Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Boxe active/monitoare studio pentru multimedia.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013
Salutare
Vreau sa achizitor 2 boxe active pentru filme, fără pretenții de sourround, jocuri și tv.
Buget 700 lei maxim.
Mulțumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
N-ai ce alege la bugetul ala bro'
Cele mai ieftine boxe active care mi-au "gadilat" urechile intr-un mod oarecum decent erau 1000 lei
Restul erau - sa ma exprim elegant - infecte

#3
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

View PostNaijax, on 18 martie 2023 - 14:49, said:

N-ai ce alege la bugetul ala bro'
Cele mai ieftine boxe active care mi-au "gadilat" urechile intr-un mod oarecum decent erau 1000 lei
Restul erau - sa ma exprim elegant - infecte
De astea ce părere ai
Behringer Studio 50USB
Boxe 2.0 Edifier R1280DB, 42W,
Alesis Elevate 4
Nu am pretenții sa îmi gâdile urechea,  sa se audă mai puternic decât cele de la tv sa zic asa ...

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Un amp Aiyima A07, direct site producator cu expediere din UE sau e unul pe site vanzari... atentie, ampul e ieftin, sursa de alimentare scumpica, daca ai un incarcator compatibil te scoti.
Plus o pereche de boxe de raft de pe site vanzari...


#5
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

View Postoverseas, on 18 martie 2023 - 15:56, said:

Un amp Aiyima A07, direct site producator cu expediere din UE sau e unul pe site vanzari... atentie, ampul e ieftin, sursa de alimentare scumpica, daca ai un incarcator compatibil te scoti.

Plus o pereche de boxe de raft de pe site vanzari...
Nu imi doresc prea complicat și multe cabluri.doua boxe active cablu de alimentare ,sursa și cablu către a doua boxa, în fine

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Fii mai explicit putin. De ce ai nevoie de 2 boxe pentru TV cand un soundbar e ceva dedicat pentru filme la TV. Scapi de fire, castigi spatiu si folosesti o singura telecomanda. Nici un tv nu are iesire analoga iar prin bluetooth pot fi probleme de latenta. Fara un sub dedicat nu poti avea un efect de sunet care inunda camera. Pierzi putin din claritate dar castigi in imersivitate.
https://www.emag.ro/...2/pd/D56PJZMBM/
Am si niste boxe mari Edifier dar tot mai comod imi e sa folosesc soundbar-ul chiar si pentru muzica.

Edited by Leo2006, 18 March 2023 - 17:21.


#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Edifier

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Si soundbar (si inca si cu sub) la bugetul de 700 lei nu prea ai ce alege ceva decent, dar da e indiscutabil mai practc pentru utilizare la tv data fiind conexiunea HDMI.
Pretentiile audio sa speram ca sunt mici in conformitate cu bugetul, tv-ul este tot ceva modest si sistemul lui audio va fi "depasit" de un soundbar la 700 lei de genul celui din linkul postat mai sus.

Edited by MD, 18 March 2023 - 19:12.


#9
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View PostGovela, on 18 martie 2023 - 14:37, said:

Salutare
Vreau sa achizitor 2 boxe active pentru filme, fără pretenții de sourround, jocuri și tv.
Buget 700 lei maxim.
Mulțumesc

Pentru tot ce-ai zis, dar si pentru muzica, poti lua urmatoarele produse second hand care au fost scumpe si adevarate acum 20 de ani, mai merg lejer inca 20 de ani si dau clasa tuturor chinezariilor ieftine de acum marketate ca boxe pt pc, solutii alternative smart si alte vrajeli.

- Boxe pasive (Vezi de exemplu MB Quart 280 - 300 Ron pe O_X)
- Amplificator (Vezi de exemplu Rotel RA921 - 300 Ron tot pe O_X)

De restul de 100 Ron iti cumperi cablu audio jack->RCA si cabluri pt boxe, gen 1.5m lungime 2x2.5mm cupru.

Si vei fi fericit.

Sunt boxe si amplificator la nivel real hi-fi, nu pocnitori dintr-astea consumeriste care merg 3 ani, suna asa si-asa, clar dar fara caldura si subtilitate si profunzime, dupa care se cam strica ceva si le arunci la gunoi.

Doar ca boxele sunt ceva mai mari, fiind boxe adevarate cu bass cinstit.

Se gasesc si altele, cu difuzor de mid-bass mai mic gen 13cm (astea MB Quart au mid-bass de 20cm Posted Image )

Daca nu e loc, amplificatorul se poate pune pe birou si monitorul fix peste el, pentru ca Rotel este un amplificator slim. Doar sa nu-i acopere mult din gaurelele de aerisire.

Edited by Tzur, 18 March 2023 - 22:19.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Si daca tv ul nu are iesire analogica? Cum sunt majoritatea acum.

#11
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut! Behringer MS 40 au toate intrarile de care ai nevoie, digital optic si coaxial, analog pe mufe RCA si 3,5mm. In plus au doua canale, le poti folosi pe doua surse simultan, DAC 24/192 etc

Edited by adibaad, 20 March 2023 - 13:56.


#12
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postedigee, on 20 martie 2023 - 13:50, said:

Si daca tv ul nu are iesire analogica? Cum sunt majoritatea acum.

Pui DAC, asta e, dar ce-am vazut eu, acum 1 an cand am luat unul, inca aveau jack de casti majoritatea.

Sau, daca ai loc in comoda TV (raft), iti iei un receiver SH care are DAC intern, sa zicem un HK AVR dintr-ala mai vechi fara HDMI dar cu optical si coaxial in. Il iei la 300 Ron si canta f bine in mod stereo, nu ca Rotel-ul dar nu-ti e rusine cu el, are sunet amplu, cald, suficient de detaliat, mult prea bun pentru banii aia. De exemplu e acum un AVR 138 la 300 Ron in Bucuresti.

View Postadibaad, on 20 martie 2023 - 13:56, said:

Salut! Behringer MS 40 au toate intrarile de care ai nevoie, digital optic si coaxial, analog pe mufe RCA si 3,5mm. In plus au doua canale, le poti folosi pe doua surse simultan, DAC 24/192 etc

Astea sunt sold out peste tot, erau chiar ok la un pret extrem de bun din ce-am auzit .....

Edited by Tzur, 22 March 2023 - 12:32.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
MS 40 sunt OK. Problema e ca majoritatea au un defect destul de nasol. Iese aerul de la bas reflex pe langa butoanele de reglaj de la boxa. Am auzit vreo cateva MS 40 ,cat si MS 20 , cu aceasta problema.
Cat priveste TV-urile , majoritatea nu mai au iesire de casti. Probabil ai nimerit un model mai vechi. Oricum acea iesire preamplificata deja altereaza sunetul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate