Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Reguli generale cablare rack home user

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
As vrea sa stiu care sunt acele REGULI DE BUNA PRACTICA ce se aplica la cablarea unui rack telecom intr-o casa. Plec de la ideea unei case "normale" in care mai putin de 24 de cabluri ajung in rack. Si avem tot generic un switch, un DVR, un router, un NAS, etc.

Ce dimeniuni (cati U) se recomanda a avea un rack ce urmeaza a echipa cele de mai sus ? Ce tip de rack (adancime) se utilizeaza pt o casa ?
Se recomanda punerea unui patch panel sus sau jos in rack ? Cu sau fara keystones ?
Cum se recomanda a se eticheta cablurile ?



Etc, rog pe cei care au experienta sa completeze mai jos. Eventual o poza care face cat o mie de cuvinte.

Multumesc

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e o regula, faci cum iti este mai usor.

Vezi sa ai cablurile suficient de lungi, a sa nu ai surprize pe urma.

Legat de adancime - depinde de aparatele utilizate - la care mai adaugi un 10-15 cm ptr cabluri ca na, pe langa adancimea aparatelor mai se infig si cabluri in ele si uneori sunt mufele mari si tapene...

Routerul... depinde de care e ca daca e cu Wi-fi e mai bine afara, nu in rack. Sau macar cu antene detasabile si pui antene externe. Altfel rack-ul ala devine un ecran.

Legat de inaltime - cate unitati, iar depinde de aparatele foloste si de cum le montezi in rack - unele probabil pe polite care vor papa si alea un pic din inaltime - deci va trebui sa lasi un 2-3 U suplimentar.

Prizele le fi montezi pe spate - mai scutesti 1U.

Neaparat vezi sa legi rack-ul si patch-panel-ul - recomandat FTP ( spe rca ai tras cabluri FTP sau STP si nu UTP ) la impamantare

Deci e bien sa ai echipamentele cumparate inainet sa iei rack-ul. Ideea e ca NAS-ul, DVR-ul, nu au inaltimea standardizata ptr rack-uri.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Eu tocmai ma pregatesc din timp, sursa OLX.

Rack 8-9U, sa fie loc; il montez sus, pe perete, in beton.
In interior montez:
- UPS rack 1000vA (OLX, pun eu baterii noi). Vezi sa intre pe lungime.
- switch Unifi 24 porturi POE
- Unifi Dream Machine sau unifi Dream Router.
- NVR Dahua.
- patch panel

Poti scrie direct pe cabluri sau sa folosesti un aparat de etichetat gen Brother H105 sau cable tags.

Eu voi folosi totul pe PoE (Unifi AP si camere Dahua)

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
P.S> daca vri sa fie mai ok si cu DVR-ul ala poate ar trebui luat in calcul si un UPS ( normal, nu de rack )

 Adm, on 24 martie 2023 - 12:41, said:

- UPS rack 1000vA (OLX, pun eu baterii noi). Vezi sa intre pe lungime.
Aia e problema ca astea de rack sunt cam lungi si ai nevoie de rack mai adanc.
Eu in astea de perete prefer sa pun normale., pe o tava in spatele aparatelor mai scurte, sau eventual daca rack-ul e suficient de inalt undeva jos sub toate.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
as dori sa va rog sa puneti poze cu rackurile complet cablate.....

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003

 eiffel, on 24 martie 2023 - 12:48, said:

Aia e problema ca astea de rack sunt cam lungi si ai nevoie de rack mai adanc.
Eu in astea de perete prefer sa pun normale., pe o tava in spatele aparatelor mai scurte, sau eventual daca rack-ul e suficient de inalt undeva jos sub toate.

Eu am luat un legrand (Daker de 1000VA) de pe Olx cu 300 lei.
Inca 300 lei bateriile 12V 9Ah.

Measurements H x L x D (mm) 440x88 (2U) x405
Problema cu UPS-urile de rack e ca ventilatoarele sunt cam zgomotoase, deci in RACK sa fie, iar rack-ul in camera tehnica.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
La 405 clar nu mai intra intr-un rack de 450 - trebuie de 600 adancime...

Da, unele sunt zgomotoase.

#8
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Este bine sa supraestimezi numarul de unitati din rack, pentru a putea sa adaugi ulterior noi echipamente. Adica sa nu iei la fix, 4U sa zicem, pe care sa le ocupi complet, pentru ca ulterior daca vrei sa mai adaugi ceva, nu o sa mai ai loc.
Pentru echipamentele care nu sunt rackabile, ca de exemplu rutere, alimentatoare, poti cumpara tavite speciale de rack.
Daca in interiorul rackului ai echipamente care degaja caldura, de regula UPS-uri, este bine sa gasesti rack cu ventilator.
Daca vrei ceva estetic si functional, poti sa ocupi 1 U cu modul de priza rackabil. Astfel vei avea toate stecherele in fata, deci poiti deconecta/conecta usor orice echipament.
O mare importanta o au si marcajele, sa stii in orice moment care este cablul de uplink, care este stecherul de la wifi, etc.
Eu pun intodeauna in switchuri, uplinkul pe ultimul port (8/16/24/48). Atunci cand cineva zice ca nu merge internetul ma uit direct la ultimul port al echipamentului, daca clipesc ledurile ( bine, la cele cu management am metode de verificat de la distanta ).
Sunt multe de discutat despre cablarea unui rack.

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
patch panel cu keystone - min 2
pui switch-ul intre ele (daca ai 1 singur):  patch - switch - patch - intrii cu cablurile "de sus" in patch spate si iesi prin fata lui ->switch -> patch 2 ->router/ daca sunt mai multe switch-uri...well...depends.
patch nr 1 in port nr 1 switch si tot asa
nu lua siwtch-uri cu porturile offset (d-alea puse intr-o parte) - o sa te chinui.
ups-ul jos de tot - e cel mai greu
de preferat de 600 - e mai aerisit si mai usor de "lucrat"
ventilatoare de "tavan rack" - macar 2 cu un senzor de temp - vezi la consum ca sunt "gurmande" - daca ai bineinteles si nevoie de ele.
U-uri: dupa dorinte - eu am acasa de 23 si imi pare rau ca nu am luat mai mare :D
pdu - rackabil daca "e bani" -

poze: dupa ce-l refac, ca e o nebunie totala :)

ca observatie - ajung prea multe cabluri in rack-ul tau pt o casa, regandeste putin reteaua: core+distribution in rack si acces in afara lui - eu am +300 de porturi in retea dar imi intra/ies in rack doar;
(RACK DEMISOL):
IN:
1 FO ISP1
1 FO ISP2
1 ELECTRIC
OUT:
1 FO DEMISOL
1 CAT6A DEMISOL

1 FO PARTER
1 CAT6A PARTER

1 FO ETJ1

1 FO ETJ2

unde e si utp si fo sunt 2 switch-uri acces per nivel
unde e doar fo e doar 1 switch

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
eu am gandit asa, nu in amanunt:

vreo 8 porturi pentru posturi fixe: tv , pc, nas, consola, printer etc
vreo 4-6 porturi pentru camere PoE
vreo 6 ap-uri ca sa ai acoperire si prin curte, garaj etc.

se aduna lejer 24 de porturi.... ideea e sa nu sari de acest numar :)

dar insist, veniti cu poze ale rackurilor voastre ;)
cu cabluri frumos aranjate, de preferat.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Nu are nimeni rack-uri frumoase ca in datacentere, de aceea nu o sa vezi poze :P

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde... Cand il faci prima data de obicei arata bine.

Dupa 2-3 ani e deja dezastru - nici nu mai stii cum ai facut legaturile in el :D

 don_King, on 24 martie 2023 - 14:35, said:

vreo 4-6 porturi pentru camere PoE

Camere cu IP inteleg...

Pai ne-ai indus in eroare. Inseamna ca vrei un NVR in rack, nu un DVR ( astea sunt cu coaxial, unele au si posibilitate de a conecat 2-4 camere Ip dar cam atat ).

In cazul asta un sfat - foloseste retea separata ptr partea de supraveghere video. Altfel iti papa la banda de nu mai stii ce sa faci.

Unele NVR-uri - pe la Hikvision am vazut au doua mufe de retea pe spate - una ptr retea dedicata - pui switch si in el bagi camerele si al doiela port ptr conectare la reteaua principala - ptr control si vizualizare camere.

#13
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 07.08.2007
Toate ca toate, faci cum vrei dar cel mai important este sa-ti notezi cablurile si sa iti notezi pe un caiet ce ai facut!

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am instalate 32 de camere undeva si am folosit un switch Ethernet Cisco SF350-48p (nu gigabit).
Switch-ul are si 2 porturi gigabit, unde am legat odata NVR si legatura cu un switch care duce restul retelei.
Cisco nu pare sa sufere deloc, dar e un monstru din vechime.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Asa e posibil sa mearga mai ok.
Eu la 3 camere Full HD bagate in switch-ul principal - un TP-Link gigabit de 48 porturi mi-a gatuit instant toata reteaua.
Pe urma am schimbat cam in acleais mod ca la tine- am bagat camerele in switch10/100 dedicat, impreuna cu NVR-ul si am facut doar o legatura intre switch-uri si merge mai ok. Dar am mai umblat si la setarile camarelor.

Mai am ceva camere dar alea au retea independenta - are NVR-ul 2 porturi. Unul ptr camere si unul ptr conectare la reteaua locala/internet.

#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
poate pt ca switch-ul respectiv (tp-link-ul ma refer) nu stie multicast si floodeaza toate porturile
vezi ca unele camere stiu sa foloseasca unicast daca n-ai un switch L3/igmp router in retea.
cisco ala stie multe inclusiv multicast L3 :)

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
E Layer 2. Dar am incercat si alt switch in loc, un Planet l3 - acelai rezultat.
Pana nu am folosit switch dedicat si am facut limitari la banda nu a mers cum trebuie.

#18
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Multicast/IGMP snooping trebuie activat /configurat pe switch, default este dezactivat .

Ca sa reduci traficul o idee ar fi sa setezi camerele sa inregistreze doar daca detecteaza miscare .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate