Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Criza - 2023-2025?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostPunter, on 17 martie 2023 - 01:14, said:

dar de ce vorbim despre bani, adica de ceva ce nu exista defapt? banii sunt egalul unei munci,
deci avem prea putina(sau proasta) munca. iar daca noi muncim la fel sau mai mult, inseamna ca cineva ne fura munca(banii).
\Nici vorba !   Banii sunt doar un mijloc de schimb.

#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
Însă se "produc" de către băncile centrale sub forma de... datorie.

#39
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Normal, asa e sistemul.

#40
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Cine este invatat sa traiasca pe credit asa o sa isi traiasca viata.
Crize au tot fost, conteaza daca ai credite, daca facturile de iarna iti afecteaza bugetul.
Una este sa te uiti la factura de gaze si alta este sa te uiti la rate, chirie si facturile de iarna.

#41
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostGreatLeader, on 17 martie 2023 - 21:38, said:

Cine este invatat sa traiasca pe credit asa o sa isi traiasca viata.
Am avut rate la locuinta de tanar, timp de vreo 20 de ani, am rate la cardul de credit de aproape 20 de ani. Dar in momentul asta de exemplu pun deoparte de vreo 6 ori mai multi bani decat am rate pe credit card (la locuinta nu mai am). Creditele m-au ajutat sa cumpar ce am avut nevoie la momentele potrivite, acum insa sunt nesemnificative raportat la banii pusi deoparte.

#42
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004

View Postclusium, on 17 martie 2023 - 23:48, said:


Am avut rate la locuinta de tanar, timp de vreo 20 de ani, am rate la cardul de credit de aproape 20 de ani. Dar in momentul asta de exemplu pun deoparte de vreo 6 ori mai multi bani decat am rate pe credit card (la locuinta nu mai am). Creditele m-au ajutat sa cumpar ce am avut nevoie la momentele potrivite, acum insa sunt nesemnificative raportat la banii pusi deoparte.

Deci ai o gramada de bani dar nu vrei sa inchizi creditele alea minuscule, au si ele sufletul lor :)))

#43
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023
De ce as inchide niste credite cu dobanda zero? In loc sa dau pe X produse/servicii 25.000 de lei din banii mei, ii dau din banii bancii, iar din banii mei iau titluri de stat intre timp si iau dobanda de 8% pe acei bani.

Practic fac 2.000 de lei pe an folosind banii bancii.

#44
i7zooke

i7zooke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 26.01.2012
Credite cu dobanda 0 zici?

#45
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,595
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dobanda 0, ca probabil se refera la cardul de credit cu 24 de rate FARA DOBANDA (sau mai multe). Daca a prins oferta speciala, si a scapat de taxa de administrare card de 4 lei/ luna, si e disciplinat cu plata ratelor lunare, are DAE zero.
Daca are de plata acei 4 lei pe luna, tot e in avantaj, ca DAE e undeva sub 1%,cu acel comision de 48 lei/an.

Edited by wertyck, 10 April 2023 - 09:30.


#46
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Posti7zooke, on 10 aprilie 2023 - 08:29, said:

Credite cu dobanda 0 zici?
Sunt destule credit carduri cu plata in rate si dobanda zero, nu ai auzit de ele pana acum?

#47
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Cei care isi platesc ratele la timp sunt foarte putini, mai putini decat cei care au intre 2 si 6 salarii lunare puse deoparte, majoritatea traiesc de la salar la salar.
Este stilul american care ne place la maxim, si criza tot acolo isi are originea !
Putem spune ca suntem in criza daca ne uitam la inflatie si la dobanzile la credite, mai nasol de asa nu va fi pana in 2025 din motiv de alegeri, dupa ,mai vedem !

#48
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Post_o_, on 10 aprilie 2023 - 18:54, said:

Cei care isi platesc ratele la timp sunt foarte putini, mai putini decat cei care au intre 2 si 6 salarii lunare puse deoparte, majoritatea traiesc de la salar la salar.
Este stilul american care ne place la maxim, si criza tot acolo isi are originea !
Eu zic ca orice om care intelege avantajele/rostul unui credit card isi plateste ratele la timp, de ce ar plati rate la dobanzi umflate (gen 20+%)?

Edited by clusium, 11 April 2023 - 13:52.


#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
la mine e simplu: vine târgul de vacanțe? PAC - plătesc vacanța cu cardul ZERO%, apoi 12 luni instruiesc banca să-mi oprească banii din salariul lunar!
deci zero dobândă + avantaj „early booking” => eficiență maximă împletită cu distrație la maxim!!!

#50
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
La ce banca ? Cat mai e comisionul la 2000 de euro ?
Am avut carduri de cumparaturi din 2005 pana anul trecut, am fost in vacante in rate si am cumparat in rate insa cel mai bine ma simt de un an incoace cand vad ca n-am nimic de plata lunar .
Si ca sa fie si mai tare astia de la BT mi-au lasat cardul de cumparaturi cu limita zero si rulez prin el lunar niste mii de lei in schimbul punctelor BT.
Nu m-as mai intoarce vreodata la cardurile de credit , stiu ca sunt febletea multora insa personal nu am nevoie de ele, daca am nevoie de ceva il cumpar direct !

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
becere
0 comision
12/6/3 rate lunare, în funcție de suma cheltuită

și e bun și dacă-mi cere vreun comerciant garanție un card de credit!

#52
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,595
  • Înscris: 13.03.2005
Peste acela, acum  e cardul de credit de la CEC cu până la 24 de rate fără dobândă la orice comerciant din lume, și cea mai mica dobândă dintre cardurile de credit, dacă nu plătești ratele la timp.

#53
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Era vorba de comision la plata , BT pentru plata pe booking a luat 150 de lei la 1800 de euro, a fost momentul care m-a convins definitiv !

#54
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

 _o_, on 14 aprilie 2023 - 20:21, said:

Nu m-as mai intoarce vreodata la cardurile de credit , stiu ca sunt febletea multora insa personal nu am nevoie de ele, daca am nevoie de ceva il cumpar direct !
Daca le folosesti cu cap, cardurile de credit iti aduc bani/bonusuri fata de plata cu alte carduri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate