Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cabina dus - pereti faianta - protectie hidrostatica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lion40

Lion40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2023
Buna seara,
Renovez baia unui apartament si am o cabina de dus cu cadita care are 2 pereti de faianta parte a interiorului cabinei.
Peretii sunt placati cu faianta de acum 5 ani.
Doresc sa imbunatatesc protectia impotriva umezelii deoarece m-am gandit ca apa/umiditatea poate patrunde in cei 2 pereti "expusi" doar prin rosturile dintre placile de faianta.
Nu doresc sa dau faianta jos.
Exista vreun chit de faianta cu proprietati de hidroizolatie care sa poata fi pus peste chitul vechi si sa fie "impermeabil"?
Eu am citit despre Ceresit CE 43 sau Ceresit CE 40 care ar fi "aquastatice" dar nu stiu ce protectie reala ofera impotriva umiditatii peretelui.
Care din aceste chituri este mai bun (CE 43 sau 40)?
Exista si alte solutii tehnice/materiale care protejeaza in conditiile date impotriva patrunderii apei/umiditatii in pereti?
De asemenea mai trebuie sa izolez si zona dintre cadita de dus si perete.
Siliconul sanitar este suficient sau mai exista si alte solutii?
Multumesc

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Rosturile din noua generație, rezistente la apă și prin care nu trece apa, chiar își fac treaba.

Daar, punerea în operă trebuie să fie impecabilă, nu sari etape, apoi te aștepți să nu ai probleme.
NU, NU montezi rostul nou peste rostul vechi, se curăță rostul vechi, cu grijă, ca să nu ciobești faianța, urmează toate etapele, așa cum spune fișa tehnică, abia apoi stai liniștit, că noul rost protejează.

Edited by crisstonne, 20 March 2023 - 23:58.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă lenea este mare, și vrei să păstrezi rostul vechi, poți să folosești lac de protecție, dar care nu are eficiența unui rost nou cu sistem de protecție la apă.

Attached Files



#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Pui chit de rosturi Mapei kerapoxy si se face sticla.

Am ditamai rosturile printre pietrele de la terasa, iar dupa ce am schimbat chitul de 3 ori, am dat o caruta de bani pe Mapei,d ar am terminat distractia.

#5
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.06.2020
Eu doresc sa montez o cabină de dus la o casa de vacanta care are pereții din lemn.Cum pot sa protejez pereții...dacă cabină de dus nu este etansa pe toate laturile?Multumesc

#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Cumperi o cabina de dus care are 4 pereti si o montezi cu grija. Daca o montezi corespunzator, o sa fie etansa.

Ceva de genul acesta: https://www.leroymer...a-inalta/125524

#7
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.06.2020
Multumesc...este o solutie.
Materialele nu sunt compatibile...lemnul cu sticla,ABS cromat...si panou electronic de comanda!Un material asemanator cu de blana de lemn care..pentru o cabina simpla cu o para de dus deasupra si o scurgere fara cada,direct pe podea!

#8
gigi956

gigi956

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.12.2018

 Lion40, on 20 martie 2023 - 21:38, said:

Buna seara,
Renovez baia unui apartament si am o cabina de dus cu cadita care are 2 pereti de faianta parte a interiorului cabinei.
Peretii sunt placati cu faianta de acum 5 ani.
Doresc sa imbunatatesc protectia impotriva umezelii deoarece m-am gandit ca apa/umiditatea poate patrunde in cei 2 pereti "expusi" doar prin rosturile dintre placile de faianta.
Nu doresc sa dau faianta jos.
Exista vreun chit de faianta cu proprietati de hidroizolatie care sa poata fi pus peste chitul vechi si sa fie "impermeabil"?
Eu am citit despre Ceresit CE 43 sau Ceresit CE 40 care ar fi "aquastatice" dar nu stiu ce protectie reala ofera impotriva umiditatii peretelui.
Care din aceste chituri este mai bun (CE 43 sau 40)?
Exista si alte solutii tehnice/materiale care protejeaza in conditiile date impotriva patrunderii apei/umiditatii in pereti?
De asemenea mai trebuie sa izolez si zona dintre cadita de dus si perete.
Siliconul sanitar este suficient sau mai exista si alte solutii?
Multumesc

nu mai izolezi nimic ! Dai cu var !!!!!

#9
Lion40

Lion40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2023

 crisstonne, on 21 martie 2023 - 00:11, said:

Dacă lenea este mare, și vrei să păstrezi rostul vechi, poți să folosești lac de protecție, dar care nu are eficiența unui rost nou cu sistem de protecție la apă.

Multumesc de sfaturi.

Daca dau peste chitul vechi cu lacul de protectie siliconic pentru chit de rosturi Ceresit CT 10 (cel sugerat), de ce nu ar putea sa ofere o protectie completa?

Din ce am citit pare a fi de ajuns ca sa izoleze impotriva apei in zona rosturilor faiantei:
https://www.ceresit....lderosturi.html
Ceresit CT 10 poate fi folosit ca izolatie transparenta a rosturilor de faianta din baie si dus

Doar daca nu adera complet/etans la chitul vechi.

Altfel ma gandesc ca se formeaza o pelicula siliconica impermeabila.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 Lion40, on 23 martie 2023 - 22:21, said:

Doar daca nu adera complet/etans la chitul vechi.
Ai văzut?!
Chitul vechi poate să aibă hibe, dar nu îl duci la laborator, ca să afli.

Eu am folosit, nu am fost mulțumit, nu recomand.
Materialele actuale, pentru rosturi, sînt foarte bune.
Daaa, este migălos să scoți un rost vechi, să pui altul nou, de calitate, dar poți să o iei ca pe o experiență, un lucru nou, distractiv, ca pe o vacanță, sau, lași așa cum este, ooori, plătești pe altul, să facă treaba  😉
Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate