Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Achiziție yuan/rubla.

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020

 PNX1, on 14 martie 2023 - 10:23, said:


Acum ma interesează de unde achiziționez, cum fac cont, și la ce bănci accepta ruble ca tranzacție.

Capitaliştii ăia hrăpăreţi de la Revolut te aşteaptă cu mare drag.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Intradevar, faci foarte mare afacere cu 500 de ruble, hai 5000, si 500 de Yuan

#21
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Va dati seama ca astia sunt morti de foame daca reincalzesc aceeasi propaganda de acum 1 an de zile. Inseamna ca s a subtiat rubla si mai tare,la fel si simbria.

#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

 PNX1, on 14 martie 2023 - 10:23, said:

Ma gândeam sa achiziționez câteva sute de ruble, sau chiar mii, și ceva yuani, pentru ca exista șanse foarte mari sa se dubleze în viitor.
Sau chiar mai mult.
Avad în contextul actual, turbulente în zona dolarului, iar euro este legat de dolar, Rusia sub sancțiuni nu are probleme reale, China începe a fi leadership, nu vad de ce ar creste moneda lor pe viitor.
Asta e părerea mea.
Acum ma interesează de unde achiziționez, cum fac cont, și la ce bănci accepta ruble ca tranzacție.

Esti pregatit sa risti fabuloasa suma de 10 EUR si sa cumperi cateva sute de ruble? Curajos, dar neinspirat. Mai bine iei asta, macar te alegi cu ceva.
https://www.walmart....lerId=101224596

Edited by cumparator, 14 March 2023 - 13:08.


#23
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010
Ha, ha, sute.

100 de rublyati = 1,3$ (hai sa zic un 10 lei). Yuanul cred ca e la paritate cu leul deci 100 de lei. Ai bani grămadă de investit vad.

#24
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Wow, câteva sute, poate chiar mii?
Șanse reale să iasă de o shaorma cu de toate în oareșce timp.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 PNX1, on 14 martie 2023 - 10:23, said:

Ma gândeam sa achiziționez câteva sute de ruble, sau chiar mii, și ceva yuani, pentru ca exista șanse foarte mari sa se dubleze în viitor.
Sau chiar mai mult.
1 RUB = 0,061 RON
1.000 RUB = 61 RON
10.000 RUB = 610 RON
Ești sigur că ai fondurile necesare?

#26
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

 cuculea, on 14 martie 2023 - 12:31, said:


cea mai simpla metoda , ar fi fost prin Revolut. dar se pare ca Revolut, cu toate ca patronul e rus, a scos rubla  si yuan din lista de valute

Ar mai fi transferwise, dar acolo e doar yuan, nu si rubla. Deci poti s aiti faci un cont la trnasferwise si sa cumperi de la ei, vei avea un oarecare comision, dar ce mai conteaza, cand va exploda yuanul , comisionul dat acum va fi pistol cu apa, nici nu se va simti.

Deci si prin urmare, o solutie viabila ar fi un fintchtech care sa schimbe in aceasta moneda. Presupun ca nu vrei sa ii si scoti cash ca nu prea vad rostul, ii tii in portofelul electronic.
Am discutat cu un prieten la începutul războiului cu prieten, care vroia sa cumpere ruble.
Zicea ca o sa crească după scăderea brusca, pentru ca rusii au achiziționat aur masiv înaintea începerii războiului.
A avut dreptate și el având  câștiguri din asa ceva, tind sa cred ca are dreptate din nou.
Deci ma interesează mult rubla.



#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
A facut pe dracu. Rubla nu era nici inainte o moneda usor convertibila in EU. Si daca nu ar fi fost, oportunitatea aia a fost valabila in primele zile ale razboiului si s-a dus. Va trebui sa speri la unul nou. Si vei spera degeaba, pentru ca rubla e tinuta in picioare de inchiderea aproape completa a posibilitatilor de import in urma sanctiunilor si de convertirea obligatorie a depozitelor populatiei in ruble. Cursul pe piata neagra e cu totul altceva.

De asta zic, ia ruble cat poti de multe cat inca se mai gasesc. In curand nu vor mai avea nici un motiv sa mai produca hartie igienica cand va fi atata maculatura disponibila pe piata.

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Au intrat toți studenții Facebook să abereze pe subiectul omului, omul v-a întrebat de unde cumpără valutele respective, îl doare fix în dos de părerea voastră referitor la ceea ce el vrea să facă. Știți de unde? Nu știți, vă lăudați că nu aveți habar.

#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu daca m-as gandi sa-mi protejez economiile, nu sa speculez, as alege tot eternul franc elvetian.

#30
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 benis, on 14 martie 2023 - 14:36, said:

Au intrat toți studenții Facebook să abereze pe subiectul omului, omul v-a întrebat de unde cumpără valutele respective, îl doare fix în dos de părerea voastră referitor la ceea ce el vrea să facă. Știți de unde? Nu știți, vă lăudați că nu aveți habar.


Mai citeste inca o data postul lui, si-a dat cu parerea despre evolutia lor? si-a dat, asa ca ne dam si noi, ca de aia e forum!

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
cumperi cumperi da cui vinzi dupa?
sau ai de gand sa le cheltui in rusia/china? :)
is cam bani blocati
daca erai istet, luai ceva lingouri
nu e neaparat o legatura intre starea economiei si moneda, unii pot controla fluxurile pt a-si proteja exporturile
nu e fezabil ce vrei tu, dar probabil ca in africa poti schimba peste tot, tragi o fuga sau dai cuiva de incredere sa schimbe...
in unele orase gasesti yuani pe la casele de schimb, dar yuanul tinde sa devina cdbc in curand.

 cristiandrei, on 14 martie 2023 - 15:03, said:



Mai citeste inca o data postul lui, si-a dat cu parerea despre evolutia lor? si-a dat, asa ca ne dam si noi, ca de aia e forum!
frate suntem pe aria financiara, e o arie tehnica si personal consider ca asa ar trebui sa fie/ramana!

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

 PNX1, on 14 martie 2023 - 14:00, said:

Am discutat cu un prieten la începutul războiului cu prieten, care vroia sa cumpere ruble.
Zicea ca o sa crească după scăderea brusca, pentru ca rusii au achiziționat aur masiv înaintea începerii războiului.
Va creste sigur peste un an doi, cand or face denomizarea - probabil vor taia 5-6 zerouri.
Nu conteaza aurul cumparat daca tipografia lucreaza la foc continuu...

#33
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 eiffel, on 14 martie 2023 - 16:14, said:

Va creste sigur peste un an doi, cand or face denomizarea - probabil vor taia 5-6 zerouri.
Nu conteaza aurul cumparat daca tipografia lucreaza la foc continuu...
tu ai vazut ce repede se ridica bricsul din acre si rusia si china fac parte (alaturi de india, brazilia, mexic)?
sau sunteti toti chiori de-a dreptul?
vestul e istorie, incepand de la criza demografica si continuand cu cea economica.
o zic statisticile, nu io!

#34
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
wmtransfer ( webmoney ) inca merge sa cumperi WMR care e echivalent cu rubla
insa tinand cont ca din 2014 nu si-a mai revenit + ca este in picaj continuu, iesi mai avantajos sa cumperi grau :lol:

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007

 PNX1, on 14 martie 2023 - 14:00, said:

Am discutat cu un prieten la începutul războiului cu prieten, care vroia sa cumpere ruble.
A avut dreptate și el având  câștiguri din asa ceva, tind sa cred ca are dreptate din nou.
Deci ma interesează mult rubla.

pe pieten nu l-ai intrebat de unde a cumparat rublele alea? Posted Image Posted Image

Edited by laffin, 14 March 2023 - 16:42.


#36
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Nu a cumpărat ruble, ci alte monezi, crypto etc.
Eu am spus ca se pricepe la din astea.
Chiar anul trecut a făcut 4500e din asemenea chestie.
Discutam despre rubla, cu a căzut și nu mai știam de paritatea rubla-dolar.
Ma asteptam sa fie scăzut dinainte de război și cu tot cu sancțiuni.
Dar vad ca e chiar mai mare decât înainte de război.
Deci este posibil sa aibe dreptate.
Nici nu știam cât e o rubla.
Dar dacă la preț asa mic, merita băgate câteva sute de lei sau euro.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate