Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele catalogelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux
 Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...

Net de la Digi prin SFP

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

sas_ro

sas_ro

Member

• Grup: Members
Am citit si eu nota aia...dar vazand ca dispozitivul e vandut pe emag, ma gandeam ca ar fi posibil sa functioneze....
De ce UF-Loco ar functiona si acesta nu?

Edited by sas_ro, 30 August 2023 - 22:27.

ogo

ogo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pt ca UF-loco vine cu support default din partea ubiquiti pt 3rd party OLT: huawei, zte, fiberhome dar nu pt toate modelele de OLT ci doar pt anumite modele hardware si anumite firmware-uri.

however, your money your choice...

PS
nu te astepta sa fie plug&play indiferent de ce model de ONT alegi...

sas_ro

sas_ro

Member

Multumesc pentru sfaturi - ma mai interesez inainte de a cumpara...

sas_ro

sas_ro

Member

Aveti idee cat de bine se descurca UF-Loco ca si router?
Acum folosesc pe post de router GPON-ul ZTE F6600R pe care il am de la Orange si sunt momente cand mi se pare ca internetul este "gatuit"...nu as putea sa spun daca GPON-ul ZTE e de vina...

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Totuși ce castigi cu uf-loco? Macar daca avea Ethernet de 2.5Gbps...

sas_ro

sas_ro

Member

Eu am speranta ca UF Loco e mai "reliable" decat GPON-urile (ZTE sau Huawei) oferite de furnizori.
Din pacate nu stiu si nici nu am cu ce sa fac masuratori....bazat pe experienta in utilizare, sunt momente in care internetul "merge" mai greu.
Nu e capat de lume si nici nu se intampla foarte des...dar lucrez de acasa si as vrea sa elimin din "probleme"

Edited by sas_ro, 05 September 2023 - 09:09.

sas_ro

sas_ro

Member

...nu am mai reusit sa editez:
Voiam sa adaug ca pe langa acele "gatuiri", zilele trecute nu m-am mai putut conecta la wifi-ul AP-ului (AP care este tot un GPON, acelasi model cu cel in care intra fibra).
Am reusit sa ma conectez folosind al 2-lea SSID al AP-ului. Suspectez ca in urma update-ul de firmware primit de GPON-ul "principal" (AP-ul a ramas cu firmware vechi), ceva nu se mai potriveste....mai investighez.
Pana acum, a mai fost cel putin un update, dar nu am fost afectat (din ianuarie imi functioneaza acel gpon pe post de AP fara sa fi sesizat probleme majore, dar nefiind conectat la fibra, a ramas cu firmware vechi).
Ideal ar fi sa-mi cumpar un router si 1-2 AP-uri, dar pentru ca am aceste 2 dispozitive in custodie (cu WiFi6), as vrea sa le folosesc....un AP de la Ubiquity cu Wifi6 e peste 800 lei cred

Edited by sas_ro, 05 September 2023 - 09:42.

djbiti1

djbiti1

Member

MA5671A merge pe abonamentul de 2.5Gbps de la digi sau trebuie modul xPON?

ogo

ogo

Senior Member

Bineinteles ca nu merge.

itrack

itrack

Member

View Postdjbiti1, on 05 septembrie 2023 - 16:58, said:

MA5671A merge pe abonamentul de 2.5Gbps de la digi sau trebuie modul xPON?
Nu merge, pentru ca folosesc protocolul XGS-Pon (sau posibil XG-PON pentru 2.5Gbps).

ogo

ogo

Senior Member

View Postogo, on 24 martie 2023 - 01:35, said:

cam asa am si eu pe direct, ~26,5 (din care mai scade inca 0,1dBm ca am fibra prelunginta cu un patchcord si inca 0,2 de la un adaptor sc/apc la sc/apc)  iar cu splitter-ul de la ei pt TV 26,7 - 26,8  (LUSTER TERRABAND TBN100B) dar astea-s valori raportate de SFP nu am alte "scule".

Se pare ca de vreo sapt s-a "imbunatatit" semnalul..de la ~26,x la 24,x dBm (tinand cont ca e scara logaritmica, chiar e ceva) :

Attached File  sfp rds.JPG   40.65K   74 downloads

Edited by ogo, 23 September 2023 - 12:32.

ShayHulud

ShayHulud

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut baieti! Ma alaturi si eu discutiei. Am primit la noul contract digi un amarat de fiberhome hg6544c care avea performante oribile desi avea componente bune, ram micron, integrate broadcom. Cred ca problema principala este firmware-ul modificat de digi pentru acest ont care este un gunoi. Nu depasea 300mbps pe upload cu latenta in full load de 500, 600ms.
L-am schimbat cu o chinezarie wannabe huawei de pe fiberstore, HG8321V si am 980mbps cu maxim 6ms si in upload si in download. Singura problema este semnalul pe catv care este cam naspa.
Ma intereseaza un UDM Pro si as vrea sa stiu daca ati incercat acel transceiver onu cu mac de la fs pe portul sfp al udm-ului. Pe vlan id 201 am observat ca este internetul dar credeti ca ar exista un vlan pentru iptv?
Super faine informatiile! Felicitari!

ogo

ogo

Senior Member

- pt ce iti trebui iptv daca tu ai port dedicat catv pe ont?
- pui un spliter FO pt catv.
- teoretic ar merge si udm-pro.
- nu conteaza ce vlan are setat acolo (pt tine), oricum doar untagged frames e ce iti trebuie.

brasoveanul

brasoveanul

Senior Member

View PostShayHulud, on 27 septembrie 2023 - 22:39, said:

Salut baieti! Ma alaturi si eu discutiei. Am primit la noul contract digi un amarat de fiberhome hg6544c care avea performante oribile desi avea componente bune, ram micron, integrate broadcom. Cred ca problema principala este firmware-ul modificat de digi pentru acest ont care este un gunoi. Nu depasea 300mbps pe upload cu latenta in full load de 500, 600ms.
L-am schimbat cu o chinezarie wannabe huawei de pe fiberstore, HG8321V si am 980mbps cu maxim 6ms si in upload si in download. Singura problema este semnalul pe catv care este cam naspa.
Ma intereseaza un UDM Pro si as vrea sa stiu daca ati incercat acel transceiver onu cu mac de la fs pe portul sfp al udm-ului. Pe vlan id 201 am observat ca este internetul dar credeti ca ar exista un vlan pentru iptv?
Super faine informatiile! Felicitari!
Cum ai reusit sa ii convingi, pe cei de la Digi, sa iti inregistreze ONT-ul personal cumparat de pe fiberstore, in retea?

ShayHulud

ShayHulud

New Member

View Postogo, on 28 septembrie 2023 - 19:40, said:

- pt ce iti trebui iptv daca tu ai port dedicat catv pe ont?
- pui un spliter FO pt catv.
- teoretic ar merge si udm-pro.
- nu conteaza ce vlan are setat acolo (pt tine), oricum doar untagged frames e ce iti trebuie.

Am nevoie de iptv doarece, dupa cum am mentionat mai sus, performantele sunt slabe pe semnalul catv (pe cablul coax) dat de catre ont. Am intrat in terminalul ont-ului prin telnet dar nu am gasit nici o setare pentru catv. Cred ca voi folosi acel splitter sc/apc de pe fs mentionat mai sus de baieti și un box catv.

View Postbrasoveanul, on 28 septembrie 2023 - 23:49, said:

Cum ai reusit sa ii convingi, pe cei de la Digi, sa iti inregistreze ONT-ul personal cumparat de pe fiberstore, in retea?

Nu mi-au modificat nimic cei de la digi. Doar am schimbat pe noul ont serial number-ul cu cel de pe fiberhome și am configurat interfata wan. Cred ca poti face asta pe orice terminal Huawei daca ai acces la userul telecomadmin.
Cam asa trebuie sa arate pentru HG8321V:

[ https://i.imgur.com/pUKFTuy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scuze ca am deviat de la subiectul titlului :(

oxygenlios

oxygenlios

Member

View PostShayHulud, on 29 septembrie 2023 - 00:23, said:

Am nevoie de iptv doarece, dupa cum am mentionat mai sus, performantele sunt slabe pe semnalul catv (pe cablul coax) dat de catre ont. Am intrat in terminalul ont-ului prin telnet dar nu am gasit nici o setare pentru catv. Cred ca voi folosi acel splitter sc/apc de pe fs mentionat mai sus de baieti și un box catv.

Nu mi-au modificat nimic cei de la digi. Doar am schimbat pe noul ont serial number-ul cu cel de pe fiberhome și am configurat interfata wan. Cred ca poti face asta pe orice terminal Huawei daca ai acces la userul telecomadmin.
Cam asa trebuie sa arate pentru HG8321V:

[ https://i.imgur.com/pUKFTuy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scuze ca am deviat de la subiectul titlului :(

Nu ai IPTV de la Digi. Au abandonat proiectul.

nerevah

nerevah

New Member

View Postpaulierco, on 30 august 2023 - 14:40, said:

Am o bucata https://www.fs.com/d...cts/133619.html
Nu vreau sa fac profit, am luat 2 bucati pentru transport gratuit. O dau cu 350lei(fix cat a costat) + transport. E sigilata.

PM me pentru cine e interesat.
Salut, mai e valabil?

cr1cr1

cr1cr1

New Member

Am reusit si eu cu modulul SFP Ubiquiti UF-Instant (luat de pe amazon.de), cu firmware v4.3.1.913-d48.210415.0811 modat de aici: github.com/stich86/UF-Instant-Mod (pentru a putea schimba MAC-ul si HW_HWVER care sunt calculate in FW-ul original)

Modulul sta intr-un EdgeRouter

Eu am aici un ONU mai vechi, FiberHome AN5506-02-FG care avea des momente in care mergea prost si foarte prost. Am vrut sa scap de el caci ocupa spatiu pe o polita deasupra usii.

telnet 192.168.1.1 si am setat:

flash set ELAN_MAC_ADDR mac_luat_din_pagina_de_status_pppoe
flash set HW_HWVER din_pagina_de_info_campuri_ascunse
## https://github.com/Anime4000/RTL960x/blob/main/Docs/VS_AUTH_KEY.md
flash set VS_AUTH_KEY generata_din_valorile_de_mai_sus
flash set OMCI_FAKE_OK 1
flash set OMCI_OLT_MODE 3
flash set OMCI_SW_VER1 din_pagina_de_info_software_version
flash set OMCI_SW_VER2 din_pagina_de_info_software_version
flash set CUSTOM_OMCI_SW_VER1 din_pagina_de_info_software_version
flash set CUSTOM_OMCI_SW_VER2 din_pagina_de_info_software_version
flash set PON_VENDOR_ID FHTT
flash set GPON_ONU_MODEL AN5506-02-FG
flash set HW_SERIAL_NO FHTT_vezi_eticheta_sau_camp_ascuns_din_status_page
flash set GPON_SN FHTT_idem_anterior
flash set LOID fiberhome
reboot

Celelalte valori raman implicite. Modul de functionare a modulului SFP e bridge, conexiunea pppoe se face pe router

LAN_SDS_MODE=1 (adica 1000Mbps, full duplex)

Echipamentul digi arata VLAN 201, dar verificand cu comanda: diag l2-table get entry address valid, am vazut ca pe mac-ul meu era 0 asa ca am mers pe untagged (VLAN 0)

Am pastrat acel splitter/media converter de la digi pt televiziune, inainte de routerul meu, si pana acum pare ca totul merge ok.

Attached File  Screenshot 2023-10-26 200631.png   29.95K   53 downloads

Ghidurile principale au fost cele 2 proiecte github: stich86/UF-Instant-Mod si Anime4000/RTL960x, si evident discutiile de aici.

Edited by cr1cr1, 26 October 2023 - 19:25.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate