Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Standardul 3D Secure - tine de card sau de procesatorul platilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostJohnnyRambo, on 22 martie 2023 - 10:41, said:

Vezi ca generalizezi cam mult. Incearca in SUA partea asta cu "despagubit fara intrebari" la plata frauduloasa cu un card de debit, vezi cat succes ai.
De asta nu prea plateste nimeni in SUA de pe carduri de debit. Pentru ei card credit = banii bancii. Daca banca nu isi protejeaza banii e problema ei. La cardul de debit e invers: iti protejezi tu banii.

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
tine de procesator, nu ai control. degeaba ai tu cardul inrolat in nu stiu ce cacat 3d secure,  daca obtin credentialele tale ti-l golesc imediat la alti procesatori care nu-s inrolati.
foloseste carduri virtuale + limite de tranzactionare pe cardul atasat contului, daca vrei siguranta.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
hai să vin cu încă un exemplu aiurea:
-la omv-petrom nu-mi cere pinul cardului mereu! :o
-mereu bag de mai mult de 100 de lei, dar pin-ul mi-l cere DOAR uneori!!!

da, știu că-s particulari cu franciză, dar io am setat înțelegerea cu BANCA să-mi ceară confirmare pt TOT ce depășește 100 de lei... :(

#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
3D Secure e o forma mai arhaica de autorizare a tranzactiilor online iar aplicarea difera de la banca la banca. Treaba asta trebuie reglementata la nivel UE in asa fel incat sa protejeze toti cetatenii UE de fraudele internationale. Momentan cea mai sigura solutie este un card virtual cu cont separat gen Libra.

#23
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Pentru ca o tranzactie sa fie 3D Secure, trebuie atat cardul cat si comerciantul sa fie inrolati. In EEA, conform reglementarilor PSD2, tranzactiile ecomm initiate de poseorul de card (nu cele initiate de comerciant) obligatoriul trebuie autentificate, dar sunt permise anumite exceptii..In functie de caz, comerciantul poate cere o exceptie (de excemplu low value sau transaction risk analysis), si daca emitentul o accepta, tranzactia se face frictionless. In acest caz riscul este asumat de comerciant. Poate fi si invers, comercaintul sa ceara autentificare, dar emitentul, in baza regulilor proprii (analiza de risc etc) poate sa nu ceara autentifcare, caz in care isi asuma riscul
Pentru tranzactiile contactless la POS cu cardul fizic se poate cere PIN cand se depaseste un numar de tranzactii, sau valoare cumulata. Valoarea minima este minimul intre valoarea acceptata de pos si card.

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,502
  • Înscris: 13.03.2005

View Postgushpi, on 22 martie 2023 - 11:56, said:

hai să vin cu încă un exemplu aiurea:
-la omv-petrom nu-mi cere pinul cardului mereu! Posted Image
-mereu bag de mai mult de 100 de lei, dar pin-ul mi-l cere DOAR uneori!!!

da, știu că-s particulari cu franciză, dar io am setat înțelegerea cu BANCA să-mi ceară confirmare pt TOT ce depășește 100 de lei... Posted Image
Limitele standard pentru care nu se cere pin la plata cu cardul au urcat la 200 lei/ 40 euro de cativa ani... dar e posibil sa setezi din POS sa nu ceara PIN nici pentru sume mai mari, sau sa ceara la cele peste 100 lei.

Edited by wertyck, 22 March 2023 - 12:46.


#25
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.07.2006
Nu conteaza numai ce este pe POS, ci ce este si pe chip-ul cardului (si e diferit intre Visa / MC) si host-ul bancii. Daca POS-ul nu cere PIN, dar emitentul considera este necesar, raspunde cu un anumit cod catre POS, si acesta va cere PIN-ul. In hostul banicii vor fi practic doua tranzactii, prima cea fara PIN si cu un raspuns de a cere PIN, si cealalta cu PIN.
Limita majorata a aparut pe timpul pandemiei, dar foarte putini au implementat.

#26
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Mulțumesc tuturor celor care ați răspuns, în special lui nick_blaster 👍

Concluzia la care am ajuns, după cum ați scris unii: card virtual cu cont separat.
Am deja, la BT, doar că au implementat ciudat sistemul: cardul virtual se solicită în BTPay, card care are și un IBAN aferent. Dacă acest card se șterge din BTPay, nu mai poate fi folosit și nici "emis" în BTPay. În neoBT contul acestui card rămâne dar în BTPay cardul nu va putea fi reintrodus. Situații în care dispare din BTPay? Ori e șters de posesor ori se reinstalează aplicația (sau i se șterg datele).
Cel puțin acesta e răspunsul primit de la BT, cum că un card virtual șters nu se va mai putea activa/înrola iar contul IBAN al cardului virtual se va putea șterge doar printr-o vizită în agenție (nici măcar din neoBT).

Am și card virtual la Revolut dar nu îmi oferă încredere și nu din cauza securității ci din cauza modului aleator al Revolut de a-mi considera unele tranzacții ca fiind suspicioase. Mi-au blocat odată contul pentru luni de zile fiindcă cumpărasem fețe de ceas din magazinul Huawei în valoare de vreo 3 lei.

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,502
  • Înscris: 13.03.2005
Orice tranzacție declarata suspectă de Revolut, o poți debloca, și plăți din nou. Adică intri in aplicație și deblochezi cardul blocat și faci din nou plata.

Edited by wertyck, 22 March 2023 - 16:47.


#28
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postwertyck, on 22 martie 2023 - 16:47, said:

Orice tranzacție declarata suspectă de Revolut, o poți debloca, și plăți din nou. Adică intri in aplicație și deblochezi cardul blocat și faci din nou plata.
Mi-au blocat accesul, pur și simplu nu puteam accesa contul. Intram pe site, discutam pe chat cu careva de la ei, rezolvau problema cu accesul, funcționa pe moment apoi iar îmi cerea să mă autentific cu numărul de telefon  etc doar că accesul era blocat. Am renunțat la Revolut. Apoi, după aproximativ un an, am testat aplicația și a funcționat corect și încă funcționează cum trebuie dar nu îmi mai inspiră încredere dpdv al accesului în funcție de tranzacții, nu dpdv al securității.

#29
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Cei de la BT nu incurajeaza activarea a mai mult de 2 carduri virtuale. Dar nici implementarea softului nu e prea buna daca te lasa sa-l stergi in loc sa-l inactiveze. Avand atasat un cont separat nu are nici o logica inactivarea cardului. Nu e ca la Revolut. E strict pentru top-up la tranzactii online.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate