Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achiziție yuan/rubla.

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
https://www.dailymai...vegetables.html
uite ce zic astia ca e mai penurie de alimente in uk decat in ussr

#38
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Ruble si yuani.

Attached Files



#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 odastramosilor, on 14 martie 2023 - 17:16, said:

https://www.dailymai...vegetables.html
uite ce zic astia ca e mai penurie de alimente in uk decat in ussr

Articol pentru aia carora le pica bale din gura. In martie nu cresc rosii nici in UK nici in Rusia, ba inca as paria ca Rusia are un pic mai multa zapada.
Daca au legume pe piata e pentru ca le importa, valabil pentru ambele. Probabil Uzbekistan in cazul Rusiei si Turcia/Spania in cazul UK. Ori, UK a facut greseala sa puna una-doua vami intre ei si sursa de aprovizionare. UK nu are o problema de a isi permite mancarea, are una birocratica.

Plus ca, stii tu, geografie. UK e o insula cu un tunel. E un pic mai greu de aprovizionat decat o tara de pe continent. Usor sesizabil daca ai fost la scoala mai mult in clasa si mai putin in wc la fumat.

Alta intrebare. Ca rosiile alea din prima poza sunt aproape 4$ kilogramul intr-un oras unde salariul mediu e sub 600$ cum te gaseste? Daca te-a luat cu lesin poti sa iei o lamaie din aia autentica bio crescuta de fermierii rusi, tot din poza aia.

https://livingcost.o...ost/russia/perm



#40
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 PNX1, on 14 martie 2023 - 10:23, said:

Ma gândeam sa achiziționez câteva sute de ruble, sau chiar mii, și ceva yuani, pentru ca exista șanse foarte mari sa se dubleze în viitor.
Sau chiar mai mult.
Avad în contextul actual, turbulente în zona dolarului, iar euro este legat de dolar, Rusia sub sancțiuni nu are probleme reale, China începe a fi leadership, nu vad de ce ar creste moneda lor pe viitor.
Asta e părerea mea.
Acum ma interesează de unde achiziționez, cum fac cont, și la ce bănci accepta ruble ca tranzacție.

Te-ai gândit bine. Dolarul e pe moarte, cel mai mult mă distrează fanboy-ii care chiar nu văd ce se întâmplă. Cel mai rizibil e argumentul ăla cu „dolarul slab stimulează exporturile”. Hai, măh! De-asta a exportat România în anii 1990 de n-a mai avut aer... și, în plus, mai și au americanii ce să exporte! 80% din economia lor sunt servicii, oricum overpriced chiar și cu dolarul ăsta scăzut!

În fine, bani în sine (ruble / yuani) e mai greu să cumperi, că n-ai de unde. Poți încerca în schimb pe diverse aplicații de forex. Chiar și acolo, tranzacțiile pe ruble sunt de cele mai multe ori suspendate (din cauza sancțiunilor). Dar poate găsești ceva non-occidental. Însă nu te aștepta să ai câștiguri ca în vremea bună a pieței de cripto, adică să bagi 200 de euro și să scoți 2000. Îți dai seama că pentru asta ar trebui ca Occidentul să devină tot precum Republica de la Weimar, Zimbabwe, sau România în anii 1990... or fi ei tâmpiți și pe ducă, dar nici așa!

#41
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 s2inu, on 14 martie 2023 - 21:24, said:

Poți încerca în schimb pe diverse aplicații de forex. Chiar și acolo, tranzacțiile pe ruble sunt de cele mai multe ori suspendate (din cauza sancțiunilor).

Sunt blocate. Plus de asta nu poti avea incredere maxima cu platformele astea, avem recent exemple.

 sebulbus, on 14 martie 2023 - 21:06, said:

Multumim dom profesor, va mai asteptam cu explicatii. Io n-am zis ca-s mai gustoase rosiile in Rusia si nimic altceva pe panta asta, nu ma intereseaza sa intru in polemica cu dvoastra, eu doar am semnalat un articol din tabloidul englezesc. Mi s-a parut amuzant. Restul e can can.

#42
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 27.11.2008
OP a venit cu tampeniile geo-politice reciclate asa ca a fost taxat pe masura, totul ontopic desigur.
Cat despre valute in sine, sunt alte zeci de tranzactii FOREX mai usor de facut si mai profitabile

#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
În ultimul an, din monedele europene, cele mai mari fluctuații în raport cu dolarul american au fost înregistrate de coroana norvegiană, coroana suedeză, leul românesc și coroana cehă.
Spor la Forex...

#44
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Pe mine ma interesa sa vad dacă pot deține un cont în cele doua monezi.
Ca apoi plătesc cu ele pentru scule, obiecte, etc.
Dacă în China pe aliexpres accepta moneda lor, presupun ca accepta și rubla.

#45
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar dacă găsesti siteuri la care să fie acceptată plata cu ruble, trebuie să iei în calcul și cursul de schimb la care îți acceptă acea valută.... De obicei e dezavantajoasă paritatea.

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 s2inu, on 14 martie 2023 - 21:24, said:



Te-ai gândit bine. Dolarul e pe moarte, cel mai mult mă distrează fanboy-ii care chiar nu văd ce se întâmplă. Cel mai rizibil e argumentul ăla cu „dolarul slab stimulează exporturile”. Hai, măh! De-asta a exportat România în anii 1990 de n-a mai avut aer... și, în plus, mai și au americanii ce să exporte! 80% din economia lor sunt servicii, oricum overpriced chiar și cu dolarul ăsta scăzut!


Iepuras, intreaga industrie auto e pe cale sa migreze in SUA si tot acolo sunt designul si proprietatea intelectuala pentru majoritatea obiectelor electronice pe care le detii si armele care par ca functioneaza deocamdata.

De-aia zic, vinde casa, investeste tot in ruble. Intr-un an ne vei scrie din Mercedesul pe care il vei curata interior-exterior.

#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 sebulbus, on 15 martie 2023 - 18:21, said:

Iepuras, intreaga industrie auto e pe cale sa migreze in SUA China.

Se pare că nu ești la curent cu trendurile.

Edited by benis, 18 March 2023 - 22:13.


#48
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007
N_am mai pus mana pe ruble de prin 90/91 parca.
Macar e de calitate hartia?
Adica daca te trece sa o poti folosi cu succes.
Adevarul e ca in 90 in Cernauti cu 2 ruble am mancat bine de tot,sau dus dracului vremurile alea.

#49
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Ei inca sunt abonat la topic si ard de nerabdare sa aflu ce s-a mai intamplat. PNX1, ai cumparat ruble? Sau yuani? Cate ai cumparat?

#50
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Nu am cumpărat încă nimic.
Ma gândeam sa cumpăr de 100 de lei sa vad cum pot și dacă pot. Deocamdată nu am găsit nici o posibilitate de a cumpăra ruble.

#51
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Cunosc eu pe cineva care vinde ruble, dar vorbim de sume mari, de la 500.000 de ruble in sus. Esti interesat?

#52
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

 Alexis, on 25 martie 2023 - 20:36, said:

Cunosc eu pe cineva care vinde ruble, dar vorbim de sume mari, de la 500.000 de ruble in sus. Esti interesat?
Cash nu ma interesează.


#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Bai baieti, ceva nu faceti bine cu rubla aia. Dolarul nu se clinteste nicicum. Scobiti-va de mai multe copeici si insistati.

 benis, on 18 martie 2023 - 22:12, said:



Se pare că nu ești la curent cu trendurile.

Bine.   https://www.ft.com/c...f9-074f9a275bd8

#54
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Niște tovarăși de prin bănci mi-au zis că și drahma grecească o să fie miez în scurt timp. Merită încercat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate