Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reguli generale cablare rack home user

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Camerele nu inregistreaza - ele merg continuu - NVR-ul face detectia miscarii si inregistreza.

#20
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 26.06.2008
NVR-ul nu are capabilitati de capturare a imaginii . Imaginea este procesata de camerele de supraveghere si stocata pe NVR, detectia miscarii este facuta de camera de supraveghere .

Nu ai neaparat nevoie de NVR , o seama de producatori iti pun la dispozitie si un soft din care iti poti gestiona centralizat camerele .

Edited by marchand, 26 March 2023 - 18:07.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca vorbim de produse diferite aici.
La ce folosesc eu in softul camerelor nu e nimic legat de detectie si nu inregistreaza. NVR-ul are meniul de selectie a zonelor ptr detectarea miscarii si inregistreaza daca apare msicare in zona programata.


Si deja ne-am indepartat prea mult de la subiectul topicului.

#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postdon_King, on 24 martie 2023 - 12:10, said:

As vrea sa stiu care sunt acele REGULI DE BUNA PRACTICA ce se aplica la cablarea unui rack telecom intr-o casa. Plec de la ideea unei case "normale" in care mai putin de 24 de cabluri ajung in rack. Si avem tot generic un switch, un DVR, un router, un NAS, etc.


O sa comentez pe masura ce citesc, ca oricum s-au acoperit destul de bine punctele (vezi eiffel, ogo si ceilalti)

Cateva idei:

- prima chestie as pune-o aici, la nivelul zero al postului: as face - fara doar si poate - pregatire FO / 10Gbps+!!! macar pentru rack, daca nu si pentru nodurile din casa (suntem in anul 2023, deja e o chestie normala / obisnuita - am luat zilele trecute un kit de SFP+ Ubiquiti 10G cu sub 200 RON, si 1.25 Gbps cu sub 100 RON, plus niste medi-name-uri 1.25 Gbps cu 45 RON!).

- gandeste de la inceput si lasa rezerve / backup-uri pentru TOATE porturile principale.

- daca este diagrama este complicata, atunci poate ca e mai usor sa mergi cu noduri intermediare (pe etaje) (un switch cu macar 2 x SFP+ pentru retea, unul mai mic pentru camere, daca este nevoie, cu uplink tot FO, un UPS mic, un rack mic, fibra din central, si aia e)!!!

- rack 6U - 9U ar trebui sa fie suficient pentru cam orice locuinta normala. Acum, evident, depinde si de incarcare (am vazut rack de 42U destul de utilizat, la o locuinta privata :w00t: ). Atentie la adancimea rack-ului, in asa fel incat sa poata tine fara probleme toata "incarcarea" suplimentara echipamentelor normale: PDU-uri (triple de rack sa normale, da :) ), rezerve cabluri, cable management, surse camere, eventual un UPS (desi as pune UPS separat, langa rack, din motive de dimensiune, ventilatie, greutate), o rezerva de patch-uri etc, si sa ramana si spatiu de aerisire. In unele situatii, un rack de 10'' a fost cvasi-suficient, in altele a fost nevoie de un 19'', 9U+

- vezi impamantare rack (uri)

- as merge pe cabluri OK sau Foarte OK (Cat6 / Cat6A sau mai mult), si FO cat de mult se poate!

- as merge pe keystoane FOARTE OK, compatibile cu ce cablu se trage, la ambele capete (ex. Volition / ex 3M), si NU pe patchpannel-uri gata integrate, sau prize de perete "de producator" (insa majoritatea prizelor modulare accepta standardizare keystone, ramane insa partea de aspect)

- atentie la patch-cord-uri (sunt o multime de patch-uri Cat 6 / Cat 6A sau mai mult, extrem de rigide - si sunt atat neergonomice in rack, cat si ceva mai problematice la capitolul "fiabilitate link" - m-am lovit de cateva ori de asta, mai ales in zonele de end-point (routere, access-point-uri, camere etc, unde calitatea conectorilor RJ45 nu este controlabila, si link-ul mecanic poate suferi in cazul unui cablu rigid). Sunt si patch-uri Cat 6A destul de flexibile ("ma joc" chiar zilele astea cu niste ex-Volition / ex-3M-uri (actualmente Corning cred), care sunt printre cele mai bune si ergonomice patch-uri pe care le-am folosit (am unul cvasi-permanent cu mine de macar 5 ani, si e ca nou!, si nici nu a dat nici un rateu niciodata).

- cum rack-ul este, in general, in zona "cenusareasa" a casei, as merge pe un router fara pretentii wifi (chiar daca are), pentru ca nu va putea fi folosit cum trebuie (cel mult un SSID tehnic, pentru chestii WiFi / IoT din aceeasi zona - gen relee smart, prize smart etc - evident, bagate in VLAN separat, "protejat". Pentru WiFi, cum vorbim despre o casa, un sistem mesh cu 2 - 3 - 4 sateliti este must (am in casa 4 AP-uri de cativa ani buni, pur si simplu la mine asta a fost "sweet-spot-ul" - e drept ca nu pre sunt zone in casa unde sa scada viteza sub 300 mbps pe wifi, indiferent de pozitia clientului :peacefingers: )

- as acorda o atentie speciala etichetarii (de la clasicul marker pana la etichete "electronice" actuale).

- poze. Multe poze. Notitele nu strica. Neaparat un plan al cablarii, chiar si de mana. Scanat / pozat, pentru arhivare.

Am cateva rack-uri pe la ai mei, acasa e ceva mai "laxa" configuratia, din motive de ... design :peacefingers:

Poze nu cred ca am, nu artistice. Cel de la birou nu se pune, ca are alt ... rol ... :)

Mai revin, daca imi mai vin idei.

#23
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Am o intrebare despre producatorul cablului. Am avut in trecutul indepartat (cat5e, ce e drept) experiente OK cu marcile Belden si Schrack. As vrea sa folosesc un cablu care sa respecte parametrii cat6A, evident fara aluminiu sau cu grosimea cuprului sub standard. La fel de adevarat e ca nu as vrea sa platesc un rinichi pentru cat cablu va intra in casa.

mai pe romaneste: care este acel producator care vinde cablu Cat6A bun si nu aberant de scump ? Si care sa se gaseasca in tara , ca transportul din Occident e scump la cablu.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Belden e cam cel mai bun si prbabil cel mai mare producator de cabluri.
In general cablurile lor sunt peste standard.

De cumparat, distribuitorul oficial cam in toata partea de est a Europei - https://www.mondopla...6A-pg_cabluri-2
Am pus link direct ptr FTP - daca tot bagi un cablu bun, sa fie si ecranat - keystone-urile sa fie conectate la impamantare.

Poti selecta la Producator sa-ti arate doar Belden - nu merge sa fac selectia in link.

Acum nu stiu de ce ai vrea neaparat cablu mai gros, pe standard american - de la asta e acel A dupa 6, ptr ca se gasesc ma igreu keystoane sau mufe pe standardul asta.
E un pic ma igros decta standardul normal e adevarat, dar la specificatii e cam tot pe-acolo.

Oricum mufe gasesti tot la ei - recomand inline.
Cu keystoanele e mai greu iar daca folosesti prize modulare gen Gewiss sau altii e posibil sa fie cam problematic.

#25
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
err
6A e alt standard fata de 6 si A nu vine de la 'merica....
cea mai mare diferenta e: CAT6A e certificat 10Gbs (500 MHz) pentru 100 m iar CAT6 duce 10Gbps pe 30-55 m (250MHz) (mai difera si faptul ca 6A e rasucit mai "des" si are o izolatie suplimentara pt a reduce cross-talk-ul). Acum ca merg 10 Gpbs si cu CAT 5E pe cativa (zece) metri asta e alta treaba....
6 se foloseste in patch-uri ce cele mai multe ori (10Gbps) (distante de zeci cm pt ca e ceva mai maleabil + pt ca are un radius mult mai mic comparat cu 6A).
ca si dimensiuni fizice propriu-zise 6A e mai gros cam cu 10%...nu mai mult.
daca totusi se trag cabluri prin toata casa 6A e future proof si alegerea corecta.

PS
eu am montat intr-un GEWIS 5E cablu 6A - cu mentionarea neamurilor de rigoare, dar am reusit :)

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postogo, on 27 martie 2023 - 22:32, said:

6A e alt standard fata de 6 si A nu vine de la 'merica....
Pai cam tot ce e cu A in coada e standard american - ca ulterior s-a adoptat global sau nu, e partea a doua.
Diferenta majora si vizibila fara masuratori e grosimea firelor. AWG23 in loc de AWG24. Uneori chiar AWG22.

#27
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
stii tu ceva dar extrapolezi....intr-adevar, eia/tia568a vs 568b are legatura cu 'merica, din cauza ca

Quote

The U.S. Government requires the use of the preferred T568A standard for wiring done under federal contracts.
din cauza ca trebuie sa asigure:

Quote

backward compatibility to both one pair and two pair USOC wiring schemes.
dar a si b sunt doar revizii, pt ca in "americaneste" America e United States :)

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

View Postdon_King, on 27 martie 2023 - 17:59, said:

mai pe romaneste: care este acel producator care vinde cablu Cat6A bun si nu aberant de scump ? Si care sa se gaseasca in tara , ca transportul din Occident e scump la cablu.

Am folosit relativ des cablu Cat6/A de la 3M / Volition / Everon / FutureCom etc, ceva de genul:  cablu Everon™ F/FTP 550/23s, Cat.6A (coduri CCXEDA-DD047-C001-L6 (500m) sau CCXEDA-D0047-C001-L7 (1000 m)) sau similarul S/FTP. NU stiu cat e Belden-ul, insa asta este undeva la sub 0.7 eur / m in piata. In functie de cantitate, poti sa iesi si ceva mai jos (insa cred ca o rola de 500 m ar trebui sa fie suficienta). Sau asemanatoare (gasesti info). NU lua rahaturi ieftine, sunt sanse mari sa-ti para rau mai tarziu.

Exista si optiunea UTP-only (ex cablu FutureCom™ U/UTP 550/24, Cat. 6A, LSZH™/FRNC, CPR Eca / Cca, 4P, verde  (500m tambur) (coduri actuale UU004891568 sau UU009161595)), insa as ramane la FTP / S/FTP

#29
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
U/UTP sunt rare. Ma refer la cele de 500. Cei de la Schrack mai au unul ok: U/UTP Cat.6a, 4x2xAWG23/1, 500MHz, LS0H (si il poti lua din Ro)

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu recomand UTP, mai ales daca tot faci cablajul de la zero.
Avantajul FTP e impamantarea - scapi de multe interferente.

#31
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
Pai daca faci de la 0, de ce ai avea interferente?
Avantajul de a face de la 0 e ca vei trage la.distanta curentii slabi de cei tari, nu. Si e valabil chiar si daca tragi fto la.o adica.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e cam greu sa tragi la distanta mai ales daca ajungi sa le conectezi toate in acelasi loc - gen prize modulare Gewiss sau altele..

#33
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
@Tyby, pe taram mioritic nu am gasit cablul mentionat de tine (Everon CCXEDA-DD047-C001-L6).

In afara de Mondo cu marca Belden, ce furnizori de cablu bun mai recomandati ? Nu e reclama, chiar am nevoie de aceasta informatie, multumesc.

#34
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am luat de pe schrack.ro (CAT6A, 6x0.22, TV)

 eiffel, on 05 aprilie 2023 - 08:17, said:

Pai e cam greu sa tragi la distanta mai ales daca ajungi sa le conectezi toate in acelasi loc - gen prize modulare Gewiss sau altele..
Fix prixe modulare Gewiss am (gama Chorus).
Dar mie mi-a montat separat dozele de curenti slabi de cele de curenti tari. Doza pentru curenti slabi e aia de 3 module de la Gewiss (2*rj45 si 1*tv sau 1*rj45, 1*tv si unul gol). Pt prize curenti tari minim de 4.
In camera tehnica, curentii tari sunt pe perete diferit de cei slabi. Copexurile de slabi au distanta fata de tari.
De asta zic, cand faci de la 0, poti face fain daca ai cu cine.

#35
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

 don_King, on 05 aprilie 2023 - 09:28, said:

@Tyby, pe taram mioritic nu am gasit cablul mentionat de tine (Everon CCXEDA-DD047-C001-L6).

In afara de Mondo cu marca Belden, ce furnizori de cablu bun mai recomandati ? Nu e reclama, chiar am nevoie de aceasta informatie, multumesc.

La distribuitorul meu de asa ceva apare "disponibil in stoc" - vezi NetHub. Separat, exista varianta de 1000 m (CCXEDA-D0047-C001-L7 / uzual in stoc), din care cred ca se poate livra fractionat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate