Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Cardul Revolut - un anumit tip de transfer intră in atenția ANAF ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tytysor, on 19 martie 2023 - 22:20, said:

Deci nu exista nici un motiv adevarat, doar (presupunind ca cineva chiar procedeaza asa!) aflare in treaba!
Deci nu ai avut de lucru si ti-ai facut Revolut.

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 19 martie 2023 - 22:34, said:

Deci nu ai avut de lucru si ti-ai facut Revolut.
  Draga, discutia era despre altceva! iar postarea ta, pe linga subiect ca aproape intotdeauna, imi da dreptate! nu exista nici o justificare pentru plimbarea banilor prin Revolut! caci despre asta era vorba in topic! hai pa!

#39
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 keta, on 19 martie 2023 - 14:38, said:

Bani deja impozitati si faci ce vrei cu ei ????
Imi cumpar o masina ......si platesc iar impozit
La fel cu o casa........ si impozit iar

banii mei munciti ii mut unde vreau. din banca in revolut si din revolut in cash si din cash iar in banca daca am chef.

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 tytysor, on 19 martie 2023 - 21:28, said:

care este totusi scopul sa plimbati banii prin revolut si nu faceti transfer direct intre cele doua conturi??? doar asa, pentru a ''face banking''?
Nu ca ar avea vreo relevanta intrebarea ta, dar ca sa iti satisfac curiozitatea, iti spun cazul meu, de ce @fatai @ banii prin revolut

Muncesc in straintate, imi incasez salariul la o banca locala in moneda locala. Daca as transera direct banii din banca mea in banca sotiei (care e in Romania si are cont bancar la o banca din Romania), la ce suma trimi tlunar, as pierde ceva la cursul de schimb plus comisioanle bancii, nu mult, dar luna de luna aceeasi suma si aceleasi comisuoane, s-ar strange, bani cu care as putea sa fac altceva mult mai util, plus ca, de ce nu, exista Revolut care imi confera libertatea de a NU plati nici comision de transfer pana in banca sotiei, nci pierdere la cursul de schimb valutar.
Se mai intampla ca eu sa am nevoie de bani pe parcursul lunii, iar sotia trebuie sa imi trimita bani din contul ei de Romania catre contul meu unde imi iau salariul, in moneda locala . Din nou, revolut imi confera liberataea de a nu avea nicujn comision si nici pierderi la schimbul valutar.

Asta nu se numeste banking cum tu ai apreciat, ci se numeste transfer eficient.

Deci ...si prin urmare...mai usor cu arogantele...sunt situatii si situatii, ca tu nu te lovesti de ele, sau nu le intelegi....asta nu inseama ca sunt niste prostii facute doar ca lumea sa se afle in treaba. Intrebarea puteai sa o pui mai elegant, dar ai preferat sa fii arogant.

 tytysor, on 19 martie 2023 - 22:39, said:

  Draga, discutia era despre altceva! iar postarea ta, pe linga subiect ca aproape intotdeauna, imi da dreptate! nu exista nici o justificare pentru plimbarea banilor prin Revolut! caci despre asta era vorba in topic! hai pa!
Si continui

Edited by cuculea, 20 March 2023 - 09:28.


#41
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021

 tytysor, on 19 martie 2023 - 22:20, said:

Deci nu exista nici un motiv adevarat, doar (presupunind ca cineva chiar procedeaza asa!) aflare in treaba!

Altu:)))
Din care beci al securitatii tot apareti bai?
Nu mai bine trimiteti voi un mail la revolut si le cereti sa va enumere fiecare facilitate care o ofera in app lor asa ca la gradinita, si faceti apoi o comparatie cu cele ale bancilor poate atunci va pica fisa de lumea foloseste revolut

#42
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Deci, în concluzia unora de aici, Revolut a luat naștere doar pentru a cumpăra chestii obscure de pe Aliexpress. Posted Image

#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am folosit Revolut transferând sume de bani  între mine și soție atunci când băncile își dădeau cu stângu-n drept având aplicații de doi bani. Când le-a țâțâit nițel curul au început să-și dezvolte și ele aplicații mai de doamne ajută și mai prietenoase cu utilizatorul. Acum folosesc BT Pay pentru ce transfer, e ok. Dar inițial băncile se făceau de rușine comparativ cu Revolut.
Topicul a luat-o oricum pe arătură, i s-a răspuns inițiatorului la întrebarea punctuală pe care a pus-o.

Edited by caiuscorneliu, 20 March 2023 - 12:55.


#44
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023

 keta, on 19 martie 2023 - 14:33, said:

OK, incercati sa va jucati cu asta pe REVOLUT si vedeti apoi cum merge treaba
Eu cred ca initiatorul nu spune pe fata toate datele.
   Salut. Ba da , am spus exact ce doresc să aflu - şi anume că dacă sotia imi virează o sumă de bani după cardul ei , unde i se virează salariul , pe cardul meu de revolut , acea sumă este considerară câştig pt mine de către cei de la ANAF .
    Intreb asta deoarece,  cei de la revolut au acea bonificație de 200 lei pe care o primeşte cel care invită un prieten să şi facă card la revolut. Numai că , dacă inviți mai mult de 3 prieteni , automat vei obține o bonificație de peste 600 lei de la revolut . Iar suma de 600 lei este suma maximă pe care o poți obține din bonificații fără ca ANAF ul să nu te impoziteze. Ce trece peste 600 lei va fi impozitat de ANAF şi trebuie să mergi să plăteşti impozit pe acea sumă şi să depui declarație fiscală.
    Acesta este motivul pentru care am intrebat.  Mulțumesc.

#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 Titanbar, on 20 martie 2023 - 14:19, said:

Ce trece peste 600 lei va fi impozitat de ANAF şi trebuie să mergi să plăteşti impozit pe acea sumă şi să depui declarație fiscală.
Acesta este motivul pentru care am intrebat.  Mulțumesc.
Nu stiu de unde ai scos chestia asta, nu zic ca nu e adevarata, dar eu nu prea cred. Esti firma  de zici ca trebuie sa depui declaratie?

Am trimis mii de lire sterline in Ro catre revolutul sotiei, in fiecare luna cate 2-3 mii cel putin. nu a intrebat nici naiba de asa ceva/ Ce declaratie si impozit?

#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil se refera la suma minima a veniturilor din alte surse, de la care ANAF iti impoziteaza acel venit realizat cu10%.

Edited by wertyck, 20 March 2023 - 15:44.


#47
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
haide bre...omul primeste 600 ron de la revolut in urma unei campanii si isi pune problema de impozitare...hai lasa-o naibii. eu zic sa stea relax, nici dracu nu se uita la venitul lui de 600 ron. ce faci, depui declaratie pentru 600 ron? hai las-o in colo
dar in fine, fiecare cu obsesia lui.

#48
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Da, nu e obsesie, e obligatie fiscala.

#49
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 13.03.2003
Fantastic, 3 pagini pentru 600 RON din referral pe revolut, halucinant.
Partea bună e că pot să îi spun nevestei că dacă vreau cei 50% din câștigurile mele, care conform legii sunt ai ei, trebuie să îi declare la anaf și să plătească impozit 😂

#50
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Din pacate acest subiect a demonstrat ca inca exista oameni printre noi care traiesc cu ideea ca totul trebuie raportat la secu' si ca nu ai voie nici sa faci nimic fara aprobarea lor. Ca trebuie sa justifici orice faci cu banii tai, orice serviciu alegi etc.
Si deja suntem la 40 de ani de la vremuri in care genul asta de mentalitate era considerat normal

#51
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Trebuie raportati si banii primiti din pensia bunicii la ANAF astfel se consideră frauda si iti blochează conturile bancare. 😂😂😂

Edited by andupustiu, 20 March 2023 - 19:21.


#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 keta, on 19 martie 2023 - 14:33, said:

OK, incercati sa va jucati cu asta pe REVOLUT si vedeti apoi cum merge treaba
Eu cred ca initiatorul nu spune pe fata toate datele.
Poti sa o faci.
Cand îți întra bani din multiple surse și imediat ii scoți din cont, atunci intri în atenția revolut. Și oricum, s-au mai liniștit, a trecut valul țepari lor care credeau ca revolut e raiul lor.

#53
Titanbar

Titanbar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.03.2023
Am citit și eu știrea asta pe net și din acest motiv am pus această intrebare.
  Nu sunt paranoia , dar am 5 prieteni cărora puteam sa le dau invitație să și faca card pe revolut și ar fi dispuși să facă și aș fi câștigat 1000 lei. Dar , nu le mai dau , mă limitez doar la a mi converti suma in lei in euro , prin revolut. Atât.
    Mulțumesc pentru răspunsuri. Atașez un screenshot cu articolul in cauză.

Attached Files



#54
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Si eu am castigat o data sub capac la Coca Cola... am trimis alte doua capace ca impozit la Anaf dar nu mi-au zis daca mai trebuie sa completez ceva.

Edited by LukRo, 21 March 2023 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate