Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Discuții imobiliare 2023

* * * - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22690 replies to this topic

Poll: Discuții imobiliare 2023 (292 member(s) have cast votes)

Scad prețurile la imobiliare în 2023?

  1. Nu, prețurile vor crește în continuare datorită cererii ridicate (61 votes [20.89%])

    Percentage of vote: 20.89%

  2. Da, datorită majorării dobânzilor și contextului economic actual (99 votes [33.90%])

    Percentage of vote: 33.90%

  3. Va fi doar o ajustare de câteva procente, care nu va influența major piața (104 votes [35.62%])

    Percentage of vote: 35.62%

  4. Prețurile vor fi stabile, așa cum este deja și cursul EUR/RON (28 votes [9.59%])

    Percentage of vote: 9.59%

Vote

#37
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Apropo de ghene și mai nou de lifturi. Omul sfințește locul. Sunt și blocuri curate precum și care put. Așa și cu liftul. Când n-am bagaj, nu-l iau niciodată la coborâre și de cele mai multe ori nici la urcare. Așa am învățat și copii și aplica și acum, la casele lor. Degeaba ai multe lifturi dacă ai și vecini ticăloși.
Imobiliarele sunt despre vecini, pozitie și siguranță la cutremur vs preț. Suprafață, împărțire, nr de băi și ferestre vine mai în urmă.
Oricum e un dialog al surzilor. N-am văzut să-și schimbe cineva vreo părere. Doar numele userilor.

#38
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgreywolfact, on 20 martie 2023 - 11:13, said:

Bucuresti e mai putin locuibil ca alte orase mai mici gen Brasov si asta zic dpdv al calitatii vietii. Ca oricum sper ca e clar ptr toti ca preturile mari la imobiliare nu sunt doar in Bucuresti, bani par sa fie in toate orasele mari din RO, cel putin momentan.



Ce zici tu se aplica oricarui oras mai mare, nu doar capitalei un tari din estul Europei. In vest insa mai ai si influx expati, ceea ce nu ai in RO (sau cel mult cantitate neglijabila ai pe aici).

Romania are o populatie demografica in cadere, multi pleaca din tara etc. Bucuresti in particular ai zice ca poate are problema cu blocarea autorizatiilor, dar chiar si asa, proiecte mari inca se scot pe banda rulanta, din care amintesc One si firmele cu Pedro, care impreuna cred ca o sa continue sa scoata vreo cateva mii de apartamente in urmatorii ani. Eu cel putin nu vad nici o criza in oferta fata de cererea tot mai mica.



Cu timpul impozitul nu o sa mai fie mic. Cine crede ca o sa ajunga RO cu preturi de vest dar impozite mici, o sa aibe o mare surpriza. Probabil o sa ajunga cu impozite de vest pana sa ajunga la preturile alea visate din vest.



Nu stiu unde sa fac remarca asta, aici poate. Cat timp preturile au tot crescut si marii viteji de pe forum luau imobiliare cu ambele maini ori la specula ori ptr inchiriat, se gasea si timp ptr remarci / comentarii de nimic / sfaturi etc (ca doar invarteau si alte chestii pe langa imobiliare, timpul era mai dilatat atunci). Cum piata pare blocata pe partea de creditare, bam, au inceput sa dea drop la forum ca vezi doamne acu nivelul e mai scazut decat ce era anii trecuti, isi pierd timpul pe aici etc Posted Image))

Am un deja vu cu vitejii de crypto care se bateau cu pumnul in piept la nu stiu ce shitcoin sau nft, ca buy the dip buy the dip cand scadea cu 10-15%. Dupa ce a scazut de vreo 10 ori cu 10-15% si-au inchis conturile de twitter ca nu mai aveau ce face Posted Image))
Si dupa 2008 multi au disparut de pe forum sau si-au schimbat numele.
Se construieste mult si in localitatile limitrofe Bucurestiului.

Edited by vacantamijlocie, 20 March 2023 - 20:12.


#39
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 02.12.2021
Las si eu un link aici.Poate cineva e interesat.


https://spotmedia.ro...ne-aparam-banii

#40
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
"Pentru noi în România va fi foarte rău"-afirma Claudiu Nasui in articol.
Radu Craciun are o perspectiva diferita:
"in anii ce vor urma, pentru Romania, se vor alinia trei planete care se vor potenta reciproc generand astfel o explozie a cererii pentru afacerile romanesti.
In primul rand, este vorba de un fenomen caruia ii suntem deja martori si anume relocarea marilor companii internationale intr-un proces ce a fost denumit “friend-shoring”. Adica migrarea din tari precum China sau Rusia catre tari care fac parte din clubul democratiilor liberale de tip occidental. Romania fiind in aceasta categorie are toate sansele sa beneficieze, iar relocarea companiilor straine in Romania va avea un efect benefic de angrenarea aupra companiilor locale.
Al doilea stimul major economic il va reprezenta PNRR-ul, programul prin care Romania va fi beneficiara unei asistente de 29 de miliarde de euro finantata de Uniune Europeana. Este un program despre care, pe buna dreptate, Economistul-sef al BNR spunea ca “Cel mai bun program de țară pe care îl avem este PNRR-ul, că ne place, că nu ne place…”. Avand in vedere marimea fondurilor implicate in proiecte de dezvoltare a infrastructurii, energetice, logistice, agricole si in multe alte domenii, cererea pentru companii capabile sa participle la astfel de proiecte in mod direct sau subcontractate de companii straine nu va face decat sa creasca.
In final, al treilea catalizator potential al cererii despre care in Romania nu se vorbeste deloc: imensul proiect al reconstructiei Ucrainei. Desigur ca este de asteptat ca tarile donatoare sa aiba tendinta redirectionarii banilor catre propriile companii. Insa este o tendinta care nu se va aplica obligatoriu si asupra finantarilor provenind din institutii multilaterale, ca sa nu mai vorbim ca si firmele straine vor avea nevoie de parteneri regionali impreuna cu care sa isi uneasca fortele".
Sursa: » Uitati de criza. Alta va fi marea provocare. (https://www.raducrac...area-provocare/)

#41
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022

View Postl_dan, on 20 martie 2023 - 20:20, said:

"
Radu Craciun are o perspectiva diferita:
In final, al treilea catalizator potential al cererii despre care in Romania nu se vorbeste deloc: imensul proiect al reconstructiei Ucrainei. Desigur ca este de asteptat ca tarile donatoare sa aiba tendinta redirectionarii banilor catre propriile companii. Insa este o tendinta care nu se va aplica obligatoriu si asupra finantarilor provenind din institutii multilaterale, ca sa nu mai vorbim ca si firmele straine vor avea nevoie de parteneri regionali impreuna cu care sa isi uneasca fortele".
Sursa: » Uitati de criza. Alta va fi marea provocare. (https://www.raducrac...area-provocare/)

Multumesc, am ras cu pofta.

Domnu' rocket-scientist cred ca citeste p-aici, judecand dupa logica dumnealui.

Romania (care detine deja 1.000 km de autostrada si nu da semne sa se opreasca) va contribui la reconstructia Ucrainei, o tara de doua ori mai mare.

#42
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 02.12.2021
Da mi voie sa fiu un pic sceptic.
In primul rand cu reformarea statului pe care o cere UE, si guvernul o tot lalaie si unde vom pierde cu siguranta bani.
Si in al doilea rand nu prea am vazut anunturi de firme importante care sa se mute la noi(poate doar o fabrica de baterii)De la un eventual anunt de relocare,pana la intrarea pe productie(construirea fabricii,instruirea personalului etc)dureaza cel putin un an.Deci pana ne trezim noi cu marea relocare din Asia,criza va fi trecut de mult.Parerea mea.

Edited by Roland74, 20 March 2023 - 20:44.


#43
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 17.12.2017

View Postvacantamijlocie, on 20 martie 2023 - 20:03, said:

Si dupa 2008 multi au disparut de pe forum sau si-au schimbat numele.
Se construieste mult si in localitatile limitrofe Bucurestiului.

Simona, Sara, sau mai nou Rebecca, multe s-au rebranduit inainte sa spuna Iancu Guda ”IRCC va depăşi ROBOR la sfârşitul trimestrului II”.

https://financialint...iii-iancu-guda/

Si cum IRCC se va rebrandui si el in alt colac de salvare, recalibrata Magda ne va spune din nou sa luam credite cu doua maini.

l_dane fa-ne un rezumat, lui djl i-am dat material de studiu, dar la astea financiare am doar Iancu Guda in biblioteca.

#44
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Un agent mi a propus cumpararea a doua apartamente separat in acte insa unite fizic. Mi se pare neortodoxa metoda si nu sunt neaparat incantat. Insa tva 5% ar salva o caciula de bani. Care sunt experientele negative din pct vostru de vedere care ar putea genera din asa ceva?

#45
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,117
  • Înscris: 03.12.2021
Este nou de la dezvoltator cu 5% tva dar de fapt sunt 2 ? Nu prea se intelege

#46
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Cat timp am cautat 4 camere, doar asa gaseam: din alea la preturi enorme sau sa unesc 2 de 2 camere. Dar ei nu se complicau cu actele. Iti vindeau 2 separate si era problema ta. Se gasesc solutii, nu e cel mai rau. Daca unesti 2 ap de 2 camere la vreo 60mp, poate iesi ceva decent, depinde si cum sunt asezate. In plus, ai nevoie de apartament mare pana cresc copiii mari, pe termen lung poate regandesti din nou la 2x2.

#47
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
Asta inseamna 2 contracte de utilitati? Wtf

#48
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 12.07.2008

View Postkaii, on 20 martie 2023 - 20:40, said:



Simona, Sara, sau mai nou Rebecca, multe s-au rebranduit inainte sa spuna Iancu Guda ”IRCC va depăşi ROBOR la sfârşitul trimestrului II”.

https://financialint...iii-iancu-guda/

Si cum IRCC se va rebrandui si el in alt colac de salvare, recalibrata Magda ne va spune din nou sa luam credite cu doua maini.

l_dane fa-ne un rezumat, lui djl i-am dat material de studiu, dar la astea financiare am doar Iancu Guda in biblioteca.

Am mai scris, nenea Iancu bate campii.

Daca te uti pe cotatiile zilnice avem un ecart de 0.8-1 punct procentual intre Ircc si Robor 3M. Binenteles in favoarea Ircc.

De ex inca nu avem valoarea pentru T3 dar mai sunt cateva zile si pana acum calculul arata 5.91%. Sa spuneam ca vom avea pana la sfarsitul lunii cateva zile cu turbulente dar nivelul va di sub pragul de 6%, departe de aberatia lui Iancu cu 6.5%. Mai ales ca Iancu, la data la care a scris articolul avea deja datele pentru mai mult de jumatate din perioada si arunci ca va avem la final acel 6.4% ar fi trebuit ca imediat dupa ce a acris arricolul sa urmeze o perioada fff dificila.

Totodata ca Ircc sa depaseasca Robor ar insemna sa urmeze o perioada de scadere agresiva a dobanzilor iar Ircc ar fi penalizat de acel delay de 6 luni. Numai ca dobanzile nu prea scad vertiginos si chiar daca prin absurd am avea acea situatie de fapt ar insemna ca piata ar fi invadata din nou de bani ieftini si atunci problema unei dobanzi temporare ( adica acele 3-6 luni pana scand scaderea ajunge sa se resimta si la Ircc ) putin mai mare nu ar fi un impediment.


#49
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

View PostVaccinatu, on 20 martie 2023 - 19:00, said:

Când n-am bagaj, nu-l iau niciodată la coborâre și de cele mai multe ori nici la urcare. Așa am învățat și copii și aplica și acum, la casele lor.

Asta e cam un must pentru toti cei care nu fac o munca activa in timpul zilei:)

Urcatul pe scari 2,3,5 etaje de 4,5 ori pe zi e o miscare sanatoasa.

Eu nu-l iau niciodata la etajul 4, nici macar cu bagaje light.  Daca-s cu nevasta si copilul ii las la lift si urc pe jos, daca-s doar cu copilul il iau in brate si urcam pe scari:)

Ma gandesc ca am vecini care cred ca mi-è frica de lift.

Edited by ionutzitaly, 21 March 2023 - 00:18.


#50
FilmGol

FilmGol

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 20.03.2023

View Postcorneliu88, on 20 martie 2023 - 20:39, said:

Romania (care detine deja 1.000 km de autostrada si nu da semne sa se opreasca) va contribui la reconstructia Ucrainei, o tara de doua ori mai mare.

Si totusi, daca ne gandim logic, problema in Romania nu e lipsa de firme care sa realizeze lucrarile, ci lipsa banilor si birocratia din acordarea proiectelor. E foarte putin probabil ca pentru reconstructia Ucrainei sa vina John si Jack din Texas ca sa puna caramida peste caramida sau chiar John si Jack din UK. Tot forta de munca cu Ion, Vasile, ceva polonezi, poate si unguri o sa faca treaba. Lucrarile mari vor fi atribuite catre firme din vest (care a si sustinut cu arme Ucraina) si subcontractorii vor fi de pe aici. Si e foarte bine sa fie asa.

#51
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006

View PostRoland74, on 20 martie 2023 - 20:40, said:

Da mi voie sa fiu un pic sceptic.
In primul rand cu reformarea statului pe care o cere UE, si guvernul o tot lalaie si unde vom pierde cu siguranta bani.
Si in al doilea rand nu prea am vazut anunturi de firme importante care sa se mute la noi(poate doar o fabrica de baterii)De la un eventual anunt de relocare,pana la intrarea pe productie(construirea fabricii,instruirea personalului etc)dureaza cel putin un an.Deci pana ne trezim noi cu marea relocare din Asia,criza va fi trecut de mult.Parerea mea.
Nu prea ai vazut firme importante care s-au relocat la noi dar cu siguranta ai vazut ca anul trecut am avut investitii straine directe la un nivel-record.Iar in ianuarie 2023 trendul s-a mentinut, investitiile straine directe au fost mai mari cu 35% fata de ianuarie 2022: https://www.economic...023_654831.html
Deci conjunctura se pare ca ne favorizeaza in continuare, din pacate nu suntem noi capabili sa valorificam la potential oportunitatile.

#52
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 12.07.2008
Proiectul de reconfigurare a Bld. Dimitire Pompeiu+ construire drum nou de  legatura intre Str. Fabrica de Glucoza-Bld. Dimitrie Pompeiu- Bld. Pipera

https://www.profit.r...arcari-21067413


Daca urmariti video-ul puteti deduce si localizarea exacta a noului  drum de legatura


#53
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 02.12.2021

View Postl_dan, on 21 martie 2023 - 09:09, said:


Nu prea ai vazut firme importante care s-au relocat la noi dar cu siguranta ai vazut ca anul trecut am avut investitii straine directe la un nivel-record.Iar in ianuarie 2023 trendul s-a mentinut, investitiile straine directe au fost mai mari cu 35% fata de ianuarie 2022: https://www.economic...023_654831.html
Deci conjunctura se pare ca ne favorizeaza in continuare, din pacate nu suntem noi capabili sa valorificam la potential oportunitatile.
Investitiile directe la care te referi inseamna schimbat euro/dolari si cumparat titlri de stat in lei,sau investitii pe bursa,eventual imprumuturi de la firmele mama.Dupa maturitate,acele investitii dispar cum au intrat.
Adevaratele investitii sunt cele care produc locuri de munca,plus valoare economica si implicit taxe la stat.Da mi exemple de astfel de investitii mari te rog.(Constructori auto,electrocasnice,tehnologie,etc),Daca ai,binenteles.

Edited by Roland74, 21 March 2023 - 09:48.


#54
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Roland74, gresesti, probabil din nestiinta. Iti citez din comunicatul BNR structura investitiilor straine directe pe anul 2022: "“Investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au însumat 10,698 miliarde de euro (comparativ cu 8,021 miliarde de euro în perioada ianuarie – decembrie 2021), din care participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat valoarea netă de 7,924 miliarde de euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de 2,774 miliarde de euro”.
https://www.agerpres...e-2023--1076732

Edited by l_dan, 21 March 2023 - 09:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

gogu258

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate