Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Anulare RCA curent & emitere RCA nou

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Salutare.
In contextul actual, legat de falimentul Euroins, ma gandeam ca daca ma pocneste unul cu asigurare aici, imi creaza probleme.
Am doua intrebari:
- exista vreo metoda prin care sa-mi "transform" RCA-ul meu intr-unul cu decontare directa? (nu este cu asa ceva im momentul de fata)
- daca ma loveste unul cu asigurare la Euroins, se poate repara rapid pe CASCO-ul meu?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Da, se face pe CASCO, si firma ta de asigurari se indreapta catre Euroins sau ASF(daca Euroins intra in faliment).

#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Daca ai casco nu are sens sa mai faci cu decontare directa. Poti rezolva pe Casco si apoi ei isi vor recupera de la vinovat cumva dauna,

#4
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Multumesc pentru raspunsurile legate de Casco. Din pacate la Subaru nu am CASCO (nu prea merita din punctul meu de vedere) si aici mi-am intrebat brokerul daca se poate transforma actualul RCA intr-unul cu decontare directa, a zis ca nu. L-am intrebat daca pot renunta la el si sa fac altul nou cu decontare directa (sa-mi recuperez ulterior banii de pe perioada ramasa), si la fel, a zis ca nu.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017

 flaviuf, on 22 martie 2023 - 09:26, said:

- daca ma loveste unul cu asigurare la Euroins, se poate repara rapid pe CASCO-ul meu?


Nu stiu de unde panica asta absoluta. Pana acum ai fi fost linistit daca te lovea ? Acum de cand ai auzit ca au probleme, intri si tu la idei ? Da, daca deja ai CASCO, nu stiu de ce atata agitatie.

#6
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 23.07.2005

 flaviuf, on 22 martie 2023 - 09:26, said:

Salutare.
In contextul actual, legat de falimentul Euroins, ma gandeam ca daca ma pocneste unul cu asigurare aici, imi creaza probleme.
Am doua intrebari:
- exista vreo metoda prin care sa-mi "transform" RCA-ul meu intr-unul cu decontare directa? (nu este cu asa ceva im momentul de fata)
- daca ma loveste unul cu asigurare la Euroins, se poate repara rapid pe CASCO-ul meu?
La art. 8 alin. (3) din Legea 132/2017 (Legea RCA) se prevede :
(3) Asiguratul are obligatia de a informa asiguratorul RCA despre incheierea altor contracte RCA cu alti asiguratori RCA si poate opta pentru mentinerea in vigoare a unui singur contract RCA. Dreptul de optiune se exercita o singura data pe perioada unui an calendaristic si poate opta pentru rezilierea contractelor cu data de intrare in vigoare ulterioara primului contract RCA incheiat.
Eu de aici inteleg ca poti sa faci o noua asigurare si pe vechea sa iei diferenta pe perioada ramasa

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 flaviuf, on 22 martie 2023 - 10:08, said:

Multumesc pentru raspunsurile legate de Casco. Din pacate la Subaru nu am CASCO (nu prea merita din punctul meu de vedere) si aici mi-am intrebat brokerul daca se poate transforma actualul RCA intr-unul cu decontare directa, a zis ca nu. L-am intrebat daca pot renunta la el si sa fac altul nou cu decontare directa (sa-mi recuperez ulterior banii de pe perioada ramasa), si la fel, a zis ca nu.
Daca nu intorci capul dupa ce ti-ai parcat masina, inseamna ca n-ai cumparat-o pe cea potrivita.

 Bogotta, on 22 martie 2023 - 10:10, said:



Nu stiu de unde panica asta absoluta. Pana acum ai fi fost linistit daca te lovea ? Acum de cand ai auzit ca au probleme, intri si tu la idei ? Da, daca deja ai CASCO, nu stiu de ce atata agitatie.
Asa se intampla cand ai prea mult timp liberPosted Image

#8
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 29.01.2008
Până una - alta, dacă te lovește cineva cu asigurare la Euroins cel mai bun lucru e să nu faci amiabilă. Cu procesul-verbal de la poliție îți va veni mult mai ușor să-ți recuperezi pagubele ulterior. În plus, va contribui și la „disciplinarea” șoferului vinovat, astfel încât să fie mai atent altă dată (sau chiar îl va „scoate din circulație” o perioadă), crescând astfel siguranța pe șosele.
Acum nouă ani un individ cu asigurare la Carpatica a plecat de pe loc fără să se asigure și a acroșat mașina soției. După cum am aflat ulterior, individul era la al treilea accident în ultimele 6 luni. Soția a fost de acord cu „amiabila”, dar datorită multitudinii de acte cerute de cei de la Carpatica și rea-voinței individului, am reușit să rezolv după aproape o lună de zile prin declararea accidentului la poliție. Am anexat declarației la poliție exemplarul din „amiabilă”, am descris pașii făcuți pentru rezolvarea cu ajutorul amiabilei (fără succes). Efectul: soția nu s-a ales cu permisul suspendat, deși accidentul a fost declarat cu întârziere, individul s-a ales cu permisul suspendat pentru 60 de zile pentru neacordare de prioritate, iar eu am finalizat dosarul de daună la Carpatica în baza procesului-verbal de la poliție.

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

 alin2pas, on 22 martie 2023 - 10:42, said:

Până una - alta, dacă te lovește cineva cu asigurare la Euroins cel mai bun lucru e să nu faci amiabilă.

Exact asa fac si eu... ti-ai facut asigurare la Euroins stiind ca sunt firma cu problema (de ani de zile, tot intarzie plati si fac tot posibilul sa refuze plata) mergem la politie macar asa ramai fara permis si cu o mica amenda... Asta e o sanctiune pentru ca ti-ai facut asigurare la asigurator cu probleme.

Nu e o chestie asa rea falimentul Euroins-ului... asa dispar usor-usor toti asiguratorii cu probleme si raman aia buni chiar daca s-au scumpit putin politele....

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 pahai, on 22 martie 2023 - 10:38, said:

Eu de aici inteleg ca poti sa faci o noua asigurare si pe vechea sa iei diferenta pe perioada ramasa
Da se poate dar asa cum zice si legea doar odata la 12 luni. E gandita sa nu abuzeze lumea. Eu am intrerupt odata o asigurare city ca am casat o masina veche si mai ramasesera luni si am zis sa-mi scot banii. Aia mi-au explicat ca nu e nicio problema, sunt 2 situatii in care poti renunta la o asigurare si sa-si iei banii pe perioada ramasa, 1 daca vinzi 2 daca casezi. Nu au zis de schimb de asigurator dar banui ca era in interesul lor sa nu spuna :P

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007

 pahai, on 22 martie 2023 - 10:38, said:

La art. 8 alin. (3) din Legea 132/2017 (Legea RCA) se prevede :
(3) Asiguratul are obligatia de a informa asiguratorul RCA despre incheierea altor contracte RCA cu alti asiguratori RCA si poate opta pentru mentinerea in vigoare a unui singur contract RCA. Dreptul de optiune se exercita o singura data pe perioada unui an calendaristic si poate opta pentru rezilierea contractelor cu data de intrare in vigoare ulterioara primului contract RCA incheiat.
Eu de aici inteleg ca poti sa faci o noua asigurare si pe vechea sa iei diferenta pe perioada ramasa
IN CAZUL IN CARE ai doua asigurari valabile, se anuleaza ultima emisa. e alegerea asiguratorilor, nu a ta.

initiator poate face asigurare noua, iar pentru cea veche poate face la fga cerere de denuntare a politei rca.

#12
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007

 florinellll, on 22 martie 2023 - 10:40, said:

Daca nu intorci capul dupa ce ti-ai parcat masina, inseamna ca n-ai cumparat-o pe cea potrivita.

Asa si este, doar ca financiar nu se mai justifica la o masina de 15 ani :)...

Nu am asteptari mari de la guvernanti si nici nu-i banuiesc de prea multa grija pentru noi, dar eu daca as avea putere de decizie as initia o lege care sa permita si ulterior sa schimbi caracteristicile unui RCA, adica sa-l faci cu decontare directa si ulterior. Ma gandesc ca ar fi o alternativa la haosul ce se creaza prin intrarea in faliment a unui asigurator (vad ca mai nou se intampla cam des, faptul ca aia de la ASF dorm, fiind o alta discutie). Desigur, conditiile financiare le-ar stabili asiguratorul.

#13
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 29.01.2008
Poate obligativitatea clauzei de decontare directă ar reduce costul acestei clauze și ar responsabiliza cumpărătorii de asigurări RCA. Nu vei dori să ai asigurare la o firmă care plătește cu întârziere și au tot felul de probleme cu plata, dacă firma ta va trebui să-ți dea banii. În acest fel firmele neserioase ar fi eliminate în mod natural de pe piață și nu ar mai fi posibile situații gen Euroins, City Insurance etc.

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Ar mai fi o chestie legat de asigurari, accidente ,etc,daca unul greseste nu il lovesti ca ai tu dreptate,il eviti
Evit cel putin 1 pe saptamana la sensurile giratorii,probabil ar trebuii sa il lovesc sa se invete minte,asa gandesc unii.

#15
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 24.10.2016

 florinellll, on 22 martie 2023 - 11:42, said:

Ar mai fi o chestie legat de asigurari, accidente ,etc,daca unul greseste nu il lovesti ca ai tu dreptate,il eviti
Evit cel putin 1 pe saptamana la sensurile giratorii,probabil ar trebuii sa il lovesc sa se invete minte,asa gandesc unii.

Sa il loveasca, ca poate au noroc si dau de unul cu Euroins.

#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 flaviuf, on 22 martie 2023 - 10:08, said:

Multumesc pentru raspunsurile legate de Casco. Din pacate la Subaru nu am CASCO (nu prea merita din punctul meu de vedere) si aici mi-am intrebat brokerul daca se poate transforma actualul RCA intr-unul cu decontare directa, a zis ca nu. L-am intrebat daca pot renunta la el si sa fac altul nou cu decontare directa (sa-mi recuperez ulterior banii de pe perioada ramasa), si la fel, a zis ca nu.
Se poate, dar e scarpinatura olteneasca (mana stanga la urechea dreapta).
Teoria e ca nu ai voie sa tii masina neasigurata nici o secunda, dar ai dreptul la mai multe polite, cu obligatia de a-i informa pe toti asiguratorii asupra situatiei.
Prima data faci RCA cu decontare directa la alt asigurator. Pentru ca nu poti avea doua polite la acelasi. Informezi ambii asiguratori asupra existentei a doua polite.
Apoi denunti unilateral vechea polita si iti recuperezi banii (pro-rata).
Si informezi unicul asigurator ramas asupra situatiei ;)

Edited by Don_Costica, 22 March 2023 - 12:45.


#17
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007

 alin2pas, on 22 martie 2023 - 11:27, said:

Poate obligativitatea clauzei de decontare directă ar reduce costul acestei clauze și ar responsabiliza cumpărătorii de asigurări RCA. Nu vei dori să ai asigurare la o firmă care plătește cu întârziere și au tot felul de probleme cu plata, dacă firma ta va trebui să-ți dea banii. În acest fel firmele neserioase ar fi eliminate în mod natural de pe piață și nu ar mai fi posibile situații gen Euroins, City Insurance etc.

Da, cred ca ar fi o solutie buna.

#18
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 ovtd, on 22 martie 2023 - 11:59, said:


Sa il loveasca, ca poate au noroc si dau de unul cu Euroins.

tinand cont ca vreo 31% din autovehicule au rca la Euroins, e o sansa destul de mare:))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate