Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Urmeaza ceva cu Euroinsul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

View Postmirel3003, on 16 martie 2023 - 09:48, said:

Vezi si reversul medaliei... ai facut accident din vina ta, nema amiabila, platesti si amenda la politie si ramai si probabil fara permis.
In plus esti vanat de politisti... cel putin in Vest-ul tarii se fac campanii de oprire doar a participantilor la trafic cu numere straine...

Deci nu stiu ce sa zic!
Tu te crezi in Estul salbatic... Posted Image Dupa mintea ta masinile straine ar trebui interzise in Romania. Pai atunci sa le intoarca la vama ca e mai simplu ...

arata-mi si mie o campanie din asta... un link, o circulara, ceva. Poate facem banu la CEDO!

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostGlCA_Contras, on 16 martie 2023 - 10:43, said:

Tu te crezi in Estul salbatic... Posted Image Dupa mintea ta masinile straine ar trebui interzise in Romania. Pai atunci sa le intoarca la vama ca e mai simplu ...

arata-mi si mie o campanie din asta... un link, o circulara, ceva. Poate facem banu la CEDO!

Nu am nici o problema cu masinile cu numere straine, eu ti-am expus doar dezavanatajele la care te expui inmatriculandu-ti masina in alta tara.
A fost acum nu mult timp (maxim 3 luni) in Timisoara, pe pod-ul Michelangelo intr-o noapte filtru si opreau si verificau absolut toate masinile cu numere straine (nu doar BG). Aveai numar de Romania treceai mai departe.

ia de aici:
https://www.avocatne...

sau

https://weradio.ro/p...numere-straine/

Fuga la CEDO acum!

Edited by mirel3003, 16 March 2023 - 11:08.


#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Pai tu spui de un filtru ca si cum treaba asta e o practica generalizata doar pentru masini straine Posted Image  Cate filtre se fac pentru masinile romanesti ai uitat. Lasa propaganda cu masinile straine cu amenzi, cu procese, cu suspendari de permise si cu RCA nerecunoscut in Romania  pentru analfabeti functionali si conspirationisti rusofili.

Hai sa atragem turistii in Romania cu parnaie si amenzi

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postbonygy, on 16 martie 2023 - 08:32, said:

Nu inteleg... faptul ca am imbatranit cu 8 zile, este un motiv?
De imbatranit sigur ai imbatranit, ca timpul e o resursa neregenerabila.
Vor sa scape de anume categorii de clienti (de o anumita varsta, cu masinii de anume capacitate si din anumite localitati).
Eu la Bucuresti am platit mai putin ca anul trecut cand erau incluse si comisioanele pt agentii.

View Postalin2pas, on 16 martie 2023 - 08:50, said:

Groupama sunt la tarife doar cu puțin mai mari decât Euroins, sunt mai serioși
Pentru mine toti sunt la fel. Am Casco la Groupama si mi-au pus bete in roate pt o amarata de oglinda de am lipit-o cu silicon si a ramas cum am stabilit. Le-am dat banii 3 ani degeaba pana acum.

View Posttomcatsk8, on 16 martie 2023 - 10:32, said:

Verifica pe Emag, iti calculeaza foarte bine ofertele.
la Emag iti da preturi bunicele dar ia-le doar orientativ, cand cumperi mai fa odata simularea pe saitul firmei de asigurari cumpara online si scapi de comisionul dealerului si eventual al agentiei daca mergi sa cumperi fizic dintr-o agentie.

Edited by TheWarrior, 16 March 2023 - 11:38.


#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Vedeti ca la "brokeri"*** platiti cu 50-100-150 de lei mai scump (in functie de valoarea asigurarii, dar si de asigurator).

Intotdeauna vedeti si direct pe site-ul asiguratorului, brokerul e doar un man in the middle, traieste din 5 clickuri pe care le puteti da si voi singuri.

La fel, unii asiguratori vand decontarea directa mai scump, altii mai ieftin.
(exemplu: decontare directa la Euroins 213 lei, iar la Asirom 150 de lei).

Ca fapt divers, ia selectati la adresa un sat dintr-un judet mai nepopulat (eu aleg Covasna), sa vedeti cum scade zdravan pretul (cu 30-40% chiar) fata de Bucuresti.


*** brokerul eu inteleg ca ar trebui sa-ti obtina un pret mai bun, sa-ti dea ceva personalizat; insa cuvantul "broker" in cazul asigurarilor auro n-are nici legatura cu ideea de ofertare. Doar da 5 clickuri si-ti da 5-6 cotatii pe o singura foaie.

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 12:00.


#24
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcattavencu, on 16 martie 2023 - 11:57, said:

*** brokerul eu inteleg ca ar trebui sa-ti obtina un pret mai bun, sa-ti dea ceva personalizat; insa cuvantul "broker" in cazul asigurarilor auro n-are nici legatura cu ideea de ofertare. Doar da 5 clickuri si-ti da 5-6 cotatii pe o singura foaie.
Presteaza si ei un serviciu, fac ceva pt banii aia, e ceva procent din valoarea politei.
Pana anul trecut era suma fixa indiferent unde faceai simularea sau de unde cumparai, direct de la asigurator, de la broker sau fizic dintr-o agentie.
Acum e fiecare cum se descurca. Asa ceva a mai fost. Puteai negocia cu brokerul, Tin minte ca unu mi-a dat odata un bon cadou tocmai ca sa iau de la el.

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ce bon?

Sa fie sanatosi; orice simulare fac direct la asiguratori vad ca iese mai ieftina decat la brokeri.

Clickuri stiu sa dau si io.

Stiti ce nu inteleg? schema aia cu "asigurat cu risc ridicat".
La fel, nu inteleg cum se calculeaza B8 din tarif. Ca mie nu-mi iese deloc. B8 nu inseamna ca trebuie sa am 50% reducere din tariful de referinta?

https://www.baar.ro/...ruarie-2023.pdf

La mine e 1265 de lei referinta. N-ar trebui sa platesc jumatate din suma asta?

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 12:24.


#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcattavencu, on 16 martie 2023 - 12:16, said:

La fel, nu inteleg cum se calculeaza B8 din tarif. Ca mie nu-mi iese deloc. B8 nu inseamna ca trebuie sa am 50% reducere din tariful de referinta?
tarifele alea sunt orientative am inteles.
Ei isi fac socoteala pe daunele ce le-au platit ei nu pe media generala pe tara.
Cam asa am inteles ca stau lucrurile.
Apoi ei fac reducerile pe categoriile pe care vor sa le atraga.
Sau maresc la categoriile pe care vor sa le respinga, asa cum a patit colegul initiator al topicului. s-a trezit ca in 8 zile au crescut tarifele exponential.

#27
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai ori sunt de referinta, ori orientative...

Cert (cel putin pentru mine) e ca in 2021 am platit 452 de lei, iar in 2022 am platit 971 de lei...(ambele sume sunt cu decontare directa).
Aceeasi clasa B8, zero evenimente in 16 ani.
Sunt din 2007 cu (la) Asirom, fara intrerupere, iar in primii 6-7 ani am avut si Casco la ei (tot cu zero si aici)
Probabil undeva e o "taxa de prost" la RCA-uri in general vorbind, de s-au dublat.

Cred ca e "taxa de oras"; nu mi se pare normal in Covasna sa platesc 600-700, iar in Bucuresti mia de lei.

Pai multi au adresele pe provincie, dar stau in Bucuresti. Practic, io ii sustin pe ei, nu? ei platesc sume mai mici, eu mai mari, dar conducem cu totii in Bucuresti.
Bun asa, ce sa zic.

As face asa - ai avut eveniment in bucuresti, dar esti declarat pe provincie sa iasa mai ieftin? Verificare - muncesti cumva in Bucuresti? Ia plateste tu ceva in plus, pentru ca e o semi-frauda asta.

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 12:52.


#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcattavencu, on 16 martie 2023 - 12:41, said:

Pai multi au adresele pe provincie, dar stau in Bucuresti. Practic, io ii sustin pe ei, nu? ei platesc sume mai mici, eu mai mari, dar conducem cu totii in Bucuresti.
Eu stiu persoane care au masina pe numele nevestei ca femeile platesc mai putin. Sau pe numele unor batrani, categoria 51-60 e cea mai avantajata.
Si sa vezi halimai ce o sa fie cand se vor plafona, ca practic o sa puna la aia cuminti si reduce la aia nervosi in trafic.
Asta e viata, cine tipa primeste.
Tu trebuie sa te adaptezi, nu se adapteaza societatea dupa nevoile tale.

Asta e capitalismul, toti vor sa isi maximizeze profitul, ca nimeni nu vine cu bani de acasa.
Servisurile profita sa umfle preturile, asiguratorii la fel.
Se vede clar ca se face lobby in orice activitate, ca e productiva sau de servicii, orice si la inchirieri am vazut ca apare cate unu la tv sa anunte ca se va scumpii nu stiu ce......
Ba ca se scumpeste carnea ca e nu stiu ce virus, ba ca s-a scumpit laptele ca pe motiv de nu stiu ce......

Edited by TheWarrior, 16 March 2023 - 13:29.


#29
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostTheWarrior, on 16 martie 2023 - 13:29, said:

Ba ca se scumpeste carnea ca e nu stiu ce virus, ba ca s-a scumpit laptele ca pe motiv de nu stiu ce......

Astea cu anuntatul scumpirilor sunt cele mai mari mizerii mediatice. De fapt, e invers: mesajele astea sunt fix pentru aia din bransa respectiva - "Scumpiti! Ca noi ii avertizam ca se scumpesc."

Se va scumpi painea / se va scumpi faina etc. - anunturile astea sunt de parca industria aia e centralizata, de parca e un singur producator, de parca e un singur pret (mercurial).
De-asta e o mega inselatorie cand apare unul din asta din bransa respectiva si zice "se va scumpi", de parca are el control pe toti producatorii din tara asta. Nu are, desigur - e doar un indemn pentru producatorii aia SA SCUMPEASCA.

La asigurari, din pacate, sunt foarte putini si, intr-o buna masura, senzatia mea e ca sunt oarecum tacit de acord intre ei sa nu fie nimic ieftin.

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 13:52.


#30
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postalin2pas, on 16 martie 2023 - 08:50, said:

Pentru mine Euroins nu prezintă încredere. Am avut o asigurare la City Insurance și a expirat puțin înainte să-și piardă valabilitatea datorită falimentului. Groupama sunt la tarife doar cu puțin mai mari decât Euroins, sunt mai serioși și au restricții doar Ucraina și Rusia, față de Euroins care au mai multe țări.
De ce?
Ai avut CASCO la ei sau iti faci RCA cu taxare inversa?Posted Image Posted Image Posted Image

View PostGlCA_Contras, on 16 martie 2023 - 09:38, said:

Raportul ASF ar trebui sa vina azi si piata RCA va reactiona in conformitate... Daca astia ii scot pe Euroins vinovati restul scapa de competitorul cel mai ieftin din piata Posted Image Faceti voi calculele ce va urma.
https://republica.ro...-s-a-ajuns-aici

Eu imi inscriu masina pe Bg! Posted Image
Este cu vanilie sau zmeura?Posted Image

View Postcattavencu, on 16 martie 2023 - 11:57, said:

Vedeti ca la "brokeri"*** platiti cu 50-100-150 de lei mai scump (in functie de valoarea asigurarii, dar si de asigurator).

Intotdeauna vedeti si direct pe site-ul asiguratorului, brokerul e doar un man in the middle, traieste din 5 clickuri pe care le puteti da si voi singuri.

La fel, unii asiguratori vand decontarea directa mai scump, altii mai ieftin.
(exemplu: decontare directa la Euroins 213 lei, iar la Asirom 150 de lei).

Ca fapt divers, ia selectati la adresa un sat dintr-un judet mai nepopulat (eu aleg Covasna), sa vedeti cum scade zdravan pretul (cu 30-40% chiar) fata de Bucuresti.


*** brokerul eu inteleg ca ar trebui sa-ti obtina un pret mai bun, sa-ti dea ceva personalizat; insa cuvantul "broker" in cazul asigurarilor auro n-are nici legatura cu ideea de ofertare. Doar da 5 clickuri si-ti da 5-6 cotatii pe o singura foaie.
Acum ai aflat,cam tarziuPosted Image

View PostTheWarrior, on 16 martie 2023 - 13:29, said:

Eu stiu persoane care au masina pe numele nevestei ca femeile platesc mai putin. Sau pe numele unor batrani, categoria 51-60 e cea mai avantajata.
Si sa vezi halimai ce o sa fie cand se vor plafona, ca practic o sa puna la aia cuminti si reduce la aia nervosi in trafic.

Foarte tare ,nu am stiut ,tu cand ai aflat?Posted Image

#31
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@florinellll - eu inteleg ca te bucuri, dar nu e corect, pentru ca multa lume de facto sta si conduce in bucuresti.

ar trebui sa renunte la domiciliu daca tot e irelevant in fapt. Sa faca o medie.

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 14:30.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
E normal sa creasca asigurarile. In urma cu nu foarte multa vreme au introdus si la noi in despagubire si valoarea autoturismului inchiriat pe durata reparatiei, care trebuie sa fie din aceeasi clasa. Automat si suma fiecarei despagubiri in parte a crescut cu costul a cateva zile de inchiriere.

#33
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postflorinellll, on 16 martie 2023 - 14:26, said:

Acum ai aflat,cam tarziuPosted Image



am aflat cam tarziu, ca prostu, stiu.

aveam unu care ma suna cu 7 zile inainte, vedeti ca expira.

si ani de zile am pus botu

apoi mi-am dat seama ca e fix la fel sau mai putin daca fac direct.

si cum URASC din sufletul meu intermediarii (mai ales cand nu aduc nimic in plus, doar vand o poveste), am zis pas.
Poa' sa fie si acelasi pret, sar intermediarul si fac direct.

View Postsebulbus, on 16 martie 2023 - 14:31, said:

E normal sa creasca asigurarile. In urma cu nu foarte multa vreme au introdus si la noi in despagubire si valoarea autoturismului inchiriat pe durata reparatiei, care trebuie sa fie din aceeasi clasa. Automat si suma fiecarei despagubiri in parte a crescut cu costul a cateva zile de inchiriere.

sa stii ca sumele cerute azi se apropie de sume cerute in tari cu salarii muuult peste ro

irlanda? (salariu 3 mii mediu net)
luxemburg? (4300 euro mediu net salariu)

Romania e la 70% din pretul asigurarilor din tarile astea doua de mai sus
ca ce chestie?

au toti aia de pe fir salarii ca in IE / LUX?
ca n-au

nu cumva in ro service-urile au exagerat la greu tarifele la reparatiile pe rca, ca urmare asiguratorii s-au executat si le-au marit in consecinta?

au ajuns sa ceara in ro pe o bara fata sau spate 1000-1500 de euro?? (piesa + montaj)

wtf...

ce dracului, au ajuns sa pretinda 200% profit????

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 14:40.


#34
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcattavencu, on 16 martie 2023 - 14:38, said:

au ajuns sa ceara in ro pe o bara fata sau spate 1000-1500 de euro?? (piesa + montaj)
se pun piese de origine.
Si daca ai o Mazda nu stiu ce model de rar, asta e...........

#35
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Am facut o simulare rapida acum la un Rca pe Emag. La loganul meu din 2007 motor de 1,4 platesc 393 lei pe un an la Euroins. Pai ce s-a scumpit?

Edited by rhdghdhs, 16 March 2023 - 15:45.


#36
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postrhdghdhs, on 16 martie 2023 - 15:43, said:

Pai ce s-a scumpit?
Vezi ca e pe 6 luni :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate