Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Apometru defect dar care ruleaza

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Aseara am gasit in cutia postala notificare de la administratie ca la ultima citire a contoarelor individuale s-a constatat de catre administrator ca apometrul AR (apa rece - daca nu ma insel..? ) este defect si nu inregistreaza consumul lunar. In urma acestui fapt am facut o poza la apometru de apa rece inainte si una dupa ce am rulat un program de apa rece de 40 de minute la masina de spalat iar diferenta este evidenta - deci de rulat eu vad ca ruleaza.. ca sa zic asa. Prin urmare nu inteleg in ce sens este defect apometrul?

In notificare mi s-a dat termen de 30 de zile sa il inlocuiesc si imi spune ca pana la inlocuire consumul imi va fi calculat in regim pausal. Asta inseamna cumva ca imi va fi incarcata factura? Daca platesc mai mult este vreo sansa sa imi recuperez banii? Ce este de facut in acest caz?

Nu mi s-au dat detalii ce apometru sa iau, ce masura la teava, etc, practic nimic... Am cautat exact marca de apometru care este montat dar nu resusesc sa gasesc identic. Eu nu ma pricep la apometre, nu am mai cumparat niciodata un apometru, sunt la prima proprietate.

Voi trimite luni un mail la administratie dar pana atunci incerc sa ma lamuresc aici cat de cat. Multumesc anticipat.

Poze inainte si dupa consum masina de spalat program spalare apa rece 40 minute.



Attached File  INAINTE.jpg   284.3K   77 downloadsAttached File  DUPA CONSUM.jpg   274.51K   76 downloads



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Cumperi un contor de apa de 1/2 țoli.
Îl montezi și îi chemi sa îl sigileze

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
https://www.dedeman....-dn15/p/2010941

#4
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Ideea e ca ruleaza deci nu inteleg - cum adica nu merge...?

Tocmai am facut o noua poza - diferenta este evidenta. Deci cum adica nu merge?
Toti vecinii au aceeasi marca de apometru. Cumva doar al meu nu mai merge desi ruleaza. Nu inteleg!



Attached File  334061947_528270966086668_8310494810374155895_n.jpg   204.83K   39 downloads



#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Daca il citeste prin wifi,este posibil sa aibe vreun bug.Vezi daca mai are garantie.Apometrul fincioneaza.Poti sa-l verifici umpland o sticla de 2l si sa compari cu indicatia apometrului. Pui pe zero indicatia x 0,0001 si apoi incarci sticla cu apa.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
De ce ar fi treaba ta sa cumperi apometru daca ala nu functioneaza sau cel putin asa se presupune ? Nu trebuie firma autorizata in asa ceva ? De unde stie clientul care e modelul bun si e verificat metrologic ?

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013
Poate au incurcat contoarele si de fapt defect este al altuia. Sau poate e cu citire radio, desi nu pare, si ceea ce nu merge este partea radio. Alta varianta ar fi ca sa fi ‘sarit’ inapoi din defect mecanic (desi nu vad cum ar fi posibil asa ceva), sau sa fi inregistrat un consum urias dupa ce a ‘sarit’ inainte (sa se fi agatat rotitele intre ele in mod anormal). Compara indexul curent cu indecsii din istoricul ultimelor luni - ii ai pe undeva?

Din poze reiese ca inregistreaza ceva. 45l pentru un ciclu de spalare la masina automata, daca nu e unul lung, e credibil (la a mea o singura data m-am uitat si au fost sub 75l la cel mai lung ciclu, cu prespalare cu tot, iar masina nu e una noua clasa A-jdemii-de-plusuri). Ce mai poate fi intr-adevar ar fi ca nu inregisteraza corect - decalibrat/ etc. Aici insa nu vad cum ar putea deduce asa ceva fara verificare metrologica. Cel mult sa obiecteze, asa ca principiu, ca verificarea metrologica a expirat si nu mai accepta sa ia in considerare indicatiile lui.

LE:

View PostWinc, on 19 martie 2023 - 07:00, said:

… Asta inseamna cumva ca imi va fi incarcata factura? Daca platesc mai mult este vreo sansa sa imi recuperez banii? …
Nu insemana ca iti va fi ‘incarcata factura’, poti palti mai mult sau mai putin decat deobicei in functie d cat consumai. Trebuie sa existe undeva printr-o hotarare a adunarii generale prevazuta o cantitate lunara fixa care se socoteste pentru pausal, de genul 3m3 la apa calda si 5m3 la apa rece de persoana. In nici un caz nu iti trece tie tot ce ramane necontorizat la alti - adica inclusiv pierderi, spalat pubelele de gunoi, diferente din citiri, etc.

Edited by sags, 19 March 2023 - 07:54.


#8
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Din cate imi dau seama, acest apometru este din categoria celor cu citire "manuala", deci nu apometru cu transmitere raadio (de la distanta) a indexului.
Prin urmare, cum s-a intamplat "la ultima citire"?
Fie ca ai citit tu si ai trimis indexul catre administratie, fie ca a venit administratorul si a citit el indexul, in ambele situatii poate exista o eroare de citire sau notare pe hartie/tastare a indexului pentru calcularea diferentei.
Oricum ar fi, inainte de a cumpara alt apometru, solicita clar sa ti se spuna cum s-a depistat faptul ca apometrul este defect. Solicita prezenta administratorului sa constate ca acesta functioneaza si inregistreaza.
Poti verifica consumul pe doua luni in urma? Exista cumva o diferenta evidenta intre consumul "reclamat" si cel inregistrat cu o luna inainte.
Adica in luna "reclamata" ai consumat 1 metru cub si cu o luna inainte ai consumat 4 metri cubi?
Ai fost plecat de acasa? A fost apa rece oprita pentru un timp mai indelungat in cazul unei avarii?
Una peste alta, faci o notificare scrisa catre administator in care ii soliciti sa-ti prezinte modalitatea prin care a depistat functionarea eronata a apometrului.
Succes!

Edited by radudd, 19 March 2023 - 07:47.


#9
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Nu stiu.. Am primit aceasta notificare in cutia postala.


Attached File  334192008_186258867487428_8193498057009344731_n.jpg   193.45K   69 downloads



#10
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
Ai avut consum mai mic decat de obicei si administratia a avut pierderi mai mari decat uzualul.
Asa ca a tras concluzia asta.

Dau si eu cu parerea...
Posted Image

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Dar tu nu erai acasă când s-a făcut citirea apometrelor, nu îți notezi și tu indexul, sa ții o evidenta, sa verifici dacă ți se calculează corect valoarea întreținerii lunare?
Mergi la administrație și cere mai multe detalii, când și pe baza a ce anume a rezultat concluzia ca apometrul de apa rece nu înregistrează consumul lunar? Tu ai doar un apometru de apa rece? Unde este montat, în apartament sau în afara acestuia?

#12
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Apometrele sunt montate in exteriorul apartamentelor, intr-un fel de panouri cu usa. Tocmai i-am trimis un mail administratorului.

#13
apaxtc

apaxtc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.05.2010
numai un control metrologic poate spune daca un apometru este defect ---  intreaba administratorul cum a ghicit el ca apometrul este defect :)  
apometrele au un termen de expirare la un numar de ani  , dupa care trebuie sa ii faci control metrologic - daca primesti buletinul metrologic ca este in regula  le folosesti in continuare daca nu trebuie sa il inlocuiesti
apometrul tau este de clasa de precizie B
cea mai buna varianta este sa iti faci "contract individual" direct cu distribuitorul tau de apa , asa cum ai la "curent" sau gaze ( nu stiu daca in orasul tau exista asta - in Galati exista de exemplu)

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
In unele locuri la 7 ani se cere înlocuirea apometrului sau verificarea metrologica.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Aia la administratie sunt idioti... Au calculat ei ceva si nu le iese socoteala, de verificat clar nu au verificat apometrul . Cheama-i sa constate ca iti merge apometrul si gata.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Daca doar se învârte nu înseamnă că e și în parametrii.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View PostWinc, on 19 martie 2023 - 08:34, said:

Apometrele sunt montate in exteriorul apartamentelor, intr-un fel de panouri cu usa. Tocmai i-am trimis un mail administratorului.

În acest caz, exista posibilitatea ca cel care a citit apometrele sa fi notat indexul de la apometrul altui apartament. Oricine poate greși.
Notificarea de la asociație prea suna a ultimatum. Normal ar fi fost sa se verifice mai întâi dacă apometrul tău funcționează corect, apoi sa ți se recomande înlocuirea dacă se constata ca e defect.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020

View Postdorin_2k, on 19 martie 2023 - 10:42, said:

Daca doar se învârte nu înseamnă că e și în parametrii.
In acest caz sa verifice parametri aia care sustin ca e defect...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate