Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ledvance nu mai funcționează cu alexa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
De ieri:

Nu ține de dispozitive, nici pe iPhone, nici pe Android..

Attached Files



#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 03.12.2001
hai să scriem mai mult de juma de rând, poate așa înțelegem ce și cum.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Nu stiu cum e Alexa, dar poti da unlink intre Ledvance si Alexa? Apoi link din nou.

Eventual e parola corecta? Schimb-o si reseteaza aplicatia, logheaza-te din nou si fa link intre conturi.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Ledvance este o aplicatie pentru controlul becurilor vandute prin Altex. Fac o lumina nenaturala si obositoare si aplicatia merge doar cand vrea ea. Singurul avantaj e ca sunt ieftine. Nu am reusit sa-l controlez nici prin Home Assistant.

Edited by Leo2006, 23 March 2023 - 10:06.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

View Postd4m4g3, on 23 martie 2023 - 10:00, said:

Nu stiu cum e Alexa, dar poti da unlink intre Ledvance si Alexa? Apoi link din nou.

Eventual e parola corecta? Schimb-o si reseteaza aplicatia, logheaza-te din nou si fa link intre conturi.
Exact asta am făcut și aceasta este eroarea primită.

View Postvali, on 23 martie 2023 - 09:58, said:

hai să scriem mai mult de juma de rând, poate așa înțelegem ce și cum.
Cine nu folosește dispozitive smart nu va înțelege mare lucru oricum. Ideea e că trebuie să "conectezi" aplicația dispozitivelor cu Alexa sau Google.

View PostLeo2006, on 23 martie 2023 - 10:04, said:

Ledvance este o aplicatie pentru controlul becurilor vandute prin Altex. Fac o lumina nenaturala si obositoare si aplicatia merge doar cand vrea ea. Singurul avantaj e ca sunt ieftine. Nu am reusit sa-l controlez nici prin Home Assistant.
1. Nu doar Altex vinde Ledvance.
2. Becurile nu au cel mai bun CRI dar oricum alea care au CRI bun costă de 10 ori mai mult. Mergeau ok, se mai bloca doar câte unul de 1-2 ori pe lună. Dar se întâmplă la case mai mari gen sonoff.
3. Eu le-am conectat cu home assistant de la google și merg. Dar nu îmi e util, eu comand totul de pe apple watch cu aplicația pentru Alexa.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013

View PostLeo2006, on 23 martie 2023 - 10:04, said:

Ledvance este o aplicatie pentru controlul becurilor vandute prin Altex. Fac o lumina nenaturala si obositoare si aplicatia merge doar cand vrea ea. Singurul avantaj e ca sunt ieftine. Nu am reusit sa-l controlez nici prin Home Assistant.
Nu sunt "becuri vandute prin Altex", ci este o gama foarte larga de becuri, prize, senzori, lampi si multe altele care se vand peste tot, atat ca tari cat si ca magazine, iar brandul apartine de Osram.

Sunt la fel de ieftine ca TP-Link, cu TP-Link am avut probleme, cu Ledvance nu. Sunt produse foarte bune, dar probleme de genul asta apare cam cu orice produs smart.

View Postbenis, on 23 martie 2023 - 10:13, said:

Exact asta am făcut și aceasta este eroarea primită.

Cine nu folosește dispozitive smart nu va înțelege mare lucru oricum. Ideea e că trebuie să "conectezi" aplicația dispozitivelor cu Alexa sau Google.

3. Eu le-am conectat cu home assistant de la google și merg. Dar nu îmi e util, eu comand totul de pe apple watch cu aplicația pentru Alexa.
Home Assistant e o aplicatie open source, gratuita, pentru controlul dispozitivelor smart compatibile.
De la google este Google Assistant, altceva fata de Home Assistant.

Cat despre Alexa ca sa revenim, incearca din nou. Unlink din Alexa, poti reseta parola la contul Ledvance, sterge datele aplicatiei sau reinstala pentru ca in final link-uirea se face in aplicatii, te loghezi in ea apoi si reincerci sa faci link. Nu e suficient odata, am patit-o si cu Xiaomi, nu mergea, nu mergea, nu mergea, apoi a mers - in Google Assistant.

#7
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,073
  • Înscris: 02.09.2016
Ledvance este divizia de becuri de la Osram.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ledvance

La mine LDV Wifi merge struna cu google home pe ios.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
https://www.amazonfo.../ledvance-alexa
Vezi ce zice si pe aici....

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Skill-urile merg însă nu se mai conectează aplicațiile între ele.

View Postd4m4g3, on 23 martie 2023 - 10:48, said:

Cat despre Alexa ca sa revenim, incearca din nou. Unlink din Alexa, poti reseta parola la contul Ledvance, sterge datele aplicatiei sau reinstala pentru ca in final link-uirea se face in aplicatii, te loghezi in ea apoi si reincerci sa faci link. Nu e suficient odata, am patit-o si cu Xiaomi, nu mergea, nu mergea, nu mergea, apoi a mers - in Google Assistant.
Link-uirea nu cred că se face în aplicații ci pe serverele lor, altfel nu se explică cum primesc aceeași eroare de conectare și pe Android și pe iPhone.

Îmi poate recomanda cineva alte becuri e14 wrgb?

Am de ales între Nous, WiZ smart, V-TAC, etc..

Edited by benis, 23 March 2023 - 11:54.


#10
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,073
  • Înscris: 02.09.2016
De ce nu ledvace wifi ?

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru că nu mai merge cu alexa.

Și google home nu merge pe apple watch.

#12
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
A scos chinezul serverul din priza. Au mai fost subiecte pe forum cu aplicatii IOT care nu mai functionau. Aici este riscul, cand dispozitivul tau smart este manageriat printr-un server gazduit in nu stiu ce cotet prin China.
Personal mi-am instalat home assistant pe un raspberry si am control deplin asupra echipamentelor inrolate, nu mai depind de chinezi.

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Nu au scos nimic. Eu am Ledvance si merge. E conectat prin Google Assistant, dar daca era problema la ei, nu ar fi mers cu nimic.

Va merge, la un moment dat. Trebuie insistat. Cat despre prin aplicatii ma refer ca aplicatia incearca conectarea, aplicatia "vede" cealalta aplicatie cu contul in ea, etc. De asta am zis de reinstalare.
In final bineinteles ca se face la nivel de server in cine stie ce baze de date, dar reinstaland aplicatia poate ajuta.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

View Postphoenix76, on 23 martie 2023 - 12:31, said:

Personal mi-am instalat home assistant pe un raspberry si am control deplin asupra echipamentelor inrolate, nu mai depind de chinezi.

View PostLeo2006, on 23 martie 2023 - 10:04, said:

Nu am reusit sa-l controlez nici prin Home Assistant.

Nu-i un panaceu (nici) home assistant.

View Postd4m4g3, on 23 martie 2023 - 12:39, said:

Va merge, la un moment dat. Trebuie insistat. Cat despre prin aplicatii ma refer ca aplicatia incearca conectarea, aplicatia "vede" cealalta aplicatie cu contul in ea, etc. De asta am zis de reinstalare.
In final bineinteles ca se face la nivel de server in cine stie ce baze de date, dar reinstaland aplicatia poate ajuta.
Mda, la mine nu ajută, aplicația era proaspăt instalată pe al doilea telefon și tot degeaba, ba chiar i-am făcut update, am făcut update și la Alexa, tot canci.

View Postd4m4g3, on 23 martie 2023 - 12:39, said:

Nu au scos nimic. Eu am Ledvance si merge. E conectat prin Google Assistant, dar daca era problema la ei, nu ar fi mers cu nimic.


Păi și eu reușesc să instalez cu google home assistant. Nu mai merge cu Alexa. Și Alexa merge, toate dispozitivele sonoff, govee, etc merg fără probleme.

Am sunat la Alexa și problema e cunoscută si se lucrează la ea.

Nu se știe cât va dura.

Edited by benis, 23 March 2023 - 12:54.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
@benis
Nu întreabă nimeni, dar...
... cu net-ul stai bine, viteză/stabilitate?

Am mai avut și eu probleme, cu aparatură mai pretențioasă, la viteza de net.


#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Impecabil.

Am FO  1 GBIT/S, 10 AP-uri ubiquiti în casă.

#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
10? 10 AP-uri Ubiquiti? Ce palat ai si ce modele sunt? :)

Mai in gluma mai in serios, eram interesat de ceva AP-uri, vreo doua. Chiar vazusem si pe YouTube ca LinusTechTips si-a pus in casa cateva Ubiquiti, o casa mare plina de automatizari, si erau vreo 6 parca. Sunt si scumpe in general. Apoi WiFi-ul e ce trebuie, internetul e partea a doua.

Cat despre problema in sine, cum ziceam, mai incearca. Mai asteapta si mai incearca. O sa-si revina. :)

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt 3 nivele, 2 corpuri și pereți de 80 cm.
Multe modele sunt, UAP-AC-M, UAP-AC-LR, UAP-AC-IW, U6-Lite, UAP-nanoHD



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate