Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sistem Plase insecte

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
Salutare,

Am nevoie de o recomandare, vreau sa pun plase de insecte și aș vrea un sistem clasic cu balamale dar ceva de calitate , de aluminiu, balamale solide, plasa buna...

Ce sa caut si ce firme serioase din București recomandați?

Merci

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 15.08.2005
toate balamalele si accesoriile sunt de plastic, doar profilele verticale si orizontale sunt de aluminiu. nu am gasit pana acum vreun sistem care sa aiba toate accesoriile din aluminiu
din experienta iti spun ca primele care cedeaza sunt clemele de prindere (3-5 ani) si apoi balamalele (5-6 ani), dupa aia coltarele si restul pieselor de plastic (+10ani)
nu e problema, accesoriile sunt extrem de ieftine si se pot schimba usor acasa cu un pic de indemanare

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Probabil ar rezista mai mult daca le vopsesti cu ceva cu protectie UV.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 15.08.2005
de la soare se cojeste si vopseaua, plus ca o sa arate groaznic de urat
un set de accesorii costa 5-6 lei la magazinele de bricolaj si sunt foarte usor de inlocuit

singurele care vor da un pic de bataie de cap sunt coltarele ptr ca trebuie desfacuta plasa la colturi, inlocuit coltarele si apoi pus garnitura la loc la colturi ca sa prinda plasa
daca coltarele sunt foarte vechi si coapte de la soare se vor sparge in multe bucati si nu le vei putea scoate, asa ca bucatile ramase le infigi mai adanc in profile si pui alte coltare
stiu ca am facut asta anul trecut si a fost ceva bataie de cap cu coltarele astea.
in rest balamale, clipsuri, manere se inlocuiesc usor demontand suruburile

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am pus rolete cu plasă, și am aruncat sistemul cu rame, nepractic.
Acum pot să pun jardiniere cu flori, pe glaful exterior.
La rame, se coace de la soare sistemul de oprire/blocare a ramei, care mai apoi se sparge, cînd vine o vijelie, le trîntește cu zgomot, le face varză.

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ferestrele ti le faci simplu si singur. Cumperi cadru metalic, eu am luat la tija de 6m, taiat cu bomfaierul si asamblat cu acele profile de plastic. Daca ferestrele sunt mari exista coltare de ranforsare. Plasa gasesti iar montarea se face folosind un snur de cauciuc, pe care il fixezi cel mai simplu cu accesoriul de plastic pentru asa ceva, seamana cu o motocicleta de jucarie. Restul de accesorii sunt balamalele, manerul, clamele de inchidere. Ieftin si usor de facut, gasesti toate cel enecesare in magazinele de bricolaj.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Inlocuirea este intr-adevar rapida, iar noile accesorii sunt relativ ieftine. Dar trebuie tinut cont de faptul ca peretele profilului de aluminiu este foarte subtire iar odata ce surubul autofiletant si-a facut locas, in momentul cand insurubezi a doua oara in aceiasi gaura ai toate sansele ca sa nu mai prinda ferm.
Dar cel mai simplu este sa-ti confectionezi personal, acasa acel sistem, fie la usa fie la geam. Ai nevoie de foarte putin indemanare, niste scule banale, putin timp si rabdare. Gasesti tutoriale pe internet, iar piesele brute la Dede, Leroy, Brico, pe internet, etc.

Sau folosesti sistemul propus de crisstonne.

Edited by adisz, 15 March 2023 - 13:29.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Avantaj la rulouri: acces rapid in exteriorul ferestrei. Însă după 10 ani plasa incepe sa se rupă in unele locuri. Și sistemul de blocare mai scapă și fuge plasa in sus.
Avantaj la plasa pe cadre: ieftina și poți să o faci și gura cu materiale de la BricoDepot sau alt magazin.
Dezavantaj: clemele de fixare și manerul se rup după câțiva ani de la îmbătrânire. Nu ai acces ușor în afara ferestrei (să pui flori).

Edited by dorin_2k, 15 March 2023 - 14:27.


#9
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008

View Postrexx, on 15 martie 2023 - 13:18, said:

..... coltarele ptr ca trebuie desfacuta plasa la colturi, inlocuit coltarele si apoi pus garnitura la loc la colturi ca sa prinda plasa
daca coltarele sunt foarte vechi si coapte de la soare se vor sparge in multe bucati si nu le vei putea scoate, asa ca bucatile ramase le infigi mai adanc in profile si pui alte coltare
stiu ca am facut asta anul trecut si a fost ceva bataie de cap cu coltarele astea.

Poti sa ne explici cum pui coltarele la loc fara sa desfaci plasa??
Intreb pentru un... prieten...
Evident, pe alea vechi le poti taia / sparge... dar sa infigi la loc coltarele noi.....

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
E imposibil sa pui alte colțare noi in locul celor vechi fara să scoți șnurul și plasa.
Să scoți șnurul doar 10 cm langa colțar: e chinuiala mai mare decât să dai plasa jos și să refaci tot.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Se desface snurul de pe laturile scurte, de obicei sus si jos.
Se bate cu ciocan de cauciuc/plastic in colturile respective pentru a scoate coltarele din lateralele verticale.
Inlocuiesti coltarele, reasamblezi cadrul si resnuruiesti cele 2 laturi.
Dupa mine, ie de 1000 de ori mai simplu sa faci rame noi, cu plase noi, cu accesorii noi decat sa te chinuiesti cu reconditionarea.
In plus nu ai garantia ca plasa o sa fie la fel de bine intinsa, ca de "fabrica".
Exista plasa de fibra, foarte rezistenta, si neagra si alba, dupa "gust". Si snur de cauciuc, idem.
Profile pentru rame si accesorii sunt albe si maron.
Obligatoriu scula de aplicat snur, altfel faci basici in palme. Scula costa 4-5-6 lei.
Io mi-am facut singur rame+plase la foisorul de la tara, dimensiuni mari, inclusiv o usa culisanta cu plasa antiinsecte din aceste "piese" descrise mai sus.
Garantat iesi la 1/3 din pretul cerut de o firma specializata.

Edited by viceroy56, 15 March 2023 - 16:54.


#12
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
Pentru niste geamuri vechi, de lemn - cum pot monta plasa de insecte - ceva temporar?

* As lua niste plasa pe dimensiune din Dedeman/Brico (daca puteti sa imi recomandati vreun produs, multumesc)
* Cu ce sa prind de cadrul geamului (din nou, e lemn vechi, nu sistem de termopan)?

Multumesc!

#13
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
La fel ca la termopan, daca faci rama cu balamale, le fixezi cu holtzsuruburi in lemn. Alegi o lungime adecvata pentru holtzsurub...

#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 15.08.2005

 danutzu_1069, on 15 martie 2023 - 15:57, said:


Poti sa ne explici cum pui coltarele la loc fara sa desfaci plasa??
Intreb pentru un... prieten...
Evident, pe alea vechi le poti taia / sparge... dar sa infigi la loc coltarele noi.....
vad ca mi-ai dat quote la ce am scris: "singurele care vor da un pic de bataie de cap sunt coltarele ptr ca trebuie desfacuta plasa la colturi, inlocuit coltarele si apoi pus garnitura la loc la colturi ca sa prinda plasa"

tu ai citit ce am scris? si daca ai citit, ai inteles?

#15
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
@rexx, dar tu ai facut vreodata ceeace ai descris? sau este din basme?

Atata timp cat plasa prinde profilele cu garnitura, nu ai cum sa scoti / sa pui la loc acele coltare, oricat ai scoate garnitura si plasa pe la colturi....
N-ai cum!!
Plasa trebuie scoasa toata, si celmai probabil trebuie inlocuita, se "coace" de la soare....

#16
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Am explicat eu EXACT cum scoti coltarele. Doar sa gandesti putin.
Da, eu am facut asa ceva cand am avut nevoie.
Da, si eu recomand plasa noua, mai ales daca e veche si a stat si in soare si in ger/zapada.

#17
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
Pai colegul rexx susține sus si tare ca se desface șnurul la colturi.... Eram curios cu face el sa schimbe coltarele pe metoda lui... Poate o fi ceva mai usor si fara chinuiala mare....
Eu știu foarte bine cum se face...

#18
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Am o.plasa plisse (sau cum se scrie) la care s-au rupt acele fire din partea de jos. Acum nu se mai trage corect pe sina. Se poate repara? Sau trebuie înlocuit tot mecanismul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate