Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Samsung Galaxy S23+

  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 30.12.2007
Nu exista topic pentru acest model, sunt informatii imprastiate peste tot si e greu de urmarit daca e cineva interesat doar de acest model. Ce care il aveti, postati aici despre S23+ impresii lasate, autonomie, probleme, etc. Personal nu ma intereseaza Ultra (forma patratoasa si pen-ul), ala mic e prea mic (dimensiuni, baterie, autonomie), modelul + ar fi ok pentru mine. Deci, cei care aveti S23+, ce autonomie aveti intre incarcari? Sunt actualizari cu probleme, bug-uri, se incinge, intra in protectie si scade performanta/ilumiinarea ecranului, etc?

#2
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 24.03.2007
Autonomia este de 8-10 ore pentru vizionat filme (youtube, netflix, etc) și undeva intre 6-8 ore pentru o utilizare combinata jocuri, filme, muzica si alte maruntisuri. Sunt cu actualizarile la zi si nu am observat probleme. Nu se incinge, nici macar dupa 2-3 ore de jocuri. Nu am simtit sa scada performanta sau iluminarea ecranului. Sunt foarte multumit de el. Mai putin problema cu camera la fotografiat text din apropiere unde am observat si la al meu ca in anumite zone nu are aceasi claritate, insa nu ma deranjeaza incat sa fac retur. Textul fotografiat ramane lizibil in toata imaginea, insa nu are aceeasi claritate peste tot.

#3
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Daca nu te deranjeaza un telefon premium cu un pret premium sa aiba aceasta problema, poate vezi aici cum arata pozele facute cu alte telefoane, cum ar sa fie normalul, de fapt. Inca de la inceput am fost dezamagit de camera, pentru pretul platit, am observat si acea neclaritate insa abia acum am realizat ca este o problema. Camera nu este ceea ce trebuia sa fie, de fapt, pe acest model. Sa speram ca poate vor remedia cu update-ul ce va veni pentru camera, dar nu se stie...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/comP-LHIQuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Eu zic ca e bine după 1 luna

Attached Files



#5
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012

 geo741, on 17 martie 2023 - 14:46, said:

Daca nu te deranjeaza un telefon premium cu un pret premium sa aiba aceasta problema, poate vezi aici cum arata pozele facute cu alte telefoane, cum ar sa fie normalul, de fapt. Inca de la inceput am fost dezamagit de camera, pentru pretul platit, am observat si acea neclaritate insa abia acum am realizat ca este o problema. Camera nu este ceea ce trebuia sa fie, de fapt, pe acest model. Sa speram ca poate vor remedia cu update-ul ce va veni pentru camera, dar nu se stie...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/comP-LHIQuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mine e irelevant. Poate sa nu aiba camera deloc :)) Am facut maxim 10 in cele 40 de zile de cand il am. Nu toata lumea e tipicara si are pretentii de focus perfect sau bazaconii de genul asta. In aer liber pozele au iesit super, chiar si pe timp de noapte/portret. Super gen, poze facute pe grabe totul ok, nu ai mari pretentii. Ma rog, nu vad mare diferenta de la S21 dar nici la 14 Pro Max nu mi se pare vreo diferenta, tot poze facute de telefoane sunt ( adica stii clar asta daca te uiti la ele ).

Telefonul S23+ se comporta impecabil. Sunt mare pasionat de telefoane si m-am jucat cam cu toate modelele de top, iar aceasta serie de la Samsung, pana acum, este cea mai buna serie Android de la infintarea acestui sistem de operare ( ca si experienta ). Viteza e uimitoare, a ridicat mult stacheta, nu prea vad ce imbunatatiri hardware vom mai simti de acum inainte la nivel de procesare pentru ca totul se incarca in fractiuni de secunda.

Nu mai fiti carcotasi, oricum nu oricine isi permite sa isi ia Flagship iar cand iti iei, bucura-te de el asa cum este nu mai cautati mereu ceva, pentru ca TOATE produsele au si chestii nasoale. Fa o balanta si daca ti se pare ca nu inclina unde trebuie, vinde-l.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Eu nu pot sa inteleg cum poti sa dai atatia bani pe un telefon si sa nu te deranjeze anumite probleme hardware... pe sectiunea S23U lumea nu e deranjata de procesul gresit de laminare a ecranului, aici nu va deranjeaza focalizarea cu probleme... Daca erau midrange, mai ziceam...

Edited by lex2010, 17 March 2023 - 23:07.


#7
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012

 lex2010, on 17 martie 2023 - 23:04, said:

Eu nu pot sa inteleg cum poti sa dai atatia bani pe un telefon si sa nu te deranjeze anumite probleme hardware... pe sectiunea S23U lumea nu e deranjata de procesul gresit de laminare a ecranului, aici nu va deranjeaza focalizarea cu probleme... Daca erau midrange, mai ziceam...

Nu e nicio defectiune hardware la camere. Probabil ceva probleme la update de soft. Senzorul nu e facut de Samsung, are si el ceva Quality Control la Sony. Suntem oameni si oameni, pentru unii nu conteaza chiar deloc pozele deoarece nu dam doi bani pe Social Media (am trecut de varsta de liceu). Dar oricum ai da-o, e greu sa nu iti convina calitatea pozelor de la un S23 Plus, chiar nu deranjeaza cu nimic. Mie de exemplu imi focalizeaza perfect pe hartie si cu lumina mai multe si mai putina. Vreti voi totul pe auto.

Singurul motiv pentru care cumpar Flagship-uri este procesorul. Un procesor de top ma va servi bine si peste vreo doi ani. Daca voi cumparati telefoane de top pentru sticla de pe spate, pentru nu stiu ce safir folosit la camere, e problema voastra. Daca ar pune Snapdragon Gen 2 pe un A33, maine as vinde S-ul.

#8
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Fiecare cu nevoile lui, eu cumpar un telefon strict pentru camerele foto, altceva nu prea ma intereseaza. Nu pentru social media, ci pentru pozele din concedii/city break-uri, n-am chef sa umblu cu DSLR-ul dupa mine.

Procesorul e irelevant daca nu te joci, pentru Whatsapp, social media si Internet browsing isi face treaba orice telefon mid-range.

#9
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012

 lex2010, on 17 martie 2023 - 23:36, said:

Fiecare cu nevoile lui, eu cumpar un telefon strict pentru camerele foto, altceva nu prea ma intereseaza. Nu pentru social media, ci pentru pozele din concedii/city break-uri, n-am chef sa umblu cu DSLR-ul dupa mine.

Procesorul e irelevant daca nu te joci, pentru Whatsapp, social media si Internet browsing isi face treaba orice telefon mid-range.

Eu nu prea ma omor cu pozele in general. Am fotografii in familie cand plecam undeva :)) Dar tocmai, Flagship procesor acum o sa bata un midrange din 2025, asa ca pot sa tin telefonul lejer 3-4 ani daca acum este top ca si performanta.

#10
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Exact cum zice si lex, fiecare cu nevoile lui. De acord, este un telefon foarte bun per total, poate seria cea mai reusita a Samsung, insa este un telefon premium, pret la fel de premium, si ar trebui sa nu existe probleme. Foarte multi care cumpara telefoane premium, o fac si pentru calitatea camerei, care ar trebui sa fie mult mai buna decat a uneia de telefon mid-range, pentru banii platiti. Inca de la inceput, cum am mai spus, camera m-a dezamagit. Am sarit de la S10+ la S23+, si parca e un regres. Nu ca s10 facea poze extraordinare, insa acum, la s23, mi se par mai slabe. Neclare, mult noise... Nu stiu ce a fost intre s10 si s23, insa vad multi care lauda calitatea pozelor si nu inteleg de ce o fac... Chiar si S4 facea niste poze super in lumina buna, pot sa spun ca am niste opere de arta facute cu el! Chiar nu inteleg ce se intampla acum...
@MihaiTS : Te contrazici singur, spui ca tie iti focalizeaza perfect, iar la inceput spui ca e doar problema de soft. Pai nu ar trebui sa avem toti acelasi soft, si implicit, aceleasi probleme? Drept dovada, unii (mai putini) nu au problema, altii (multi) au aceasta problema. Si crede-ma, oricum am incercat, focalizare manuala, zoom, ai-ul on/off, problema exista. Fa o poza cu alt telefon si vezi cum iese, cum naiba sa am problema asta la 1000 de eur, si alte panarame de telefoane sa nu aiba? Chiar mi-a trebuit sa trimit niste documente pe mail, si in graba respectiva am sesizat ceva in neregula, au iesit neclare insa acum chiar am devenit constient de problema asta.
Uite, o sa las o poza prelucrata putin, ca sa vezi ditamai cercul, ideea problemei, ca sa zic asa.
Si zic, tu sa nu mai fii carcotas, caci oamenii sunt diferiti si au nevoi diferite, iar unii chiar muncesc pentru banii astia. Si nu, n-o mai arde cu social media, exista si pasionati de fotografie pe lumea asta, chiar si daca eram ahtiati de social media, cine esti tu sa judeci? Si vorbesc fara rautate, sper ca m-am facut inteles. Posted Image

Attached Files



#11
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 03.01.2015
Cam rău arată poza ... cred ca și un S1 o scotea mai bună

#12
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 01.02.2009
Eu am S23 fabricat in Vietnam si nu am aceasta problema cu focalizarea. Sa inteleg ca e o problema aleatorie?

#13
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Este o poza de pe reddit, prelucrata în Photoshop (lumina, layere, pentru a se vedea mai ușor fenomenul). Inițial s-a spus ca problema este la telefoanele fabricate în Vietnam, apoi India, cine mai știe... La mine pe cutie scrie Vietnam, iar după imei ar fi Korea, și am problema asta.
Având aceleași camere de la s22, și acești utilizatori s-au plâns de problema, insa Samsung nu a făcut nimic, iar acum se pare ca e mai accentuata problema. Sa vedem ce va rezolva update-ul de la sfârșitul lunii.

Edited by geo741, 18 March 2023 - 12:42.


#14
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Mai nou, de astăzi, am salvat pagina asta pe ecranul home, de doua ori când am deschis-o s-a blocat telefonul și s-a restartat, a doua oara mai greu, am crezut ca rămân asa cu el, ecranul negru, nu mai făcea nimic....

#15
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 03.01.2015
Probabil nu îi place sa intri pe o pagină in care se vorbește de rău despre el...😀 Inteligenta artificiala a evoluat 😀

Edited by Tomaz2015, 18 March 2023 - 15:10.


#16
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Daaa... și acum mi-a făcut la fel...

#17
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 03.01.2015
Șterge pagina

#18
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

 geo741, on 18 martie 2023 - 15:18, said:

Daaa... și acum mi-a făcut la fel...
si mie imi face aprox. la fel cand intru pe forum, chrome se blocheaza cateva sec si dupa dau crash aplicatii random. sau spune ca da crash chrome dar el defapt functioneaza corect. Si asta se intampla doar cand intru pe forum, aici, random. Ciudat.

Edited by loler256, 18 March 2023 - 18:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate