Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Asigurații RCA Euroins - ce vom face în continuare?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
663 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ca sa nu poluare topicul cu ASF (deja mi-a atras atenția un moderator) am decis sa fac un nou topic aici. Nu vreau sa discutam despre falimentul Euroins, sau despre ASF. Aici vreau sa vorbim strict despre ce vom face mai departe noi cei asigurati RCA la Euroins.
Eu am asigurare la ambele mașini la Euroins. La Dacia Logan (motor 1,6 benzina) am făcut asigurare în iulie anul trecut. A costat vreo 500 și ceva de lei pe un an. Deci mai e valabila pana în iulie.
La Citroen c-crosser (motor 2,2 diesel) am făcut asigurarea în ianuarie anul acesta. A costat 930 lei!
Personal nu știu ce sa fac. Sa aștept falimentul? La Logan nu imi fac prea mari probleme, încă nu s-a declarat falimentul, dacă se declara prin aprilie, polița mai e valabila 90 de zile, deci pana in iulie sunt asigurat. Exact cât e valabila polița! Problema e cu Citroen-ul. Am dat o căciulă de bani, 930 lei, și e valabila pana în ianuarie 2023!
Procedura nu e încă clara. Am un coleg la serviciu,  care cică e "broker". În realitate curier ca și mine, dar nu stiu ce contract are cu cine, ca poate face și asigurări RCA. La orice firma de asigurări. El îmi spunea ca sa fac cerere de restituire bani. Si ca să așteptăm pana când vin banii. Si ca polița e valabila 90 de zile după faliment, chiar dacă faci cerere. Asa e?
Voi ceilalți asigurați Euroins, cum veți proceda?

Edited by Robert_Kiran, 21 March 2023 - 05:40.


#2
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Am un prieten care a reinoit polita cu inceput valabilitate 23 martie, acolo e si mai trist! Oricum stati linistiti, precum au spus ca nu va intra in faliment, guvernantii , oieri au spus ce se vor ieftini politele in perioada urmatoare!

#3
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 03.02.2010
.

Attached Files



#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Polițele sunt valabile pana se declara falimentul în instanta plus 90 de zile. La City a durat 8 luni, ASF ia închis în septembrie, polițele au fost valabile pana în mai. Abia după acest termen poți denunță polița.
1. Păstrezi polița Euroins pana nu va mai fi valabila. Asta e, ești asigurat, mai rău de ala de-l pocnești. Și sa nu faci paguba mai mare de 500k euro, ca asta e limita maxima de despăgubire prin fondul de garantare. Posibil sa dureze falimentul încât sa treacă un an, city era clar în faliment financiar, la euroins e mai mult un faliment tehnic.
2. Faci acum alta polița, pe banii și barba ta.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cerere restituire prima asigurare

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View PostRobert_Kiran, on 21 martie 2023 - 05:38, said:

Voi ceilalți asigurați Euroins, cum veți proceda?
Nu sunt asigurat Euroins, dar cand ai ales varianta asta (despre care se stia ca este cea mai ieftina si mai riscanta - mai ales dupa exemplele celor de la City si Astra) ti-ai asumat riscul...

Acum tot ce poti sa faci este: pastrezi politele pana cand sunt valabile (cele 90 de zile) si apoi iti faci polite noi la masini. Nu o sa primesti niciodata banii inapoi - nu isi vad service-urile si alti "parteneri" de afaceri banii (sute de milioane) si o sa iti vezi tu 500-1000 lei. O treci la pierdere, inveti sa nu iti mai faci la orice "gioarsa" de firma (vezi Grawe sau ce mai este inca pe piata :-) si mergi mai departe.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

View PostAdm, on 21 martie 2023 - 07:03, said:

Si banii vin ala anu'

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Post96Flo, on 21 martie 2023 - 05:56, said:

Am un prieten care a reinoit polita cu inceput valabilitate 23 martie, acolo e si mai trist! Oricum stati linistiti, precum au spus ca nu va intra in faliment, guvernantii , oieri au spus ce se vor ieftini politele in perioada urmatoare!
Adica se aude de saptamani bune despre un "iminent faliment" si el a reinoit polita la Euroins? Si-o merita pe deplin...

Daca a platit cu cardul poate incerca sa faca un charge-back la banca; sanse mici, dar exista. Daca a platit cash e "pa-pa"!

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAdm, on 21 martie 2023 - 07:03, said:

Cererea aia se depune după ce se declara falimentul în instanta.

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

View Postslai, on 21 martie 2023 - 07:08, said:

Cererea aia se depune după ce se declara falimentul în instanta.
Am inteles ca se poate depune si dupa ridicarea autorizatiei.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017

View PostRobert_Kiran, on 21 martie 2023 - 05:38, said:

Voi ceilalți asigurați Euroins, cum veți proceda?


Nimic. Oricum expira in Aprilie. Atunci o sa vad ce oferta e mai buna insa nu stiu de ce am senzatia ca nici o societate nu este de incredere.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013
Pune problema si in felul urmator: lovesti pe altul si tu ai la Euroins. Evident ca nici un service in acest moment nu va mai repara pe asigurarea astora. Deci vei crea o gramada de probleme altuia din vina ta.
Poate dai si peste unul ca mine care are asigurari la toate masinile la o firma buna din piata (client vechi, istoric, pret bun) si am si decontare directa am si full casco. Si eu o fac repede si las firmei de asigurari bataia de cap cu Euroins. Daca nu isi recupereaza de la aia intr-un fel sau altul, tu esti urmatorul pe lista (legal). Si aia au armate de avocati care se ocupa doar de genul acesta de procese. Gandeste-te bataia ta de cap dupa. Si, contrar unora care vor sari pe aici ca ai asigurare, te doare in paispe, in viata reala, cea de adult, lucrurile nu stau asa alb si negru.

#13
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 19.11.2017
Era unul mare prof de economoie care țipa cu ăștia cu euroins:beliti ochii! Adică ramii cu polița valabila și faci cerere la asf în caz de accident.

#14
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005
Pai ce sa facem? Platim linistiti taxele sa aiba ASF din ce-si da zecile alea de mii de euro salarii lunare si asteptam sa vedem urmatoarea firma de asigurari care va aplica aceeasi reteta, ca vad ca merge treaba; Astra, carpatica, city, euroins...., ASF exista doar sa constate sfarsitul; cum s-a ajuns acolo si de ce si ce masuri sa se ia sa nu se mai intample pare ca nu e treaba lor. Aolo, sau e? Hmmm...

Edited by tauru242, 21 March 2023 - 07:51.


#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
RCA este un produs pe care statul te obliga sa-l cumperi. Deci e o Asigurare de RASPUNDERE CIVILA- despagubirea unor eventuale daune materiale rezultate intr-un accident produs de acea masina si acel sofer.

In era internetului, cine-l vinde cu pretul cel mai mic acapareaza o felie mare din piata,  vezi City , Euroins  etc.

LA momentul achizitiei firma fiind bine mersi , s-a cumparat o polita valida, asadar ASF/statul   cam suge banana pina la expirarea politei nu are cum sa le declare nule .

In instanta eu sunt 100%  sigur ca acele polite sunt valide.

dar asta nu  o spune nimeni -  tot ce se da pe media/tv  e sariti! Panica !!!  salarii de jde mii de euro !  coduri rosii ! cutremure !

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 19.05.2005
Asta este un fel de mie nu-mi pasa, este problema altora.
Da, la momentul achizitiei firma inca functiona, dar deja se stia ca sunt multe probleme, ca ai ales sa te uiti in alta parte si sa ignori, sa te bucuri la cativa zeci de lei, ai devenit parte din problema.

#17
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
CAnd platesti pt un produs,  esti de acord sa platesti in plus  cand stii ca primesti ceva in plus, calitate , material/imaterial  etc...

In cazul RCA platesti in plus pt ca altcineva sa beneficieze?  Sa platim in plus pt o lume mai buna sau cum ?  WOW !

Edited by jakota, 21 March 2023 - 08:31.


#18
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
ce ne facem noi astia care suntem botiti de asigurati euroins? bine... ce faceam si inainte, asteptam pentru bani vreo 10 mii de ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate