Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Net de la Digi prin SFP

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

trailro2

trailro2

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare din nou,

Pana la urma am decis sa merg pe varianta UF-Loco si eu. Am gasit comenzile pe net cum sa setezi parametrii necesari, insa avand in vedere ca la mine Digi este primary si nu vreau sa risc conexiunea, am zis sa incerc mai intai pe o linie de backup Orange.

Am totusi o intrebare ca vad ca pentru nu stiu ce motiv, nu se conecteaza:

Setarile pe care le-am pus au fost vendor, serial si mac address, luate de pe router-ul huawei + vlan. Doar ca sa confirm, mai e nevoie si de alte setari oare pentru ca sa se conecteze la ipv6? pe huawei wan-ul e 1_INTERNET_R_VID_35. Oare trebuie sa pun SLID / PLOAM? Nu cred totusi ca Orange foloseste.

Mersi.

Bennedict

Bennedict

Junior Member

• Grup: Members
Vezi https://www.youtube-...?feature=oembed

fkgun

fkgun

Junior Member

• Grup: Junior Members
Meie si asta FWR-1000GSD.
Doar ca nu are iesire ptr. ONT
Eu am 2 fibre (una ptr. ONT si una ptr. CATV) ca asa e sistemu in bloc, si meie excelent CATV.

Attached Files

anndrei86

anndrei86

Member

Device-ul asta ofera vreun beneficiu fata de mininodul de la Digi?

Rares95

Rares95

Severin, MH

• Grup: Senior Members
Doar daca ai abonament de internet, nu si CATV, dar vrei sa vezi "GIGI Sport" de pe DVB-C seara Posted Image
Cu o "jucarie" de-asta care sa iti scoata in RF 1550nm de pe F.O si sa faca pass la 1310nm si 1490nm pentru ONT rezolvi asta. Total ilegal, dar merge, CATV e broadcast, fara autentificare. Doar ONT-urile de la DIGI conditioneaza portul CATV in functie de provizionarea primita dupa autentificare la OLT.

Edited by Rares95, 26 June 2023 - 11:01.

fkgun

fkgun

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postanndrei86, on 26 iunie 2023 - 10:41, said:

Device-ul asta ofera vreun beneficiu fata de mininodul de la Digi?
Nu, face acelasi lucru.

iulius299

iulius299

Junior Member

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2023 - 15:19, said:

Faza asta cu SFP este de fapt un hack pentru ca ISP-urile nu vor sa ai asa ceva. Deci si telefonia tot ca pe un hack o gandesc.

Era mai misto cu MGCP inainte la fix. Un fix cazut (pana de curent sau fiber cut) dadea pe loc eroare de conexiune cand sunai de pe mobil, acum sta si il cauta in toate layer-urile (VoWiFi, VoLTE, 3 G, 2 G) si se inchide dupa 30 de secunde.

Un Hack ar putea sa fie considerat doar pentru Romania, in alte tari UE (Italia, Germania, Franta) exista o lege care obliga toti furnizorii de net locali sa iti dea la dispozitie ori un router de-al lor ori un ONT (doar ont) iar routerul  sa ti-l pui pe cel care dorest tu. Aceasta lege exista si datorita unei directive UE care impune tuturor statelor (inca din 2018, pe care Romania inca nu a transcris-o in legislatia locala) sa dea libertate de alegere a utilizatorului la ce aparat (router) doreste sa foloseasca. In multe tari UE daca primesti routerul lor, de fapt il cumperi de la ei in rate, astfel s-a impus o astfel de lege ca sa evite sa cumperi ceva ce nu ai nevoie, iar si mai recent a aparut o completare la lege care obliga providerii care vand in rate routere, sa le vanda deblocate, in modul de a le poti folosi si cu un alt operator ... altfel cand pleci de la acel provider, ramai cu routerul (banii dati) dar si cu imposibilitatea de a-l putea folosi la altceva.
Bineinteles ca  daca doresti (net neutrality ... asa se cheama) tot ISP-ul ar trebui sa iti dea si parametri de acces la voce.
Pana cand Romania nu va adopta o astfel de lege (in parlament), fiecare operator va face cum va dori muschii lui.

O zi faina.

Edited by iulius299, 18 July 2023 - 11:32.

ogo

ogo

Senior Member

Net neutrality inseamna cu totul si cu totul altceva…

itrack

itrack

Member

View Postiulius299, on 18 iulie 2023 - 11:18, said:

Un Hack ar putea sa fie considerat doar pentru Romania, in alte tari UE (Italia, Germania, Franta) exista o lege care obliga toti furnizorii de net locali sa iti dea la dispozitie ori un router de-al lor ori un ONT (doar ont) iar routerul  sa ti-l pui pe cel care dorest tu. Aceasta lege exista si datorita unei directive UE care impune tuturor statelor (inca din 2018, pe care Romania inca nu a transcris-o in legislatia locala) sa dea libertate de alegere a utilizatorului la ce aparat (router) doreste sa foloseasca. In multe tari UE daca primesti routerul lor, de fapt il cumperi de la ei in rate, astfel s-a impus o astfel de lege ca sa evite sa cumperi ceva ce nu ai nevoie, iar si mai recent a aparut o completare la lege care obliga providerii care vand in rate routere, sa le vanda deblocate, in modul de a le poti folosi si cu un alt operator ... altfel cand pleci de la acel provider, ramai cu routerul (banii dati) dar si cu imposibilitatea de a-l putea folosi la altceva.
Bineinteles ca  daca doresti (net neutrality ... asa se cheama) tot ISP-ul ar trebui sa iti dea si parametri de acces la voce.
Pana cand Romania nu va adopta o astfel de lege (in parlament), fiecare operator va face cum va dori muschii lui.

O zi faina.

Poti indica directiva despre care vorbesti? Nu am mai auzit de asa ceva :)
Sunt intr-adevar unii provideri care iti ofera ei suport pentru a folosi un custom ONU, in elvetia am vazut de exemplu, dar in general nu exista asa ceva pentru ca implica chalange-uri tehnice pe care nu au de ce sa si le asume pentru 10-20 de entuziasti :)

runtime323

runtime323

New Member

• Grup: Candidate Members
Am luat si eu un GPON de la FS, urmeaza sa fac manevra weekendul asta.

Cum va conectati la GPON dupa ce setati interfata respectiva ca WAN? fiind RFC1918. Iarasi, ati schimbat cumva parola de ssh, sau dat enable la DHCP se poate?
Cei care ati ales sa-l bagati in switch ma gandesc ca un VLAN untagged random pe portul cu GPON-ul, cat si pe interfata WAN care merge in router?

Pt context, am un DEC3840 ca si firewall cu OPNSense si 2 switchuri: Unifi Enterprise XG 24, si Unifi Pro 24 PoE.

Frumoasa treaba, mersi tuturor ce au contribuit!

ogo

ogo

Senior Member

Spf-ul are 2 interfete, 1 “wan” si un lan. Tu te conectezi ssh la lan; ori pui acelasi subnet din lan-ul tau ori folosesti ip-ul default al spf-ului (sau alt subnet) si atunci iti trebuie o regula nat pt ip-ul spf-ului in gateway-ul tau a.i.  toate requesturile catre ip-ul sfp-ului se se duca pe interfata fizica unde e conectat iar interfata fizica din gateway sa aiba  un ip din subnetul spf-ului.
Pt ce dhcp si unde???
Parola la ssh n-are rost sa o schimbi, accesul se face doar din lan.
Din rds pe tine de intereseaza oricum doar ce vine untagged, in lan-ul tau poti folosi ce vlan vrei.

Arhangel76

Arhangel76

Junior Member

Super tare baieti felicitari !

itrack

itrack

Member

Rezultate avute cu Orange (abonamentul Fibra 2000) Posted Image
Configuratie SFP ONU negiciat in 2.5Gbps -> Mikrotik CCR2116-12G-4S+ -> SFP+ optic - PC

[ https://www.speedtest.net/result/15181302751.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astept sa vad mai mult de la Digi (de cam aproape 2 ani Posted Image)

Edited by itrack, 29 August 2023 - 17:18.

ogo

ogo

Senior Member

La adresa ta putem instala internet fix 4G și televiziune prin satelit.Alege pachetul potrivit nevoilor tale.
Hai ca am cerut pe firma acum, sa vedem :)
O sa ma fac DC, asta ar fi al 4lea ISP :)

rapizi...
dar, nu se poate...INCA....
aceeasi discutie ca acum 2 ani...nu au infrastructura.

sas_ro

sas_ro

Member

View Posttrailro2, on 16 iunie 2023 - 15:51, said:

Pana la urma am decis sa merg pe varianta UF-Loco si eu.

View PostBennedict, on 16 iunie 2023 - 18:16, said:

Buna ziua,

Sa inteleg ca ati reusit sa inlocuiti GPON-ul cu UF-Loco?
Ma bate si pe mine gandul, insa pana astazi gasisem doar un filmulet pe youtube...nimeni din Romania care sa-l foloseasca cu fibra d ela Orange.

Multumesc

paulierco

paulierco

Member

Am o bucata https://www.fs.com/d...cts/133619.html
Nu vreau sa fac profit, am luat 2 bucati pentru transport gratuit. O dau cu 350lei(fix cat a costat) + transport. E sigilata.

PM me pentru cine e interesat.

sas_ro

sas_ro

Member

Aveti idee daca Ubiquiti UF-WiFi6 ar putea inlocui GPON-ul oferit in custodie de Digi/Orange?
Si daca da, ar fi o solutie mai buna decat UF-Loco? (ma gandesc ca ar fi o solutie "completa" deoarece are si WiFi 6)
https://store.ui.com...-wifi6-gpon-cpe

La un moment dat as fi vrut sa cumpar un Edge Router, insa am renuntat la idee (nu era o prioritate) - asa ca ar trebui s-o iau de la zero, pentru ca nu am alte dispozitive.
Pana acum am folosit GPON-ul ZTE- F6600 pe post de router si inca un ZTE- F6600 pe post de AP, doar ca au facut un update la GPON-ul in care intra fibra si (de astazi) nu mai reusesc sa ma conectez cu laptopul la GPON-ul pe care l-am setat sa functioneze ca AP.

ogo

ogo

Senior Member

Note: This device is only compatible with the UFiber OLT. It cannot be used with third-party OLTs.
Cand o schimba RDS-ul OLT-urile (never ever) sau astepti pana apare vreun hack ceva (dar slabe sanse si aici).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate