Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

carnet de conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 19 martie 2023 - 12:07, said:

cand vezi rosu la semafor faci analiza?
Bineinteles

 arg, on 19 martie 2023 - 12:07, said:

cand trebuie sa schimbi vitezele faci analiza, ca trebuie sa slabesti acceleratia, ca trebuie sa apesi ambreiaju ca trebuie sa vezi in ce treapta esti, sa schimbi viteza, ca trebuie sa ridici ambreiaju. si tot asa.
Normal ca faci analiza

 arg, on 19 martie 2023 - 12:07, said:

tinere astea sunt reflexe create, daca nu le ai corecte ai mari probleme. iar daca nu le ai de loc si te bazezi doar pe analiza creierului inseamna ca nu sti sa conduci ca nu ai invatat.
tu vrei sa zici ceva, dar nu-ti iese.
Alea-s automatisme, dar analiza faci. Poate nu mai folosesti atata atentie precum foloseste un incepator dar faci analiza cand trebuie schimbata viteza

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
automatismele sunt reflexe.

#39
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 dorin_2k, on 19 martie 2023 - 04:28, said:

Cat?
Ai date sigure sau zvonuri?
De ce nu sesizezi organul abilitat?
Acum 4 ani când mi-am preschimbat permisul era 150 spaga și taxa (era 125). La Policlinica de stat. Si eu am cotizat. Nu ca as fi bolnav, ci pentru ca nu am timp sa stau 2 zile pe la cabinete! Am cotizat, si intr-o ora am avut fisa gata!
Asa ca am date sigure. Cum sa sesizez organul? Când si eu am dat spaga?

 Tsunamii, on 19 martie 2023 - 13:48, said:

Bineinteles

Normal ca faci analiza


tu vrei sa zici ceva, dar nu-ti iese.
Alea-s automatisme, dar analiza faci. Poate nu mai folosesti atata atentie precum foloseste un incepator dar faci analiza cand trebuie schimbata viteza
Sa îmi fut una, dacă stau sa fac analize din astea, cred ca îmi trebuiesc 3 zile sa distribui cele 80-100 de colete zilnice! Ce pana mea analiza faci când schimbi vitezele?

 Tsunamii, on 18 martie 2023 - 21:33, said:


Nu-s de acord
La condus nu-ti trebuie reflexe
Da???!!?? Nu știam.
Caz concret. Vinerea asta distribuiam colete. În timp ce conduc, vorbeam la telefon cu clienții. Prin kit Bluetooth din Lidl. Nu am încotro, trebuie sa vorbesc, dacă ma suna. Deci vorbeam la telefon, și eram atent la discuție. O duduie se baga în fata dube mele fără sa se asigure deloc. În următoarea milisecunde, fără sa fac "analize" piciorul meu era în frana. Si am evitat accidentul! Puteam sa o lovesc, eram nevinovat,  ca tuta nu s-a asigurat. Dar asta însemna să pierd cel puțin 2-3 ore. Iar eu am de livrat colete, nu îmi permit! Sa mai spun ca discuția cu clientul nu s-a oprit nici o secunda. Piciorul meu a acționat instantaneu!
Asta înseamnă reflex, domnule Tsunnnami,  si ai nevoie de ele la condus!

Edited by Robert_Kiran, 19 March 2023 - 17:41.


#40
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:49, said:

Sa îmi fut una...
Mi-am amintit o expresie folosita acum vreo 15 ani de catre un fost coleg de serviciu: "pfff, bai, sa-mi sug p--a!"

#41
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:

Acum 4 ani când mi-am preschimbat permisul era 150 spaga și taxa (era 125). La Policlinica de stat. Si eu am cotizat. Nu ca as fi bolnav, ci pentru ca nu am timp sa stau 2 zile pe la cabinete! Am cotizat, si intr-o ora am avut fisa gata!
Asa ca am date sigure. Cum sa sesizez organul? Când si eu am dat spaga?

Romanie, te iubesc! Posted Image Banuiesc ca realizezi ca faptele tale intra in sfera legii penale. Te mai si lauzi, bravo la tine! Anormalul ti se pare normal dar "vrem o tara ca in afara".

De unde stii tu ca nu ai fi bolnav daca nu ai facut un examen medical?

Edited by un_el, 19 March 2023 - 18:24.


#42
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 un_el, on 19 martie 2023 - 18:16, said:

Romanie, te iubesc! Posted Image Banuiesc ca realizezi ca faptele tale intra in sfera legii penale. Te mai si lauzi, bravo la tine! Anormalul ti se pare normal dar "vrem o tara ca in afara".

De unde stii tu ca nu ai fi bolnav daca nu ai facut un examen medical?
ELeste foarte corect,este turnator la firma.

#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:


Acum 4 ani când mi-am preschimbat permisul era 150 spaga și taxa (era 125). La Policlinica de stat. Si eu am cotizat. Nu ca as fi bolnav, ci pentru ca nu am timp sa stau 2 zile pe la cabinete! Am cotizat, si intr-o ora am avut fisa gata!
Asa ca am date sigure. Cum sa sesizez organul? Când si eu am dat spaga?
....

Ce varsta ai? Banuiesc ca mult sub 70 de ani ....






#44
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006

 scania_delfin, on 19 martie 2023 - 19:56, said:

ELeste foarte corect,este turnator la firma.

El constata anumite lucruri, atat! Daca ti se pare normal sa dai spaga... Ce sa mai zic? Daca poza pe care ai pus-o la avatar iti reprezinta profesia, foarte onorabila dealtfel, si mergi cu respectivul camion fara a respecta tahograful, succes pe mai departe! Din nefericire valsezi cu moartea, atat a ta cat si a celorlalti. Banii reprezinta cumva totul pentru tine? Mergi cumva pe principiul las-o ba ca merge asa?

Edited by un_el, 19 March 2023 - 20:28.


#45
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:

Caz concret.

Sa speram ca la batranete nu o sa mai livrezi colete, o sa fii pensionar, si o sa ai timp sa ii arzi pe neatentii mai tineri si fara reflexe pe la politie.

#46
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Tarzy, on 19 martie 2023 - 19:56, said:

Ce varsta ai? Banuiesc ca mult sub 70 de ani ....
Cu vreo 21 de ani și ceva ....

 robert23mg, on 19 martie 2023 - 21:08, said:

Sa speram ca la batranete nu o sa mai livrezi colete, o sa fii pensionar, si o sa ai timp sa ii arzi pe neatentii mai tineri si fara reflexe pe la politie.
Da, mi-ai dat o idee ....
Eram ironic! Ca sa nu mai dezvolți....

#47
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,680
  • Înscris: 22.11.2007
Eu as institui o limita de varsta. 75? 80?! Ideea e sa previi producerea de accidente, faptul că nu știu care "conduce bine" e irelevant, toți conduc bine până se întâmplă ceva.

Edited by bossake, 20 March 2023 - 01:57.


#48
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 un_el, on 19 martie 2023 - 20:23, said:

El constata anumite lucruri, atat! Daca ti se pare normal sa dai spaga... Ce sa mai zic? Daca poza pe care ai pus-o la avatar iti reprezinta profesia, foarte onorabila dealtfel, si mergi cu respectivul camion fara a respecta tahograful, succes pe mai departe! Din nefericire valsezi cu moartea, atat a ta cat si a celorlalti. Banii reprezinta cumva totul pentru tine? Mergi cumva pe principiul las-o ba ca merge asa?
Nu am nici o legatura cu transporturile.

#49
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Pe masa alesilor din Parlament sta de curand un proiect de lege care stabileste ca soferii care au implinit varsta de 70 de ani vor fi obligati sa efectueze mai des fisa medicala permis auto, mai exact consultatiile medicale care le acorda dreptul de a mai conduce o masina pe drumurile publice.
Ca urmare a modificarii periodicitatii fisa medicala permis auto se va efectua anual pentru acesta categorie de persoane iar valabilitatea permisului auto va fi tot de un an. La momentul actual valabilitatea permisului auto este de 10 ani.
    Cauzele care justifica o astfel de propunere legislativa au in vedere subrezirea starii de sanatate a persoanelor dupa aceasta varsta, scaderea atentiei, reactivitatii, vigilentei si controlului emotional, aspecte care conduc la cresterea accidentelor rutiere provocate la aceasta categorie de varsta.

#50
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006

 scania_delfin, on 20 martie 2023 - 01:57, said:

Nu am nici o legatura cu transporturile.

Bravo la tine! Cel putin renunta la a sustine ca spaga e ceva normal si a ma considera pe mine turnator.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:

Sa îmi fut una

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:

Cum sa sesizez organul?
Pui mana pe el, cum adica cum s-o faci?
:lol:

 crocko.dilul, on 19 martie 2023 - 18:00, said:

Mi-am amintit o expresie folosita acum vreo 15 ani de catre un fost coleg de serviciu: "pfff, bai, sa-mi sug p--a!"

Era caine probabil

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:

dacă stau sa fac analize din astea, cred ca îmi trebuiesc 3 zile sa distribui cele 80-100 de colete zilnice! Ce pana mea analiza faci când schimbi vitezele?

Nu tu "stai", creierul intra intr-un mod de automatism. Daca ceva il scoate din modul ala incepi sa judeci o situatie noua.
Nici cat sa tragi aer in piept nu judeci, e un automatism

 Robert_Kiran, on 19 martie 2023 - 17:59, said:

O duduie se baga în fata dube mele fără sa se asigure deloc. În următoarea milisecunde, fără sa fac "analize" piciorul meu era în frana. Si am evitat accidentul!
Asta înseamnă reflex, domnule Tsunnnami,  si ai nevoie de ele la condus!

Am spus eu altceva?
Daca erai sofer bun TE ASTEPTAI la asa ceva, sau e ceva ce se intampla foarte rar, cu risc mic sa se intample.
Ex.
Merg cu motorul cu 150km/h pe sosea.
Din fata vine un Robert Kiran. In dreptul meu, trage de volan sa intre peste mine.
REFLEX, evit. Da, reflex. Ma face asta sofer prost? Nu, asta pentru ca imi ASUM ca asa ceva nu se poate intampla

Merg cu motorul cu 150km/h pe sosea, trec prin padure
Trece strada o caprioara.
REFLEX, evit. Da, reflex. Ma face asta sofer prost? Da! Pentru ca riscul sa se intample e mare si deci TREBUIA SA MA ASTEPT.



 florinellll, on 20 martie 2023 - 08:38, said:

Pe masa alesilor din Parlament sta de curand un proiect de lege care stabileste ca soferii care au implinit varsta de 70 de ani vor fi obligati sa efectueze mai des fisa medicala permis auto, mai exact consultatiile medicale care le acorda dreptul de a mai conduce o masina pe drumurile publice.

In the meantime, Huidu omoara 4 batrani, care da, nu aveau vizita medicala facuta anual

 arg, on 19 martie 2023 - 16:18, said:

automatismele sunt reflexe.

Nu, automatismele sunt automatisme, din care, daca ceva merge in afara a ceea ce se asteapta creierul iesi din starea aia.

Iti dau un exemplu.
Mergi zilnic pe un traseu
Intr-o noapte drumurile schimba legea si modifica sensul de circulatie la un sens unic
Automatismul SI NU REFLEXUL ma face sa intru pe sens interzis.
Din fata vine masina, circuland regulamentar.
IES DIN AUTOMATISM si re-evaluez situatia.

Merg pe un drum.
Dintre masimile parcate sare o minge.
Ma urc pe frana
Reflex, nu automatism

#52
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pe drumul public, reflexele rapide le sunt necesare celor cu mintea mai lenta.
Noi, aia care gandim repede, ne bazam pe alte calitati, cum ar fi prevederea si experienta.

Chiar si in meseriile care cer reflexe-fulger (pilotaj, box, ping-pong etc), tot o minte ascutita face diferenta. Mai am 4 ani pana sa fac 70. O sa-mi fac un cadou frumos: un Civic nou-nout. Poate chiar Type-R, daca se mai fabrica. Poate chiar rosu :P
Junime, pazea, ca vin!

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Don_Costica, on 20 martie 2023 - 12:14, said:

Pe drumul public, reflexele rapide le sunt necesare celor cu mintea mai lenta.
Noi, aia care gandim repede, ne bazam pe alte calitati, cum ar fi prevederea si experienta.

Chiar si in meseriile care cer reflexe-fulger (pilotaj, box, ping-pong etc), tot o minte ascutita face diferenta. Mai am 4 ani pana sa fac 70. O sa-mi fac un cadou frumos: un Civic nou-nout. Poate chiar Type-R, daca se mai fabrica. Poate chiar rosu Posted Image
Junime, pazea, ca vin!

Ej nebun la cap!
:lol:

Asteapta-ma si pe mine sa-mi iau un Focus RS...

Ca m-a oprit un politist in Romania pe motor...
Nici actele nu mi le-a mai cerut... mi-am dar doar casca jos
"Si ai par alb in cap domne, ai putea sa-mi fi tata,... ce sa le mai cer pustilor astia...
Ai.. lasati-ma-n pace si nu va omorati singur, serios... domne... are par alb in cap...."

:lol:

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunamii, on 20 martie 2023 - 12:24, said:

... are par alb in cap...."

:lol:
din cauza asta ai vandut motoru?

 Don_Costica, on 20 martie 2023 - 12:14, said:

...
Noi, aia care gandim repede, ne bazam pe alte calitati, ...
cum ar fi casco.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate