana a doua. Ca sa tot iti iei credit din 3 in 3 ani, iti trebuie si salariu pe masura. Adica nu mi se pare o investitie facila. Ai cateva mii de euro salariu pe luna, probabil iti permiti sa ai 2 rate. Si la un moment dat, tot ruland banii aia, plus veniturile din chirii, ajungi sa castigi lunar incat sa te lasi de lucru. Dar probabil iti ia decenii sa ajungi in stadiul ala.

Edited by bai3tzash, 24 March 2023 - 14:12.


#13
brazil84

brazil84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.11.2022
O intrebare fara sens. Poti avea un imobil de valoare foarte mare care produce cat 20 de apartamente.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 kaii, on 24 martie 2023 - 14:10, said:


Spune asa, ca a imprumutat de la prieteni banii de avans https://www.youtube....ure=share&t=268

Apoi rata s-a platit din chirie, si cu diferenta de 50 de euro a putut sa achizitioneze urmatorul imobil, si asa mai departe ca un perpetuum-mobile sau perpetuum-imobile in cazul de fata.

Uite, pune tu in practica asta acum, in 2023, si spune-ne cum merge.
50 de euro pe luna, in 36 de luni, inseamna 1800 de euro. Ce avans platesti tu cu 1800 de euro si de unde faci rost de restul de bani? Din chirie inca plateste creditul pentru prima garsoniera, nu?
A, si sa nu uitam, iti trebuie prieteni cu bani care sa accepte sa ii dai inapoi candva, intr-o zi cu soare.

Tu chiar nu vezi ca nu ies calculele si ca e o aberatie ce zicea nenea?

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Mai sunteti multi?

#16
bizbizbiz

bizbizbiz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.02.2023
A revenit userul de serviciu kaii cu flame?
Regulamentul forumului ce spune?

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Din chirie nu iti iese suficient pentru toate angaralele, inclusiv impozit la oficial, mobilare si o renovare la cativa ani.
Nu mai zic alergatura proprietarului.
Probabil ca le iese din capital gain, cresterea de pret al imobilului, asta e altceva.
Strict pe chirie in lei, titlurile de stat in prezent bat tot.

#18
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Probabil cu vreo 15-20 de apartamente date in chirie as zice ca stau linistit. Stiu o singura persoana  care are mai mult de 10 (dar cumparate de-a lungul a vreo 25-30 de ani) si chiar si asa, profitul nu l-a mai reinvestit in alte cloace rezidentiale ci in spatii comerciale ultracentrale, care sunt inchiriate la banci, operatori GSM etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate