Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

carnet de conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunamii, on 18 martie 2023 - 22:09, said:



Mergi incet, te astepti sa-ti sara-n fata si NU MAI E NEVOIE de reflex.
Reflexul nu e controlat, te poate baga-n necaz
iar incurci reflexele cu instinctele.
99.99% din condus sunt reflexe. adica obiceiuri EDUCATE, create cu grija unu cate unu.

de exmplu cand iti sare un om in fata instinctul e sa inchizi ochii. reflexu corect e sa ti ochii deschisi, sa calci frana, sa cauti rute prin care poti ocoli in soguranta, etc


#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

 wiseguy76, on 19 martie 2023 - 07:53, said:

Si daca nu-i mai reinnoiesc aia permisul, pot sa conduca linistiti in continuare. Daca ii opreste militia si n-au permis valabil, ce-o sa le faca, la 80+ de ani?

Pai ... ce scrie la lege ... amenda, retinere/anulare permis, dosar penal, etc

Edited by Tarzy, 19 March 2023 - 08:31.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 wiseguy76, on 19 martie 2023 - 07:53, said:

Si daca nu-i mai reinnoiesc aia permisul, pot sa conduca linistiti in continuare. Daca ii opreste militia si n-au permis valabil, ce-o sa le faca, la 80+ de ani?

Puscarie, care e problema?
Eu le-as confisca si masina, dar nu suntem in SUA aici, aici avem drepturi

 arg, on 19 martie 2023 - 08:29, said:

iar incurci reflexele cu instinctele.
99.99% din condus sunt reflexe. adica obiceiuri EDUCATE, create cu grija unu cate unu.

Reflex inseamna ca actiunea nu trece prin creier, prin logica creierului

Prin analiza creierului, mai corect

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

 Tsunamii, on 19 martie 2023 - 09:30, said:

Puscarie, care e problema?
Eu le-as confisca si masina, dar nu suntem in SUA aici, aici avem drepturi


Tu ai face multe, boss, da' te calmezi repede.

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 Tsunamii, on 19 martie 2023 - 09:30, said:

Reflex inseamna ca actiunea nu trece prin creier, prin logica creierului

Prin analiza creierului, mai corect
Fara suparare dar esti complet anapoda.

ORICE, fara exceptie, in mobilitatea corpului uman, tine de creier. Orice miscare, orice muschi pus in functiune , e dictat de creier (cu exceptia spasmelor musculare , dar presupun ca atunci cand iti sare pietonul in fata si pui brusc frana din reflex, nu ai o spasma musculara)

Edited by cuculea, 19 March 2023 - 09:40.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 wiseguy76, on 19 martie 2023 - 09:36, said:


Tu ai face multe, boss, da' te calmezi repede.
Nu eu ma calmez, poporul roman o face prin apatie, lipsa de interes, chiar pentru viata lor si a copiilor lor.
Ce sa mai fac? Singur nu te ia nimeni in seaman, ba isi bat si joc de mine. Si pe buna dreptate

 cuculea, on 19 martie 2023 - 09:39, said:

Fara suparare dar esti complet anapoda.
Defineste reflexul

#25
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Robert_Kiran, on 18 martie 2023 - 21:28, said:


Sfatul meu : încearcă sa îl faci sa renunțe la șofat. La vârsta lui nu mai are reflexele necesare. Pune în pericol propria lui viata, dar și a altora.


Oare cine are reflexe mai bune, unul de 80 de ani și 1 milion de km rulați sau unul de 18 ani și cu 30 de ore de condus la activ ?

Eu pun banii pe tataie...
Timpul de reacție mai lung, căci despre asta e vb, nu de reflexe, e compensat de experiență.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 yekun, on 19 martie 2023 - 09:42, said:

Oare cine are reflexe mai bune, unul de 80 de ani și 1 milion de km rulați sau unul de 18 ani și cu 30 de ore de condus la activ ?

Eu pun banii pe tataie...
Timpul de reacție mai lung, căci despre asta e vb, nu de reflexe, e compensat de experiență.

Eu zic asa
Reflexul e identic la ambii
Timpii de reactie il consider mai bun la un pusti
Experienta si evitarea sa te aflii intr=un moment in care reflexul acioneaza e pe bosorog

Cei mai periculosi pe care i-am intalnit sunt bosorogii justitiari, care vor prin manevrele lor sa te faca sa-i respecti datorita varstei, chiar daca sunt prosti gramada si sa te oblige sa mergi in ritmul lor.
P-astia-i numesc soferi de duminica
Ii gasesti la 70-80 de ani cu Logane din 2010 cu 50,000km la bord

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie vazut daca mai reuseste sa fie atent la trafic, riscul e sa se uite dupa masini si sa loveasca un pieton.

#28
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Tot aia cu 19 ani cand te uiti dupa gagici si loveste pietoni.
Macar tataia ii loveste la viteza mai mica, teoretic, in timp ce pustanii te iau la viteze mari, pentru ca ei au reflexe :))

Sofatul e ca un sah, ai nevoie de gandire in primul rand, apoi vin celelalte.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 robert23mg, on 19 martie 2023 - 10:26, said:

Macar tataia ii loveste la viteza mai mica, teoretic,...

Am vazut un tataita care s-a facut ca vireaza stanga brusc pentru ca era depasit. Si asta pe Valea Oltului
Imbecilii astia frustrati, de duminca cu logane stralucind ca oglinda, sunt foarte periculosi.
Numai ca ii recunosc cu mult inainte sa trec de ei si am tehnicile mele.
O data cand avema chef de joaca l-am facut pe un prostalau d-asta sa ia un radar pe A1, :lol:

#30
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 15.08.2005
asa stiu si eu un mos de 70 si ceva de ani ce inca mai conduce. ultima oara cand a condus a parcat-o cu rotile in sus intr-un sant

#31
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 Robert_Kiran, on 18 martie 2023 - 21:28, said:

Sfatul meu : încearcă sa îl faci sa renunțe la șofat. La vârsta lui nu mai are reflexele necesare. Pune în pericol propria lui viata, dar și a altora.

Vizita medicala? Ce gluma bună. Cunosc doua policlinici, care îți dau fisa medicala, fără nici un examen! Doar o mica - mare spaga. Atat!
Spaga in policlinica?
Nu imi vine sa cred ,adica medici,spaga,nu,nu se poate.Posted Image

 robert23mg, on 19 martie 2023 - 10:26, said:

Tot aia cu 19 ani cand te uiti dupa gagici si loveste pietoni.
Macar tataia ii loveste la viteza mai mica, teoretic, in timp ce pustanii te iau la viteze mari, pentru ca ei au reflexe Posted Image)

Sofatul e ca un sah, ai nevoie de gandire in primul rand, apoi vin celelalte.
   RATIUNE

#32
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 18.01.2020
Am un prieten instructor auto care mi-a povestit de una cu relatii destul de mari care a luat fisa medicala pentru a se apuca de scoala desi nu vedea cu un ochi deloc... La prima sedinta mergea cand in dreapta, cand in stanga Posted Image
S-a lasat ea din proprie intiativa...

Cat despre varsta, stiu pe unu de vreo 75+ ani, nu cunosc varsta exacta, dar... omul a fost toata viata sofer pe autobuz, acum conduce o Dacia Sandero pana la tara si inapoi, merge exemplar...
Reflexele te pot baga la fel de bine in rahat, daca ai polei pe jos si franezi brusc din reflex? Asa-i ca te dai putin cu sania in loc de masina? Sau cand iti sare un caine in fata, multi au reflexul de a evita cainele, a trage brusc de volan si dupa vedem la stiri ca a sarit pe trotuar si a calcat un copil fiindca a vrut sa evite cainele,,,

Edited by Rares95, 19 March 2023 - 12:01.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunamii, on 19 martie 2023 - 09:30, said:

....
Reflex inseamna ca actiunea nu trece prin creier, prin logica creierului

Prin analiza creierului, mai corect
asa si?
tu nu vezi ca-ti da cu virgula.
cand vezi rosu la semafor faci analiza? cand trebuie sa schimbi vitezele faci analiza, ca trebuie sa slabesti acceleratia, ca trebuie sa apesi ambreiaju ca trebuie sa vezi in ce treapta esti, sa schimbi viteza, ca trebuie sa ridici ambreiaju. si tot asa.
tinere astea sunt reflexe create, daca nu le ai corecte ai mari probleme. iar daca nu le ai de loc si te bazezi doar pe analiza creierului inseamna ca nu sti sa conduci ca nu ai invatat.

#34
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006
A inceput apologia permisului de conducere si povesti nemuritoare, soferesti, bineinteles. :P Pe scurt, pentru initiator: nu exista limita de varsta, in schimb o propunere de lege a UE prevede ca soferii de 70 ani sa mearga examenul medical la o perioada de 5 ani de zile. Sursa: https://www.digi24.r...rstnici-2280201
Daca nu se mai simte in stare sa conduca sau ai vazut tu ca si copil ca are probleme incearca sa-l convingi sa renunte si sa predea permisul de conducere Politiei.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Rares95, on 19 martie 2023 - 11:58, said:

...
Reflexele te pot baga la fel de bine in rahat, daca ai polei pe jos si franezi brusc din reflex? Asa-i ca te dai putin cu sania in loc de masina? Sau cand iti sare un caine in fata, multi au reflexul de a evita cainele, a trage brusc de volan si dupa vedem la stiri ca a sarit pe trotuar si a calcat un copil fiindca a vrut sa evite cainele,,,
le incurci, alea sunt reflexe needucate/create corect. + instincte.


#36
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Tata implineste anul acesta 80 de ani si si-a prelungit valabilitatea permisului cu 10 ani. A efectuat toate testele medicale necesare trecand din cabinet in cabinet ..si testat. Testul de condus il mai da din cand in cand cu mine 😅...eu sunt foarte mandru de el, nu depaseste 70km/h...merge doar la piata si la supermarket..farmacii..si conduce exemplar.

Edited by Dodo03, 19 March 2023 - 12:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate