Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Alpecin are efect invers

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
mai bine ia de la gerovital, trust the dacs, help the economy. am folosit si eu o data alpecin, nu m-a impresionat cu nimic.

Edited by Punter, 16 March 2023 - 01:16.


#20
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu folosesc numai șampon de la producători români din plafar. I-am luat pe toți la rând și niciunul nu mi-a dat motive de nemulțumire. Dacă folosesc șampoane din supermarket de la brandurile internaționale imediat am probleme, de la mătreață, mâncărimi până la căzut fire de păr în cantități mai mari. Când avem producători de cosmetice atât de buni, de ce naiba îi mai umplem de bani pe ăia? Și în multe domenii treburile stau așa, nu e naționalism, pur și simplu ai noștri fac chestii mai bune!

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,252
  • Înscris: 27.10.2007
Initiator, obisnuieste-te cu ideea ca nu exista solutie pentru caderea parului. destui oameni celebri au chelie, daca era solutie, apelau la ea.
am pe cineva in familie care a inceput sa cheleasca de la 17 ani, acum are 30, a incercat toate solutiile posibile, si nimic.
a inceput cu tratamente antifungice (recomandate de dermatolog)  au urmat tratamente cu Minoxidil sau Finasterida, tot la recomandarea medicului. imi aduc aminte ca si-a comandat ceva din America, in Europa concentratia respectiva nefiind admisa.
rezultatul : chelia a avansat, scalpul este super-iritat si plin de matreata non stop, plus ca, din cauza acestor solutii, i-a crescut foarte mult parul pe spate si piept (cum s-ar spune, solutiile ajuta, dar nu unde trebuie).

strict la problema ta: e posibil sa ai o alergie la vreo substanta din Alpecin, nu e tocmai Ok sa incerci pe propriu scalp diverse substante.
consulta un dermatolog, dar, pe termen lung, obisnuieste-te cu ideea. tunde-te scurt, foloseste sampoane care nu iti ataca parul si asta e.

LE: daca te gandesti la transplant de par, uita de clinicile din Turcia. mi-a aratat o data discutii pe un grup al clientilor, toti comentau dupa acelasi algoritm. clienti noi foarte multumiti, clienti mai vechi ingrijorati, clienti foarte vechi isi recuperasera deja chelia.

#22
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postrobertbv1414, on 15 martie 2023 - 21:35, said:

Fix 21 am, de asta sunt asa disperat!!!

La 21 de ani, cel mai probabil motiv pentru care iti cade parul este nivelul ridicat de DHT din corp, o forma a testosteronului.
Posibil ca alpecin sa fi fost doar o coincidenta, sau sa fi taiat circulatia in jurul radacinilor si mai mult decat DHT. Cafeina pana la urma este un vasoconstrictor.

Cel mai popular tratament pentru caderea parului la varste fragedere este finasterida, sau altfel de DHT blocker.
Se ia doar dupa o consultatie unde se stabileste cauza, datorita efectelor secundare.

Posibil sa fie si genetic. Daca este genetic, se mosteneste din partea tatalui mamei doar.

Pana una alta, mult sex :lol: este cunoscut ca un DHT blocker bun. 1-2/zi

#23
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Elimina orice stres , asta ca numarul 1.Tratamente naturiste sint, dar doar daca crezi in ele.

#24
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postrobertbv1414, on 15 martie 2023 - 21:12, said:

Va salut, de vreo 3 saptamani am inceput sa folosesc Alpecin C1 cu cofeina, am vazut peste tot ca are review uri pozitive si am zis sa l folosesc si eu. Vreau sa va zic in primul rand ca mie nu mi cadea parul inainte, cateva fire pe zi maxim, dar am zis sa il folosesc ca sa mai intaresc un pic firul de par si ca sa previn o viitoarea cadere a parului. De cand am inceput sa il folosesc IMI CADE PARUL INCONTINUU. Va jur ca de la parul meu des, in 3 saptamani am ajuns sa mi se vada scalpul. Pana acum 3 saptamani, ma spalam cu Head&Shoulders, nu am avut nicio problema cu el. De ce am schimbat samponul fara motiv? De prost.
A mai trecut cineva prin asta sau cunoaste pe cineva?
Am sapat mai mult in internet acum si am gasit un baiat care a trecut prin acceasi chestie ca mine, zicea ca samponul ii irita scalpul foarte rau si de aia ii cadea parul.
O sa imi mai creasca la loc parul care mi-a cazut de la mizeria asta de sampon? Cam asta e intrebarea care ma macina cel mai tare.

pe bune???????? superb, tocmai m-ai convins sa cumpar alpecin...thuamneee de cand astept sa nu ma mai rad pe cap.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator: incepe cu o vizita la endocrinologie si una la dermatologie.
Aveam si eu probleme cu caderea parului de mult timp si am trecut pe samponul asta. Dupa cateva saptamani de utilizare imi mai cade foarte putin. Stiu ca efectul principal este antimatreata dar la mine a ajutat la stoparea caderii parului.

P.S: sunt femeie

#26
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postvictor29cr, on 16 martie 2023 - 09:15, said:

efectelor secundare.

Ar trebui sa i le mentionezi  Posted Image

Masina de tuns nu are astfel de efecte secundare Posted Image

#27
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postunu999, on 16 martie 2023 - 10:05, said:

Ar trebui sa i le mentionezi  Posted Image

Masina de tuns nu are astfel de efecte secundare Posted Image

Hai sa nu-l descurajam, are 21 de ani.
Le afla el incet incet :))

Poate are noroc si e doar un efect advers de la alpecin, desi ma indoiesc.

#28
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ar fi bine sa dai o tura cu masina de ras prin cap, din fericire e la moda. Rasul in cap nu ajuta la cresterea parului la loc insa se mai aeriseste scalpul, e igienic.

#29
Loewe35

Loewe35

    supergirl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 28.04.2016

View PostAlexEn, on 16 martie 2023 - 10:02, said:

@initiator: incepe cu o vizita la endocrinologie si una la dermatologie.
Aveam si eu probleme cu caderea parului de mult timp si am trecut pe samponul asta. Dupa cateva saptamani de utilizare imi mai cade foarte putin. Stiu ca efectul principal este antimatreata dar la mine a ajutat la stoparea caderii parului.

P.S: sunt femeie

La mine funcționează chiar  Alpecin.
Din tot ce am incercat împotriva căderii părului, șampoane și pastile,  ăsta chiar a dat rezultate.

#30
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
am vorbit cu mama acum, mi-a trimis o poza cu tatal ei pe care nu am apucat sa il cunosc. La 51 de ani avea parul ca Brad Pitt. Deci cred ca 100% a fost ori un efect advers al samponului ori cum a spus cineva aici, mi-a dat un restart la firele de par. M-am linistit pe moment

#31
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Am folosit si eu Alpecin in trecut, o porcarie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate