Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...
 Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.
 Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Pui de porumbel amarat cu difterie cazut din cuib

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

• Grup: Senior Members
Sincer, nu stiu cat de bun sunt insa nu l-am putut lasa in ploiate incoltit de motanii aia. M-a durut ca nu se putea apara, nici nu incerca, n-a schitat nici un gest de aparare.

Probabil de la cazatura , de la boala.

Trebuie sa-l trezim sa-i dam ce-a zis @corinadaniela. Si-a gasit loc sub calorifer

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

Cred ca ma-sa il hranea cu rame, viermusi ... L-am fortat malai cu apa , a inghitit silit, n-are nici o reactie la seminte, paine uda etc

Chayah

Chayah

Guru Member

Trebuie să îl hrănești tu in gură, Sinmbad.
Fie este prea micuț pentru a mânca singur, fie se simte rău.
Ii poți face biluțe micuțe cu amestecuri din ce ai aflat aici și i le bagi tu în gură.

Dacă îi dai zilnic tratamentul, îl hrănești și se odihnește, își revine, vei vedea :).

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

O să mai încercam cu orez și biluțe de paine , azi am tăiat o seringa și i am dat forțat pasta de malai, el înghite săracul orice are in cioc ...

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

• Grup: Moderators
Nu ii da paine, te rog. Porumbeii se imbolnavesc de la paine, nu poti cumpara ceva seminte de la magazinul pt animale?

Zic din experienta, am crescut multi ani porumbei.

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

Semințele alea le înghite nemestecate ?

Pur și simplu trebuie forțat, apa bea in neștire, cumva suge apa din lingura, nu bea ca găinile,  dar nu știe să mănânce, nu mi dau seama ce îi aducea în cioc mă sa să declanșeze ingurgitarea...

Am zis sa nu l înec cu semințe, cocoloașele de pâine fiind moi cred că nu l înecau..

Orez fiert, naut fiert ?

Altfel continui cu pasta de malai, cate o seringa de 5 ml de 3 ori pe zi ?

Attached Files

Edited by Sinmbad, 19 March 2023 - 00:59.

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

• Grup: Moderators
Parintii nu l-ar fi hranit cu nimic fiert. :)

Uite aici un articol in romana  https://agri.shop/cu...ratia-de-hrana/

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

Parca și a mai revenit. Încearcă să zboare spre fereastră dar nu poate trece de marginea căzii.

Cu mâncatul, doar cu forța, pasta de malai și mei fiert, mi e teama sa l indop cu grăunte uscate, e prea mic, sa nu se inece.

Apa bea că o hidrocentrala direct din lingura

Edited by Sinmbad, 19 March 2023 - 09:10.

Chayah

Chayah

Guru Member

Sinmbad, am îngrijit și eu anul trecut un porumbel rănit și l-am hrănit cu un amestec special pt porumbei, pe care l-am găsit la Megaimage. A costat mai puțin de 20 lei.
Vezi mai jos cum arată punga și care e conținutul.
Are boabe mici, nu are cum sa se înece cu ele.

Attached Files

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

Ăăăăă....ia-ti dat un nume? :D Cum il cheama? Cred ca e deliciul copiilor.... :D

pasilla

pasilla

Superior Member

Nu paine, sarea e toxica pentru pasari, mai ales pentru cele tinere.

Razvan319

Razvan319

Active Member

• Grup: Members
Exista vreun ONG pentru salvarea animalelor in București ?

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

Nu știu dacă a mai incercat cineva pe porumbei ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ELGQuiXBpxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și a mai revenit, este activ, încearcă să zboare însă pustulele difterice ii obturează privirea...

Ferind bine ochii, i am dat cu albastru de metil pe restul pustulelor. Mai am betadina. Mâine incerc sa i găsesc rețetă de pe net.

Oare nu exista nici o organizație , ONG, asociație care se ocupa de ajutarea animalelor , să aibă un medic acolo ?

Veterinarul nostru a zis că va muri deși ne a dat tratament și sfaturi însă săracul porumbel s-a mai înzdrăvenit de ieri, piuie, încearcă să zboare, bea apa in neștire, sta cuminte când e îndopat, s-a obișnuit sub calorifer, însă e o mare problema cu pustulele astea care i au crescut pe cap și ajung sa i obtureze privirea.

De asta nu se apără ieri de motani, el mai poate vedea doar cu stângul câteva grade, dreptul are broboane de jur împrejur.

Am primit de pe un grup de wp.... Caută Nr de tel al Asociației "Visul Luanei' și întreabă dc îl poți trimite. Eu am mai trimis pe tren - pachet la conductorul de tren ( in cutie lipita cu scoci dar care sa aibă gauri ( le faci) că sa intre aer) și vine un voluntar la gara și îl duce la asociatie

Ii cunoaște cineva ?

Edited by Sinmbad, 19 March 2023 - 23:25.

Chayah

Chayah

Guru Member

Am auzit de Visul Luanei.
Scrie pe site ul lor ca se ocupa de animale sălbatice.
Sună mâine și întreabă.
Sunt și pe Facebook, le poți trimite și un mesaj.

Bietul porumbel :(((((.
Și cum bea el așa multă apă, o avea febră săracul, mi-e așa mila de el.

Edited by Chayah, 19 March 2023 - 23:34.

Sinmbad

Sinmbad

Senior Member

Nu de febră bea, difteria cauzează diaree ceea ce duce la deshidratare.

O să sun mai ales că tot mâine seară avem drum în București.

utilizatorok

utilizatorok

Member

• Grup: Members
Din experienta proprie,
Initial, aproape nu conteza ce, important e sa inceapa sa manance,
In nici un caz painea nu se face bilute, devine coca, daca ii dai si putina paine, ii dai pe cioc cateva bucati mici asa cum e.
Tot asa, ii dai pe cioc, putin ou fiert, 2, 3 semnite de f. soarelui si/sau de grau.
Daca ii dai astfel incat sa ciuguleasca singur, trebuie sa ii pui intr-un ceva greu (care nu se rastorna) si suficient de inalt ca sa nu sara mancarea afara din el atunci cand da cu ciocul (poate fi o cutiuta mica din plastic la care ii lipesti in partea de jos ceva greu); eu am un mic recipient din sticla de la o colivie veche. La fel si apa.
Sa nu ii dai prea mult pe cioc, daca nu le proceseaza moare. Cauta in gusa lui sa vezi daca are mancare! Undeva sub gat catre piept e gusa.

Cei otraviti sau f. bolnavi, ...nu.
Cei raniti se pot recupera, dar din nefericire ei se intorc la locul de provenienta si uneiori din aceeasi cauza pt, care au fost raniti prima data, is pot pierde viata (in special din cauza de ciori/corbi care ii dovedesc pe cei mai putin eficienti/dotati).
Cei abandonati de parinti, uneori au sanse, abandonul nu pare a avea intotdeauna cauze bine intemeiate. Am salvat un gugustiuc abandonat si dupa ce si-a revenit l-am redat familiei. Soc, parintii nu il doreau, doar mama a mai dormit uneori aproape de el, iar fratele il batea si il alunga. Pana la urma, intrucat am tot pus mancare prin locuri ascunse de ceilalti, a reusit sa se intremeze si a ajuns sa zbore suficient de performant incat sa ii faca fata frateului sau.
Nici nu stii cum sa o dai. Am avut un gugustiuc care niciodata nu si-a revenit pt. a zbura si a trait intr-o colivie, ba in casa, ba afara. Dupa multe luni in care a fost ok, a murit, fara ca eu sa schimb ceva!

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

Delete

Edited by xmanyacs77, 21 March 2023 - 11:47.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate