Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Este schimbarea un cosmar pentru romani ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Am vazut cat scandal a fost cu eliminarea casierilor de la Auchan si imi dau seama ca rezistenta la schimbare pentru romani e imensa.
Daca pentru vestici schimbarea e vazuta ca oportunitate, la romani schimbarea e vazuta mai degraba ca un pericol.

Voi ce parere aveti?

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
De obicei, cei trecuți de vârsta a doua se împotrivesc schimbării. Dar, mai nou, am observat și aici pe forum că sunt destui tineri cărora nu li se pare normal să vadă case fără casier sau schimbări, în general.

Eu sunt neutru în privința asta. Îmi place sau nu îmi place, schimbări vor fi mereu, în orice domeniu. Eu doar încerc să mă adaptez cât mai bine.

Fac plata cu telefonul, taxele și utilitățile le plătesc numai online și de-abia aștept să apară cartea de identitate cu cip. Dacă mâine mi-ar zice cineva că trebuie să-mi implantez un cip, aș accepta. Vreau să fiu cipat!

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 24.09.2017
man, generalizarile astea sunt moartea pasiunii. comparatii de genul ”romanii”/aia din afara. zici ca aia-s martieni si traiesc in cu totul alta lume. iar topicele astea oricum sunt prea generaliste ca sa fie folositoare. deci nu stiu ce viseaza ”romanii” noaptea si daca au cosmaruri cu schimbarea.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,704
  • Înscris: 01.12.2018

 Matrix40, on 19 martie 2023 - 10:17, said:

Daca pentru vestici schimbarea e vazuta ca oportunitate, l
Te referi la ""patronii"" vestici?
Saul la P%ulimea lor?
Ca nu-i acelasi lucru.
Nici patronatul romanesc nu-i "rezistent" la tehnologiile care-i umfla contul .

Edited by tioopedi, 19 March 2023 - 10:30.


#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,862
  • Înscris: 13.03.2005
Este adevărat că în România există adesea o rezistență la schimbare și o preferință pentru stabilitate și predictibilitate. Aceasta poate fi legată de diferite aspecte culturale, istorice sau economice, cum ar fi lipsa de încredere în autorități sau în sistemul politic, experiența trecută cu schimbări bruște și neprevăzute, precum și o economie fragilă și o incertitudine crescută în viața de zi cu zi.

Cu toate acestea, este important să ne amintim că schimbarea poate aduce și beneficii semnificative, precum creșterea eficienței, inovarea și îmbunătățirea calității vieții. În plus, în contextul globalizării și al tehnologiei avansate, schimbarea este inevitabilă, iar adaptarea la aceasta poate fi esențială pentru supraviețuirea și prosperitatea companiilor și a economiei în general.

Este important să abordăm schimbarea cu o atitudine deschisă și pozitivă, să ne educăm și să ne pregătim pentru ea, să căutăm oportunitățile și să învățăm din eșecurile anterioare. De asemenea, guvernul și alte instituții pot juca un rol important în facilitarea schimbării și în crearea unui climat favorabil pentru inovație și dezvoltare.

Deci depinde mai mult de fiecare în parte cum reacționează, nu de încadrarea într-o grupă de vârstă.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,064
  • Înscris: 07.07.2006
Peste tot există rezistență la schimbare.
Mai ales la aia de azi pe mîine.
Și nu orice schimbare e o oportunitate, sau nu pentru toți.
Iar dacă există o oportunitate, asta nu exclude și existența unui disconfort.
De pildă, care e oportunitatea în exemplul cu casele de marcat? Io văd una, cam ilegală. Să nu plătești tot ce ai în coș.

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Mie imi place schimbarea, dar in bine, nu in mai rau.
Asta cu casele unde clientul face munca unui casiere, nu e o schimbare in bine pentru clienti, ci pentru patroni. Ei nu mai platesc salarii la casieri, fac economie, iar clientul face pe gratis munca prestata de casier.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Nu! Eu nu o să devin casier fără plată, ca să ia Auchan (care încă face afaceri în Rusia) mai mulți bani. Cât timp mai există mwgazine cu casieri, voi merge acolo.
Să nu fii de acord cu această măsură nu este împotrivire. Auchan și mai mulți, nu vor sa mai pună ma dispoziția clienților un serviciu. Și majoritatea românilor, nu sunt de acord cu asta. Sper să se găsească variante să se strecoare produse fără a fi plătite.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 Matrix40, on 19 martie 2023 - 10:17, said:

Am vazut cat scandal a fost cu eliminarea casierilor de la Auchan si imi dau seama ca rezistenta la schimbare pentru romani e imensa.
Daca pentru vestici schimbarea e vazuta ca oportunitate, la romani schimbarea e vazuta mai degraba ca un pericol.

Voi ce parere aveti?

Nu generaliza.

Cand schimbarea este fara logica, da, ma opun, vezi Auchan.
Aveam mai mult confort inainte. Sper sa revina.

La romani nu e o schimbare si atat. E o obligativitate la schimbare, chiar daca schimbarea e facuta fara cap.
Auchan e un exemplu
Scoaterea casierelor de la banci, alt exemplu
Plata taxelor, alt exemplu

Poate exista ALTERNATIVA nu obligativitate
In Romania, clientul, NU CONTEAZA.
Si chiar asa de ce-ar conta cand omului nu-i pasa de viata lui?
El nu face legatura intre vot si respectul pe care-l primeste de cel care hotaraste pentru viata cetateanului

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Daca ofera un discount sunt de acord, sa fac pe casierul, iar plata cu cardul, telefonul sau ceasul,este o mare magarie si din partea bancilor si din partea magazinelor.Daca clientul nu plateste taxe pe aceste tranzactii se inseala, ele sunt ascunse in pretul produselor deoarece banca taxeaza magazinul, iar magazinul taxeaza clientul prin pretul produselor.Am vazut ce este digitalizarea la romani cand am inmatriculat o masina,iei legatura cu primaria prin email, apoi astepti pana la 14 zile sa-ti raspunda, apoi trebuie sa ai acasa calculator imprimanta sa -ti tiparesti documentele pentru politie.Eu intelegeam digitalizarea fara documente tiparite si fara a te deplasa la politie, totul sa fie online si tata documentatia sa-ti vina prin posta.Urmeaza sa externalizeze curatenia,aranjarea marfii la raft, sortarea marfii deoarece sunt amestecate produse bune cu cele stricate, sa faci si pe paznicul in viitorul apropiat.

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Spoiler alert: vor fi și alte magazine care vor elimina casierii, nu doar Auchan.

Totuși, în topic este vorba strict despre subiectul ăsta sau despre schimbare, în general? E deja topic despre Auchan.

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 15.01.2014
Peste tot in lume există rezistența la schimbare, asociată cu necunoscutul și riscuri noi.
Nu e specific României. Dacă e să ne referim la modul general.



#13
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 03.02.2010
.

Attached Files



#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 YOUR_GOD, on 19 martie 2023 - 10:51, said:

Nu! Eu nu o să devin casier fără plată, ca să ia Auchan (care încă face afaceri în Rusia) mai mulți bani.

Nu ma intereseaza daca Auchan ia mai multi bani, ma intereseaza confortul meu
Mi-ar fi placut sa observ si personal suplimentar care sa ajute clientii sa isi aseze in punga alimentele sau sa se faca asta chiar de catre casier
Ce spune Matrix40 nu e schimbare e fortare fara respect pentru clienti

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
https://forum.softpe...-personal-uman/

#16
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 Matrix40, on 19 martie 2023 - 10:17, said:

Am vazut cat scandal a fost cu eliminarea casierilor de la Auchan si imi dau seama ca rezistenta la schimbare pentru romani e imensa.
Daca pentru vestici schimbarea e vazuta ca oportunitate, la romani schimbarea e vazuta mai degraba ca un pericol.

Voi ce parere aveti?

Apoi asta-i numai primul pas.Urmeaza eliminarea cashului si cipul la nastere asa pentru un control total al populatiei.Peste 50 de ani 1milion de oameni vor putea asigura traiul pentru 10 miliarde.Se pune problema de ce am avea nevoie de 10 miliarde de oameni pe planeta.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 pexCom, on 19 martie 2023 - 10:53, said:

Peste tot in lume există rezistența la schimbare, asociată cu necunoscutul și riscuri noi.
Nu e specific României. Dacă e să ne referim la modul general.

Prefer schimbarea care ma ajuta.
De ex in America aveam o firma de inchirieri auto prin care, la iesirea din terminalul aeroportului, mergeam in parcare, IMI ALEGEAM singur masina, ma urcam in ea si pelcam
La asa ceva nu ma opun.

La granita nu mai eram controlat cu o legitimatie speciala
La asa ceva nu ma opun

Cand a trebuit sa aleg apometre cu transmitere radio, nu m-am opus

Cand au aparut cutiile easybox, nu m-am opus

De ce trebuie sa accept orice ineptie doar pentru ca nu trebuie sa am opozitie la ceva nou.
Nu sunt interesat decat de ceea ce imi face viata mai usoara

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

 Tsunamii, on 19 martie 2023 - 10:54, said:

Exact!
Mai ramane sa-mi schimb singur rotile la vulcanizare, sa-mi framant paine samd.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate