Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Accident minor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kilimanjarooooo

kilimanjarooooo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2023
Noroc. Se da urmatoarea situatie. Am intrat intr o parcare pe interzis, la intrare nefiind semn care sa indice in acest fel ci doar niste sageti pe jos pe care totusi le am vazut dar le am ignorat ptr ca ma grabeam si trebuia sa gasesc un loc de parcare.Fiind pe sens opus, inevitabil o masina a aparut din fata, iar eu a trebuit sa dau cu spatele, lovind astfel o masina cu oglinda mea.Pana a fost scoasa masina din aceea zona pentru a lasa masinile sa treaca, am observat ca acel autovehicul numai era. Suparat nu am mai apucat sa ma
uit in stanga si in dreapta cand dadeam cu spatele sa vad ce masini mai ies din parcare ca nu ma gandeam ca fix atunci o sa plece cel cu pricina.Insa din cate imi amintesc cand am zgariat masina am vazut 2 oameni mai in varsta care s au uitat urat la mine si tind sa cred ca ei erau propietarii.Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?Eu ma gandeam sa ma duc la politie sa declar accidentul dar nu stiu nici macar nr de inmatriculare al masinii.

#2
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 10.03.2007
Nu știu de ce ai intrat atât de mult în detalii, o să fii mâncat de viu de toți cei care o să te întrebe da' ce căutai tu pe interzis?.

Ai lăsat pagube? Legal e necesar să mergi la Poliție. Nu e nevoie să știi ce număr de înmatriculare avea mașina lovită.

Nu cred că ăia erau proprietarii, că ar fi venit cu o falcă în cer și una în pământ la tine de erau.

#3
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Cel mai frumos si elegant este sa mergi la politie si sa il declari. Ai gresit, din pacate, trebuie sa platesti. Nu cred ca ti-ai dori sa patesti si tu la fel.

Edited by SPX808, 21 March 2023 - 12:33.


#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,625
  • Înscris: 23.04.2007

 0v1d1u, on 21 martie 2023 - 12:32, said:

cei care o să te întrebe da' ce căutai tu pe interzis?.
pai de ce drac sa mai intrebe ?  ... colegu' a spus clar:

 kilimanjarooooo, on 21 martie 2023 - 12:11, said:

ma grabeam si trebuia sa gasesc un loc de parcare.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Fa poze la fata locului de unde sa reiasa ca acel semn de interzis nu era vizibil traficului. Eventual o filmare.

#6
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 kilimanjarooooo, on 21 martie 2023 - 12:11, said:

Noroc. Se da urmatoarea situatie. Am intrat intr o parcare pe interziS....

De ce ai inceput postul cu "Noroc" ? Daca asta e noroc nu vreu sa ma gandesc cum e ghinionul ....Posted Image
Ai termen de 24 de ore de la eveniment sa faci raportarea la unitatea de poliție care are competență pe raza localității unde s-a produs accidentul.

#7
kilimanjarooooo

kilimanjarooooo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2023

 tehnics, on 21 martie 2023 - 13:05, said:

Fa poze la fata locului de unde sa reiasa ca acel semn de interzis nu era vizibil traficului. Eventual o filmare.
nu caut scuze ca am vazut clar dupa ce am intrat pe jos sagetile, insa intrebarea mea este alta, ptr intratul pe interzis iti ridica permisul? accidentul o sa l declar ca e de bun simt dar macar sa stiu ce ma asteapta

 0v1d1u, on 21 martie 2023 - 12:32, said:

Nu știu de ce ai intrat atât de mult în detalii, o să fii mâncat de viu de toți cei care o să te întrebe da' ce căutai tu pe interzis?.
sunt cam 2 zgarieturi pe aripa spate a masinii, una mai proeminenta alta mai de suprafata

Edited by althea, 21 March 2023 - 13:25.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Pai noroc ca a intrat doar pe interzis si a lovit doar o masina si mai ales ca intreaba ce sa faca in acest caz.
Caz tipic de sofer. Cum adica ce sa faci in acest caz? Sa faci exact ceea ce scrie la lege, nimic mai mult. Dar am uitat, pentru soferi nu exista lege. De asa ceva doar conducatorii auto au parte.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
Faci doar ce e legal. Nu cum e frumos sau elegant.
Declari in 24 ore la poliție. Atât.
Apoi dai RCA daca îți cere careva din aia

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Dat fiind ca nu are alte date o sa-l trimita militienii la plimbare. Apoi cel pagubit daca are nr lui se va duce la politie sa declare si o sa ramana fara permis.

#11
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015

 atupi, on 21 martie 2023 - 14:40, said:

Dat fiind ca nu are alte date o sa-l trimita militienii la plimbare. Apoi cel pagubit daca are nr lui se va duce la politie sa declare si o sa ramana fara permis.
Daca merge la politie ,este inregistrat,daca vine pagubitul,este chemat la politie si rezolva cu asigurarea.

#12
kilimanjarooooo

kilimanjarooooo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2023
mai am o intrebare, aveti idee ce sanctiune voi primii, dat fiind faptul ca eram pe interzis?banuiesc ca suspendarea dreptului de a conduce nu?sau scap doar cu o amenda

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

 atupi, on 21 martie 2023 - 14:40, said:

Dat fiind ca nu are alte date o sa-l trimita militienii la plimbare. Apoi cel pagubit daca are nr lui se va duce la politie sa declare si o sa ramana fara permis.
De ce sa-l trimita la plimbare? De ce sa ramana fara permis?

Nu il pune nimeni sa dea detaliile de mai sus! El dadea cu spatele, a agatat o masina necunoscuta si in 24 de ore declara accidentul. Politia va inregistra declaratia; daca proprietarul se prezinta si el => se merge pe RCA. Daca proprietarul nu se prezinta inseamna ca Politia va incerca sa identifice pagubitul (in realitate o sa ii doara in 14 si dupa 3 luni o sa inchida "dosarul" si initiatorul va scapa cu RCA-ul intact).

 kilimanjarooooo, on 21 martie 2023 - 23:49, said:

mai am o intrebare, aveti idee ce sanctiune voi primii, dat fiind faptul ca eram pe interzis?banuiesc ca suspendarea dreptului de a conduce nu?sau scap doar cu o amenda
Iti pierzi permisul daca nu declari accidentul in 24 de ore si pagubitul merge el sa il declare (si evident are numarul masinii tale).

Daca il declari o sa spui exact de s-a intamplat: ai dat cu spatele, l-ai agatat cu aripa si a rezultat paguba.

#14
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 14.05.2007
Mergi la Politie si declara, daca va merge si cel lovit rezolvati prin asigurare, daca nu merge ai scapat, ti-ai facut datoria. Chiar azi am lasat o batranica fara permis pentru o luna, mi-a acrosat masina in parcare, si un martor mi-a lasat numarul de inmatriculare al dansei. Saptamana trecuta am depus plangerea, azi am rezolvat la Politie si ea a ramas fara permis, plus amenda. In final mi-a parut un pic rau de ea ca a ramas fara permis, dar chiar ea a declarat ca a oprit, dar a plecat. Aia e.

Edited by Galacticul, 22 March 2023 - 00:47.


#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 kilimanjarooooo, on 21 martie 2023 - 12:11, said:

Noroc. Se da urmatoarea situatie. Am intrat intr o parcare pe interzis, la intrare nefiind semn care sa indice in acest fel ci doar niste sageti pe jos pe care totusi le am vazut dar le am ignorat ptr ca ma grabeam si trebuia sa gasesc un loc de parcare.Fiind pe sens opus, inevitabil o masina a aparut din fata, iar eu a trebuit sa dau cu spatele, lovind astfel o masina cu oglinda mea.Pana a fost scoasa masina din aceea zona pentru a lasa masinile sa treaca, am observat ca acel autovehicul numai era. Suparat nu am mai apucat sa ma
uit in stanga si in dreapta cand dadeam cu spatele sa vad ce masini mai ies din parcare ca nu ma gandeam ca fix atunci o sa plece cel cu pricina.Insa din cate imi amintesc cand am zgariat masina am vazut 2 oameni mai in varsta care s au uitat urat la mine si tind sa cred ca ei erau propietarii.Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?Eu ma gandeam sa ma duc la politie sa declar accidentul dar nu stiu nici macar nr de inmatriculare al masinii.
Aha,proprietarii au vazut paguba si nu au reactionat deloc,cum se numea filmul asta?
""Am lovit si am fugit""Posted Image

 Galacticul, on 22 martie 2023 - 00:45, said:

Mergi la Politie si declara, daca va merge si cel lovit rezolvati prin asigurare, daca nu merge ai scapat, ti-ai facut datoria. Chiar azi am lasat o batranica fara permis pentru o luna, mi-a acrosat masina in parcare, si un martor mi-a lasat numarul de inmatriculare al dansei. Saptamana trecuta am depus plangerea, azi am rezolvat la Politie si ea a ramas fara permis, plus amenda. In final mi-a parut un pic rau de ea ca a ramas fara permis, dar chiar ea a declarat ca a oprit, dar a plecat. Aia e.
Sa nu iti para rau,batranica ,maine loveste un pieton si ...........pleaca

Edited by florinellll, 22 March 2023 - 07:43.


#16
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005
Chiar daca batranica declara ca nu a oprit tot aia era, tot fara permis ramanea. @Galacticul - Probabil plangerea a fost insotita de ceva inregistrari / foto eveniment

#17
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 14.05.2007
Plangerea a fost facuta fara inregistrari, nici nu am verificat sincer daca sunt camere in zona. Sincer am mers sa declar pentru ca aveam nevoie de autorizatia de reparatie, nu aveam mari sperante ca se va rezolva. Am declarat ca am gasit un biletel lasat de un martor cu numarul de inmatriculare al autoturismului vinovat, si politistul de serviciu s-a uitat (nu au fost atasate plangerii) peste pozele facute cu telefonul la daune, pozitia masinii etc. Au gasit-o, au chemat-o la rutiera, de doua ori pentru ca prima data a venit fara masina implicata. A doua oara ne-a pus fata in fata, au comparat daunele, si atunci a dat si batranica toata declaratia. Probabil in ziua precedenta le cam inflorea sau nu recunostea.

Referitor la faza cu declaratul ca a oprit am vrut doar sa punctez ca si-a dat seama ce a facut, a oprit sa vada, dar a plecat nepasatoare. De asta mi-a si trecut parerea de rau. I-am si spus ca daca lasa un numar de telefon in parbriz, macar ramanea cu permisul, si rezolvam cu daunele, dar nah, sa fie invatatura de minte.

Politia chiar s-a miscat impecabil. In cazul asta.

Edited by Galacticul, 22 March 2023 - 12:31.


#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
Pai, daca a intrat pe interzis, nu pierde oricum permisul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate