Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Intrebare achizitie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Termy7

Termy7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.02.2019
Doresc sa cumpar un telefon de pe olx, acesta a fost cumparat de la Vodafone, liber de retea, inca in garantie, vanzatorul ofera si factura de cand l-a cumparat si zice ca a platit cash. Intrebarea mea este: exista posibilitatea sa apara probleme cu Vodafone sau de a fi blocat?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 01.08.2006
Pe langa factura sa-ti dea si bonul fiscal aferent platii. Sa se vada clar ca a platit cat e pe factura. Daca pretul telefonului e cam la fel ca unul cumparat la liber din orice magazin, nu ar trebui sa fie probleme. Ideea e sa nu fie luat cumva la vreo promotie legata de un abonament.

Edited by bai3tzash, 24 March 2023 - 12:04.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,179
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca - DA
Una din cele mai cunoscute scheme este sa "cumperi" telefonul in rate dupa care "uiti" sa mai platesti ratele si il vinzi pe OLX ori la amanet

#4
Termy7

Termy7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.02.2019

 bai3tzash, on 24 martie 2023 - 12:03, said:

Pe langa factura sa-ti dea si bonul fiscal aferent platii. Sa se vada clar ca a platit cat e pe factura. Daca pretul telefonului e cam la fel ca unul cumparat la liber din orice magazin, nu ar trebui sa fie probleme. Ideea e sa nu fie luat cumva la vreo promotie legata de un abonament.

Multumesc, o sa verific asta

 Naijax, on 24 martie 2023 - 12:06, said:

Bineinteles ca - DA
Una din cele mai cunoscute scheme este sa "cumperi" telefonul in rate dupa care "uiti" sa mai platesti ratele si il vinzi pe OLX ori la amanet

L-am intrebat daca telefonul e luat in rate/pe abonament. Raspunsul lui a fost ca a platit toata suma cash la cumparare. Ma gandesc ca pot vedea lucrul asta pe factura, nu?

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 01.08.2006
Se poate sa scrie undeva pe factura metoda de plata: numerar, cash, card, etc, daca cumva nu are bonul fiscal.
E factura cu stampila de la Vodafone? Sau nu are stampila, semnatura? Ca daca e primita pe email, PDF, in 2 secunde pot adauga si eu pe ea mentiunea: Platit cu numerar, cand de fapt nu e platita asa.
De aia spun ca bonul fiscal e sfant daca vrei sa fii sigur ca e platit numerar. De obicei il capseaza pe factura in momentul achizitiei.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,179
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... spune-i ca vrei sa verifici IMEI la operator
Doar asa poti fi 100% sigur

#7
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 13.05.2013
Eu stiu ca abonamentul si telefonul,eventual ratele apar pe aceeasi factura.

Si eu am vandut telefon cu factura Vodafone unde valoarea telefonului era mult mai mica cu toate ca nu fost cumparat in rate sau pe abonament.

Am beneficiat de alte promotii.

Nu inteleg de ce apar probleme la operatori la neplata ratelor.

Daca cumpar in rate de pe Emag,vand telefonul si nu mai platesc ratele,nimeni nu il deranjeaza pe cumparator.

#8
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
Apar probleme pentru că au ceva soft dedicat care blochează telefonul dacă nu îți plătești abonamentul și ratele. Se semnează și anexă contractuală în care scrie în clar lucrul ăsta când cumperi abonamentul.

#9
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 12.02.2014
Degeaba îți arată cineva că are o factură emisă de Vodafone (de ex), asta nu înseamnă că a și plătit-o 😁. Ar trebui să-i ceri dovada plății (OP, chitanță, bon fiscal, etc).

#10
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 xtremealex15, on 24 martie 2023 - 18:56, said:

Apar probleme pentru că au ceva soft dedicat care blochează telefonul dacă nu îți plătești abonamentul și ratele. Se semnează și anexă contractuală în care scrie în clar lucrul ăsta când cumperi abonamentul.
OK, dar astea cam au şi logo-ul cui a pus soft dedicat pe ele, nu? Cel puţin cele vândute de operatori de telefonie.

#11
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.05.2010
Al meu e cumpărat de la Altex, nu de la Vodafone.

Cel mai sigur rămâne treaba cu 4G în timpul apelului.

Edited by xtremealex15, 27 March 2023 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate