Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pui de porumbel amarat cu difterie cazut din cuib

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut !

Poate are cineva idee cum putem ajuta un pui porumbel ,

l-am gasit inconjurat de motanii cartierului  in parcare cand ploua,

pare cazut din cuibul de la et 3,

l-am dus la VET ca e un suflet si el,

ne-au dat Enteroguard M si ne-au zis ca are difterie aviara,

ne este cam mila sa-l aruncam inapoi afara la motani, poate are cineva idei,

l-am pus langa calorifer intr-o cutie de carton cu niste apa si ceva mancare.

Din ce am gasit pe net nu este contagioasa pt om, nici pt motan.

Attached Files



#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Sinmbad, on 18 martie 2023 - 14:43, said:

ne este cam mila sa-l aruncam inapoi afara la motani, poate are cineva idei,

Problema cu puii căzuți din cuib este că ăsta e procesul prin care învață să zboare câteodată. El cade, iar părinții stau prin apropiere, până reușește să zboare.

Nu prea ai ce să faci. Cu cât îl ții mai mult, cu atât îi va fi mai greu să se reintegreze în viața de afară. Poate reușești să-l pui undeva mai sus, pe lângă părinții lui.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai fost la vet, ii dai tratament, e la caldurica, are apa, mancare......nu mai ai ce face deocamdata.

Edited by pasilla, 18 March 2023 - 14:54.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Difterovariola aviară, o boală de natură virală

Difterovariola este o boală de natură virală și se manifestă prin apariția de noduli (erupții variolice) pe piele și mucoase. Boala este întâlnită în special la tineretul galinaceelor (găini, curci, bibilici, porumbei). Palmipedele (rațele și gâștele) sunt refractare la boală, dar pot fi vectori (transportă virusul).


Pe vremea asta nu va supravietui afara. Din pacate decat sa se chinuie afara pana va muri.. mai corect ar fi sa il eutanasieze veterinarul.

Edited by MembruAnonim, 18 March 2023 - 14:55.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010
Sau motanul...

#6
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 SmurfK, on 18 martie 2023 - 14:50, said:

Problema cu puii căzuți din cuib este că ăsta e procesul prin care învață să zboare câteodată. El cade, iar părinții stau prin apropiere, până reușește să zboare.

Nu prea ai ce să faci. Cu cât îl ții mai mult, cu atât îi va fi mai greu să se reintegreze în viața de afară. Poate reușești să-l pui undeva mai sus, pe lângă părinții lui.
Cuibul e intre blocuri, este o nisa de 20 cm, greu de ajuns acolo ... Parintii se agita pe la fereastra dar nu am cum sa-i ajut ... Motanul a avut interdictie pe balcon de cand si-au facut cuib ca se repezea cu capul in termopane sa-i sperie ...

 Ion_Bumbu, on 18 martie 2023 - 15:08, said:

Sau motanul...

M-ai facut sa zambesc ! Motanul are Purina One de 5 feluri, Felix , Whiskas si nu stiu cate alte plicuri la care se uita cu spatele, porumbelul nu stiu cate zile mai are ...

Edited by Sinmbad, 18 March 2023 - 15:21.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
eu am salvat unul mai rau. isi rupsese un picior de tot, nu se mai tinea decat in piele. i-am pus doua bete de chibrit cu leucoplast si in vreo doua saptamani s-a sudat locul, mergea de parca nu se intamplase nimic. i-am dat drumu cand s-a simtit pregatit, venise niste porumbei intr-o dimineata la geam.. si asta disperat sa iasa la ei.
da-i mancare si apa ca se face el bine. eu ii dadeam apa cu lingura, puneam apa si el o bea din lingura Posted Image  daca-i lasam in recipient nu o bea.

Edited by laffin, 18 March 2023 - 16:10.


#8
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Dintre difterie si un picior rupt as alege piciorul rupt dar parca si asta isi revine, a inceput sa piuie si sa umble prin baie , poate o avea zile ... Mi-a fost mila sa-l las pe ploaie intre motanii aia ...

#9
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Tine-l in casa pana se intremeaza, poate are noroc si-si ia curand zborul. :)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie tratata Difterovariola aviară


"Profilaxia bolii este foarte importantă și constă într-o alimentație echilibrată a păsărilor; igiena adăposturilor prin dezinfecții periodice (pentru combaterea microbilor) cu DECONTAMINOL și prin dezinsecții (pentru combaterea insectelor și paraziților) cu ROMPARASECT.
Foarte importantă este și deparazitarea păsărilor, pentru cea internă recomandându-se produsul ROMBEBDAZOL F, iar pentru cea externă, produsul ROMPARATOX.
Profilaxia specifică constă în vaccinarea păsărilor cu vaccinuri speciale: ROMPORPOX – contra variolei la porumbei și AVIPOXCOL și AVIPOX-GAL – contra variolelor la găini, curci și fazani. Vaccinarea se face numai la păsările sănătoase, necarențate și deparazitate."

Edited by MembruAnonim, 18 March 2023 - 17:09.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
In tarile spalate exista ONG-uri care se ocupa cu asta. Si eu am dus un pui de gugustiuc cazut din cuib la o organizatie din asta, l-au crescut, l-au pus intr-o voliera sa se antreneze sa zboare (pasarile nu au nevoie sa invete sa zboare, sunt programate genetic pentru asta). Dupa ce a putut sa zboare, i-au dat drumul in natura. M-au anuntat pe email cand l-au eliberat.

La romanica mai trebuie sa curga multa apa pe Bistroe pana se ajunge la nivelul asta. Noroc ca se ocupa ucrainenii sa mareasca debitul ca altfel ramaneam in epoca de piatra.

Edited by abac, 18 March 2023 - 17:41.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 abac, on 18 martie 2023 - 17:39, said:

In tarile spalate exista ONG-uri care se ocupa cu asta. Si eu am dus un pui de gugustiuc cazut din cuib la o organizatie din asta, l-au crescut, l-au pus intr-o voliera sa se antreneze sa zboare (pasarile nu au nevoie sa invete sa zboare, sunt programate genetic pentru asta). Dupa ce a putut sa zboare, i-au dat drumul in natura. M-au anuntat pe email cand l-au eliberat.

Din pacate sunt o gramada de animale care sufera. Ar fi nevoie de astfel de organizatii. In unele tari chiar institutii ale statului se ocupa de asta.

Edited by MembruAnonim, 18 March 2023 - 17:48.


#13
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 laffin, on 18 martie 2023 - 16:10, said:

eu am salvat unul mai rau. isi rupsese un picior de tot, nu se mai tinea decat in piele. i-am pus doua bete de chibrit cu leucoplast si in vreo doua saptamani s-a sudat locul, mergea de parca nu se intamplase nimic. i-am dat drumu cand s-a simtit pregatit, venise niste porumbei intr-o dimineata la geam.. si asta disperat sa iasa la ei.
da-i mancare si apa ca se face el bine. eu ii dadeam apa cu lingura, puneam apa si el o bea din lingura Posted Image  daca-i lasam in recipient nu o bea.


Colegu', ai fost Genial cu majuscula !

Ne-am chinuit o familie intreaga sa-l convingem sa bea apa ore intregi si cand le-am zis sa-i dea din lingura, din lingura a inceput sa bea, e la a 4-a lingura !!!

Genial !

Daca ai idee si cum il facem sa manance, cred ca il facem bine !

Edit: 6 linguri mari de apa a baut !

 MembruAnonim, on 18 martie 2023 - 17:08, said:

Trebuie tratata Difterovariola aviară


"Profilaxia bolii este foarte importantă și constă într-o alimentație echilibrată a păsărilor; igiena adăposturilor prin dezinfecții periodice (pentru combaterea microbilor) cu DECONTAMINOL și prin dezinsecții (pentru combaterea insectelor și paraziților) cu ROMPARASECT.
Foarte importantă este și deparazitarea păsărilor, pentru cea internă recomandându-se produsul ROMBEBDAZOL F, iar pentru cea externă, produsul ROMPARATOX.
Profilaxia specifică constă în vaccinarea păsărilor cu vaccinuri speciale: ROMPORPOX – contra variolei la porumbei și AVIPOXCOL și AVIPOX-GAL – contra variolelor la găini, curci și fazani. Vaccinarea se face numai la păsările sănătoase, necarențate și deparazitate."

Ne-a dat medicul 40 de pastile de Enteroguard M, cate 1 pe zi sau parca 1/2, eu zic ca se intremeaza pe intern, sa vedem pe extern ce facem ca e plin de pustule ...

E si week-end si-n plus de luni plecam 2 zile in delegatie, Dumnezeu cu mila , gasim o solutie pana atunci ... Pana luni nu pot motanul sa-l dresez sa aiba grija de el.

Macar sa se hidrateze ca a avut diaree, tipic pt difteria asta, deja acum "face tare" de la pastila ...

Eu sper sa-si revina zilele astea, s-a uscat, piuie continuu, a si dormit, sta langa calorifer, nu stiu cum sa-l fac sa manance, i-am imuiat de toate in apa ...


CUM IL FACEM SA MANANCE ?

 MembruAnonim, on 18 martie 2023 - 17:46, said:

Din pacate sunt o gramada de animale care sufera. Ar fi nevoie de astfel de organizatii. In unele tari chiar institutii ale statului se ocupa de asta.
Pe vremuri era un VET la un colt de strada unde mai lasam animalele bolnave noaptea in curte si se ocupa gratis dimi de ele dar nu mai este.

Edited by Sinmbad, 18 March 2023 - 18:40.


#14
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Ce ii dai sa manance? Ii trebuie seminte, cereale, boabe de mazare sau de fasole verde. Paine sa nu-i dai ca se ingrasa.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Amesteca mălai cu apa, sa aibă consistenta unui lapte bătut și ii dai cu o seringă (fără ac).

#16
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Probabil trebuie malaiul amestecat cu apa, cum zici, are malai uscat dar nu-l tenteaza. Incercam.

#17
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 08.02.2011
Sinmbad, esti UN OM BUN. FELICITARI! Mai rar asa ceva in zilele astea.

#18
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.11.2010
Bravo Sinmbad!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate