Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Comanda de pe HOME SHOP MIX S.R.L. ( Fivo.ro) - plata efectuata Miercuri iar Vineri nici la Curier nu e pus Produsul

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
mi sa spus ca acel Colet a fost predat la firma de curierat cargus si ca sa facut disparut pe acolo, dar daca ar fi trimis catre Cargus acel Colet ar fi avut un AWB
eu cred ca defapt astepta sa le fie livrat produsul de la furnizor, eu nu cred ca au avut un produs pe stock si l-au dar la Firma de curierat caci ar fi putut sa imi spuna care este AWB-ul acelui Colet

probabil ia fost frica ca ma gramesc si ca nu o sa astept mai pana e vine produsul de a Furnizor

dar eu o sa astept sa le vina produsul si sa il livreze ulterior

cred ca o sa primeasca produsul si o sa il livreze dupa ce le viin produsele,

dar nu inteleg de ce a mai zis ca aveau un produs pe stock si ca sa piedut la firma de curierat, atata timp cat nu are AWB nu se sustine''

dar cred ca defapt nu au produsele pe stoc asa cum a zis un coleg mai sus si ca defapt trebuie sa astepti pana primesc ei o saptamana si apoi inca 2-3zile pana livreaza cureierul

o sa astpet sa primeasca ei produsul si sa livreze apoi curierul

sper sa se rezolve si sa primesca produsul  matusemea

Edited by July02, 20 March 2023 - 11:40.


#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Vezi ca si Euroins era si este o firma infiintata legal, intr-un domeniu bine reglementat si monitorizat si supravegheata.

Pune un link la produs, poate iti gasim noi mai rapid. Unele produse din China vin si in 5-6 zile de la plata, altele dupa 6 luni sau niciodata.

#39
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Lasati omu' in pace, nu-i bagati pe gat daca nu vrea :)).
Daca totusi discuta cu cineva de acolo, poate totusi o sa-i vina produsul. Vine el mai mai incet, dar vine.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 10:31, said:


Eu am sunat la el sa ai spun ca astept pana il trimite chiar daca dureaza mai mult dar nu raspunde la telefon....
( am intrebat pe vineri de AWB si imi zicea aseara Duminica azinoapte pe mail pe la 12-30 asa: " coletul este dat dispărut, doriți sa va returnam bani? " )

dar nu raspunde la telefon ca sa clarific...


Posibil sa vina coletul. Insa exista sanse la fel de mari sa nu mai vina nimic. Spun asta dupa ce am citit postarea ta. Daca nu mai raspudne la telefon dupa ce ti-a spus ca este dat disparut coletul.. este un semn.

Edited by MembruAnonim, 20 March 2023 - 13:29.


#41
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 13:28, said:

Posibil sa vina coletul. Insa exista sanse la fel de mari sa nu mai vina nimic. Spun asta dupa ce am citit postarea ta. Daca nu mai raspudne la telefon dupa ce ti-a spus ca este dat disparut coletul.. este un semn.
este totusi Firma inregistrata...., in caz de cazuri nedorite recupereaza OPC-ul daca e ceva
nu cred ca fiind in primul an ca firma isi permite sa dea tepe sa-si intine renumele si sa nu mai cumpere nimeni apoi

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 16:48, said:

nu cred ca fiind in primul an ca firma isi permite sa dea tepe sa-si intine renumele si sa nu mai cumpere nimeni apoi

Unele firme dau tepe si apoi inchid firma. Si desigur ca deschid alta firma pe alt nume etc.

#43
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 13:28, said:

Daca nu mai raspudne la telefon dupa ce ti-a spus ca este dat disparut coletul.. este un semn.
a raspuns dar de cate ori sun mereu raspunde parca l-ai deranja odata a zis ca e la masa , altadata a zis ca e in sedinta si tot asa
dar am trecut peste aceastea si am intrebat si a zis ca ai vine cam intr-o saptamana si mai dureaza 2-3zile livrarea

trebuie sa livreze ca de aceea s-a inregistrat ca Firma sa onoreze comennzile
a zis ca acel colet e dat disparut dar dupaia a zis ca o sa--l mai caute ca curierat, pai eu cred ca a vrut doar sa mai traga de timp ca nu avea produsul si a bagat-o pasta ca o scuza
daca coletul era dat la curierat avea un AWB , asa unde sa se piarda coletul ca doar nu a facut coletul in sufragerie si sa pierdut pe sub masa fara sa iasa din casa pe bune acu sa fim seriosi nu avea cum ca are nisite dimensiuni medii

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 16:48, said:

este totusi Firma inregistrata...., in caz de cazuri nedorite recupereaza OPC-ul daca e ceva

Opc-ul nu iti recupereaza paguba. Paguba este recuperata doar in instanta, adica trebuie sa ii dai in judecata ca sa iti recuperezi paguba.

#45
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 16:54, said:

Unele firme dau tepe si apoi inchid firma. Si desigur ca deschid alta firma pe alt nume etc.
nu cred ca face o vanzare si inchide firma , plus deasta am datele firmei etc se vede tot , nu are cum sa faca aceasta ca se vede si nu cred ca vrea sa intre in vizorul fiscului

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 16:55, said:

Opc-ul nu iti recupereaza paguba. Paguba este recuperata doar in instanta, adica trebuie sa ii dai in judecata ca sa iti recuperezi paguba.
nu cred pai asa de ce mai e infiintat OPC-ul tocmai ca sa nu stea fiecare sa se judece

oricum am datele firmei etc nu cred ca isi permite sa nu onoreze comenzile achitate de clienti

Edited by July02, 20 March 2023 - 16:56.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 16:55, said:

nu ced ca face o vanzare si inchide firma , plus deasta am datele firmei etc se vede tot , nu are cum sa faca aceasta ca se vede si nu cred ca vrea sa intre in vizorul fiscului

Isi declara falimentul. Avem n exemple in imobiliare unde s-au dat tepe de milioane de euro. Respectivul isi inchide firma, declara falimentul. Daca vrea cineva sa isi recupereze banii, trebuie sa mearga in instanta.




Uite exemple aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M7-1fWkGLJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 16:57, said:

nu cred pai asa de ce mai e infiintat OPC-ul tocmai ca sa nu stea fiecare sa se judece

OPC nu iti recupereaza paguba. opc-ul da amenzi, inchide punctul de lucru etc, dar nu da in judecata in numele tau.

#47
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 16:59, said:

OPC nu iti recupereaza paguba. opc-ul da amenzi, inchide punctul de lucru etc, dar nu da in judecata in numele tau.
la sume mari da

dar nu cred ca isi permite sa  inchida firma pentru un produs ieftin

in cazul nostru firma este activa si nu incisa

Edited by July02, 20 March 2023 - 17:01.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 17:00, said:

dar nu cred ca isi permite sa  inchida firma pentru un produs ieftin

in cazul nostru firma este activa si nu incisa


Am zis eu ca firma este inchisa? Am zis eu ca anpc-ul va suspenda activitatea firmei? Posted Image Am spus ca anpc-ul nu se ocupa cu datul in judecata in numele tau, ci are alte atributii printre care da amenzi. suspenda activitatea etc.

Edited by MembruAnonim, 20 March 2023 - 17:06.


#49
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 17:02, said:


Am zis eu ca anpc-ul va suspenda activitatea firmei? Posted Image Am spus ca anpc-ul nu se ocupa cu datul in judecata in numele tau, ci are alte atributii printre care da amenzi. suspenda activitatea etc.
nu stiu , pai si oamenii de ce se mai duc la OPC - eu cred ca amenzile si suspendarea activitatii sunt masuri suplimentare luate ca sanctionare la neregulile fata de cliienti

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 17:05, said:

pai si oamenii de ce se mai duc la OPC - eu cred ca amenzile si suspendarea activitatii sunt masuri suplimentare luate ca sanctionare la neregulile fata de cliienti

Daca tu spui ca amenzile si suspendarea activitatii sunt masuri suplimentare luate de anpc, atunci care sunt masurile principale luate de anpc?

Edited by MembruAnonim, 20 March 2023 - 17:08.


#51
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 17:00, said:


in cazul nostru firma este activa si nu incisa
Poate nu si-a facut "plinul", mai are produse de promis la vanzare si incasat banii pe ele.

#52
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 17:08, said:

Daca tu spui ca amenzile si suspendarea activitatii sunt masuri suplimentare luate de anpc, atunci care sunt masurile principale luate de anpc?
recuperarea prejudiciilor , stingerea abuzurilor , apararea clientilor fata de nereguli

View Postvestale, on 20 martie 2023 - 17:11, said:

Poate nu si-a facut "plinul", mai are produse de promis la vanzare si incasat banii pe ele.
este sub supraveghere acuma, nu cred ca isi permite miscari de genul acesta

Edited by July02, 20 March 2023 - 17:27.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 20 martie 2023 - 17:17, said:

stingerea abuzurilor , apararea clientilor fata de nereguli

Este acelasi lucru, adica sa apere interesele clientilor. Apararea intereselor clientilor este o notiune generala, eu te-am intrebat care sunt masurile principale in mod concret ale ancp.

#54
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2023 - 17:40, said:

Este acelasi lucru, adica sa apere interesele clientilor. Apararea intereselor clientilor este o notiune generala, eu te-am intrebat care sunt masurile principale in mod concret ale ancp.
au toate parghiile si legislatia necesara sa faca tot ce este nevoie in caz de nerespectare a drepturilor clientilor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate