Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Telefoane de pe OLX/amanet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
Am vazut un subiect interesant pe reddit in care un roman se plange de teapa pe care a luat-o la un amanet cu un telefon. De ce statul permite acestor amanete sa faca teparie din asta cu oamenii care deja sunt amarati plus ca ce preturi derizorii si in luare de ras iti ofera cand vrei sa vinzi ceva sau sa lasi amanet.

https://www.reddit.c..._de_pe_olx_sau/

Quote

ATENȚIE ce telefoane cumpărați de pe olx sau amanet

Sau dacă povestea era pe vice "mi-am luat eu țeapă cu telefon din amanet ca să nu trebuiască sa mai iei tu"

Povestea e cam așa: a mai fost și aici un sub despre amaneturi, eu de ceva timp tot eram curios despre ele, m-am hotărât să-mi iau telefon (un Samsung s21) de la amanet, dacă găsesc preț ok. Acum câteva zile, regulamentar după ce-am făcut piața in obor (nu, nu am 68 de ani, oborul e forză) am gândit eu sa ma uit după un amanet aproape de sălile de jocuri. Fix la intrare pe moșilor, la 50m de 2 săli mari de jocuri găsesc un s21 la 2100 RON. Băiatul îmi scade 100 de lei, lasă la 2000. Nu e prețul vieții (personal ma gândeam pe la un 1800, dar hai sa zicem). Telefonul arata ok, băiatul f amabil m-a lăsat sa fac toate testele mele (am instalat Samsung members care are o secțiune diagnostics care te trece prin tot, ecran, difuzoare, microfon, Bluetooth, etc). Stau, verific, zic Hai să-l iau. Se mișca bine, bateria ținea ok, ce sa mai pierd timpul. Îmi da sa semnez un contract, garanție 48 ore doar la probleme tehnice cu niște disclaimere ca nu își asum răspunderea dacă tel sunt blocate de operatori. Plm, nush despre ce e vorba dar eu am băgat cartela mea și merge perfect.

Fast forward ajung acasă, fac update, sync de aplicații dau restart și bam, mare notificare pe ecran ca buna funcționare a tel depinde de plata ratelor la Vodafone. link Caut pe net și ghici ce.... Oamenii cumpăra tel în rate, le dau la amanet sau pe olx, etc după care desigur, nu mai plătesc ratele. Tu iei un tel care azi merge, după care la 2 luni de la neplata ratelor ți se blochează GLOBAL (deci niciunde un lume nu îl mai poți folosi).

Cu noua idee in minte, zic hai sa merg înapoi la amanet sa ii zic băiatului de treaba, sa ii dau tel înapoi. Bine, nu e ca și cum ma astwptam să-mi zică "aaa scuze men, ia și 50 de lei în plus pt deranj, ma' bad" dar am zis ca poate o rezolv cumva. Direct, omul din super amabilul de ieri, acum avea fața de "și eu ce să-ți fac, ai semnat" și long story short ca să nu îl "ard" pe altul mai departe și să-l vând pe olx sau la alt amanet și poate sa ma sune vreunu de la miliție peste x timp ca dau țepe, I l-am vândut înapoi labagiului pe 1500. Între timp mi-a explicat un amic ca de la amanet îți cumperi doar "pârâituri" de maxim 700 RON pt ca jucătorii care le lasă acolo nu ajung niciodată sa dețină un tel scump iar tel scumpe care ajung acolo sunt în proporție de 90 la suta cu probleme, furate, etc.

Sugestia mea ar fi sa nu luați nici un tel mai nou de 2020 fără factura de achiziție (adică sa va asigurați ca nu a fost luat în rate).
Eu nu consider ca m-am ars, ci am făcut un crash course in școala vieții dar poate nu trebuie toată lumea sa treacă prin cursul asta Posted Image. Poate ajută pe cineva postul. Spor
LATER EDIT: Dupa indemnul catorva dintre voi, voi face plangere la ANPC, voi reveni cu feedback. Mersi!

Edited by neaRica, 17 March 2023 - 12:24.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Pai a semnat un contract, si-a asumat niste riscuri. Nu e ca si cum i-a spus ala ca telefonul e perfect. Si oricum si daca ar fi zis, conteaza inscrisurile, nu vorbele aluia.
Nu stiu ce va asteptati la amanet, ca doar nu e magazin de caritate. Vinde ce primeste. Nu e treaba lor sa verifice tehnic ce si cum functioneaza obiectul respectiv.
Hai sa interzicem orice vanzare care nu e in magazin, fiindca oamenii nu-si asuma propriile decizii. Sau sa bage lege ca orice produs vandut, de oricine, sa fie dus inainte la expert tehnic, sa primesti o expertiza? :))
Cand esti sarac si ai atitudine de bogatas ajungi la intamplari din astea. Iti iei telefon de 2000 lei si tu ai salariul 2100 lei. Si te gandesti ca dai lovitura in amanet.
Nu zic ca e jignitor sa fii sarac, dar ia-ti telefon de 500 lei daca atata iti permiti. Sau ia un telefon de la vecinu', ca stii sigur ce a facut cu el.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
e veche asta. eu oricum nu o sa inteleg niciodata de ce oamenii ajung sa ia de la amanet sau olx, stiu ca-s fani si pe forum. sunt pe un grup de facebook al orasului, unde mai posteaza si de la amanet, iar preturile sunt enorme, pentru sh-uri, adica poti sa-ti iei noi la pretul de amanet daca astepti o reducere, ceva.

iar cu olx au fost n tepe pana acum. pentru mine ar fi simplu, daca nu am bani, iau mai ieftin. sau daca tot vor oamenii o marca anume, sunt pe la toate marketurile alea ”refurbhished” si acolo sunt de incredere.

Edited by bobitad, 17 March 2023 - 12:48.


#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Cred că generalizările nu sunt bune. Eu am luat telefoane din amanet și nu am avut experiențe proaste, dar am auzit și văzut povești. Ideea e să te duci și să stai în amanet cât trebuie ca să faci toate testele. Da, durează mai mult, dar e cel mai sfânt. Inclusiv un reboot/factory reset, înainte să dai banii pe un telefon.

iPhone-ul meu e din amanet și la cât am dat pe el, sunt super happy. Da, are o zgârietură pe ecran, dar știam de ea day one și bateria era singura chestie care mă interesa să fie în perfectă stare. Am dat 2600 pe el, în condițiile în care în magazin era 4000+. Am garanție un an la amanet și am garanție și la Apple încă vreo lună.

 bobitad, on 17 martie 2023 - 12:40, said:

e veche asta. eu oricum nu o sa inteleg niciodata de ce oamenii ajung sa ia de la amanet sau olx, stiu ca-s fani si pe forum. sunt pe un grup de facebook al orasului, unde mai posteaza si de la amanet, iar preturile sunt enorme, pentru sh-uri, adica poti sa-ti iei noi la pretul de amanet daca astepti o reducere, ceva.

iar cu olx au fost n tepe pana acum. pentru mine ar fi simplu, daca nu am bani, iau mai ieftin.

Lasă, că m-am pârlit și cu telefon nou. Un Samsung Galaxy M52 5G (care nu e tocmai o pocnitoare), avea lag în meniu. L-am dat înapoi, deși bateria era stelară.

Mi-am luat un Realme de pe OLX la aceiași bani, care rupea norii, dar nu avea bateria stelară. Avantaje și dezavantaje.

Am avut și telefon luat de nou (mare prostie) care a fost de două ori în service să i se schimbe bateria. Și la câți bani am dat pe ele, nu mai fac asta never-ever.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 neaRica, on 17 martie 2023 - 12:23, said:

Am vazut un subiect interesant pe reddit in care un roman se plange de teapa pe care a luat-o la un amanet cu un telefon. De ce statul permite acestor amanete sa faca teparie din asta cu oamenii care deja sunt amarati plus ca ce preturi derizorii si in luare de ras iti ofera cand vrei sa vinzi ceva sau sa lasi amanet.
unii sunt atat de prosti incat, dupa ce isi iau teapa, simt neaparat nevoia sa se laude cu ea.
si la amanet si pe olx gasesti diverse lucruri in diverse stari. cand cumperi ceva de acolo trebuie sa iti asumi ca poti lua teapa.
nu inteleg finalul povestii, daca tot a luat teapa, de ce simte nevoia sa se laude la lume.

#6
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023

 bai3tzash, on 17 martie 2023 - 12:38, said:

Pai a semnat un contract, si-a asumat niste riscuri. Nu e ca si cum i-a spus ala ca telefonul e perfect. Si oricum si daca ar fi zis, conteaza inscrisurile, nu vorbele aluia.
Nu stiu ce va asteptati la amanet, ca doar nu e magazin de caritate. Vinde ce primeste. Nu e treaba lor sa verifice tehnic ce si cum functioneaza obiectul respectiv.
Hai sa interzicem orice vanzare care nu e in magazin, fiindca oamenii nu-si asuma propriile decizii. Sau sa bage lege ca orice produs vandut, de oricine, sa fie dus inainte la expert tehnic, sa primesti o expertiza? Posted Image)
Cand esti sarac si ai atitudine de bogatas ajungi la intamplari din astea. Iti iei telefon de 2000 lei si tu ai salariul 2100 lei. Si te gandesti ca dai lovitura in amanet.
Nu zic ca e jignitor sa fii sarac, dar ia-ti telefon de 500 lei daca atata iti permiti. Sau ia un telefon de la vecinu', ca stii sigur ce a facut cu el.
pai atunci sa se dea tepe in continuare ca omul a luat cu buna credinta dar gata ala care a dat teapa e scutit ca s-a semnat un contract? cam asa e , nu?

Edited by neaRica, 17 March 2023 - 12:54.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Eu prefer sa iau noi; si la telefon ma folosesc de programul apple trade in. Am luat 13 Pro Max 256 cu $700 (trade in 11 pro max). Si o sa iau 15 Pro Max 256 cu $600 la lansare.

De pe OLX multe sunt furate, sau smenuite. Plus toata munca de verificare, stresul, cautatul, in timp costa si aia bani.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007

 neaRica, on 17 martie 2023 - 12:23, said:

De ce statul permite

pentru ca prostii trebuie sa-si ia teapa sa se invete minte. play stupid games win stupid prizes.
oricum, sa zica mersi ca si-a recuperat mare parte din suma.

Edited by laffin, 17 March 2023 - 13:09.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Telefon second mai bine iei de pe flip.

 neaRica, on 17 martie 2023 - 12:23, said:

De ce statul permite acestor amanete sa faca teparie
Amanetul are niste reguli de functionare, nu au treaba cu istoricul produselor. Asa ca acolo poti sa gasesti si produse furate sau fara plati facute, e un risc. Raspunderea lor se limiteaza la asigurarea fucnanrii pe loc a produselor si deasemenea o garantie de regula foarte mica.

Edited by andreic, 17 March 2023 - 13:07.


#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Cea mai mare teapa e sa-l iei nou, flagship.
2000-3000-6000 un telefon. Flagship. Ma lesi?
Mai ca ma pufneste rasul.
Pe olx, s-or mai lua si tepe, dar nu-i garantat, ca atunci cand iei flagship nou. Si iei teapa cu maxim 500 lei. .Eu nu am luat-o nici pe aia.
Cu 6000-7000 lei, am luat telefoane, tablete si leptoape la tot familionul. 300+300+300+600+400+500+1500+1200+2100+1000 ish. Fiecare ar fi costat minim cvadruplu. telefoane Iphone, + Tablete Samsung + Laptop Thinkpad, nu orice balarii.
In 2-3-5 ani le schimb. Sau nu. Depinde. Tabletele deja au peste 5 ani si vad ca nu se vor schimbate. Laptopurile sunt schimbate acum 2-3-4 ani si nu dau semne ca nu fac fata.
S-a spart ifoanele lu fii-mea. 300 lei am dat pe el. Si inca 300 sa-i iau altul. Daca era flagship nou, ma costa aproape un salariu toata isprava. Sau drumuri, servis, asigurare si alte tampenii, care sunt tot tepe 100%.
Am luat PS4 acum 2 ani nou si . si ce? Nu a meritat. Oricum a trebuit sa-i pun SSD de 1TB, deci am umblat in el inca din prima luna. Daca era de pe olx, economiseam minim banii de pe SSD, dar sigur mai mult.
Am luat imprimanta laser color acum 5-6 ani. 600 lei m-a costat si merge si acum fara probleme. Daca era noua.. ce? Oricum, cartusele sunt copii dupa originale, ca nu-ti permiti sa tragi cu originale decat daca falsifici bani. Si oricum, o imprimanta veche, foloseste in general cartuse mai ieftine si gasesti multe feluri compatibile. La una noua, mai greu, ma chinuiam o vreme.
Am dat pe niste casti SONY 1000MX3 1200 lei, acum 2-3 ani de black fridey. Un coleg si-a luat acum, aceleasi casti care arata mult mai bine ca ale mele (mai putin folosite) si a dat 500 lei.
Niciun electronic din asta nu merita luat nou. Niciun produs care se degradeaza "moral".

Pai daca as fi luat nou tot ce am luat eu de pe olx, adunat m-ar fi costat peste 20 000 lei in plus. Acum caut o freza Proxxon MF-70. A fost la 1000 lei cu tot cu niste accesorii de care am nevoie care ar fi costat in magazin in jur de 2400 lei. De ce sa dau 2400 in loc sa dau 1000 lei? Ma rog, s-a dat repede ca n-am fost foarte hotarat. Oricum 2400 lei nu dau.

Desigur, sunt si oameni care au bani nelimitati si la care nu conteaza sa ia 4 flagshipuri pentru toata familia,. Insa aia nu au dileme de-astea.

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006

 neaRica, on 17 martie 2023 - 12:54, said:

pai atunci sa se dea tepe in continuare ca omul a luat cu buna credinta dar gata ala care a dat teapa e scutit ca s-a semnat un contract? cam asa e , nu?
Asa e intr-o democratie. Nu se pot reglementa toate. Exista legi, exista obligatii, responsabilitati si drepturi. Daca s-ar reglementa tot s-ar ajunge la comunism. Cred ca multora le e dor de un tatuc care e strict. Nu era mult de gandit, ca nici nu erau multe de facut. Pentru destui e grea democratia.

Oricum e bine ca a postat omu' pe Reddit. Poate citesc unii si or sa fie mai atenti in viitor cand cumpara ceva din amanet. Mai constienti de unde cumpara si ce asteptari sa aiba.

Edited by bai3tzash, 17 March 2023 - 13:55.


#12
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023

 andreic, on 17 martie 2023 - 13:05, said:

Amanetul are niste reguli de functionare, nu au treaba cu istoricul produselor. Asa ca acolo poti sa gasesti si produse furate sau fara plati facute, e un risc. Raspunderea lor se limiteaza la asigurarea fucnanrii pe loc a produselor si deasemenea o garantie de regula foarte mica.
verifica amanetul telefonul(inclusiv daca e functional daca are defecte), gaseste daca este pe rate abonament si il arde pe client cu oferte pe nimic sa il ia ei cu japca,dupa care sta si cere banul.


#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Am si cumparat si am si vandut telefoane pe olx, fara probleme.
De la amanet insa nu as lua, ca acolo duc telefonul un altfel de persoane :). Si pe langa riscul pe care il prezinta proprietarul, mai adaugi si riscul bisnitarilor amanetului.

#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Telefonul pe care îl am acum e cumpărat de pe OLX. Vechiul proprietar îl avea de câteva luni. Ca întotdeauna când iau un telefon de pe OLX, am întrebat de acte. Omul a adus factura, am verificat să se pupe ce scrie pe factură cu telefonul și aia a fost. Nici măcar nu am băgat cartela în telefon, doar l-am aprins. Toată treaba a durat mai puțin de trei minute, mai mult a durat să numere băiatul ăla banii.

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

 Mizu, on 17 martie 2023 - 14:34, said:

...un altfel de persoane Posted Image
De acord. Nici eu nu am luat de la amanet decat niste jocuri PS4. Asteptam pe cineva, nu aveam ce face si am intrat.

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Nu am cumpărat și nu am dus niciodată nimic la amanet.

Cuvântul cheie atunci când iei electronice de pe internet, în special telefoane, este factura. Dacă mai are și garanție, cu atât mai bine.

#17
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.03.2015

 maccip, on 17 martie 2023 - 13:52, said:

S-a spart ifoanele lu fii-mea. 300 lei am dat pe el. Si inca 300 sa-i iau altul.
Nu te supara, ce iPhone ai gasit la 300 lei? Nici ecranul nu-l gasesti la banii aia

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 neaRica, on 17 martie 2023 - 12:23, said:

De ce statul permite acestor amanete sa faca teparie din asta cu oamenii care deja sunt amarati plus ca ce preturi derizorii si in luare de ras iti ofera cand vrei sa vinzi ceva sau sa lasi amanet.

Raspunsul este atat de simplu.
In societatea capitalista orice afacere, troc, intelegere, etc. este incurajata si sustinuta de stat atat timp cat pentru tranzactie se plateste obolul aferent sub forma de impozit.
In momentul cand se produc ilegalitati, statul intervine acordand amenzi, suspendand activitatea sau radiand compania (buna gliuma, asa-i?)
De asemenea, se pretinde de la nenorocitul de client ca acesta sa aiba cunostinte juridice, economice, financiare, tehnice si sa fie inarmat cu tupeu ca sa poata sa fie ferit de "bunavointa" etrepreneurului-erou care recurge la toate modalitatile posibile ca sa traga cat mai multe piei de pe acesta sau sa-i vanda un produs prost calitatic, un cacat mai bine spus, la pret de aur de 24 de carate.
Asta-i societatea, cu asta defilam.

ps.
Si inca ceva. Teparii astia, indiferent de domeniul de activitate, toti, dar absolut toti, au pe cineva in spate la care vor apela ori de cate ori va fi nevoie ca sa-i scoata din belele. Si makoritatea covarsitoare a cazurilor vor cadea mereu in picioare.
C-asa-i in tenis

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate