Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Caut o solutie pentru scurgerea apei din dedurizator neavand canalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bbcversus

bbcversus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.04.2007
Tocmai ce mi-am instalat un dedurizator (dedurizator apa Bluesoft 120vr34 black 30 litri rasina), este montat in caminul hidroforului care a fost destul de incapator.

Problema este ca nu suntem legati la canalizare si locatia caminului este departe de scurgerea in fosa septica...

Nu stiu cum sa ii leg scurgerea pentru atunci cand isi face spalarea si prespalarea sau ce naiba mai face el acolo. Acum i-am legat un furtun care duce in gradina dar iesirea acestei ape este la vreo 80cm sub nivelul gradinii si cica s-ar putea sa nu aiba forta sa scoata apa la o inaltime asa de mare.

Eu am in cap doua solutii - una, sa gauresc peretele caminului si sa scot un furtun pe acolo si sa incropesc o scurgere sub paman intr-o zona cu pietre. Sau cu un vas / butou de colectare si apoi scot apa cu o pompa submersibila (dar nu stiu cat de mare sa fie vasul acesta).

Aveti careva vreo idee? V-ati instalat dedurizator fara scurgere si ati reusit sa ii rezolvati scurgerea acestuia cumva?

#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Apa refulata de dedurizator este plina de sare. Poti sa cumperi o pompa de santina pentru barci care rezista la apa sarata sau o pompa pt ape reziduale (una cat mai mica) facuta integral din plastic. Pui dedurizatorul sa refuleze intr-un bidon/cuva/galeata si pui pompa in galeata. Trebuie sa corelezi cumva debitul dedurizatorului cu debitul pompei ca sa nu iti dea pe afara.

Apa pe care o scoti de acolo nu e bine sa o deversezi in gradina pentru ca din cauza sarii va distruge orice traieste/creste acolo.

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005
La mine statia de dedurizare este in beci, sistemul e cam asa: apa provenita din refularea statiei se duce direct intr-un butoi din plastic de vreo 60L, unde am o pompa submersibila de la care am tras un furtun care se inteapa direct in burlanul de scurgere a apei pluviale de pe acoperisul terasei (beciul fiind chiar sub terasa).

Ai putea pune o schita cu amplasamentul caminului, respectiv scurgerea in fosa?

#4
bbcversus

bbcversus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.04.2007

 AWE, on 24 martie 2023 - 10:46, said:

La mine statia de dedurizare este in beci, sistemul e cam asa: apa provenita din refularea statiei se duce direct intr-un butoi din plastic de vreo 60L, unde am o pompa submersibila de la care am tras un furtun care se inteapa direct in burlanul de scurgere a apei pluviale de pe acoperisul terasei (beciul fiind chiar sub terasa).

Ai putea pune o schita cu amplasamentul caminului, respectiv scurgerea in fosa?

Salut si multumesc de ajutor: Uite, asa am acum, atasat, linia alba este evacuarea dedurizatorului - l-am pus de cateva zile, nu am apucat sa fac vreo spalare ceva cu el inca... Ma gandesc sa ii pun un bazin langa, trag de la el in bazin si cu pompa afara, dar nu stiu ce solutie mai buna sa fac pentru a iesi din acel camin. Pe acesta l-am acoperit cu o casuta de gradina ca sa il pot lasa deschis mai mereu sa il aerisesc (vara trecuta a fost nasol, multa umezeala inauntru).

Daca ai o idee, orice este binevenit.

 tartorul, on 24 martie 2023 - 10:39, said:

Apa refulata de dedurizator este plina de sare. Poti sa cumperi o pompa de santina pentru barci care rezista la apa sarata sau o pompa pt ape reziduale (una cat mai mica) facuta integral din plastic. Pui dedurizatorul sa refuleze intr-un bidon/cuva/galeata si pui pompa in galeata. Trebuie sa corelezi cumva debitul dedurizatorului cu debitul pompei ca sa nu iti dea pe afara.

Apa pe care o scoti de acolo nu e bine sa o deversezi in gradina pentru ca din cauza sarii va distruge orice traieste/creste acolo.
Multumesc pentru ideea cu pompa de santina, am invatat ceva nou! Tocmai ce m-am uitat si este la jumatate de pret de una clasica submersibila! Am gasit asa: https://motoarebarci...100gph-12v.html  pare sa fie suficienta, nu?

Attached Files



#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017

 AWE, on 24 martie 2023 - 10:46, said:

La mine statia de dedurizare este in beci, sistemul e cam asa: apa provenita din refularea statiei se duce direct intr-un butoi din plastic de vreo 60L, unde am o pompa submersibila de la care am tras un furtun care se inteapa direct in burlanul de scurgere a apei pluviale de pe acoperisul terasei (beciul fiind chiar sub terasa).


Pai nu e bine. Apa sarata o a contamineze solul in care se scurge si in timp nu o sa mai creasca nici iarba acolo .....

#6
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012
citeste si pe aici


https://desprefose.r...-de-dedurizare/

Edited by romulus69ro, 24 March 2023 - 16:56.


#7
bbcversus

bbcversus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.04.2007

 romulus69ro, on 24 martie 2023 - 16:53, said:

parerea mea este ca nici in fosa nu este bine sa o deversezi apa provenita din regenerare, ai sa colmatezi drenajul fosei si paguba este prea meare, suna si intreaba vanzatorul de unde ai cumparat dedurizatorul in manual nu scrie daca evacuarea este gravitationala si daca este permis deversarea in fosa?

https://desprefose.r...-de-dedurizare/
Da, am auzit ca in fosa nu e ok... si oricum nu prea am cum, este destul de departe fosa, in cealalta parte a curtii... Cat despre dedurizator, in manual scrie ca nu trebuie sa fie mai sus de punctul de iesire din dedurizator, de asta am luat in calcul sa pun un bazin si pompa care sa aiba puterea sa goleasca bazinul...

#8
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 22.02.2007
Dedurizatorul meu evacueaza apa singur la o inaltime de 1,5 metri in sus.

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
am avut aceeasi  problema!
prima oara am evacuat intr-un butoi si ulteriot am scos cu o pompa de bormasina. unde am deversat apa, iarba sa uscat instant, si-a revenit dupa un an! :(
am statia in beci. din fericire, in beci am un mini put absorbant, ptr eventuale infiltratii.
asa ca acum evacuez acolo, nu am avut probleme niciodata!
din fericire, la acea adancime solul e permeabil, pe nisipos.

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005

 Bogotta, on 24 martie 2023 - 15:39, said:



Pai nu e bine. Apa sarata o a contamineze solul in care se scurge si in timp nu o sa mai creasca nici iarba acolo .....

Iarba e bine-merci :) dar oricum drenajul nu e chiar la suprafata deci nu prea are cum sa afecteze radacinile chestiilor care cresc in gradina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate