Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recorder - „Toate sunteți ale mele!”. Arhidiaconul și elevele de la Seminar

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#19
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Cum a aparut ieri stirea cu Religia ca materie de examen la Bacalaureat, dar si cealalta ca BOR cere eliminarea definitiei diversitatii si sintagmei "orientare sexuala" din Legile Educatiei, pac, vine acum Recorder si arunca petarda asta. E clar ca baietii o aveau pregatita pentru un astfel de moment.

Edited by borhot, 16 March 2023 - 11:00.


#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Saracutele, o cabana plina de minore si toate baga in ele alcool, una nu o vezi cu capul pe umeri si se mai dau nevinovate si se bazeaza pe "sunt minora". Le lipseste educatia de acasa.
Fetele din ziua de azi au prieten mult mai mare inca de pe la 14-15 ani, parintii le accepta "mofturile".

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 10:36, said:

Din ce inteleg din mesajele postate de ei, cat timp se chiulea cum se dorea, plimbari cu masina, bautura, erau la nivel de "prieten".
Cand a trebuit sa vina la scoala, sa invete, sa nu chiuleasca, a fost caz de recorder si ce dovada avem despre babalacul asta prea prietenos.

Exact.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

View PostEpdm, on 16 martie 2023 - 10:27, said:

Si alt lucru, nu inteleg de ce respectivii nu au mers sa faca plangere la politie ci la “recorder”. Poate pentru ca nu au motiv, cumva?
Poate pentru ca nimeni nu mai are incredere in politie...

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mergeau la cumparaturi sa cumpere alcool si tigari, stiau cu ce scop merg acolo, nu putem sa spunem ca erau sub influenta alcoolului si nu puteau sa gandeasca normal, a fost bine si s-au simtit bine, acuma il dau in gat pe profesor. Posted Image

#23
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDanyHiker, on 16 martie 2023 - 10:28, said:

Nu face nimeni nicio apologie. Este vorba doar despre obiectivitate.

Deci, e in varful de lance al moralitatii care se presupune ca este biserica, in propria ei institutie de invatamant, unde se presupune ca se preda ante-mentionata moralitate, copiii consuma alcool, si preotul ii indeamna la asta.

Care obiectivitate?

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Arhidiaconu era un sfant, dar s-a inhaitat cu niste panarame...ca sa le educe ;)

#25
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
vad o gramada de opinii care oarecum incearca sa minimizeze problema, sau sa justifice parte din ea. uitati cel mai important lucru - e vorba de minori si de actiunile unui adult conectate cu acesti minori.

un minor are niste restrictii dpdv legal la multe chestii, pentru ca e considerat o persoana cu un discernamant incomplet, imatur, deciziile nu sunt luate la modul cel mai corect/rational..etc. un adult trebuie sa stie asta si comportamentul lui ar trebuie sa fie cu totul altul fata de minori vs alti adulti.

ce fac minorii intre ei e "mai" acceptabil...ca mai beau, ca mai fumeaza...dar e intre ei...descopera chestii.  un adult poate manipula foarte usor comportamentul unui minor, mai ales daca vorbeste din pozitie de autoritate.

e clar ca preotul ala a facut abuz dupa abuz, nu m-as fi mirat sa ajunga mai departe, daca nu deja a facut-o in trecut. nu exista justificari gen eram in vacanta, eram in  excursie, a fost cool, a fost bine cat timp ii motiva absente dupa aia nu...astea sunt doar incercari de a ascunde problema.

#26
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006
Mult zgomot pentru nimic. Daca se duceau in club cum era si se intalneau cu un "nene" de vreo 50 de ani care se oferea sa le plimbe cu masina lui sport? O sa treaca si scandalul asta asa cum au trecut toate. Care sa fi fost ultimul? "Marele Alb" daca-mi aduc eu bine aminte?

Edited by un_el, 16 March 2023 - 11:20.


#27
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

View PostDanyHiker, on 16 martie 2023 - 09:08, said:

Corect.
Doar se stie ca minorii nu consuma alcool si nu fumeaza. La 16 ani fetele inca se joaca cu papusile.
Al meu are 16 ani si nu bea alcool, gasca lui de colegi - nu beau (poate o bere - de 330 ml, la o piza cand se mai aduna pe la casa unuia). Deci nu toti beau la 16 ani si mai ales nu toti beau tarie.
Popa ala era adultul in adunarea aia, era ala care se presupunea ca judeca? De ce ai da alcool unor minori? Nu pot sa ma gandesc decat ca urmaresti un scop? Si care ar fi scopul, ce ai putea obtine de la niste minore bete? Imi vine in minte doar ca le vrei dezinhibate si euforice si cu bruma de judecata pe care o au, in mod normal, alterata, sa le urci despuiate pe mese.
Sa nu ne mai ascundem dupa deshte, e vorba de pedofilie chiar daca fizic pustoaicele alea erau implinite

View Postun_el, on 16 martie 2023 - 11:19, said:

Mult zgomot pentru nimic. Daca se duceau in club cum era si se intalneau cu un "nene" de vreo 50 de ani care se oferea sa le plimbe cu masina lui sport?

Nu e acelasi lucru. Aici e un popa implicat, profesorul fetelor.
Ti-ai trimis copilul in tabara insotit de diriginte? Daca da, inseamna ca ai avut incredere in profesor tu ca parinte si i-ai spus si copilului: "asculta de dom diriginte si nu iesi din vorba lui!".
Ei acu gandeste-te ca ala i da sa bea tuica, sa-l imbete!

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Da, sigur. Le-a turnat cu forta pe gat.
Pentru fiecare exemplu de persoana de 16 ani care nu bea alcool iti pot aduce inca 10 exemple care beau de sparg.
Popa ala nu era nou in scoala aia. Daca a organizat o excursie poti sa fii sigur ca toate minorele alea stiau exact ce va fi acolo. Au cumparat alcool impreuna, deci...paranghelia era in plan inca de dinaite sa se urce in microbus sau cu ce dracu s-au dus acolo.
Stiu exemple de astfel de iesiri in trecut dar in care era implicata o diriginta alaturi de fete. Tot pedofilie era?

Sa rezumam: comportament nepotrivit pentru un dascal care e si popa? Cu siguranta.
In rest nu vad nicio agresiune sexuala.
A dat doar in mintea lor, dovada de imaturitate.

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 11:41.


#29
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Șmecheria reportajului e că te face să te gândești doar la faptul că popa/profesor le ducea pe fete în excursie să le convingă să aibă relații sexuale cu el. Dar fix în acest sens nu e nici o referință a nimănui.

#30
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttipareth, on 16 martie 2023 - 09:04, said:

Generalizare crasã. Cazul asta arata ca exista deviatii comportamentale, abuz de putere, infracțiuni peste tot. Nici o institutie nu e scutita si nici o țarã.
Dar una dintre institutii NU E LA FEL CA CELELALTE.
Una dintre institutii (te las pe tine sa ghicesti care) are pretentii ca are origine supranaturala si puteri supranaturale si detine moralitatea absoluta si cere supunere totala.

#31
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

View PostDanyHiker, on 16 martie 2023 - 11:28, said:

Da, sigur. Le-a turnat cu forta pe gat.
Pentru fiecare exemplu de persoana de 16 ani care nu bea alcool iti pot aduce inca 10 exemple care beau de sparg.
Popa ala nu era nou in scoala aia. Daca a organizat o excursie poti sa fii sigur ca toate minorele alea stiau exact ce va fi acolo. Au cumparat alcool impreuna, deci...paranghelia era in plan inca de dinaite sa se urce in microbus sau cu ce dracu s-au dus acolo.
Stiu exemple de astfel de iesiri in trecut dar in care era implicata o diriginta alaturi de fete. Tot pedofilie era?

Sa rezumam: comportament nepotrivit pentru un dascal care e si popa? Cu siguranta.
In rest nu vad nicio agresiune sexuala.
A dat doar in mintea lor, dovada de imaturitate.

Am zis ca nu e regula, nu toti pustanii de 16 ani beau!
In calitatea lui de popa/profesor in momentul in care ii torni in pahar e ca si cum i-ai baga pe gat.
Si faptul ca le urci pe mese si apoi le imprastii in pat, euforice, in jurul tau nu are nimic sexual ...... da ..... spune-i lu mutu asta.
In cazul ipotetic in care ai avea o fata de 16 ani si ai vedea o in ipostazele alea - nu ai vrea sa i rupi capul popii? daca da, de ce?

Revin cu intrebarea: de ce, adult fiind, ai da sa bea tarie unor adolescenti? Motiveaza!

Edited by gelublabla, 16 March 2023 - 11:45.


#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMindArchitect, on 16 martie 2023 - 10:36, said:

Din ce inteleg din mesajele postate de ei, cat timp se chiulea cum se dorea, plimbari cu masina, bautura, erau la nivel de "prieten".
Cand a trebuit sa vina la scoala, sa invete, sa nu chiuleasca, a fost caz de recorder si ce dovada avem despre babalacul asta prea prietenos.
...
Practic ei se distrau si filmau pe diriginte. Care era si preot, deci stiau clar ca or sa ii faca rau daca imaginile respective ajung vreodata in spatiul public.
Asta este o eroare de logica si o manipulare si o tentativa de distragere a atentiei.
Indiferent ce faceau fetele, dirigintele este RESPONSABIL.
Indiferent ce faceau fetele, comportamentul dirigintelui este SCARBOS si IMORAL.

#33
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostGlCA_Contras, on 16 martie 2023 - 11:06, said:

Poate pentru ca nimeni nu mai are incredere in politie...
incredere sau neincredere, verdictele se dau in justitie, nu pe iutub sau pe forumuri. a se vedea cazul de manual al lui johnny depp, care a fost rastignit de presa mult inainte de a avea ocazia sa demonstreze ca e nevinovat. a nu se intelege ca aprob comportamentul individului, biserica e o cloaca de comportamente deviante, dar parca si reportajele astea sunt subiective…

#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postkolfleading, on 16 martie 2023 - 11:40, said:


Dar una dintre institutii NU E LA FEL CA CELELALTE.
Una dintre institutii (te las pe tine sa ghicesti care) are pretentii ca are origine supranaturala si puteri supranaturale si detine moralitatea absoluta si cere supunere totala.
Tocmai de aceea a fost sanctionat doar in cadrul acelei institutii.
Din punct de vedere lega il sufla de praf. Nu exista dovezi directe. In paharele acelea putea fi orice.
Dovada? Preda in continuare in cadrul ISJ.

View Postgelublabla, on 16 martie 2023 - 11:43, said:


Revin cu intrebarea: de ce, adult fiind, ai da sa bea tarie unor adolescenti? Motiveaza!
Ti-am zis. Imaturitate amestecata cu nevoia de popularitate. Asta cred ca a fost acolo.
Imi amintesc cum am dat un examen in primul an de facultate. Aveam 19 ani deci nu eram minor, desi la minte functionam ca un puțoi de 17 ani. Nu e ca si cum azi ai 17 ani si 364 de zile deci imatur si manipulabil, iar de maine vei deveni un ganditor profund al temelor vietii.
Trecand peste asta, am mers la restaurant cu profu care avea 60 de ani, vreo 15 handralai, baieti si fete. Am mancat, am baut pana ne-am pisat pe noi, muzica, voie buna si am povestit despre materia respectiva, intamplator ceva legat de arheologie. A doua zi aveam note.
Oare ce a vrut de la noi? Sa-i platim paranghelia? Sa ne mangaie pe copane?
Pai cam asa a facut si popa ala. Nimic.

View Postgelublabla, on 16 martie 2023 - 11:43, said:


In cazul ipotetic in care ai avea o fata de 16 ani si ai vedea o in ipostazele alea - nu ai vrea sa i rupi capul popii? daca da, de ce?

Sa inteleg ca parintii acelor fete i-au rupt capul?
Aaaa, stai....

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 12:00.


#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014

Ce e ala seminar de fete?, Care e scopul?

#36
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

View PostDanyHiker, on 16 martie 2023 - 11:49, said:

Ti-am zis. Imaturitate amestecata cu nevoia de popularitate. Asta cred ca a fost acolo.
Cum zici tu ....
Si asta tot imaturitate si nevoie de popularitate, nimic deosebit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kPfkxrJdPS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View PostDanyHiker, on 16 martie 2023 - 11:49, said:

Sa inteleg ca parintii acelor fete i-au rupt capul?
Aaaa, stai....
Te am intrebat ce ai face tu, nu cum au reactionat parintii fetelor. Poate de abia au aflat, poate inca nu au vazut imaginile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate