Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

recomandare combo gril-afumatoare

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
Salut,
As dori un sfat o recomandare din partea celor care au avut experiente cu aceste combo gril-afumatoare pentru curte.
Vreau combo pentru ca ocazional doresc sa folosesc si lemne. Plus avantajele afumatoarei. De obicei la gril-urile simple nu pot fi folosite cu lemne.
Exclus gaz, electric, peleti sau Kamado style, datorita costurilor sau preferințelor personale. Doar carbune sau lemne pentru preparare directa sau indirecta.

Landmann 200/300 pare interesant :

[ https://p1.akcdn.net/full/500430793.landmann-vinson-300-11425.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.leroymer...9-x-39-cm/95278

Daca aveti sfaturi, preferinte sau experiente va rog sa impartasiti. Ms.

Edited by wolfydRg, 21 March 2023 - 12:16.


#2
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Cea din poza se cheama offset smoker .
Am unu de vreo 5 ani ( si vreo 300 sesiuni de "lucru". L-am vopsit deja de vreo 2-3 ori si inca se tine bine Posted Image ).
Avantaje :
- dintre toate tipurile de afumatori , offset-ul baga cel mai mult "fum" in carne ( e cam singurul tip folosit in competitii prin SUA)
- mult mai versatil fata de un gratar ceramic/barrel/etc datorita suprafetei mari .
- camera principala o poti folosi pentru gratar normal, direct sau indirect pentru ca iti permite spatiul ( cu separator intre foc si carne).
- poti face rapid focul in camera mica pentru 1-2 hamburgeri/etc
- poti doza fumul in functie de tipul de carne/reteta . Carbune/brichete pentru caldura si lemn adaugat pentru fum
- cu ceva experienta poti afuma rece

Dezavantaje
- necesita supraveghere permanenta, e cel mai greu de mentinut la temperatura. In practica la afumare de 8-10 ore ( pulpa de porc, brisket, etc) la fiecare jumatate de ora trebuie adaugat lemn.
- trebuie atentie la pozitionarea in functie de cum bate vantul ( curentul de aer circula din camera mica spre mare si evacuare).
- datorita formei cilindrice, relativ greu de curatat ( dupa o afumare de 5-10 ore, se formeaza un strat de fum/mazga in camera principala ). Eu folosesc spalator cu presiune si am aspirator pentru cenusa.
- pretul, cu cat e tabla mai groasa cu atat costa mai mult. Se poate compensa cu brichete bune.

Cam asa ceva iese dupa 8 ore :
Attached File  20171225_170734.jpg   436.17K   100 downloads
Folosit ca si gratar (reverse sear/low&slow):
Attached File  test.jpg   561.46K   101 downloadsAttached File  devil.jpg   492.1K   98 downloads
Dublu foc , brichete pentru temperatura, lemn pentru fum
Attached File  IMG_20200405_192004.jpg   487.75K   91 downloads
Da-mi mesaj pe privat daca vrei mai multe detalii. Mai am 2-3 tipuri de afumatori si pot sa fac comparatie si sa-ti recomand ceva.

Edited by N62B44, 21 March 2023 - 12:51.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Io am facut la tara gratar zidit, cu loc de depozitare lemne jos. Ceva ca cel din link. Aproape ca ASTA.
Focarul pentru gratar este o "tava" din tabla de otel inox de cazane, rezistent la temperaturi inalte, focar ce se poate scoate.
Pentru afumatoare, fac focul jos, in spatiul de depozitare lemne si produsele de afumat le atarn de un grilaj facut din plasa de Buzau cu ochiuri mici, prinsa in "tavanul" cuptorului - gratar.
Capace la partea de jos si la accesul la gratar. Termometru in capacul superior pentru controlul temperaturii fumului.
Daca ai loc si crezi ce este o solutie buna, te poti inspira de AICI

#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
@N62B44 poti da detalii si aici despre celalate tipuri. Nu cred ca se supară nimeni. Daca sunt si chestii prea personale please PM.
@viceroy56 zidit am deja, dar consider ca ai controlul foarte limitat. Nu prea poti controla si obtura intrare si iesirea. Oricum mulțumesc de informatii. Sunt bine venite oricui.

Edited by wolfydRg, 21 March 2023 - 13:21.


#5
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
@wolfydRg
Stiu dar e mult de scris si nu neaparat interesant pentru toata lumea. Chestii subtile pe care le inveti in ani de zile de gatit "vegan".Posted Image

Alternative care folosesc lemn/carbune :

1. Barrel smoker / Webber barrel smoker
Attached File  IMG_20230207_185809.jpg   460.9K   35 downloadsAttached File  IMG_20230207_190346.jpg   247.98K   35 downloads
- cu setup-ul potrivit, sta la 110 grade 10-12 ore fara alimentare de carbuni
- are de obicei un grill care se poate pune deasupra dar e foarte limitat (fara capac, pentru chestii simple)
- bun pentru carnati, afumare rece somn/peste, pulpe de pui
- foarte limitat cand vine vorba de gratar clasic
- recomandat ca scula specializata pe langa alte gratare/afumatori

2. Gratare ceramice - Green Egg , etc
[ https://www.cateringculinairwebshop.nl/wp-content/uploads/2021/08/topimage-minimax-blog-800x533-1-600x400.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- relativ versatile, se poate afuma . Greu de adaugat lemn cu carnea pe gratar.
- ating temperatura ridicata, stabile cu consum mic de carbuni
- pentru direct/reverse sear trebuie schimbat setup-ul in mijlocul sesiunii (scos placa de deflectie), ceea ce la un offset nu se intampla datorita suprafetei mari utile
- daca nu dai 1500 euro pe cel mai mare model, greu de gatit pentru 4 persoane in acelasi timp (suprafata mica/ si mai mica daca vrei sa gatesti indirect)
- sensibil la socuri termice/mecanice, faci focul prea tare si rapid crapa
- se poate face pizza cu placa potrivita
- scump

3. Gratare/afumatori hibride cu  control al temperaturii (trebuie alimentat la curent)
Exemplu pe brichete/carbuni si lemn
Masterbuilt Gravity 560
[ https://cookersandgrills.nl/wp-content/uploads/2019/10/GravitySeries560_fan-300x300.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://assets.basspro.com/image/upload/b_rgb:FFFFFF,c_pad,dpr_2.0,f_auto,h_250,q_auto,w_400/c_pad,h_250,w_400/v1/ProductImages/350/master1_100374454_alt6?pgw=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- foarte usor de folosit pentru incepatori atat pentru gratar sau afumatoare
- ergonomic ( hopperul de carbuni tine 8+ ore)
- lemn adaugi cat vrei pentru afumare
- nu urca pana in 400-500 grade (sear/crusta la carnea de vita).
- relativ ieftin (500-700 euro)

4. DIY - gratar/cuptor zidit ( vorbim aici doar de cele cu incinta inchisa/capac - gen cuptor pizza/paine)
- eficiente datorita izolarii
- foarte bune pentru gratar, coacere, low & slow , ma indoiesc ca sunt si bune pentru afumat :
De ce:
- Tipurile prezentate mai sus sunt gandite din fabrica sa mentina temperatura ( calibrarea admisiei si evacuarii de aer) 110-130 grade constant. Un gratar ceramic sau barrel sta 5-6 ore la temperatura constanta fara a fi nevoit sa reglezi la fiecare 20 min admisia de aer, etc. ( Spareribs , cam cea mai simpla carne de facut necesita 4-6 ore, daca stai la fiecare 10 min sa reglezi temperatura, te lasi de meserie).
- E foarte greu de calculat asa ceva, facut de mesterul Dorel. Datorita izolarii excelente tin caldura foarte bine (10-12 ore). Afumarea/Low&Slow se face la 100-130 grade. Ai incins cuptorul la 300-400 grade, astepti pana a-2-a zi sa se raceasca Posted Image
- reglarea gratarului la afumare se face astfel incat fumul sa fie albastru aproape transparent nu alb/gri/negru (se depune o mazga negra pe carne si gustul e oribil). Greu de calculat in regim DIY

Consideratii generale despre afumatori :

- e o curba de invatare cu orice tip de gratar, unele sunt mai usor de folosit altele necesita timp si experienta. Nu m-as arunca direct sa fac un brisket de 8-10 ore fara ceva experienta. E pacat de carne si de bani.
- afumare se face in general cu carne de calitate si in cantitata mare (nu merge sa afumi o ceafa de porc de 1 cm). Deci : gasit macelarie buna.
- iti trebuie rabdare , timp liber, 2-3 prieteni si minim 1 sticla de whiskey sa stai langa jucarie 5-8 ore sa ai grija sa nu sara temperatura/etc
- sunt anumite upgrade-uri care se fac.
La offset smoker de exemplu :
la asamblare se foloseste mastic pentru temperaturi ridicate, ca sa nu scape caldura/fum pe langa orice surub.
pasla rezistenta la temperaturi pe marginea unde se inchide pentru etansare
placa de otel pentru dispersie si egalizarea temperaturii. ( ca sa nu se arda carnea de langa camera unde se face focul)
- e plin youtube-ul de sfaturi profesioniste si tutoriale ( SUA in sud sunt experti in offset smokers).
- pentru rezultate incredibile : 50% e prepararea carnii (marinade, condimente, saramura, dry/wet brine, glaze, sosul cu care se serveste) si 50% e procesul de gatire( temperatura potrivita, lemn de esenta care se potriveste cu carnea , invelirea in folie cand trebuie, etc).

Pe scurt :

Offset smokerul e cam cea mai versatila alegere pentru rezultate profesionale. Excelent si la partea de gratar clasic. Necesita timp si experienta pentru rezultate deosebite.
Masterbuilt Gravity 560 - alegere buna pentru cine nu vrea/nu are timp sa se joace cu focul la fiecare 30 min. Ideal pentru incepatori, control automat al temperaturii, usor de folosit. Bun si pentru gratar normal. Ceva limitari la partea de temperatura ( crusta/sear pentru carnea de vita, dar se rezolva usor cu un arzator culinar pe gaz Posted Image )

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea mea:
Povestiri din padurea verde!
Teoria este perfecta, practica-dezastru!
Nici mie nu mi-a reusit din prima'!
Dar am peseverat si acum am carnati, jambon, pulpe de pui, muschi de porc si alte "porcarii" afumate dupa gustul meu si al familiei.
Am inceput cu frigider Arctic transformat in afumatoare si teava de irigatii de aluminiu cu foc facut la 3 m distanta, cu rumegus.
Ok, dar nu prea.
Acum am gasit "reteta" cu care fac afumaturi dupa gustul familiei, cum am spus.
Dupa "retete" povestite de altii, iese, dar nu prea.
Pentru ca "secretul fabricatiei". Pe care nici eu nu-l divulgPosted Image
Zic si io!

#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
viceroy56

Corect. Nici o carte/poveste/reteta nu tine loc de experienta. Inveti din greseli si practica.
Tehnica cu teava de irigatii/frigiderul e specific romaneasca si merge foarte bine. Afumatoare cu fum rece.
Sculele de mai sus sunt gata de cumparat din comert si se bazeaza majoritatea pe ce se face prin Vest/SUA : Spareribs, Brisket, pulled pork, burnt ends, etc.
Evident ca merge sa faci si pastrama, carnati, muschi afumat, etc.

Initiatorul a cerut sfaturi pentru combo gratar/afumatoare pe lemn/carbune deci frigiderul Artic, afumatori dedicate gen dulap vertical, scule pe rumegus/peleti se exclud.

Edited by N62B44, 21 March 2023 - 15:02.


#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Adevar ai grait!
Numa' ca gustu' romanului este TOTAL diferit de al americanului si al oricarui "vestic".
Ca dovada sunt miile/zecile de mii de testimoniale ale vizitatorilor Romaniei, care in 99,9% din cazuri "au cazut pe spate" mancand ROMANESTE!
De la sorici la papanasi, trecand prin toba, ciorba de burta, mititei, sarmale cu mamaliguta, tochitura si mai ales BORSUL de PESTE neaos din Delta Dunarii!
Nu mai insist ca mi se umple frigiderul de la "urarile" colegilorPosted Image

#9
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 01.02.2007
https://www.grillmar...URoCtiQQAvD_BwE

sau

https://mobexpert.ro...FhoCzLIQAvD_BwE

din astea cauti?

#10
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
Orice idei sunt bine venite. Or fi si alti doritori de info de genul asta, asa ca bagati mare.
De Masterbuilt Gravity 560 nici nu mi-ar fi trecut prin cap. Cel putin pentru un incepator sunt ideale.
Care ajung la 400-500 grade oricum sunt putine in gama de jos.
@dacibesti si din alea. Nu sarim calul peste 4000 , dar cine doreste sau a avut liber la pareri.

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 01.02.2007
Eu cu exemplele alea am vrut doar sa iti arat ca gasesti si la 1.000 si la 7.000 lei. Probabil or fi si mai scumpe dar si mai ieftine.
Am vazut la cineva un exemplar ieftin asemenator cu astea (nu stiu model si nici de unde l-a cumparat) dar tabla mi s-a parut foarte subtire. Nu stiu cum trece proba timpului avand in vedere temperatura degajata de jar plus faptul ca il tii afara si umiditate in aer exista chiar daca nu il tii direct in ploaie/ninsoare. Probabil diferenta de pret aici se regaseste, in grosime tabla, calitate balamale, gratar din otel emailat vs fonta, etc. Parerea mea este cu cat mai greu cu atat mai trainic.

Edited by dacibesti, 21 March 2023 - 16:07.


#12
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Referitor la offset smokere , pret, durabilitate, curatare

- pret mai mare inseamna grosime tabla mai mare, suprafata utila mai mare, calitate a constructiei mai buna. O tabla mai groasa izoleaza mai bine, fluctueaza in temperatura mai putin . Sunt pe piata probabil intre 200-1500 euro
- suprafata utila trebuie aleasa in functie de nevoi (nr de persoane pentru care gatesti de obicei). Trebuie tinut cont ca la metoda indirecta se pierde din suprafata.
- daca vreti sa afumati , in functie de carne, trebuie lemn de mar/par/esente tari pentru vita , se gaseste de cumparat special pentru afumat dar e scump
- pentru afumat trebuie carbuni/brichete de calitate, care nu sunt impregranti cu mai stiu eu ce. Va trebui sa adaugi carbuni/brichete si daca e carnea pe gratar tot mirosul de chimicale se va regasi in carne.

Curatare :
- la afumare se depune o mazga/gudron pe suprafata interioara a camerei principale. Nu e usor de curatat, nici nu se recomanda sa fie curatata complet (la prima utilizare se recomanda ardere in gol pentru a se forma pelicula respectiva). Facand gratar in camera principala se mai arde din ea , dar nu total.
- gratarul va rugini din interior prima data : cenusa , umezeala, gudronul respectiv ataca vopseaua si fierul. N-ai ce sa-i faci ca nu poate fi vopsit pe interior (doar daca gasiti voi vopsea certificata alimentar care rezista la 500+ grade). Eu dau cu un spray cu ulei alimentar(  De genul celor cu care se ung tavile la cuptor).
- rugina exterioara, e usor de scapat, sunt destule produse care fixeaza rugina si dupa spray rezistent la temperatura. Sau o carpa cu ulei mineral.
- nu e recomandat sa stea in ploaie ( indiferent cat de scump a fost tot va rugini dupa 1-2 ani). Se poate cumpara husa sau tinut sub un acoperis.
- daca e umiditate mare in aer ( e valabil pentru toate gratarele inchise/cu capac eventual si cu husa peste) si nu e curatat bine, se va forma un mucegai alb.  Se curata cu otet concentrat sau o solutie de amoniac + detergent, se face focul, se aduce la min.200 grade si de abia dupa se pune carnea ca sa nu aveti surprize gastrice.
- cu cat e mai mare si tabla mai groasa cu atat va dura/va consuma mai mult carbuni/lemn la incalzirea initiala. Avantajul e ca pentru 2 hamburgeri poti sa faci direct gratar in camera mica.

Nu as da mai mult de 500-600 euro pe un gratar de tipul asta pentru ca in 1-3 ani tinut afara va rugini, daca poti sa-l tii inauntru si nu e umiditate mare sa zicem ca e ok. Sau s-ar putea sa descoperi ca nu iti place sa stai 6 ore pentru 2kg de coaste, cand le poti comanda in 20 min pe aplicatie.
Mai repede, de 1000 euro as lua 2 tipuri diferite. Un Masterbuild si un offset sau mai stiu eu ce fire pit cu grill pentru seri romantice toamna/iarna.

Edited by N62B44, 21 March 2023 - 16:11.


#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Banuiesc ca stiti de articolele astea, nu?
https://www.romedic....anatate-0P42647
https://www.medlife....de-stiinta.html
https://www.sfatulme...a-gratari_16032
https://stirileprotv...-de-tigari.html

#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Evident ca le-am citit Posted Image . Banuiesc ca fac parte din seria "Sa reducem consumul de carne, sa mancam viermi si insecte ". Vegetarian e oricum cel mai bine.
Iti aduci aminte cand aparuse Tefal cu tigaile cu teflon si toata lumea "manca sanatos fara ulei" dar cu 18 componente toxice si cancerigene ? Cam asa si cu articolele tale, 5 ani e rau si cancerigen gratarul, 5 ani e sanatos si bine. Depinde ce vor sa vanda cei care fac studiul sau ce ideologie urmeaza.....

De aia "militez" pentru gratare cu capac si cos de fum, metoda indirecta (carnea nu sta deasupra jarului 95% din timp) + low&slow, temperatura mica si timp indelungat, carbuni curati si aprindere cu torta de propan.
Am in lucru un tutorial : "Cum fac gratar cu carbuni pe balcon, fara fum" cancerigen Posted Image

#15
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
@adip1962 pai aceste offset smokers chiar ajuta sa nu se întâmple ce scriu aia in articol.
Plus ca tot acești cercetători acu ceva timp ziceau ca plumbul era foarte ok in combustibil. Cum au greșit atunci pot greși si acum.
Daunator e tot ce vine in exces, un grătar de genul asta odata la 2-3 săptămâni nu are ce sa strice. Sunt multe alte chestii ce ne termină zilnic, asta ar fi printre ultimele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate