Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Conexiune electrica neizolata in perete - pericol curentare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lion40

Lion40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2023
Buna ziua,
Imi renovez apartamentul (bloc vechi din 1969) cadre beton cu caramida.
Am extins instalatia de aluminiu cu extensie de conductor de Cupru CYYF de 2.5mm in cele 2 camere.
Electricianul a cuplat conductorul de aluminiu (intec) cu cel de cupru cu regleta dar nu a mai izolat cu banda izolatoare conexiunea si a ingropat apoi conexiunea direct in tencuiala/perete (fara tub copex).
Intrebarea mea este: exista pericol de curentare prin perete/tencuiala (daca atingi peretele de exemplu) avand in vedere ca regleta nu este prin tub copex si nici izolata cu banda izolatoare?
Santul din perete unde s-a facut conexiunea s-a astupat cu glet de ipsos cred (ceresit CT 126).
Nu stiu cat de bun izolator electric este un asemenea material.
Multumesc.

#2
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
atita timp cit este uscat este un izolator foarte bun! dar la umezeala e nasol.

Maimutoiul care a facut asa ceva sigur nu e electrician, probabil este un necalificat care a invatat de toate la ''scoala veti''!

Sparge si rezolva problema!

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

 Lion40, on 19 martie 2023 - 11:36, said:

Buna ziua,
Imi renovez apartamentul (bloc vechi din 1969) cadre beton cu caramida.
Am extins instalatia de aluminiu cu extensie de conductor de Cupru CYYF de 2.5mm in cele 2 camere.
Electricianul a cuplat conductorul de aluminiu (intec) cu cel de cupru cu regleta dar nu a mai izolat cu banda izolatoare conexiunea si a ingropat apoi conexiunea direct in tencuiala/perete (fara tub copex).
Intrebarea mea este: exista pericol de curentare prin perete/tencuiala (daca atingi peretele de exemplu) avand in vedere ca regleta nu este prin tub copex si nici izolata cu banda izolatoare?
Santul din perete unde s-a facut conexiunea s-a astupat cu glet de ipsos cred (ceresit CT 126).
Nu stiu cat de bun izolator electric este un asemenea material.
Multumesc.
Clar e neconform si nu e nici macar de 1969, iti trebuia macar un strat de izolatie, macar sa fi dat cu niste straturi de isolier... La umezeala e periculos, evident. Ori iti va face scurt, ori vei fi electrocutat. Diferentiala ai in panou? Chiar ar fi utila cu o asemenea "smecherie" in casa.

Doamne fereste... unde l-ai gasit, fratele meu? Posted Image

Bine ca nu ti-a lasat si o bucata de sarma in perete, sa iti agati rufele...

Sau poti chema cu ceva festanie, sa nu se intamplae nimic... da' sa nu stropeasca acolo, da? :D

Edited by aaaa4567, 20 March 2023 - 14:23.


#4
Lion40

Lion40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2023
Multumesc pentru sfaturi.
Da, o sa incerc sa sparg si sa izolez.
Conexiunea dintre cablul de aluminiu cu cel de cupru este facuta cu o regleta clasica de 2.5mm (plastic cu alama) cumparata de la magazin.
Este ok aceasta regleta ca sa nu se oxideze conexiunea (alama este cupru+zinc, deci nu stiu cum elimina contactul direct dintre aluminiu si cupru...)?
Daca tot sparg ma gandesc sa fac totul "ca la carte".

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 13.02.2006
Conexiunea aluminiu-cupru in regleta va duce la reactie electrochimica -> oxidare ->contact imperfect -> circuit intrerupt.
Dorel electricianul trebuia sa o faca cu papuc/pini cupal  (cupru-aluminiu) sertizat si izolat cu termocontractil.
Daca mai tii legatura cu el, suna-l si felicita-l pentru buleala facuta.

#6
Lion40

Lion40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2023
Pe unele forumuri este mentionat ca la conexiunea aluminiu-cupru in regleta poate sa se produca si incendiu datorita supraincalziirii conexiunii - in regleta exista sansa ca cei doi conductori sa vina in contact direct si practic apare coroziunea Aluminiului.

Care este probabilitatea aparitiei unui incendiu de fapt?

#7
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 18.01.2010
Cablul meu de curent, îngropat de la stâlp la casă, este aluminiu. În casa, am pus o siguranță dublă, F+N, 40A. Aluminiu întra în siguranță, de acolo pleacă Cupru către panou. O fi OK? Nu am observat probleme încă... Instalația are 10 ani

#8
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 13.02.2006
Daca aluminiul nu intra in contact DIRECT cu cupru (adica doua cabluri stranse de acelasi surub), nu sunt probleme.

#9
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 18.01.2010
Nu se ating. Mulțumesc!

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,565
  • Înscris: 14.10.2004
Exista soluții de conectare Cu cu Al: Wago + Alu-Plus.😉
Dar este nevoie de electrician nu idiot.🤪

Edited by xymzar, 20 April 2023 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate