Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Experienta mea cu olx

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Salutare.

O sa va relatez o intamplare de pe olx. Cautam un Gevey Sim si am gasit un anunt aparent ok, vanzatorul destul de comunicativ asa ca am decis sa-l achizitionez. Cont facut in 2014 cu multe calificative pozitive. Mi-a trimis produsul, acesta era defect, sau cel putin in cazul meu, acest produs nu a functionat. I-am scris vanzatorului daca se poate acest produs returna (mi l-a trimis ramburs si FARA verificare). Acesta a spus sigur, asa ca i l-am trimis inapoi prin acelas curier, tot ramburs, tot fara verificare cu mentiunea "documente". Asta a mentionat si el cand mi-a trimis coletul, deoarece pe langa Gevey Sim au venit si niste instructiuni de utilizare.

Dupa ce a ajuns produsul la acesta, inainte de ridicare, mi-a trimis un mesaj prin care mi-a reprosat faptul ca nu se trimite coletul ramburs, ca banii se restituie dupa o inspectie amanuntita a produsului. Am incercat sa-i explic ca asa a procedat si acesta, insa fara succes. Foarte agresiv si foarte arogant la telefon.

Am luat legatura cu cei de la olx, acestia au luat legatura cu el si el a reprosat exact felul in care el a trimis coletul (a zis ca nu l-a ridicat pentru ca l-am trimis ramburs si cu mentiunea documente). I-am dat ocazia sa fie onest, am sunat la firma de curierat si am solicitat ridicarea rambursului. Surpriza, vanzatorul a ridicat coletul, n-a mai raspuns la telefon si m-a blocat peste tot.

Concluzia? Evident, tepar. Am luat legatura cu cei de la olx, pentru ca nu mi se pare normal ca acesta sa continue sa dea tepe. Acestia au spus ca i-am restrictionat contul si ca o sa-l activeze inapoi doar in momentul in care acesta o sa-mi restituie suma de bani. Evident, acesta nu m-a contactat, s-a potolit niste zile si n-a mai fost nici macar activ la contul olx pana ieri cand, ce sa vezi? Produsul a aparut din nou, pe contul acestuia: https://www.olx.ro/oferte/user/rJhw/

Toate acestea dupa ce eu am prezentat dovezi evidente cu privire la faptul ca in spatele acestui cont sta un tepar. Aparent cei de la olx l-au "iertat" si reclaculat ca utilizator, timp in care cel mai probabil va continua sa dea tepe.

Prejudiciul este de aproximativ 70 de lei, nu e un cap de tara. Nu sunt surprins de atitudinea lui de "romanas" care "se descurca", insa sunt surprins ca o platoforma ca olx asigura un mediu prielnic teparilor si ca teparii dovediti beneficiaza dupa ceva timp de clementa, dupa ce "se mai calmeaza apele". Aa, da, mi-au zis sa fac plangere la Politie. Pentru 70 de lei nu merita, insa, din punctul meu de vedere aveau dovada evidenta a faptului ca trebuie sa-i dispara contul definitiv acestui individ.

#2
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 03.08.2010
Lupul moralist : “cautam un Gevey Sim..”

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Wtf e gevey asta ?

Aaah, e o chestie ce se aplica la ifoanele blocate sa le deblocheze, deci nici tu nu esti un exemplu de moralitate ..

Edited by sirgoofy, 24 March 2023 - 12:51.


#4
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View Postunderrated, on 24 martie 2023 - 12:46, said:

Lupul moralist : “cautam un Gevey Sim..”
Pentru linistea ta, mi-am decodat ulterior telefonul la Orange contra sumei de 400 de lei. Telefonul l-am cumparat codat de pe flip.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Eu stiam ca pt acele dispozitive nu se pot folosi orice tip de sim,Nu stiu ce s-a schimbat la cipul simului dar nu mai mergea cu acele dispozitive,s-a gasit rezolvarea intre timp?

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

View PostBomfunkMCs, on 24 martie 2023 - 12:48, said:

Pentru linistea ta, mi-am decodat ulterior telefonul la Orange contra sumei de 400 de lei.
Atunci nu-ti mai trebuie gevey, deci nu vad sensul postarii ... ca se dau si tzepe pe olx ?
Cine nu stie asta... va invata Posted Image

Edited by sirgoofy, 24 March 2023 - 12:53.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Legat de olx,ei sunt firma de facut bani,li se rupe de oameni,analiza e simpla pt ei.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Hai las-o, olx e o platforma ce intermediaza vanzarea intre oameni.

E treaba ta sa alegi cu atentie.

Si eu mi-am luat o tzeapa cu o suma asemanatoare (60lei), dar recunosc ca a fost greseala mea ca n-am verificat produsul cu atentie (cumparat local)
Tu cumperi facaturi de la un samsar de telefoane probabil... si prin curier, deci sansele de tzeapa sunt f mari, dupa cum observi.

Edited by sirgoofy, 24 March 2023 - 13:01.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBomfunkMCs, on 24 martie 2023 - 12:39, said:

Aa, da, mi-au zis sa fac plangere la Politie. Pentru 70 de lei nu merita, insa, din punctul meu de vedere aveau dovada evidenta a faptului ca trebuie sa-i dispara contul definitiv acestui individ.


Ce conteaza cat este prejudiciul? Nasol este ca da tepe in continuare. Deci mergi si fa plangere la politie.
Spui ca nu este o problema ca ai pierdut 70 de lei si nu merita sa mergi la politie. Atunci de ce ai mai deschis topic sa te plangi?

Deci depune plangerea aici online, https://www.politiar.../petitii-online iti ia 5 min. "In data de cutare am cumparat de la cutare x chestie, nu a functionat, am cazut de comun acord returunarea coletului insa dupa nu a mai raspuns la telefon pt a-mi inapoia suma de 70 de lei bla bla bla". Simplu.

Edited by MembruAnonim, 24 March 2023 - 12:58.


#10
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View PostMembruAnonim, on 24 martie 2023 - 12:57, said:

Ce conteaza cat este prejudiciul? Nasol este ca da tepe in continuare. Deci mergi si fa plangere la politie.
Spui ca nu este o problema ca ai pierdut 70 de lei si nu merita sa mergi la politie. Atunci de ce ai mai deschis topic sa te plangi?

Deci depune plangerea aici online, https://www.politiar.../petitii-online iti ia 5 min. "In data de cutare am cumparat de la cutare x chestie, nu a functionat, am cazut de comun acord returunarea coletului insa dupa nu a mai raspuns la telefon pt a-mi inapoia suma de 70 de lei bla bla bla". Simplu.
Bun. Facem.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Si ce scrie ca vroia sa cumpere ..., o cartela fake pt deblocarea (ilegala) a unui iphone ?! Posted Image

Vor rade aia la politie de el, dar nu te opreste nimeni sa incerci .

Edited by sirgoofy, 24 March 2023 - 13:18.


#12
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 10.05.2007

View Postsirgoofy, on 24 martie 2023 - 13:17, said:

Si ce scrie ca vroia sa cumpere ..., o cartela fake pt deblocarea (ilegala) a unui iphone ?! Posted Image

Vor rade aia la politie de el, dar nu te opreste nimeni sa incerci .
se poate si mai rau :
https://www.mesajul....a-contrafacuta/

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Retur nu se trimite ramburs nicaieri pe lumea asta, la nici o firma ce accepta legal asa ceva.

O persoana fizica nu e obligata , conform legii, sa accepte nici un fel de retur.

Din ce spui, vanzatorul a ridicat oricum coletul păana la urma, deci ai recuperat cei 70 de lei. E si normal sa fii blocat peste tot dupa asta, si eu as fi procedat exact la fel.   Nu ai de unde sa stii daca chestia aia chiar e defecta sau nu e compatibila cu iphone ce il ai tu, cel mai probabil a doua varianta.

Zici ca ai luat iphone de la flip.ro, pai de ce nu l-ai returnat tot la aia si nu l-ai trimis tot ramburs si acolo ?  O fi din cauza faptului ca iti radeau in fata si nu-ti primeaua nimic inapoi in conditiile astea, nu-i asa ?   Fara sa verifice telefonul inainte nu-ti restituiau nimic aia, in mod legal.

#14
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View Postmodoran, on 24 martie 2023 - 13:55, said:

Retur nu se trimite ramburs nicaieri pe lumea asta, la nici o firma ce accepta legal asa ceva.

O persoana fizica nu e obligata , conform legii, sa accepte nici un fel de retur.

Din ce spui, vanzatorul a ridicat oricum coletul păana la urma, deci ai recuperat cei 70 de lei. E si normal sa fii blocat peste tot dupa asta, si eu as fi procedat exact la fel.   Nu ai de unde sa stii daca chestia aia chiar e defecta sau nu e compatibila cu iphone ce il ai tu, cel mai probabil a doua varianta.

Zici ca ai luat iphone de la flip.ro, pai de ce nu l-ai returnat tot la aia si nu l-ai trimis tot ramburs si acolo ?  O fi din cauza faptului ca iti radeau in fata si nu-ti primeaua nimic inapoi in conditiile astea, nu-i asa ?   Fara sa verifice telefonul inainte nu-ti restituiau nimic aia, in mod legal.
Domnul procuror Modoran, m-ati prins ca pe Dani Mocanu. Totusi, va scapa cateva detalii.
Omul a ridicat coletul dupa ce eu am sunat la firma de curierat si i-am rugat sa-l trimita iar lui non-ramburs. A ridicat coletul fara sa returneze suma de bani dupa care s-a facut nevazut. Deci, s-a ales si cu produsul, si cu suma de bani.
Iphone-ul cumparat de pe flip.ro trecuse de perioada de returnare deoarece il utilizam de aproximativ un an de zile, insa, din anumite motive am decis sa trec pe alta retea. Citeste cu atentie inainte sa te dai cu parerea aiurea, altfel e doar bagare de seama gratuita.

View Postmihai93, on 24 martie 2023 - 13:33, said:

E amuzant daca pot spune ca-i cunosc personal pe am2? :)))))) sunt din zona mea natala.

#15
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Am avut si o speta pe olx, suma tot mica.
Eu sunt incapatanat si am facut reclamatie online la Politie.

L-au gasit f repede pe cel care mi-a dat teapa, doar dupa numarul de telefon, probabil.
Am fost chemat la Politie, sa dau si o declaratie pe hartie, nu se poate doar online si nu am vazut rostul sa ma duc sa scriu acelasi lucru si pe hartie, si am mai fost cand m-au pus fata in fata cu persoana respectiva (el mi-a dat banii si eu mi-am retras plangerea).

Daca nu vrei sa-l lasi asa, sigur reusesti cu Politia dar pierzi si tu ceva timp.
Eu m-am gandit sa nu las asemenea specimene nepedepsite. Si-a cerut scuze ca nu-mi retrageam plangerea.
La inceput sa vezi ce tare era, sa ma duc sa fac, sa dreg si apoi sa vezi ce mielusel era. :)))

#16
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

View Postcilibiu, on 24 martie 2023 - 14:09, said:

Am avut si o speta pe olx, suma tot mica.
Eu sunt incapatanat si am facut reclamatie online la Politie.

L-au gasit f repede pe cel care mi-a dat teapa, doar dupa numarul de telefon, probabil.
Am fost chemat la Politie, sa dau si o declaratie pe hartie, nu se poate doar online si nu am vazut rostul sa ma duc sa scriu acelasi lucru si pe hartie, si am mai fost cand m-au pus fata in fata cu persoana respectiva (el mi-a dat banii si eu mi-am retras plangerea).

Daca nu vrei sa-l lasi asa, sigur reusesti cu Politia dar pierzi si tu ceva timp.
Eu m-am gandit sa nu las asemenea specimene nepedepsite. Si-a cerut scuze ca nu-mi retrageam plangerea.
La inceput sa vezi ce tare era, sa ma duc sa fac, sa dreg si apoi sa vezi ce mielusel era. Posted Image))
Felicitari pentru atitudinea ta, despre asta e vorba. Eu insa am optat pentru inchiderea contului deoarece mi s-a laudat la telefon ca el are calificative pozitive, ca are cont de mult, ca n-o sa pot sa-i fac nimic. Aparent am reusit, dar doar temporar, ca cei de la olx i-au activat contul iar :)) despre asta a fost si postarea, sunt dezamagit ca nu dezactiveaza contul unui tepar dovedit, facand in continuare din site-ul ala raiul teparilor :)) credeam ca fiind vorba de o platforma atat de mare ca a lor, seriozitatea e si ea la ea acasa. Au dat dovada de atitudine non-profi din punctul meu de vedere, punand banii pe care-i primesc din urma anunturilor acestor tepari pe primul loc.

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsirgoofy, on 24 martie 2023 - 12:48, said:

Wtf e gevey asta ?

Aaah, e o chestie ce se aplica la ifoanele blocate sa le deblocheze, deci nici tu nu esti un exemplu de moralitate ..

ce sa-ti spun, a saracit tim cook / orange / vodafone etc.

practica blocarii telefonului e o mega mizerie.

e o DEBLOCARE, nu e ca si cum i-ar da...minutele inapoi pe contor.

omul s-a referit la jigodelile pe care ni le facem noi intre noi, la nivelul asta de oameni de rand (mizerabili) ce suntem.

cum ar fi sa-ti blocheze masina sa nu faci service-ul decat intr-un anumit loc? sau alte restrictii de genul asta? e posibil ORICE.

Dar: nu e vina olx, e doar un intermediar pe care il doare fix in cur de obiceiurile natiei (de a ne da tzepe intre noi, de a ne juca feste, renghiuri etc.)

View Postsirgoofy, on 24 martie 2023 - 12:54, said:

Hai las-o, olx e o platforma ce intermediaza vanzarea intre oameni.

E treaba ta sa alegi cu atentie.

Si eu mi-am luat o tzeapa cu o suma asemanatoare (60lei), dar recunosc ca a fost greseala mea ca n-am verificat produsul cu atentie (cumparat local)
Tu cumperi facaturi de la un samsar de telefoane probabil... si prin curier, deci sansele de tzeapa sunt f mari, dupa cum observi.

adica lumea din jur poate fi cat de lepra vrea / poate - alalalt e prost ca nu-si da seama.
Victima e intotdeauna de vina, nu demersul tzeparului. Ala care pune botu e blamat. Bravo.
avea fusta prea scurta, n-am rezistat, domne.

bravo.

nu te mira daca in curand se va dezintegra totul, intr-un fel sau altul. Fii fericit; ti-ai adus si tu aportul la asta.

Edited by cattavencu, 24 March 2023 - 14:42.


#18
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Da, nu este ok atitudinea administratorilor.
Este greu sa dovedesti ca ti-a dat teapa, daca el vine cu alte argumente care pot sa fie plauzibile (prefera sa-l deblocheze, de aici castiga si ei).
El poate sa zica ca ti-a dat banii prin cineva sau chiar el, personal.

Oricum, lasa ca ii pun si eu bete-n roate.
Fac comanda pentru produs si nu-l ridic. Posted Image))
Ii indemn pe toti sa faca asa la asemnea specimene. Posted Image

Edited by cilibiu, 24 March 2023 - 14:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate