Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Care este cel mai longeviv electrocasnic din casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Poststoshiba, on 16 martie 2023 - 10:28, said:

VCR Akay 220 din 1987 si radio Selena din 1988.

pffffff, am avut Selena, a fost de baza in bucatarie intre anii 86 - 2000....

cate "Unda vesela" si teatru radiofonic am ascultat la el......

trebuie sa o intreb pe maica-mea daca il mai are.

am avut si o dihanie de Bucur, nu stiu daca mai e functional

cand te gandesti ca AZI ai sute de mii de posturi de radio din toata lumea in RadioGarden pe telefon, din ce oras vrei tu...
sa exersezi limbi straine, sa afli stiri direct...

Edited by cattavencu, 16 March 2023 - 14:26.


#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Radioul clasic are încă farmecul lui.     Posted Image

View Postmiki07, on 16 martie 2023 - 10:43, said:

Eu am un radio pe lămpi (cred) din anii '50 sau '60'. Din păcate, la un moment dat, cineva a avut nevoie de ștecherul lui și nu mai merge. Sau nu știu dacă mai merge. De arătat, arată bine    Posted Image   . Bună piesă de muzeu însă.

Ce radio?    Posted Image

Da' vreun frigider mai vechi de 1968 a văzut cineva recent?   :huh:

Edited by djl, 16 March 2023 - 14:41.


#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 16 martie 2023 - 09:33, said:

Acu' a intrat pe subiect. :bigwhitegin:
Din păcate nu am electocasnice aşa de vechi, exceptând o râşniţă Italienească din anii '80. Dacă aveam grijă de frigider, aveam şi azi un "Z.I.L." din 1981...   Posted Image
La electronice am în schimb ceva vechi. + telefoanele. Posted Image
Chiar nu te poti abtine si sa scrii numele proprii sau siglele asa cum se scriu si nu cum vrea muschii tai??? nu lasa impresia de inteligenta, uneori chiar dimpotriva!

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Scriu precum vrea muşchii mei (pe care nu-i am) şi gata.
Electrocasnice vechi nu prea mai găseşti că propagandă + ieftineală.
Mi-am amintit: am un aspirator ruZZesc, dar nu mai e folosit de ani. Stă pe balconul din spate.

#41
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Maica-mea are un aragaz GLEM Gas luat in 1995. Inca functioneaza. La mine sunt toate noi, pentru ca, casa noua acum 10 ani.

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Un aragaz Bosch - dar e deja reparat/carpit de 2 ori ca s-au cam dus plasticele de la usa cuptorului... E de prin anii 90.
Insa astea noi au plastic in cuptor, deci ar ceda si mai repede asa ca nu ma grabesc sa il schimb.

In rest, toate care le-am avut in anii 90 - frigider, masina spalat... s-au dus dupa 15-20 de ani si au trebuit inlocuite cu alteel noi - care tin cam 5 ani doar...

#43
pakomusicromania

pakomusicromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.01.2015
Aspirator Electrolux, are peste 15 ani, 2000W, singurul lucru care s-a dus a fost buretelul de la filtre. :)) Cred ca am prins perioada in care totul se face "pe viata" si nu pe consumerism. :D

#44
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt mulți factori la mijloc, printre care modul de exploatare, fluctuațiile de tensiune etc.

Centrala de apartament nu aș trece-o la electrocasnice, musai.

Aragazul și frigiderul Whirlpool încă duc bine-mersi... Le avem de mai bine de 12-13 ani, lejer. Ok, clar nu au briz-briz-urile astora noi, cu nu știu ce tehnologii și Smart, eficientă, însă pot băga mâna în foc că unele noi, cedează mai rapid.

Dacă vrei ceva modern și să țină și mulți ani, a se vedea Miele, însă au și o politică de preț corespunzătoare, adică deloc ieftine. O bucătărie dotată cu electrocasnicele lor, ajunge la mii bune de euro. Dar, având în vedere că există cardurile de cumpărături în rate, mai degrabă dai 1000 de euro pe ceva, dar știi că ține 20 ani, decât 500, dar îl schimbi, la 5-10 ani.

Edited by Vlad_22, 16 March 2023 - 21:58.


#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Vechile frigidere Arctic le-am pensionat nu pentru că nu mai mergeau ci pentru eficiență mai mare, autodecongelare și zgomot redus. O centrală Radiant de dinainte de 2000 merge și azi la firmă. Acasă centrala Buderus are vreo 15 ani și trebuia să crape dar o ținem bine, apa e filtrată și nu a cedat schimbătorul. Mai avem și un mixer care are vreo 40 de ani și încă merge.

#46
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Centrala nu e electrocasnic sau îmi scapă mie ceva?

View PostYOUR_GOD, on 16 martie 2023 - 11:30, said:

Pai, si consumul este o variabila demna de luat in seama. Prefer sa cumpar 3 masini de spalat in 10 ani si sa am mereu una noua in casa, decat sa iau una care in 10 ani, sa consume cat trei. AM avut un frigider de genul. A trecut prin multe. L-am dat in stare de functionare. Nu stiu daca mai functioneaza si acum. Era mare si mare consumator de electricitate.
Tot acolo ieși... Practic, tu încurajezi obsolescenta programată.

Nu e de mirare că lucrurile se fabrică cu din ce în ce mai puțin simț de răspundere. Bagă tehnologii și funcții pe ele, ca să-ți fure ochii, funcții pe care oricum le vei folosi de 2-3 ori, dupaia uiți de ele, însă dacă se strică ceva la astea, au multă electronică și te stoarce de bani, în service.

La ce doamne iarta-ma există pe piață frigidere Smart, cu care poți și vorbi sau care au și display, pe care poți vedea și posturi TV sau internet? Mai mult încurcă, când se detectează. Cine vorbește cu frigiderul? Sesizați ce caraghios este.

Sau mașini de spălat cu comenzi vocale și alte vrăjeli...

Edited by Vlad_22, 16 March 2023 - 23:33.


#47
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Chiar deloc. Nu mai cunosc o mie de electroniști. Și asta contează. Și nu încurajez poluarea, deși acesta este trendul, fie și indirect. Dar se produce mult și prost. Asa se fac banii.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVlad_22, on 16 martie 2023 - 21:56, said:

Sunt mulți factori la mijloc, printre care modul de exploatare, fluctuațiile de tensiune etc.
.
asta cu fluctuatiile de tensiune nunstiu cum sa o interpretez.. la mine in zona rar tensiunea de la prize atinge 230V.
Am un stabilizator la centrala, am vazut de multe ori 215V.
Dar cred ca cel mai rau este daca vine tensiune prea mare.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
tfmercedez , ar fi tare să găseşti pe undeva un electrocasnic sau aparat electric mic de pe vremea când la Timişoara aveaţi 110 Volţi şi 42 Hertzi la priză.   :rolleyes:

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Nu, dar am gasit in pivnita un tub de spray de gandaci expirat din 2012..

#51
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Masina de spalat rufe Bosch din 2001, aragaz Ignis din 1995 la casa de vacanta  deci nu folosite f des, dar își fac treaba foarte bine. Acasa un robot de bucatarie Braun din 2003 ( am luat  alt bol intre timp) si un aspirator Miele din 2002.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Aspiratorul miele tine pentru ca a fost scump sinchiar si acum brandul este considerat din gama superioara.

Asa am si eu pe la ai mei un aspirator alaska luat din metro prin 1998.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View PostSharonCollins, on 22 aprilie 2023 - 17:08, said:

Masina de spalat rufe Bosch din 2001, aragaz Ignis din 1995 la casa de vacanta  deci nu folosite f des, dar își fac treaba foarte bine. Acasa un robot de bucatarie Braun din 2003 ( am luat  alt bol intre timp) si un aspirator Miele din 2002.

Ce model e machina de spălat?   :)

#54
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Imi pare rau,  nu stiu . Si nici nu ajung curand acolo. Stiu ca nu are panel de ala cu luminite, etc, niste butoane simple. Aspiratorul a fost scump, da, pe vremea aia cumparai cel putin doua Philips sau ce marci erau atunci cu baniiaia. Tot asa, am avut la mama o masina de spalat rufe AEG care a tinut 13 ani, dar fusese scumpa initial.

Edited by SharonCollins, 22 April 2023 - 19:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate