Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Recorder - „Toate sunteți ale mele!”. Arhidiaconul și elevele de la Seminar

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#37
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 gelublabla, on 16 martie 2023 - 11:26, said:

Nu e acelasi lucru. Aici e un popa implicat, profesorul fetelor.
Ti-ai trimis copilul in tabara insotit de diriginte? Daca da, inseamna ca ai avut incredere in profesor tu ca parinte si i-ai spus si copilului: "asculta de dom diriginte si nu iesi din vorba lui!".
Ei acu gandeste-te ca ala i da sa bea tuica, sa-l imbete!

Pai ai avut si incredere si l-a ascultat odrasla. Care-i faza? N-a iesit din vorba domnului diriginte! I s-a zis sa bea, a baut, de altele nu stiu ce sa zic. Eu tin sa-ti spun un lucru: s-au cam schimbat vremurile de o buna perioada de timp. Degeaba o fac unii pe aici pe "mironositele" si se lamenteaza. Ca vor sau nu vor sa recunoasca asta-i societatea in care traim. Daca nu se duceau in excursie pentru ca parintii le interziceau tot gaseau un "cuibusor de nebunii" unde sa-si petreaca timpul liber. Sa nu fim ipocriti: toti la vremea noastra am facut nebunii, mai mari sau mai mici, e placerea fructului oprit.

Edited by un_el, 16 March 2023 - 12:06.


#38
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 exqusit_drunk, on 16 martie 2023 - 10:35, said:

Fata poate avea perfectă dreptate fiind abuzată sau la fel de bine poate să însceneze pentru a se justifica sau oricare variante intermediare.
Îndoielile mele nu sunt în ceea ce privește spusele fetei (e treaba altora să clarifice cât de adevărate sunt) ci în modul de prezentare făcut de recorder, absolut amatoricesc.
Pai ai sau n-ai indoieli? Ca spui ca e 50/50.
Copiii din ziua de azi, numa' tiktok si inscenat agresiuni sexuale. Posted Image Posted Image Posted Image
Sunt curios daca mai tine atitudinea asta daca ar veni fiica-ta sa-ti povesteasca ca a patit o intamplare de genul.

#39
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 un_el, on 16 martie 2023 - 12:05, said:

Pai ai avut si incredere si l-a ascultat odrasla. Care-i faza? N-a iesit din vorba domnului diriginte! I s-a zis sa bea, a baut, de altele nu stiu ce sa zic.
Pai vezi ca ne intelegem! Eu de popa ziceam ca nu e la locul lui in toata tarasenia asta!

#40
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 gelublabla, on 16 martie 2023 - 11:59, said:


Cum zici tu ....
Si asta tot imaturitate si nevoie de popularitate, nimic deosebit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kPfkxrJdPS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acolo e altceva.

 gelublabla, on 16 martie 2023 - 11:59, said:



Te am intrebat ce ai face tu, nu cum au reactionat parintii fetelor.
Legal nu as avea ce sa fac in afara de a o transfera de la acea scoala.
Tu ce ai face in afara de a face pe justitiarul cu consecintele(legale) de rigoare?

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 12:25.


#41
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 gelublabla, on 16 martie 2023 - 12:15, said:

Pai vezi ca ne intelegem! Eu de popa ziceam ca nu e la locul lui in toata tarasenia asta!

Nu-i la locul, adevarat! Dar sa faci ce zice popa nu ce face popa! Le-a displacut respectivelor domnisoare petrecerea? Nu prea cred! Le-a turnat careva pe gat bautura? Din nou, n-au lasat sa se vada asa ceva. Daca se duceau in club si se intampla acelasi lucru, respectivul care le insotea fiind o persoana matura, aveau sa se planga? Cu siguranta nu! Cel mult aveau sa se planga dimineata de o durere de cap si ca le dor picioarele de la tocurile pe care le-au purtat toata noaptea.

Edited by un_el, 16 March 2023 - 12:31.


#42
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 gelublabla, on 16 martie 2023 - 11:59, said:


Poate de abia au aflat, poate inca nu au vazut imaginile.
Crezi asta? Eu nu.
Sa vedem acum cati parinti isi vor transfera fetele de la acea scoala acum ca este totul public.
Iti spun eu: sub 1%.

#43
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019

 vimann, on 16 martie 2023 - 12:10, said:

Pai ai sau n-ai indoieli? Ca spui ca e 50/50.
Copiii din ziua de azi, numa' tiktok si inscenat agresiuni sexuale. Posted Image Posted Image Posted Image
Sunt curios daca mai tine atitudinea asta daca ar veni fiica-ta sa-ti povesteasca ca a patit o intamplare de genul.
Eu zic să te lași de interpretat ce scriu eu pentru că nu-ți iese niciodată. Nu am scris că are sau nu dreptate ci că e treaba altora să afle. În primul post am scris că relația dintre ei nu easte una normală elev/profesor dar impresia mea e bazată doar pe ceea ce prezintă recorder.
Atitudinea mea ar fi complet diferită ce dea a părinților fetei din reportaj, care nici măcar nu apar să-și susșină odrasla. Și spun asta pentru că fata mea nu a participat la orele de religie din școală de când a fost suficient de mare încât să-și poarte singură de grijă în acea oră, astfel că ar fi imposibil să aibă un popă/profesor care să exercite asupra ei atâta autoritate câtă avea cel din chestiune, nu am apropiați ai familiei care să se ocupe atât de aproape de fata mea fără știrea mea iar când a avut neplăceri în excursie am fost pe punctul de a merge după ea să o recuperez.

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,388
  • Înscris: 06.02.2008

 ionutzitaly, on 16 martie 2023 - 11:59, said:


Ce e ala seminar de fete?, Care e scopul?

Un loc unde viitoarele evlavioase cu frică de dzeu, tinere și neprihănite, se fac muci cu alcool și o iau la buci de la diverși purtători de fustă neagră :D
Bine, ați uitat mesajele labagiului ăluia pe care i le trimitea fetei, ați mușcat-o numai pe aia cu petrecerea. Și când eram eu mai tânăr erau profesori din ăștia, mai ales ăia de sport. Se vede treaba că s-au mai emancipat și ăștia de religie și morală, să nu atingă și ei oleacă?

Edited by caiuscorneliu, 16 March 2023 - 12:43.


#45
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 STARTREK1, on 16 martie 2023 - 07:39, said:

Desfășurarea acestui caz arată sfidarea și ipocrizia care unesc două dintre cele mai influente instituții din România: Biserica și Școala.
Dovezi destul de subţiri pentru o astfel de concluzie.
Din ce am văzut acolo mesaje cu tentă sexuală şi/sau manipulare emoţională ar fi fost doar în cazul unei eleve. De fapt cu tentă sexuală e destul de mult spus, cel mai sexual mesaj părea cel cu "şi tu ai picioare frumoase". Despre turnatul de alcool pe gât profesorul spune că era apă, în privinţa asta nu este nici o dovadă, doar declaraţia fetei. Că au fost la cumpărat de alcool şi ţigări iarăşi e doar declaraţia fetei, nu e vreo dovadă, când eram fumător şi mergeam undeva cu un grup nu cumpăram ţigări la comun, fiecare fumător venea cu ţigările lui.
Cel puţin nepotrivit este episodul în care individul stătea întins pe pat în dormitorul fetelor, chiar dacă doar stăteau la poveşti e clar o poziţie nepotrivită. Nu dovedeşte însă nimic de natură sexuală.
Din reportaj lipsesc punctele de vedere ale părinţilor fetei. Ar fi fost obligatoriu necesare şi puncte de vedere ale unor colege ale fetei şi ale părinţilor acestora. (Sau sunt şi le-am ratat eu?!? ar fi fost foarte util un transcript al reportajului)

PS A nu se înţelege că îl aprob sau că îl apăr pe individ, comportamentul său a fost cel puţin nepotrivit pentru un profesor.

Edited by antinari, 16 March 2023 - 12:54.


#46
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
si cand te gandesti ca multa prostime merge la biserica si are incredere oarba in rahatii astia de oameni :lol:

#47
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 mccrya, on 16 martie 2023 - 13:03, said:

si cand te gandesti ca multa prostime merge la biserica si are incredere oarba in rahatii astia de oameni Posted Image
Nu doar prostime, şi nu se poate generaliza. Pentru fiecare caz negativ găseşti cel puţin unul pozitiv.

#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 ionutzitaly, on 16 martie 2023 - 11:59, said:


Ce e ala seminar de fete?, Care e scopul?
E ca oricare alt liceu. Are acelasi scop pe care-l are un liceu de mate-info.
Adica sa iei bacul si sa mergi la o facultate.

#49
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Si preotii sunt influenceri. Ganditi-va si voi, cati dintre voi sau cati cunoscuti, cati frati, surori, copii cunoasteti care se uita ca "prostimea" in gura unor influenceri, fie ca-s preoti, politicieni, artisti, pierde-vara.
Deci e destula "prostime" in practica. Unii mai prosti ca altii, unii mai destepti decat altii.

#50
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
pai trebuie sa fii complet idiot sa faci ce zice un rahat din ala cu sultana. Aici ma refer la a depasi bariera moralitatii, mai ales cu niste minori

#51
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 12:24, said:


Crezi asta? Eu nu.
Sa vedem acum cati parinti isi vor transfera fetele de la acea scoala acum ca este totul public.
Iti spun eu: sub 1%.

Cam asta-i procentul de oameni inteligenti, asa e.

#52
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 27.02.2018

 exqusit_drunk, on 16 martie 2023 - 09:32, said:

Până la urmă, investigația este despre relația diriginte-elevă sau comportamentul din excursie? Că mie mi se pare că se încearcă dovedirea relației imorale prin punerea într-un anumit context a imeginilor din acea excursie.
Interesant că nici măcar eroina principală nu se plânge de comportamentul profesorului din excursie ci doar de relația care la un momentdat nu i-a mai fost favorabilă.
Tu ești beat de prostie. Și judecătorii imbecili care eliberează abuzatori o fac tot pe motive de "consimțământ" al minorilor.

#53
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 antinari, on 16 martie 2023 - 12:50, said:

PS A nu se înţelege că îl aprob sau că îl apăr pe individ, comportamentul său a fost cel puţin nepotrivit pentru un profesor.

Probabil ca strict legal nu prea au ce sa ii faca; adica nu penal. Pe parte educationala cu siguranta il pot "capsa" bine pentru ca pare un "pradator" in devenire.

Moral trebuia in secunda 2 exclus de biserica ortodoxa... Aici mi se pare problema cea mai mare: in teorie ei functioneaza la un standard mai ridicat decat cel legal; din pacate uneori se acopera unii pe altii. Reportajul este destul de slabut si uni directional.

#54
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019

 antinari, on 16 martie 2023 - 12:50, said:

Din reportaj lipsesc punctele de vedere ale părinţilor fetei.
Lipsesc și e posibil ca acestea să fie favorabile preotului/profesor. Protagonista are o soră mai mare ce a urmat același liceu teologic iar preotul/profesor este un apropiat așl familiei.

mishuletzu, diferența dintre noi e că mie îmi trece după ce dorm.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate