Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Copil cu droguri - "nu e un ratat, e doar victima"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Copilul nu e un ratat, [nu e vina lui] e o victima a societatii etc - https://youtu.be/vwGgSMGs20Y?t=1369 - spus de parinte etc

Se poate aplica rationamentulpentru orice pacat al tineretii - ca e vorba de droguri, de alcool, de condus cu viteza excesiva (de combinatii ale celor 3 etc) sau altele: jocuri de noroc. Sunt multi tineri care se arunca, efectiv, in bratele acestor vicii, ca nu pot sa cred ca sunt adusi cu forta in astfel de anturaje.

Parintii nu prea au control, sunt ocupati, hai.. daca vin la scoala, pana cand se sesizeaza deja e tarziu.

Ideea e: cine e de vina? Asa, la intre voi, intre prieteni, la un consiliu de familie... Omul in cauza, parintii, anturajul, alti prieteni (ca nu l-au tras de maneca), soarta, nimeni? E fatal, cum se spune?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un copil nu poate fi decat o victima....a societatii in ansamblul ei.

#3
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 13.09.2022
Parintii in primul rand si apoi chiar copilul.
Asta cu victima e chiar aiurea.
Doar daca l-a fortat cineva sa consume.

View Postpasilla, on 23 martie 2023 - 22:24, said:

Un copil nu poate fi decat o victima....a societatii in ansamblul ei.

Nu prea cred. Hai sa ne uitam si la statistica. Din milioane de copii, cati consuma droguri? Tu ai consumat droguri cand erai copil?

Edited by danigoleman, 23 March 2023 - 22:29.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am consumat niciodata droguri, dar sunt aproape sigur ca daca acum as fi adolescent, as consuma.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 11.08.2003
Tata a fumat, multi ani, cand eram eu mic. La 2-3 saptamani parintii mei se intalneau cu alti prieteni care fumau, la noi acasa.
Pana la inceputul liceului nu am pus gura pe tigari si, fiind un liceu cu renume de tigari/droguri, ma gandeam ca ma voi apuca si eu de fumat. Nu am facut-o 4 ani cat am stat pe acolo si alti 23 de atunci.
Eu cum s-o interpretez? Cei 7 ani de acasa... ceilalti dupa?
Apropo, nici cafea nu beau. P-asta unde o pun?

Pe scurt, da, poate ca educatia si exemplele au o importanta dar totul depinde de copil/individ.

Edited by sorin147, 23 March 2023 - 22:34.


#6
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016
Problema e ca drogatii omoara tot mai des, practic e ziua si stirea despre un drogat care a dat cu masina peste cineva, si-a omorat un parinte, o ruda, etc...
Astia nu sunt victime. Victimele sunt oamenii omorati de ei. Doar ca am observat ca presa trage tare cu "victimele consumului de droguri", in timp ce adevaratele victime sunt la "si altele".

O "victima":
https://stirileprotv...e-cadavrul.html

Edited by Manasu, 23 March 2023 - 22:37.


#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017

View Postsorin147, on 23 martie 2023 - 22:33, said:

Tata a fumat, multi ani, cand eram eu mic. La 2-3 saptamani parintii mei se intalneau cu alti prieteni care fumau, la noi acasa.
Pana la inceputul liceului nu am pus gura pe tigari si, fiind un liceu cu renume de tigari/droguri, ma gandeam ca ma voi apuca si eu de fumat. Nu am facut-o 4 ani cat am stat pe acolo si alti 23 de atunci.
Eu cum s-o interpretez? Cei 7 ani de acasa... ceilalti dupa?
Apropo, nici cafea nu beau. P-asta unde o pun?

Pe scurt, da, poate ca educatia si exemplele au o importanta dar totul depinde de copil/individ.
pai cred ca nu-ti plac anumite lucruri cum nici mie nu-mi place sa beau. adica m-am imbatat de cateva ori, am vazut ca nu e nimic special, ba te simti si rau, deci n-am avut nevoie. la fumat cam la fel, doar ca acolo mi s-a parut de la inceput o prostie.

si la mine cam toti erau manelisti, eu eram rapper. ma amuza acum ”parintii” care au copii si-mi explica cum trebuie sa le ia copiilor lor nu stiu ce chestii de firma ca sa nu se simta nu stiu cum, sa fie cool si de gasca(nici nu-s sigur ca le cer copii, dar asta e alt subiect). in gandul meu, mereu rad, ca poate ar fi ok sa se simta si tristi o perioada si oricum le spun ca poate ai mei, la varste mai inaintate nu o sa fie ca toti, ca oricum nu as vrea eu.


ca sa fiu si on-topic, conteaza desigur si educatia care o primeste de la parinti, cat si comportamentul care-l vede la ei, adica una e sa zici, alta e sa faci, dar da...de la o varsta nu prea mai ai ce sa le faci.

Edited by bobitad, 23 March 2023 - 22:42.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e vorba de societate, in primul rand.
Ca adolescent nu poti sa fii absent la tot ceea ce se promoveaza la TV, in Parlament, in scoala.
Simti o presiune. Ce e cool ? Sa inveti, sa fii corect, sau sa fii smecher ?

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017

View Postpasilla, on 23 martie 2023 - 22:40, said:

Eu cred ca e vorba de societate, in primul rand.
Ca adolescent nu poti sa fii absent la tot ceea ce se promoveaza la TV, in Parlament, in scoala.
Simti o presiune. Ce e cool ? Sa inveti, sa fii corect, sau sa fii smecher ?
astea au fost de cand lumea. sunt oameni si oameni si toti am facut greseli mai mari sau mai mici. nu s-au inventat ”modelele” de azi de maine. daca imi amintesc din trecut, imi vine sa rad, ”idolul” meu era Enrique Iglesias, iti dai seama ca vroiam sa port fes in timpul verii, ca asa vazusem la ala? dar vorba unuia, care nu are legatura cu tine: ”am fost si prost, faza e ca tu inca esti”.

Edited by bobitad, 23 March 2023 - 22:47.


#10
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
Baga un drogat cutitul in tine, si scapa de puscarie pentru ca e victima societatii.  

Apropo de droguri....a luat amploare fenomenul si la noi in ultima vreme.

In cativa ani o sa ajungem sa avem strazi intregi populate de zombie drogati in cautare de victime... ne integram 100% in occident.

Edited by M0D3, 23 March 2023 - 22:48.


#11
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Educatia se face acasa nu la scoala.

La scoala inveti istorie, matematica etc...
Educatia se invata acasa.

Erau droguri si pe vremea mea. Nu m-am drogat vreodata dar am baut si am fumat, nu glumesc, de la 5-6 ani.
La 7 ani m-au adus de la bunici si m-au inscris direct la scoala.
Beam la tara vin, tuica, fumam carpati ca primeau bax ca erau cultivatori de tutun.

Nu am ajuns betivan, am de la tuica, vin, scotch, ete ca nu beau.

Si pe vremea noastra erau droguri si raspunderea ITI APARTINEA, atat.

Edited by MindArchitect, 23 March 2023 - 23:10.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
e semn de bunastare, presupun. cand eram in liceu n-aveam nici bani de-o cola, darmite de droguri…

din punctul meu de vedere, e vina parintilor. conduc de mai bine de 20 de ani si stiu ca nu m-am suit si n-o sa ma sui niciodata baut la volan. chestie de cand invatam cu tata sa conduc. mai depasesc viteza legala si poate mai incalc si alte legi, dar asta cu bautura e sfanta. daca beau juma de bere, iau metroul sau taxiul, nici nu ma gandesc la masina.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 23 martie 2023 - 22:58, said:

Educatia se face acasa nu la scoala.
La scoala inveti istorie, matematica etc...
Educatia se invata la scoala.
Nu prea inteleg, dar....educatia ar trebui facuta in scoala.
In cele mai multe situatii, acasa nu se [poate] face educatie.

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021

View Postborn2lose, on 23 martie 2023 - 23:02, said:

e semn de bunastare, presupun. cand eram in liceu n-aveam nici bani de-o cola, darmite de droguri…
Stai linistit ca nu aveai tu bani, recunosc ca nici eu aveam bani.

Ma intelegi ca ala care vindea droguri nu venea la tine, nu venea la mine care mergeam pe jos la liceu sa fac economie.

Am condus si baut, am condus si fara permis, nu am avut niciodata permis.
Ce este drept eu sunt si dintr-un oras din provincie.

Cat naiba era o tigare de marijuana? Cred ca 50 de lei. Eram pustan.
Acum nu stiu cat mai costa, poate s-a ieftinit ca au devenit drogurile mai comune, inainte erau taboo.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,147
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaaaa4567, on 23 martie 2023 - 22:18, said:

Copilul nu e un ratat, [nu e vina lui] e o victima a societatii etc - https://youtu.be/vwGgSMGs20Y?t=1369 - spus de parinte etc
Iar prostia asta cu societatea care e devina pentriu lipsa de educatie de la parinti ? :roflmaofast:

#16
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
societatea e cea care dicteaza trendul mai ales in randul tinerilor si in special acum cand nu exista nici un fel de stimul de supravietuire. avem o societate prea relaxata care permite asa ceva.  totul se raporteaza la asta...

#17
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Scapa cine poate, suntem totusi 8 miliarde si babuinii se inmultesc exponential, uitati-va pe strazi, in piete, in malluri, 0 educatie.

#18
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Consumatorul de droguri de orice varsta e o victima. Nu conteaza ca a fost prost sau a fost baut cand a luat droguri. E o victima pentru ca nu poate sa se mai lase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate