Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Decontare cheltuieli la PFA cu norma

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Cum fac sa decontez cheltuilei la un pfa cu norma (consultanta it)?

De exemplu a cumparat un software de care am nevoie.

Se poate scadea costul acestui software din norma impusa de anaf, deci sa platesc impozite si cass pe norma minus cheltuielile mele,precum costul acelui software?

Si cum se aplica decontarea daca eu deja am platit sumele impuse pentru norma aferenta anului trecut? Imi trimite anaf diferenta de bani?

Edited by gratzi858, 16 March 2023 - 18:58.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca daca esti pe norma de venit, nu intereseaza pe nimeni ce cheltuieli ai tu.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 18:57, said:

Cum fac sa decontez cheltuilei la un pfa cu norma (consultanta it)?

De exemplu a cumparat un software de care am nevoie.

Se poate scadea costul acestui software din norma impusa de anaf, deci sa platesc impozite si cass pe norma minus cheltuielile mele,precum costul acelui software?

Si cum se aplica decontarea daca eu deja am platit sumele impuse pentru norma aferenta anului trecut? Imi trimite anaf diferenta de bani?
Nu se poate. Doar la sistem real. De asta ai norma, indiferent cat faci (desigur, cu un plafon) platesti impozitele la norma restul este castigul sau pierderea ta.
Dar nu se poate la norma deconta nimic.

#4
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Ok,atunci daca trec pe sistem real, banuiesc ca pot deconta orice are legatura cu activitatea PFA, calculator telefon etc.
Sa presupunem ca am venitul real 100.000 euro pe an, deci taxe ar fi 45% = 45.000 de euro.
Daca cumpar macbook-uri de 45.000 de euro,atunci teoretic ar trebui sa platesc 0 taxe sau cum??

#5
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
OP, citeste bine asta https://chat.anaf.ro...E/D343_2020.pdf si apoi mergi la un contabil sa te sfatuiasca.

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 19:12, said:

Ok,atunci daca trec pe sistem real, banuiesc ca pot deconta orice are legatura cu activitatea PFA, calculator telefon etc.
Sa presupunem ca am venitul real 100.000 euro pe an, deci taxe ar fi 45% = 45.000 de euro.
Daca cumpar macbook-uri de 45.000 de euro,atunci teoretic ar trebui sa platesc 0 taxe sau cum??

La norma nu se poate deconta nimic. Asta este si ideea de baza: nu te complici cu contabilitatea, platesti o taxa fixa si gata.

In sistem real, orice cheltuiala care are ca scop marirea veniturilor firmei se poate deconta in principiu.

Daca poti justifica ca zeci de macbook-uri iti maresc veniturile, sigur ca le poti deconta. Insa vezi ca mai exista o chestie numita amortizare la astfel de achizitii.

Edited by LukRo, 16 March 2023 - 19:47.


#7
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Am citit si mi se pare o bataie de joc acea decizie.Pe ce baza hotarasc anafistii ca nu ai cod caen corect??De unde stiu ei ca ai scris software si nu ai facut doar consultanta? Pai ei trebuie sa prezinte dovezile nu tu.
Acel domn X ar trebui sa ii actioneze in instanta.
Revenind la dilema mea, daca trec pe sistem real ar fi posibil sa il optimizez fiscal astfel incat sa platesc taxe spre 0 folosindu-ma de aceste decontari?

View PostLukRo, on 16 martie 2023 - 19:44, said:


Orice cheltuiala care are ca scop marirea veniturilor firmei se poate deconta in principiu.

Daca poti justifica ca zeci de macbook-uri iti maresc veniturile, sigur ca le poti deconta (in sistem real). Insa vezi ca mai exista o chestie numita amortizare la astfel de achizitii.
Nu se pot vinde si sa imi recuperez o parte semnificativa din suma? In general Mac-urile isi pastreaza bine valoarea ca au garantie internationala

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 19:47, said:

Nu se pot vinde si sa imi recuperez o parte semnificativa din suma? In general Mac-urile isi pastreaza bine valoarea ca au garantie internationala

Atunci activitatea ta nu mai este de consultanta IT.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 19:47, said:

Am citit si mi se pare o bataie de joc acea decizie.Pe ce baza hotarasc anafistii ca nu ai cod caen corect??De unde stiu ei ca ai scris software si nu ai facut doar consultanta? Pai ei trebuie sa prezinte dovezile nu tu.
Acel domn X ar trebui sa ii actioneze in instanta.
Revenind la dilema mea, daca trec pe sistem real ar fi posibil sa il optimizez fiscal astfel incat sa platesc taxe spre 0 folosindu-ma de aceste decontari?


Nu se pot vinde si sa imi recuperez o parte semnificativa din suma? In general Mac-urile isi pastreaza bine valoarea ca au garantie internationala
Nu este bataie de joc. Orice factura pe care o emiti trebuie justificat ceea ce ai scris acolo. Comanda ferma de la client, contract cu livrabile clare, etc. Tu justifici pentru ce ai emis acea factura si, la fel, daca cumperi pe firma ceva, acel ceva trebuie justificat ca va fi folosit pentru activitatea firmei.
Ce nu intelegi este ca persoana fizica si persoana juridica (chiar daca e vorba de un PFA) au cu totul alt regim. In orice tara din lumea asta, nu am inventat noi roata si sistemul contabil.

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 19:47, said:

Nu se pot vinde si sa imi recuperez o parte semnificativa din suma? In general Mac-urile isi pastreaza bine valoarea ca au garantie internationala
Poti. Dar, pentru a face asta, ai nevoie de un alt cod CAEN. Si acel cod CAEN nu mai este la norma Posted Image

Asa cum au zis si colegii, vorbeste cu un contabil, te va lamuri exact ce poti si ce nu poti.

Edited by jm2010, 16 March 2023 - 20:47.


#10
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Dar le poti vinde pe olx. Nu cred ca vine anaful la tine acasa in fiecare luna sa vada daca inca nu le-ai vandut.Si daca vine le zici ca au luat foc si gata.

Poate un contabil sa imi reduca taxele la sub 5000 de euro pe an la venit de 100.000 ?Daca da ii dau cum mare placere chiar si 2000

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 20:50, said:

Dar le poti vinde pe olx. Nu cred ca vine anaful la tine acasa in fiecare luna sa vada daca inca nu le-ai vandut.Si daca vine le zici ca au luat foc si gata.

Poate un contabil sa imi reduca taxele la sub 5000 de euro pe an la venit de 100.000 ?Daca da ii dau cum mare placere chiar si 2000
Nu stii niciodata. Gandeste-te asa: el da o factura unui client si ANAF-ul face un control la acel client (probabil mare deci sanse mai mari sa mearga). Apoi vede factura/facturi de la PFA si incepe un control incrucisat ca sa vada cum stau lucrurile. Si, in general (mai ales la un PFA cu contabilitate minima) unui inspector nu o sa ii ia prea mult ca sa vada neregulile. Si amenzile sunt mari. Si le plateste pe persoana fizica pentru ca PFA-ul este pe CNP.
Pe de alta parte, vezi ca la sistem real se declara incasarile si cheltuielile. La diferente prea mari, la un cod CAEN de servicii software, la un PFA fara angajati, se ridica niste semne de intrebare relativ usor.
Este un risc, depinde daca doreste sa si-l asume. Dar sa nu uite ca pe PFA raspunde pe persoana fizica cu tot ce are pentru orice il arde ANAF-ul.

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
initiator, abordezi problema intr-un mod infantil.
inainte de a face vreo trasnaie, incearca sa intelegi unele cuvinte: cheltuieli deductibile,  mijloace fixe, obiecte de inventar, amortizare.
pe scurt contabilitatea are reguli si nu poti face ce vrei tu cu bunurile unei societati.

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 20:50, said:

Poate un contabil sa imi reduca taxele la sub 5000 de euro pe an la venit de 100.000 ?Daca da ii dau cum mare placere chiar si 2000

cam asa a zis si Irina Socol (SIVECO) cand a cumparat soft de la minoritarii din Sintesti. Nu i-a mers.

Edited by strongsss, 16 March 2023 - 21:15.


#13
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postgratzi858, on 16 martie 2023 - 20:50, said:

Dar le poti vinde pe olx. Nu cred ca vine anaful la tine acasa in fiecare luna sa vada daca inca nu le-ai vandut.Si daca vine le zici ca au luat foc si gata.

Poate un contabil sa imi reduca taxele la sub 5000 de euro pe an la venit de 100.000 ?Daca da ii dau cum mare placere chiar si 2000
Ai plecat de la PFA si ai ajuns la bisnitareala pe OLX
Cati ai ai ?

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
e si el aitist ca toti, isi ascunde veniturile in spatele serviciilor de consultanta la norma. probabil e suparat ca i-a scazut plafonul si nu se mai incadreaza si in plus de asta s-a dublat si CAS si CASS-ul.

treci pe microintreprindere. poti sa si decontezi, iti platesti impozit pe dividende si venit.

Edited by laffin, 17 March 2023 - 08:11.


#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Asta se intampla si din cauza ca noi ne pricepem la toate. Cum mergem la "doctor" pentru analize anuale sau cand ne doare ceva, asa ar trebui sa mergem la un consultant financiar pentru ne optimiza corect veniturile din PFA, atunci cand intervin modificari legislative care ne afecteaza "venitul din business" .

#16
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Am inteles ca la microintreprindere impozitul ar fi 1%, dar cas, cass?? Ca alea sunt defapt grosul (vreo 35%). De la 45% la 35% nu e mare dif. Si daca nu pot face decontaril care sa anuleze acei 35%,nu rezolv mare lucru.

#17
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Treci la CIM daca lucrezi pentru firme din RO, platesti doar 35%. Oricum daca ai facturi doar de la un client din RO Anaful te cam baga la activitate dependenta sa nu ai surprize sa trebuiasca sa platesti taxe pe salariu retroactiv.

Iar Mac-urile luate pe firma sunt mijloace fixe, nu se pot vinde pe OLX. Se pot amortiza in 3-5 ani, adica pentru un MAC de 6000 euro tu poti sa deduci doar 100 euro pe luna (aproximativ), iar la sfarsit trebuie sa ai dovada de vanzare/reciclare.

Edited by relu_24, 17 March 2023 - 10:19.


#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Daca nu vrei sa platesti consultanta de specialitate, poti incerca sa te imprietenesti cu Google, ca iti poate da raspuns la aproape 90% din intrebarile tale:
Uite ce mi-a zis mie: https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

https://contapp.ro/o...la-pfa-sau-srl/

Edited by wertyck, 17 March 2023 - 10:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate