Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Detartraj

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu ai fost niciodata, probabil ca ai mult tartru, deci o sa foloseasca chiureta care-ti scoate tartru dintre dinti si de sub gingii, acolo unde periuta nu ajunge. Nu doare, dar e neplacut.
Dupa aia, o sa finiseze cu ultrasunete. Nu prea mult, deoarece in locul unde te-ai obisnuit cu tartru, dintele e mai sensibil si vei simti durere. Ala e cu apa, care nu-i chiar fierbinte la temperatura de 38C. Deci asta cam doare, pe unde e dintele sensibil la rece sau la vibratii.
Airflow probabil ca nu, deoarece aerul care-i un pic mai rece, va deranja.
Periaj profesionist, probabil ca da. Sa fie frumos, sau nu stiu. Cred ca depinde si de medic.

Dupa ce te duci a doua oara, dupa un timp, probabil ca nu va mai folosi chiureta si vei face doar ultrasunete, airflow, periaj.

Daca te duci regulat, o sa faci probabil doar airflow si periaj. De intretinere. Pe ici pe colea, cate o chestie cu ultrasunete, sau o atingere cu chiureta, daca s-a depus ceva intre dinti.
Daca dormi in locuri cu umiditate scazuta, se intampla ca se infunda mai repede nasur si vei respira pe gura, iar dintii vor avea mai mult de suferit. Un umidificator e o solutie, chiar si pentru calitatea dintilor. Umiditate peste 50%. Chestia asta am observat-o relativ recent, cand am dormit succesiv intr-o camera cu umidificator si alta fara umidificator.
Aerul uscat ma face sa ma trezesc cu gura mai imbacsita si mai greu de periat. Iarasi, o chestie observata personal.

#20
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Tartru nu as avea prea mult, cel putin la dintii de jos. M-am uitat pe internet la cum arata si daca este vorba de o chestie galbuie am la un singur dinte din fata. Mai ramane de vazut la dintii de sus si masele. Oricum chestia aia galbuie a aparut de vreo un an.
   De dormit dorm ok. Nu pot sa dorm cu gura deschisa. Mi se usuca gura si ma trezesc in astfel de situatii

#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Nu te uita pe net. Acolo gasesti cazurile extreme, cu gresie nu tartru. Pentru aia e nevoie de flex.

#22
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postmaccip, on 19 martie 2023 - 20:05, said:

Nu te uita pe net. Acolo gasesti cazurile extreme, cu gresie nu tartru. Pentru aia e nevoie de flex.

   Tocmai vin de la detartraj. Aveau in cabinet un aparat care cica ar fi mai avansat. Aveam de ales intre procedura clasica si acest aparat. Fiind prima oara la detartraj si auzind ca folosind acest aparat nu simti durere in timpul procesului,  am ales sa il folosim pe acesta. Se numeste "Aparat Detartraj Air-Flow Prophylaxis Master EMS".  Este aproximativ cu 200 Lei mai scump decat procedura clasica. Nu am simtit prea mult disconfort si sangerarea s-a oprit la iesirea din clinica. Deci nu imi sangereaza gingiile. Personal sunt multumit de procedura. Nu stiu daca e mare diferenta intre procedeul "clasic" si cel pe care l-am facut eu dar cred ca e ok.

  https://www.tehnical...is-master-.html

Attached Files


Edited by mrsme21, 27 March 2023 - 13:26.


#23
nicdp80

nicdp80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.01.2024

View Postmaccip, on 19 martie 2023 - 20:05, said:

Nu te uita pe net. Acolo gasesti cazurile extreme, cu gresie nu tartru. Pentru aia e nevoie de flex.
Se intampla la cei care manifesta o dusmanie de neinteles fata de propria dantura .
Cei care se respecta si au o igiena orala de maxima eficienta nu au nevoie niciodata de periaj profesional sau detartraj .
Este nevoie de putin efort in plus , dar cheltuielile cu dantura scad iar satisfactiile sunt maxime .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate