Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

complex rezidential Bucuresti cu teren de sport si/sau alte facilitati

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
BBadescu

BBadescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2022
Ceva recomandări?
M-ar interesa atât pentru mine, dar mai ales pentru copil, să își mai ocupe timpul, să se joace cu alți copii...ceva gen curtea blocului de pe vremuri

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
Nu (mai) exista curtea blocului, exista parcuri, mult mai bine amenajate decat pe vremea noastra.
Ceva apropiat de ce vrei tu ar fi (de exemplu): https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3 (probabil mai sunt si altele dar eu de asta stiu)

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
In loc de curtea blocului exista parcare. Posted Image

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Sigur gasesti un bloc la care sa se joace copii pe maidanul din spate. SIngura problema e ca blocul ala este in Buzau, sau Vaslui...

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Problema pe care nu o inteleg foarte multi vine din faptul ca toate aceste utilitati costa, iar aici ma refer la:

- pret teren
- pret amenajare teren
- pret mentenanta

Cel mai des e scandal cu piscinele.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
La blocurile noi e destul de clar ca dezvoltatorii (sa zicem ca nu pun ghilimele) vor vrea sa maximizeze profitul de pe teren asa ca mai subtire cu spatiul verde.
Daca nu te muti la Cucuieti, sunt destule parcuri amenajate in ultimii ani, o chestie care, acum multi ani, era SF.

#7
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

View PostAdm, on 23 martie 2023 - 21:18, said:

Problema pe care nu o inteleg foarte multi vine din faptul ca toate aceste utilitati costa, iar aici ma refer la:

- pret teren
- pret amenajare teren
- pret mentenanta

Cel mai des e scandal cu piscinele.
Stai ca mi-ai adus aminte:
Prin anii 2000,fix cât, nu mai țin minte, mi se mărită o nepoată. Ma duc la nuntă, dar, ca la români. Peste vreo lună, poate mai puțin, ma trezesc cu telefon, ca vrea sa vină pe la noi. Hai ma, zic. Nu prea aveam chef de tineret dar ce sa fac. Vin, îi scoatem la vecini, la Hanu lui Manuc, că-i cel mai aproape și ma dau la șpriț cu tineretul, sa mai aflu jargonul.
Să n-o lungesc, voia cu banii de la nuntă să-și ia apartament și nu prea le ajungea. Și ii iau la bani mărunți, unde, ce, alea alea. Ca prin militari, nou, cu piscină. Hop, zic da la ce va trebuie piscină, că i scumpă una. Nu, ca e a blocului și ca întra în banii de apartament și atât, faci balaca balaca pe banii babachii. Am încercat să-i conving, n-am avut pe cine. Le-am cerut banii, sa nu facă vreo prostie. Am dat sfoara-n țară și i-am dus sa vadă un 3 camere decomandate pe Fabrica de Pâine la Obor, au făcut copii, le-a venit mintea la cap. Și acum îmi mulțumesc că nu i-am lăsat să înoate :)

#8
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Da' de ce să fie scandal din cauza pişcinelor? Costă prea mult întreţinerea?
Cu teren de sport nu ştiu să existe. Cu piscină sunt câteva. Probabil dacă există conlucrare între locatari şi e un complex mai mare, se poate amenaja ceva.
Vaccinatu' : Oborul din Bucureşti?

Edited by djl, 24 March 2023 - 01:15.


#9
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 17.12.2017

View Postdjl, on 24 martie 2023 - 01:13, said:

Da' de ce să fie scandal din cauza pişcinelor? Costă prea mult întreţinerea?
Cu teren de sport nu ştiu să existe. Cu piscină sunt câteva. Probabil dacă există conlucrare între locatari şi e un complex mai mare, se poate amenaja ceva.
Vaccinatu' : Oborul din Bucureşti?
Te costa substantele, trebuie sa bagi mereu robotelul sa o cureti, daca mai e si incalzita te rupe. Nu scapi nici iarna, trebuie pregatita si acoperita cu prelata. Cea mai buna piscina e sa o umpli cu pamant si sa faci solar de legume.
Nu se inteleg locatarii sa schimbe un bec sau sa fie curatenie pe casa scarii, si altii viseaza piscine in Militari Residence. Macar de era Dorobanti.

Vaccinatu s-a referit la strada Masina de Paine. La Fantani le are el bine cu geografia, daca il intrebi de str. Sergent Ilie Petre o stie cu ochii inchisi.

#10
FilmGol

FilmGol

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 20.03.2023

View PostBBadescu, on 23 martie 2023 - 16:08, said:

Ceva recomandări?
M-ar interesa atât pentru mine, dar mai ales pentru copil, să își mai ocupe timpul, să se joace cu alți copii...ceva gen curtea blocului de pe vremuri

Majoritatea complexurilor rezidentiale cu mai multe blocuri au loc de joaca. Dar e mai mult pentru copii mici. Dupa cativa ani se plictisesc si incep oricum sa exploreze.  Sa zicem ca aici ar mai fi un avantaj sa nu aiba parcare supraterana intre blocuri, ci un pic in lateral, pentru a scadea riscul de accidente. Cum e la Nusco. Ai loc de joaca pentru copii si un soi de parc intre blocuri. In ce zona cauti?

#11
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

View PostBBadescu, on 23 martie 2023 - 16:08, said:

Ceva recomandări?
M-ar interesa atât pentru mine, dar mai ales pentru copil, să își mai ocupe timpul, să se joace cu alți copii...ceva gen curtea blocului de pe vremuri
Cartierele rezidentiale au spatii de recreere. Unele apartamente la parter au chiar si gradina proprie. Trebuie doar sa cauti. Acum logic ca nu o sa gasesti gradina cat un teren de fotbal, cum erau inainte unde jucam fotbal in fata blocului, si nici nu mi s-ar parea ok ,pt ca ar fi zgomot pt locatari. Totusi daca nu-ti place sa gradinaresti nu irosi acel spatiu si lasa pe altcineva sa cumpere. Eu am platat copaci , flori, tund iarba. Am vrut sa plantez  si in spatele blocului, si a venit vecinu pensionar sa dea indicatii,apoi a plecat. Vazand asta nu am mai plantat nimic. Adica dupa ce ca venisem cu pomul meu, nici sa dea o mana de ajutor, desi el s-ar fi bucurat de copac, pt ca el sta la parter pe partea din spate.

#12
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Nu prea găsești asa ceva în București. Sunt complexuri rezidențiale cu spațiu de joacă și cu barieră. De exemplu Nusco, Avalon, Luxuria. Daca vrei și teren de sport în aer liber, eu nu știu sa fie în București. Poate sunt, dar foarte scumpe ptr ca terenul costa). De exemplu în Pipera știu 2 care se încadrează la ce vrei tu (cu teren de tenis/baschet) . London Residence și Sunflower Residence (asta are și piscină). Sunt gatted community și poți sa lași copilul pe afară fără stres sa se joace cu alți copii. Ideea e sa fie cât mai putini vecini sa nu apară probleme și certuri.

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View PostVaccinatu, on 23 martie 2023 - 22:29, said:

Le-am cerut banii, sa nu facă vreo prostie.
Cum adica? Ai fost un fel de escrow?

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Rose Garden din Colentina are spatii de joaca intre blocuri. Piscina insa nu am vazut , cel putin nu cand am fost eu, adica acum vreo 10 ani

https://www.google.c...16zL20vMDhmZG1w

#15
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Pt mine loc de joaca sau piscina fix langa bloc ar fi un cosmar. Nu suport zgomotul, gratarele, unii p-acolo cu burta in sus.
Nici la hotel nu as sta in atmosfera de chiuituri, mingi, zanganit de sticle de bere seara etc

Edited by the_blue_raven, 24 March 2023 - 20:35.


#16
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

View Postdjl, on 24 martie 2023 - 01:13, said:

Da' de ce să fie scandal din cauza pişcinelor? Costă prea mult întreţinerea?
Cu teren de sport nu ştiu să existe. Cu piscină sunt câteva. Probabil dacă există conlucrare între locatari şi e un complex mai mare, se poate amenaja ceva.
Vaccinatu' : Oborul din Bucureşti?
Da. Si nu știu cum dracu corectorul mi a schimbat masina de paine cu fabrica de pâine. Dacă nu întrebai cu oborul, nu reciteam.
Da, întreținerea costă mult rău!

#17
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Pe lângă Str. Maşina de Pâine a existat şi o fabrică de pâine, la fosta Moară a lui Assan.
Pe vremuri visam la blocuri cu bazin deasupra.
Au existat cel puţin 2 blocuri interbelice cu bazin pe acoperiş.
Cine vrea la bloc cu bazin, probabil ar trebui să se intereseze de costuri. Păcate că nu există prea mulţi vecini care să ofere înţelegere.
În centru, dar şi în unele cartiere, greu cu bazinele/ştrandurile. Şcoala mea a avut...

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAdm, on 23 martie 2023 - 21:18, said:

Problema pe care nu o inteleg foarte multi vine din faptul ca toate aceste utilitati costa, iar aici ma refer la:

- pret teren
- pret amenajare teren
- pret mentenanta

Cel mai des e scandal cu piscinele.
Eu am impresia ca utilitatile sunt costul care il deranjeaza cel mai tare pe roman. Ultimii ani m-au socat in privinta asta.

Nu sunt de acord cu scumpirile dar trebuie o abordare mai calma, nu huiduiala si frasuneala de a gasi solutii si parasolutii.

View Postdjl, on 28 martie 2023 - 00:29, said:

Pe lângă Str. Maşina de Pâine a existat şi o fabrică de pâine, la fosta Moară a lui Assan.
Pe vremuri visam la blocuri cu bazin deasupra.
Au existat cel puţin 2 blocuri interbelice cu bazin pe acoperiş.
Cine vrea la bloc cu bazin, probabil ar trebui să se intereseze de costuri. Păcate că nu există prea mulţi vecini care să ofere înţelegere.
În centru, dar şi în unele cartiere, greu cu bazinele/ştrandurile. Şcoala mea a avut...
Cum de a avut scoala ta piscina nu stiu, in Slatina pana in 2006 niciun strand nu functiona, sa mai zic ca pana in 2000 nici apa la robinet nu curgea prea multe ore pe zi? Ce strand cand nici in cada nu ne permiteam baie ca nu aveam cu ce? Si nu era vorba de bani.

Imi placea enorm cada cand eram mic, in 2010 am renuntat la ea, acum am apa calda dar sunt prea mare pentru a fi in cada la fel de confortabil ca in copilarie. Si nu e musai de la kg in plus ci pur si simplu ca atunci cand esti mic copil, totul pare mai mare si mai bun. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate