Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Problema la ITP despre motor mașină

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andr1100

andr1100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2023
Bună ziua tuturor,
Este prima dată când postez pe acest forum pentru că chiar nu știu ce să fac cu o problemă pe care o am. Un prieten de-al meu a menționat că ar trebui să postez aici și să văd ce sfaturi pot primi de la toată lumea. Așa că vă mulțumesc anticipat și apreciez orice feedback pe care îl veți oferi.

Acum doi ani, am reușit să-mi iau prima mașină. După multă muncă grea și bani economisiți plus un împrumut de la bancă. Mașina era înmatriculată în România din 2017 și am făcut o verificare completă pe site-ul web RAR, Carvertical și baza de date de vehicule furate de poliție și totul a fost perfect. Am cumparat masina de la o posta OLX de la cineva din Arges care a adus masina la Bucuresti pentru vanzare dupa ce am testat-o.

Când am luat mașina, avea un ITP valabil pentru încă 5 luni, așa că am făcut doar toate actele și am continuat cu viața. Am avut primul meu ITP și am făcut o programare și am lăsat mașina acolo și au sunat când era gata de ridicare.Anul acesta, am fost la al doilea ITP anual și m-au refuzat deoarece codul de serie al blocului motor nu este același cu cel din documentele mele. Am verificat cu ochii mei și am confirmat și eu.

Codul motorului este același cu cel din documente, cu excepția faptului că codul de serie nu este același. Stația ITP a spus că nu pot procesa cecul și am încercat cu alte cinci locuri și am primit același răspuns.Am contactat proprietarul anterior și acel număr nu mai există. Am fost chiar și în Arges și nu l-am găsit.

Întrebarea mea este, ce pot face în această situație? Am un împrumut pe care îl plătesc la bancă pentru această mașină și am cheltuit deja și în jur de 4000 de euro pe ea și nu vreau să ajung să o pierd sau să trebuiască să nu o conduc din cauza a ceva despre care habar n-aveam.

Vreun sfat sau pareri? Mulțumesc!

#2
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 27.09.2006
Daca e acelasi cod motor dar seriile sunt diferite, atunci probabil ca motorul "original" a fost inlocuit cu unul similar de pe o alta masina (aceeasi marca de masina).
Nu scapi fara vizita la RAR: https://www.rarom.ro/?p=655

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
Un motor nu poate să dispară de pe mașină și să apară altul așa, cât ai lăsat mașina nesupravegheată în stația de alimentare.
La achiziție, era seria corespunzătoare actelor sau nu ai verificat? Dacă nu ai verificat, ți-ai luat o mare țeapă. Și nu prea poți să dovedești că vechiul proprietar știa de serie atât timp cât ai mai trecut o verificare ITP unde, cel puțin teoretic, motorul era cel din acte.
ca să cheltui cât mai puțin, găsești un service care să certifice schimbarea motorului deși cred că va fi destul de greu, varianta 100% corectă fiind să cumperi un nou motor, cu acte, și să-l montezi.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La masinile inmatriculate in acest moment, din cate stiu nu se mai trece seria, motorul fiind considerat un consumabil.
Cred ca trebuie sa mergi cu masina la RAR, suna la ei ca o sa iti spuna ce trebuie sa faci.

Edited by TruculMagic, 20 March 2023 - 15:33.


#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
Cam care ar fi intervalul de timp pe care îl reprezintă ”in acest moment”? Că eu am mașină fabricată 2011 și are trecută seria motorului în CIV, mai am una 2020 și are trecută seria motorului în CIV și mai am o motocicletă importată 2022 și i s-a trecut seria motorului în CIV. Când am fost cu motocicleta la RAR a insistat inginerul pe această serie a motorului dar a trecut cu vederea combinația bicoloră, proiectoarele și toba de eșapament, toate adăugate ulterior fabricației.

Edited by exqusit_drunk, 20 March 2023 - 16:29.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
A mea noua din 2021 are seria motorului trecuta... Posted Image
La una a baiatului, mai precis la aia cu care am fost eu la RAR ... nu se poate citi seria motorului asa ca nu e trecuta.

Edited by Ion_Bumbu, 20 March 2023 - 16:29.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001

 exqusit_drunk, on 20 martie 2023 - 15:30, said:

Un motor nu poate să dispară de pe mașină și să apară altul așa, cât ai lăsat mașina nesupravegheată în stația de alimentare.
Unde ai citit că a lăsat mașina nesupravegheată in statia de alimentare?

Mergi la statia ITP unde ai făcut anul trecut.


#8
andr1100

andr1100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2023

 acvaristul, on 20 martie 2023 - 15:26, said:

Daca e acelasi cod motor dar seriile sunt diferite, atunci probabil ca motorul "original" a fost inlocuit cu unul similar de pe o alta masina (aceeasi marca de masina).
Nu scapi fara vizita la RAR: https://www.rarom.ro/?p=655

Da este același tip/cod motor. diferă doar seria de bloc. O sa sun la ei sa văd cum sta treaba...

 exqusit_drunk, on 20 martie 2023 - 15:30, said:

Un motor nu poate să dispară de pe mașină și să apară altul așa, cât ai lăsat mașina nesupravegheată în stația de alimentare.
La achiziție, era seria corespunzătoare actelor sau nu ai verificat? Dacă nu ai verificat, ți-ai luat o mare țeapă. Și nu prea poți să dovedești că vechiul proprietar știa de serie atât timp cât ai mai trecut o verificare ITP unde, cel puțin teoretic, motorul era cel din acte.
ca să cheltui cât mai puțin, găsești un service care să certifice schimbarea motorului deși cred că va fi destul de greu, varianta 100% corectă fiind să cumperi un nou motor, cu acte, și să-l montezi.

umm, cam 45min-ora. Lucrez aproape de la stația și am lasato acolo pana când au sunat pe mine sa il ridic. am încercat cu varianta de service, dar nici unul nu a vrut sa facă așa ceva și înțeleg și eu. nici eu nu vreau sa fac o treaba de genul asta. varianta de motor sh e cam scumpa, dar dacă nu am de ales, asta e...

 TruculMagic, on 20 martie 2023 - 15:32, said:

La masinile inmatriculate in acest moment, din cate stiu nu se mai trece seria, motorul fiind considerat un consumabil.
Cred ca trebuie sa mergi cu masina la RAR, suna la ei ca o sa iti spuna ce trebuie sa faci.

da o sa sun și văd ce zic ei

 exqusit_drunk, on 20 martie 2023 - 16:27, said:

Cam care ar fi intervalul de timp pe care îl reprezintă ”in acest moment”? Că eu am mașină fabricată 2011 și are trecută seria motorului în CIV, mai am una 2020 și are trecută seria motorului în CIV și mai am o motocicletă importată 2022 și i s-a trecut seria motorului în CIV. Când am fost cu motocicleta la RAR a insistat inginerul pe această serie a motorului dar a trecut cu vederea combinația bicoloră, proiectoarele și toba de eșapament, toate adăugate ulterior fabricației.

masina este din 2008, adusa din Italia și inmatriculate

 exqusit_drunk, on 20 martie 2023 - 16:27, said:

Cam care ar fi intervalul de timp pe care îl reprezintă ”in acest moment”? Că eu am mașină fabricată 2011 și are trecută seria motorului în CIV, mai am una 2020 și are trecută seria motorului în CIV și mai am o motocicletă importată 2022 și i s-a trecut seria motorului în CIV. Când am fost cu motocicleta la RAR a insistat inginerul pe această serie a motorului dar a trecut cu vederea combinația bicoloră, proiectoarele și toba de eșapament, toate adăugate ulterior fabricației.

masina este din 2008, adusa din Italia și înmatriculată de la fostul proprietar în 2017. a trecut toate ITPurile și unu de la mine pana am întâmpinat problema asta cu o alta stația de ITP.(nu mai stau la același zona de asta am schimbat stația)

 dorin_2k, on 20 martie 2023 - 18:22, said:

Unde ai citit că a lăsat mașina nesupravegheată in statia de alimentare?

Mergi la statia ITP unde ai făcut anul trecut.

dar nu rezolv nimic. Dacă doamne ferește sunt oprit la un control technic, iar o sa am probleme, sau ca exemplu, la vama unde chestie asta poate fi verificate

Edited by Dany_Darke, 20 March 2023 - 22:55.


#9
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023

 Ion_Bumbu, on 20 martie 2023 - 16:28, said:

A mea noua din 2021 are seria motorului trecuta... Posted Image
La una a baiatului, mai precis la aia cu care am fost eu la RAR ... nu se poate citi seria motorului asa ca nu e trecuta.
la Nissanul Patrol Y60 nu aveti trecuta seria? Sau pe loganul 2006
Se merge la Rar si va poansoneaza dansii alta serie si v-o trece in CIV. :)

#10
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018

 andr1100, on 20 martie 2023 - 11:47, said:

...
Vreun sfat sau pareri? Mulțumesc!
Mergi la alt ITP. Bagi 200 lei în certificat și faci pe prostul. Dacă te întreabă ăla ceva, bagi vechea placă: ”nu știu șefu, așa am luat-o...”

Apropo, pe seria aia, nu poate sări, din greșeala -evident- pânza de flex?

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 exqusit_drunk, on 20 martie 2023 - 16:27, said:

Cam care ar fi intervalul de timp pe care îl reprezintă ”in acest moment”? Că eu am mașină fabricată 2011 și are trecută seria motorului în CIV, mai am una 2020 și are trecută seria motorului în CIV și mai am o motocicletă importată 2022 și i s-a trecut seria motorului în CIV. Când am fost cu motocicleta la RAR a insistat inginerul pe această serie a motorului dar a trecut cu vederea combinația bicoloră, proiectoarele și toba de eșapament, toate adăugate ulterior fabricației.

De mai bine de un an, am inmatriculat masina si scrie "fara serie motor", la fel la alt prieten.

Edited by TruculMagic, 20 March 2023 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate